Reklama

.

.

pátek 22. září 2017

Voda v Izraeli

Vidlák
22. 9. 2017     vidlakovykydy
Náš ministr životního prostředí nás oblažil rozhovorem, kde nám vysvětlil, že budeme muset s vodou zacházet jako v Izraeli, jinak se za chvíli večer nevykoupeme. Novináři z toho udělali drámo a celý rozhovor vyzněl tak, že nedostatek vody v naší krajině je naše vina, protože se moc myjeme a vycachtáme hromadu vody v bazénech. Čili voda bude muset být dražší, bude jí méně a pokud nebudeme my občané něco dělat s odpadní vodou, kterou produkujeme, bude zle. Když už si pan ministr bral do huby ten Izrael, řekl jsem si, že zavolám kamarádovi, který před pár roky v Tel Avivu pobýval v kibucu, aby se naučil něco o kapkových závlahách a dalších vychytávkách, které tam mají. Jeho odpovědi byly velmi zajímavé. Některé informace už nejspíš trochu zastaraly, ale v zásadě budou pořád platné. Co jsem se tedy dozvěděl?
1. Izrael má vyšší spotřebu vody na osobu než Česká republika. Zatímco u nás se jedná o cca 92l/den, v Izraeli je to 127l/den. Pro internetové rejpaly dodávám, že existuje asi deset metodik, jak vodu na hlavu počítat a liší se klidně i o sto procent. Porovnáváme dva údaje zjištěné stejnou metodikou a pokud použijeme kteroukoliv jinou, vyjde to velmi obdobně. Čech si zkrátka napouští menší vanu než Izraelec.

2. Izrael má levnější vodu než Čech. Opět se to nedá porovnat přímo, protože v Izraeli existují dva tarify. Nejprve je voda laciná a pokud jste bohatý snob, umýváte čtyři auta a máte doma plavecký bazén, tak se prohnete. Nicméně pokud spotřebujete průměrnou izraelskou spotřebu, vejdete se do levnějšího tarifu, který dělá něco okolo pěti šekelů za kubík. Tedy asi 25 Kč.

3. Izrael asi třetinu své spotřeby vody vyrábí z moře. Odsoluje. To má příšerné náklady, ale stejně je tam voda takhle levná. Lecjaký rejpal dodá, že voda je v Izraeli dotovaná, stát dost připlácí na investicích. To je pravda, ale to dělá stát i u nás. Obce také leckde přispívají Veolii na investice a údržbu.

4. Jediný rozdíl mezi Izraelem a námi je v tom, že tamní kanalizace přivede vodu do čističek, ta je vyčištěna a jde k zemědělcům na zavlažování, zatímco u nás teče do řeky. Nic víc.

5. V Izraeli je voda státní bohatství a právě stát se stará o účelné využití veškeré vody. Stát je investorem většiny velkých projektů a i když spolupracuje se soukromým sektorem, drží nad vodou velmi přísnou ruku a jeho dohledu nic neunikne.

Tolik můj kamarád. Pokud byste někdo našli nějaké další informace o izraelské vodě, budu vám vděčný. Ale prosím informace od vodohospodářů, ne od novinářů.

Pokud má můj kamarád pravdu, tak je to přesně jak se dalo čekat. V Izraeli existuje koncepce, u nás nic. V Izraeli se voda nekrade, neprivatizuje, zachází se s ní s úctou a proto jí mohou používat víc než u nás a je levnější. Izraelci svojí odpadní vodu čistí a ještě jednou používají na polích. Jejich zemedělský sektor je velmi výkonný a malá pouštní zemička o rozloze středočeského kraje s osmi miliony obyvatel, vlastním vesmírným a atomovým programem je potravinově skoro soběstačná. Až zase uslyšíte nějakého ministra kecat nesmysly o vodě, upozorněte ho, jak to tam v cizině dělají doopravdy.

