Reklama

.

.

pondělí 4. září 2017

Washington se připravuje na jadernou válku v Evropě

Johannes Stern 
4.9.2017 Defend Democracy Press a e-republika
Dokument NATO klasifikovaný jako tajný byl získán společnou výzkumnou skupinou tvořenou Süddeutsche Zeitung a veřejnoprávními regionálními vysílacími subjekty NDR a WDR. Dokument obsahuje 39 návrhů, jaké kroky může NATO podniknout proti Rusku.

V momentu, kdy roste vojenské a diplomatické napětí mezi USA a Ruskem, německý deník Süddeutsche Zeitung publikoval zprávu, že americký Kongres učinil první kroky k tomu, aby Washington zrušil smlouvu o raketách středního doletu, tzv. Intermediate Range Nuclear Forces Treaty (INF). Washingtonská smlouva o jaderných zbraních středního doletu (INF) je bilaterální dohoda uzavřená mezi Spojenými státy a Sovětským svazem o vyřazování raket s krátkým a středním dostřelem (s rozsahem mezi 500 a 5 500 mílemi) a zákazem jejich výroby. Smlouva byla podepsaná dne 8. prosince 1987 americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem a vedla k výraznému snížení amerických jaderných zbraní v Evropě. Ze západní Evropy tím byly staženy rakety středního doletu Pershing II vyzbrojené jadernými zbraněmi, jejichž umístění v západní Evropě o pět let dříve vyvolalo dosud největší mírové demonstrace do tohoto druhu v dějinách.

Nyní je nebezpečí, že "USA budou umísťovat nové rakety a základny v Evropě," varoval Süddeutsche Zeitung. Tím by podle tohoto listu vznikl zásadní obrat a Evropa by stála "na pokraji nové jaderné éry... nukleární rakety střední kategorie byly hrůzou studené války... a po třiceti letech se tento děs znovu vrací." Důvodem možného ukončení smlouvy je podle citovaného deníku fakt, že vládne hluboké ochlazení v americko-ruských vztazích. Obě strany oznámily, že budou "komplexně modernizovat své jaderné arzenály." Charakteristické je, že tyto mediální bomby německého tisku jsou zcela ignorovány tiskovými a vysílacími médii v USA.

Zpráva přišla uprostřed hysterické kampaně, kterou provádí USA a NATO ohledně vojenského cvičení, které plánuje ruská armáda v západním Rusku, Bělorusku a ruské enklávy Kaliningradu koncem tohoto měsíce. Washington a jeho spojenci naznačují, že toto cvičení může být použito jako trojský kůň pro uskladnění zbraní a tak může připravit invazi Ruska do pobaltských států. Pentagon už nyní rozmístil sedm amerických F-15C stíhací letounů na základnu v Litvě spolu s dalšími 600 amerických vojáků vzdušných sil do Pobaltí.

Tato vojenská posila Pobaltí byla provedena v návaznosti na vážné americké diplomatické provokace proti Rusku. Trumpova administrativa nařídila odvetu za ruské vyhoštění personálu americké ambasády z Ruska, což samo osobě bylo jen diplomatickou kopií dřívějšího vyhoštění Rusů z USA. Nyní bylo nařízeno okamžité vyklizení tří ruských diplomatických zařízení ve Washingtonu, New Yorku a v San Francisku. Moskva obvinila USA, že akce byla doprovázena prohlídkou FBI v jejich budovách v San Francisku, a to v rezidencích ruského diplomatického personálu. Tento krok představuje zásadní porušení mezinárodního práva.

Čím dál nebezpečnější tření mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi na světě se odehrává v kontextu sílících válečných nebezpečí v mezinárodním měřítku, zejména na Korejském poloostrově. Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že čím dál bojovnější konfrontace mezi USA a severní Koreou zahnala region na pokraj rozsáhlého konfliktu. V této souvislosti je jasné, že ohlášená hrozba eskalace jaderného zastrašování na evropském kontinentu představuje další bezprostřední nebezpečí.

