Reklama

středa 13. září 2017

ÚSTR je totálně kontroverzní instituce

Jiří Jaroš Nickelli
13.9.2017  ČeskéNárodníListy

Naprosto souhlasím s vyjádřením pana Zdeňka Hrabici v Nár.Osvobození č.10/2017,s.6 (Svědkové vzepětí a tragédie) o tom, že za úctyhodné instituce veřejné služby pokládá Národní archiv a Ústav soudobých dějin - nikoli tzv. Ústav pro studium totalitních režimů. Jeho vyjádření pokládám za axiom historické pravdy. Proč? Podle nás potomků obětí gestapa a příbuzných obětí Osvětimi se tzv. Ústav pro studium totalitních režimů chová kontroverzně.


Podle nás by se mohl tento ústav, řečeno obrazně ,rovnou přejmenovat na "Ústav pro zkoumání komunismu a skandálů STB".

Tento ústav,který se neustále zabývá seznamy estébáků, nikdy nedokázal vydat seznam protektorátních gestapáků. Přitom jej má v archivu bezpečnostních složek dávno zpracován! Nebo snad chtějí pracovníci ústavu popřít, že takový seznam neexistuje? Tak zde je citace:

Ministerstvo vnitra K čís. Z-II-3065-28/4-46, což dokládá, že seznam byl vypracován již roku 1946! A doposud nebyl zveřejněn, přestože dávno byly zveřejněny panem Cibulkou seznamy STB a pak oficiální seznamy podle ministerstva. A v citovaném seznamu gestapa je registrován 5.861 gestapák.

V tomto státě pozůstalí po obětech gestapa nemají právo na zveřejnění seznamu gestapáků. Co to pravil president dr.Beneš? "Nezapomeňte ani jedné adresy a jména gestapáka, který se naší okupace účastnil!" Je to v jeho publikaci Stati a projevy.

Tento stát, bohužel kromě deklaratorního zákona, že Dr. Beneš se zasloužil o stát, tento zákon v praxi nedodržuje, presidenta Budovatele zhusta nectí, a nechává jeho i dekrety presidenta a Národního shromáždění veřejně hanobit, a to jak od domácích, tak od zahraničních nepřátel.

Pomníky presidenta Budovatele stát nefinancuje ani neochraňuje. Musejí je budovat vlastenecké organizace a stát je nechrání před verbálními a mediálními útoky luzy z řad bývalých československých Němců a domácích odpůrců dr. Beneše. Stát se k odkazu presidenta Beneše chová licoměrně a v mnoha případech i hanebně. Místo aby tomuto ÚSTR čelil a hájil odkaz presienta Beneše, nečiní tak.


ÚSTR dále nepublikuje žádné obrazové fotografické publikace, které by v této optické době nečtoucích a málo čtoucích, názorně ukazovaly všechna zvěrstva, kterých se dopustili nacisté a sudetští Němci na československých občanech od roku 1938 až do léta 1945, nikoli jen do 8. května 1945, jenž je vydáván za konečné datum našeho osvobození.

ÚSTR se podle nás zabývá zhusta estébáckými skandály účelově komponovanými, a statí a studií a monografií o předchozí době nacismu je poskrovnu, a nadto často těžce diskutabilních. Dlouhodobé boje o ředitelský post, které vrcholily dokonce soudem pana ministra kultury, nepřispívají k dobré pověsti ústavu, a vyakčnění docenta Pernese z kandidatury na ředitele rovněž nezlepšilo prestiž tohoto ústavu.

My pozůstalí po obětech nacismu a bojovnících proti němu, se díváme na celý ÚSTR velmi nepříznivě a skepticky,pokud radikálně nezmění svůj způsob práce. Pokud se tak nestane v dohledné době, bylo by třeba takový ústav nejlépe zrušit a jeho kompetence předat ústavům Akdemie věd. Takové je naše stanovisko.Dr. Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno I

autor je pozůstalý po oběti gestapa, příbuzný dvou obětí Osvětimi a sekyrárny Pankrác

 


14 komentářů :

 1. Vydáním seznamů ztrácejí tyto svou hodnotu. Mnoho postav přestane být vydíratelných.

  OdpovědětSmazat
 2. anebo pomateni komunisti proti pomylenym za naše daně ostaně ryba vždy smrdi od hlavy

  OdpovědětSmazat
 3. Přesně tak. Po sloučení obou Německých států se začaly řešit východoněmecké rozvědky, zveřejňovat špioni a pomahači, jakoby byla poražena ve válce. Jestlipak se totéž stalo po válce s hitlerovskými tajnými službami, když ještě dodnes se dozvídáme, že se někde vypátrá nějaký dozorce z lágru. A jestlipak se též zveřejnili konfidenti západoněmecké rozvědky, když pracovali s tou východoněmeckou ve stejné době proti sobě.

  OdpovědětSmazat
 4. A mají zaměstnanci ÚSTR alespoň průměrné platy? Dělají zodpovědnou práci a měli by být řádně ohodnoceni. Cestují hodně po světě? Už zkoumají totalitní demokracii v Evropě?