24 komentářů :

 1. Tak to vidíte, nejvyšší čas ty nezávislé weby zrušit, akorát to dělá zbytečné vlny. A chudáci novináři, ti snad aby začali i pracovat hlavou. A co ten zpravodaj z čété? Jakub Sántó, ten si hodí copánek na záda, sundá svetr a bude do nás hustit, jak za všechno zlo světa může Palestinec a Izraelci nedělají nic jiného, než se brání, případně pěstujou na léky marjánku. Nic jiného se nedozvíme. Kdyby byli v té pitomé veřejnoprávní co k čemu, tak když pan ministr řekl Izrael, mělo se z Izraele od Sánto ozvat, jak to tam s vodou je. Ale to ne, na to musí přijít nějaký skoro zakázaný, nedovolený a nebezpečný hlas z internetu. Děkujeme disidentovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale protože se tyto informace neshodují s oficiální propagandou, upozorňuji na to, že jsou nepravdivé. Zprávu bude proto podle připravovaných zákonů smazat a pokud se to bude jěště někdy opakovat, web bude zrušen a jeho provozovatelé přísně potrestáni.

   Vymazat
  2. 10:03
   Jakých připravovaných zákonů ty šulíne? Proč vy šulíni neustále tak lžete a vymýšlíte si nesmysly.

   Vymazat
  3. v Izraeli je voda zdarma na ulicí, kde si ji může nabrat a napít každý občan, nebo turista, jsou tam kouhoutky s vodou, která je mimochodem výborné chuti.
   Užitková voda se používá k zavlažování a dále občané často mají k dispozici ve svých domovech vodovodní potrubí - kohoutky na vodu pitnou a užitkovou,
   voda je tam vzácná a když prší Izraelité "tančí".
   Neplýtvá se nikde!
   Lidé počítají s tím, že pitná dobrá voda je vzácná, proto vymysleli různá úsporná opatření dokáží s ní rozumně šetřit.
   Vím o čem mluvím Izrael navštěvuji docela pravidelně již běkolik let .
   Ale to není jen o vodě, prostě občané Izraele jsou chytří pracovití a vynalézaví.
   U nás je voda drahá a nedobrá smrdí chlorem a opravdu se nedá pít !!!!!!
   Proto by se měla voda vrátit do českých rukou tedy státu, který jak doufám by s ní lépe hospodařil.

   Vymazat
 2. No a co vlastně ten ministr tak hrozného řekl, že se autor tak rozčiluje a pomlouvá ho? Že musíme šetřit a líp hospodařit s vodou? No a? Nebo něco jiného? Slušelo by se dát aspoň odkaz.

  OdpovědětVymazat
 3. Autor chtěl naznačit že by to mělo patřit státu a ne ždímačům peněz.

  OdpovědětVymazat
 4. Nejlépe nám vysvětlí jak s českou vodou hospodařit - izraelci vlastněná "francouzská" parazitická Veólia...

  OdpovědětVymazat
 5. nám vodo předražili a ukradli právě icikové

  OdpovědětVymazat
 6. Problém je, že páni ministři Brabec, Jurečka, a jiní, něco jiného říkají a něco jiného přímo či nepřímo, mnohdy podporují. Důkazem toho jsou pole, na kterých převážně roste řepka a kukuřice podporující erozi půdy, stavby montážních a skladovacích hal na orné půdě, atd.
  L.S.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem zemědělský odborník, jen něco ze školy k té erozi půdy. Aby zemědělská půda nebyla jen různě hrubý písek, musí obsahovat i humus. O ten ji obohatíme zapravováním organických látek- hnoje,slámy a pod. Proto byly zavedeny různé systémy obhospodařování- pole se v určitých časových cyklech osívala nebo osazovala různými plodinami. Pokud nechováme hovězí skot, nemáme nejen hnůj, ale ani mléko a potažmo máslo. Ale takto se to dělalo za toho proklínaného socíku. Že jsme byli ve výrobě skoro všech potravin soběstační vadilo nevím komu. Těch banánů se tady fakt urodilo málo, to přiznávám.
   Ale ten článek byl o vodě a se změnou klimatických podmínek se holt mění i množství, ale i dávkování srážek. Před cca padesáti lety byla oblast Jizerských hor nazývána místními nočníkem Evropy. Když kolem Medarda začalo pršet, přestalo až když šly děti po prázdninách do školy. Letos za celé léto sprchlo asi dvakrát. Loni v létě uschly v některých zahradách keře azalek a rododendronů, které tam rostly desítky let. Tak, jak se zde v začátku dvacátého století stavěly přehrady aby zabraňovaly povodním, asi se budou muset začít stavět přehrady, aby bylo v době sucha co pít, v čem se koupat a čím zalévat zahrady. Zelení-nezelení, myslím, že ten čolek si najde nové místo v nějaké nové zátoce. Q.