Dokument NATO klasifikovaný jako tajný byl získán společnou výzkumnou skupinou tvořenou Süddeutsche Zeitung a veřejnoprávními regionálními vysílacími subjekty NDR a WDR (Nato besorgt über Russlands Atomprogramm v PDF formátu). Dokument obsahuje 39 návrhů, jaké kroky může NATO podniknout proti Rusku. Podle diplomatů by se "formální konzultace v rámci NATO" mohly uskutečnit na podzim na popud USA. Dokument předkládá "přehled všech dostupných možností" a je pečlivě rozdělen do kategorií "myslitelné", "v současné době je třeba se tomu vyhnout" a "nevhodné".

Podle Süddeutsche Zeitung "by zhoršilo již napjaté vztahy" už jen více než tucet tzv. "myslitelných" možností, které NATO považuje za slučitelné s dohodou INF. Návrhy zahrnují zvýšenou rotaci bombardérů B-2 a B-52 z USA do Evropy, rozšíření systémů včasného varování, raketové a ponorkové obrany, posílení vojenské a civilní infrastruktury proti útokům. Zvýšená připravenost a schopnost jaderných odvetných úderů a tzv. "nukleární signalizace" je v dokumentu chápána jako "myslitelná".

Dva návrhy jsou obzvláště provokativní. Za prvé, jde o "rozšíření plánování jaderného útoku – tedy určení a potvrzení cílů jaderných zbraní" a také "zvýšení operativní připravenosti těch leteckých základen, které budou tyto bomby shazovat v případě války". V tomto bodě radí NATO k opatrnosti, poznamenal Süddeutsche Zeitung. Potvrzení cílů jaderného úderu totiž znamená konkrétní plánování jaderného útoku. To by mohlo rychle vyvolat jadernou válku s Ruskem, která by mohla potenciálně zničit celé lidstvo. Süddeutsche Zeitung tvrdí, že pokud USA opustí INF smlouvu, pak opatření, která se v současné době nachází v kategorii tzv. "nevhodné", by se dostala do kategorie "myslitelné". Sem patří výstavba, testování a rozmístění nové třídy raket středního doletu, což by znamenalo další krok cestě ve studené válce.

Německá vládnoucí koalice je zásadně znepokojena stále agresivnějším válečným postojem Washingtonu vůči Rusku. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel (sociální demokraté, SPD) v nedávném rozhovoru varoval před
"opakováním nejhorší chyby studené války. Jsme na cestě do studené války 2.0. Všechno to dobré ve smlouvách o odzbrojení a kontrole zbraní od Gorbačova a Reagana je v akutním nebezpečí. Evropa je opět ohrožena tím, že se stává vojenským výcvikovým prostorem pro jaderné zbraně."

Sigmar Gabriel pak pokračoval:  
"Není správné, že to tom paní Merkelová mlčí. Německo se proti tomu musí postavit i jménem ostatních zemí. Musíme zůstat mírovou mocností a musíme oponovat spirále zbrojení. V tomto kontextu shledávám zcela korektní prohlášení SPD kandidáta na kancléře Martina Schulze, že se musíme zaměřit na to, aby byly z naší země definitivně odstraněny jaderné zbraně."
Schulz a Gabriel právě vedou předvolební kampaň a jsou si dobře vědomi toho, že drtivá většina německého obyvatelstva – stejně jako zbytek světa – se staví proti vojenskému odzbrojení a proti válce. Proto by němečtí občané zásadně přivítali stažení amerických jaderných zbraní umístěných v Německu.

Dva sociální demokratičtí politici nejsou v žádném případě odhodláni k míru, ale jsou spíše předními zástupci německého imperialismu. Stavějí se proti americkým plánům jaderného odzbrojení, protože návrat k režimu studené války by ohrozil vlastní plány Německa na globální vládu a zvýšil by závislost Berlína na USA. To by ohrozilo hospodářské a geopolitické zájmy Německa, které jsou stále více v rozporu se zájmy Washingtonu.