  OdpovědětSmazat
 5. USTRK je nebetyčná ostuda tohoto národa, který si platí čistě ideologickou instituci, která překrucuje dějiny a slouží zahraničním nepřátelům našeho národa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ÚSTR podle vlastních regulí má zkoumat i nástup totality. K dnešnímu rozjetému nástupu nové totality ale mlčí. Proč? Protože je její součástí!!!

   Smazat
 6. 1)Jeden by očekával, že požadavek na vedoucího něčeho co se tváří jako vědecký ústav zkoumající historii je aby byl minimálně docent v oboru historie. Jak se tím mohl stát Herman, který má s bídou jeden ročník pajdáku. (bohosloví je antivěda a může se od vzdělání leda odečítat)
  2)Největší totalita jaká se lidstvu podařila vymyslet je křesťanství, zejména jeho katolická forma.(islám a další náboženství mu mohou směle konkurovat). Neviditelný cenzor sleduje katolíka na každém kroku a nejen to, sleduje každou jeho myšlenku. A i třeba v té Severní Korei(můžete si dosadit nějaký vhodnější příklad dle vlastního uvážení) má člověk jednu jistotu, že to jednou skončí. Pro katolíka ta pravá sranda smrtí teprve začíná. Kdyby měl skutečně existovat nějaký ústav zkoumající totalitní režimy musel by se v první řadě zabývat katolickou církví.

  OdpovědětSmazat
 7. Jo tak to je socialismus je jejich největší nepřítel.

  OdpovědětSmazat
 8. Nic není směšnější, než účelové zřízení ÚSTRku k pomlouvání socíku. To je prostě ústav mentální hygieny čisté rasy Adolfa Hitlera. Jakékoliv takové instituce mimo akademickou půdu vždy budou zavánět manipulací vládních mocipánů či diktátorů kapitálu a prací na politickou objednávku. Co zavánět, je to jistota, že jde jen o hysteriky, jejichž stav nervové soustavy je kompatibilní s plněním politického zadání, snad ale i peníze zde budou hrát roli. (Ostatně zveřejněte úplné platy/mzdy/příjmy těchto machrůčachrů historie a budete ihned vědět odkud vítr vane!) Nic směšnějšího v oblasti soudobé pakultury u nás tedy nemáme a každý, kdo se vůbec uchází o post v této instituci by měl být pečlivě sledován přes svoji mozkovnu, aby to s nim či jeho oponenty nedopadlo špatně. Je to pro občany ČR vysoce riziková instituce!

  OdpovědětSmazat
 9. Tohle všechno je určeno jako trafiky pro jinak neschopné přiblblé pomahače rozvratu tohoto státu. K bádání historie je určen vědecký ústav a ne banda kreténů kteří mají vytvářet humbuk kolem vymírající skupiny lidí. Herman je vlastizrádce a všichni co mu umožňují působit v jakékoliv státní funkci jsou jeho pomahači. SOUDIT!

  OdpovědětSmazat
 10. ÚSTR, ač má ve statusu studium totalitních režimů, tak "studuje" jen ten, který zde byl za komunistů.
  Tedy, fašistický režim II. republiky a nacistický režim protekorátu ten byl potom podle ÚSTR demokratický a proto se "nestuduje." Anebo se nestuduje z příkazů vyšší moci, ale tím se porušuje status a smysl jeho ustavení ÚSTR zákonodarcem. Takže potom je to orwellovská instituce par excellence,kterou by bylo po volbách vhodné zrušit a jejich představitele pohnat k zodpovědnosti. Možná, že bychom se
  o jejích předcích dozvěděli, že třeba sloužili právě oněm dvěma režimům, které mají za "demokratické". Ale spíš si myslím, že už z oněch
  dob je to právě nimi vybílené, tak jak se to stalo s předky jistého lidumila, který potom vstoupil do politiky. Morave

  OdpovědětSmazat
 11. Ustr ustrnul ve vlastní šťávě totality. Podle těch zbytečných co tam jsou, jsou nacisté a fašisté čistí demokraté.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nechápu, o čem to autor tohoto článku mluví. Výše zmíněný seznam více než 5000 příslušníků gestapa působících za okupace v českých zemích zveřejnil ÚSTR už před lety a je dodnes volně a zdarma ke stažení na této internetové adrese: https://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekty/doba-nesvobody/gestapo-seznam.pdf . Sám jsem si tento seznam stáhnul do počítače už v roce 2009. Tak o co jde?

   Smazat
  2. Panu Jarošovi zřejmě ušlo (nebo to záměrně zamlčuje, aby si mohl bohapustě plkat?), že ÚSTR se obdobím nacistické totality zabývá v několika projektech, například Představitelé nacistického represivního aparátu protektorátu Čechy a Morava - viz zde: https://www.ustrcr.cz/projekty/predstavitele-nacistickeho-represivniho-aparatu-protektoratu-cechy-a-morava/

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.