   Vymazat
 7. Ivan David má jednu velkou chybu, je chytrý a k tomu ještě čestný a slušný. V dnešním světě šílené vlastnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:12 Jo, to máte pravdu. Taková vlastnost není v dnešní době ale vůbec " IN ". Naopak, je to skoro na kriminál.

   Vymazat
  2. 14:38 Čestný, slušný a chytrý člověk vadil, vadí a bude vadit "blbcům" všeho druhu, věku a vzdělání zřejmě vždy. Dějiny by o tom mohly mluvit ...

   Vymazat
 8. Byl jsem v Izraeli a to, že by nějak v Izraeli šetřili s vodou jsem neviděl. Jak u Mrtvého moře, Rudého moře, a Středozemního moře pitná voda na plážích, hotelích tekla bez nějakého velkého šetření a nebyly tam ani taková zařízení, které omezují tečení vody ve sprchách, jako u nás v krytých a venkovních bazénech. Zdá se opět jsem papežštější než papež. Ale jeden rozdíl tady bude. Po roce 1989 jsme my tady prodali svoji vodu západním firmám hlavně Veolii z Francie. Cesta k tomu byla taková, že se vodárenské společnosti přeměnily na akciové společnosti a pak se většinový podíl prodal Veolii. Důvod? Všem bylo řečeno, že vodovody a kanalizace budovali a zpravovali komunisti a tedy vše co je uděláno je špatně a hned bylo řečeno, že teprve nyní, když to převzala Francouzská Veolia to bude to pravé demokratické. Od té doby, konkrétně na Klatovsku, Veólia neudělal nic, kromě oprav nějakých havárii a tedy od zdrojů pitné vody přes úpravy vody, potrubí a ke konečnému odběrateli zůstalo vše tak jak to vybudovali za hluboké totality komunisti. Co se ale změnilo je cena vody. Ta stoupla oproti tomu co bylo za komunistů stonásobně, tedy vše co se vybere putuje pěkně do Francie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:55 pravda,vodárenské společnosti přeměnili soudruzi na akciové společnosti.A že to prodali?Na tom neni nic divného,vždyť jak píšete to budovali a zpravovali.S lidmi pro lidi to jejich motto.Tak teď plaťte a když se vám to nelíbí,volte opět ty všiváky.

   Vymazat
  2. To isté na Slovensku, Veolia okrem havárií nerobí nič, len inkasuje za dodávky vody. V Banskej Bystrici, krajskom /!/ meste, je jedno z najväčších sídlisk na Slovensku z časti odvodnené do nekrytého potoka, ktorý preteká obytnou štvrťou, presakuje doň splašková voda zo sídliskovej kanalizácie! Keď obyvatelia požadovali odstránenie tohto otrasného stavu, tak sa vyjadrili, že kanalizáciu nerobili bývalé vodárne /ich terajší majetok/,ale niekedy v 50-ych a 60-ych rokoch obyvatelia sami, takže jej oprava nie je ich povinnosťou! Vypráskať tieto vyžírky od vás aj od nás!

   Vymazat
  3. 14:54 tu informaci, že soudruzi, „S lidmi pro lidi“, tedy vlastně KSČM, přeměnili vodárenské společnosti na akciovky a že to prodali? To říkali v České televizi, že? O důvod víc KSČM volit.

   Vymazat
 9. Tržní hospodářství řízené touhou po maximálním zisku s minimem nákladů. K tomu naprosto nesmyslný předpoklad, že soukromá firma bude pracovat pro blaho zákazníka za všech okolností ...
  Bohužel realita je zcela jiná. Voda patří mezi strategické komodity. Její distribuci má zajišťovat stát. Stát vybírá daně, určí cenu vody v závislosti na nákladech s distribucí, čištěním atd. a je to ... Jakmile se začne mluvit o zisku, je to špatně. Co je to zisk?
  ABC

  OdpovědětVymazat
 10. Prosím připomeňte, kdo nechal tímto způsobem privatizovat vodovody a kanalizace. Ty svině už nevolit.

  OdpovědětVymazat
 11. Svatá pravda. Téměř vše, co se jevilo po sametu lukrativní a života schopné, je dnes už v rukách cizácké buržoazie. Strategická odvětví, jako voda,plyn,nerostné suroviny, i spousta rozvoje schopných světově známých firem bylo koupeno cizáky za účelem generování enormních zisků, viz Škoda auto, nebo za účelem likvidace levnější konkurence, např. vagónka Studénka. Tento vývoj je logickým vyůstěním tržní negramotnosti našich občanů po 89. Kdyby jste tehdy někomu řekli, že za 20 let bude stát průměrný panelákový byt milion korun, asi by si drtivá většina lidí ťukala na čelo. A investovat ve velkém ? To si mohl kromě sebevrahů dovolit právě jen ten, za kým stál západní kapitál a nejlépe i diplom z college. Nemalý podíl na tomto vývoji měli samozřejmě i naši buďto naprosto naivní nebo zkorumpovaní politici. Exatně řečeno, dnes nám patří tak leda díra do pr.... Cesta zpět už není, slovy klasika, co peklo jedou uchvátí, to už nevydá. No, počkáme si tak ještě 30-40 let než se původní majetek státu, udržovaný a spravovaný prací předchozích generací, zase navrátí do rukou našich pracujících. Ale chci věřit, že to půjde zase celkem "sametově".
  SMRT NATO

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, zda se kdy cokoli vrátí do rukou "pracujících" (kdo to je?), ale kousek níž je tu článek :
   http://www.novarepublika.cz/2017/09/jak-se-krade-v-rusku-na-ukrajine.html

   A tady je z něj odstaveček, jak to tam udělal ten zloduch Putin :

   ""K tomu, aby se do ministerstev dostali rozumní lidé, a do armády se vrátili profesionálně vycvičení vojáci, byly nutné peníze. Dříve placené daně z dobývání užitečných surovin činily přibližně 15 %, to jest, noví vlastníci ropných a plynových společností, uhelných dolů, společností dobývajících rudy, bohatli všem před očima, přispívajíc do státního rozpočtu drobnými almužnami. Putin změnil poměry na přímo opačné – dnes stát dostává ne 15, ale přibližně 80 – 85 % výnosů z prodeje uhlí, rud, ropy a plynu. Státní kasa a zlaté valutové rezervy se začaly rychle plnit.""

   Už asi víme, proč ho na tom Západě tak nemají rádi. Ale, kdyby naše budoucí vlády, vlastně tedy představitelé polit. stran, byly trošku hrdí lidé, jimž jde o národní prosperitu a ne jen podržtaškové, starající se jen o vlastní profit, mohly by podobnou cestou, jako v tom Rusku začít pomalu něco z rozkradeného státu navracet domů. Ale známe to o kapřících a vypouštění rybníků, že? Q,

   Vymazat
  2. 22:58 to by ovšem ČR musela produkovat světově nepostradatelné komodity a Vám by nemělo uniknout, jaký a jak úspěšný tlak na jejich ceny byl vyvolán a do jaké pozice je putinovská Ruská Federace tlačena. To všechno potvrzuje, jak zásadní pravdu měli ti posmívaní komunisté. „SSSR, záruka míru a socialismu“, pamatujete? Taky mi to přišlo trapné.

   Vymazat
  3. Pozor na ty miliony ,nezapomente ze prvni co udelali lotri Zeman a Klaus byla mena a sice 1:10 coz vsichni zapomneli na ceny pred a po ?

   Vymazat
  4. 1:07 ty popleto, nebyla to měna, ale pevné nastavení měnového kurzu koruny k dolaru resp. německé marce s čím neměl ani nemohl mít Zeman nic společného, když tehdy dost bezvýznamně seděl ve federálním shromáždění. Mezitím troubové křižovali nebožtíka Waltra Komárka, který to označil za vandalizmus, když parita kupní síly je, podle něho, tuším 1:16 a novináři řvali, nevědouc co je kurz měny a co parita kupní síly. A popletové Tvého typu jim tleskali. Tak se neblamuj.

   Vymazat