V červenci Gabriel silně kritizoval poslední americké sankce proti Rusku. Evropa a USA "společně a v úzké shodě odpověděly, že Rusko nezákonně anexovalo Krym a odmítly ruské akce na východě Ukrajiny". Ale podle Gabriela nelze akceptovat "hrozbu nezákonných exteritoriálních sankcí vůči evropským společnostem, které se účastní na rozšiřování evropských energetických zdrojů". Dodávka energie do Evropy je podle něj "evropskou záležitostí, a ne záležitostí USA".

V návaznosti na nejnovější hrozby z USA se sociální demokraté snaží změnit široce rozšířenou opozici vůči pravicovým křídlům Donalda Trumpa a jeho militaristické politiky a chtějí ji transformovat na podporu německého militarismu. Gabriel dostal otázku, zda je oprávněný strach mnoha Němců z Trumpa, že by to přehnal a vyvolal by válku. Gabriel odpověděl:
"Obávám se, že USA v tom případě trvale ztratí sympatie Západu. Někteří lidé kolem Donalda Trumpa chtějí nahradit platný právní řád a dát místo něj vládu silnějšího. Proti tomu se musíme postavit."

Dokumenty vydané různými think-tanky a hlavními politickými stranami ukazují, jak současná německá politika prosazuje své zájmy i militaristicky. V zásadách pro sociálně demokratickou bezpečnostní a obrannou politiku píše SPD, že je třeba čelit rostoucím požadavkům na mezinárodní nasazení v boji proti krizím, kybernetické obraně a obraně obyvatel. K tomu potřebujeme moderní ozbrojené síly schopné akce. Potřebujeme armádu, ve které ... "jednotky schopné nasazení jsou připraveny na krizové situace. Za tímto účelem musíme lépe vybavit armádu personálem a materiálem".

Sozialistische Gleichheitspartei (SGP) je jedinou stranou, která se účastní německé federální volební kampaně, která se staví proti americké tvorbě jaderných zbraní z pohledu mezinárodního dělnictva a bojuje za socialistickou strategii pro boj se sociální nerovností, proti militarismu a válce. Proti kapitalistickému válčení na obou březích Atlantiku ukazujeme mezinárodní jednotu dělnictva. Za podmínek sílícího nebezpečí jaderné války má tato perspektiva obrovskou naléhavost.

Zdroj článku zde

- - -

PS redakce
Komu levicový marxistický žargon na konci analýzy připadá směšný, tak by se měl vrátit k historii První světové války. Drtivá většina historiků dnes označuje První válku za imperialistický spor tehdejších světových velmocí. Německá sociální demokracie podpořila vstup Německa do války jako vlasteneckou povinnost, zatímco zdejší levice tuto válku chápala jako boj imperialistických velmocí. Hitlerovým hlavním nepřítelem před rozpoutáním Druhé války byli němečtí komunisté a odborová hnutí.
 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

29 komentářů :

 1. Toto však pro voj. politiku Washingtonu není nic nového pod sluncem.
  Dávno před Trumpem tento washington tuze rád bojoval pro své "národní" zájmy na cizích územích a (ještě lépe) skrze cizí národy.
  Staletá empirie mu napovídá, že i ty války jsou dobrým byznysem. A ti mrtví? I pro ně bylo nalezeno utěšující pojmenování: kolaterální ztráty.
  ---
  Mám za to, že na otázce postoje k válce a míru se "láme" skutečná levicovost partají, které se vydávají za levicové.
  Ani naše soc.-dem. se od své německé odnože svým militarismem dnes neliší. Pro levicové voliče je tudíž i pro toto nevolitelná.

  OdpovědětVymazat
 2. Američtí imperialisté se poperou s německými imperialisty o nadvládu nad Evropou.Proto,aby mělo Německo,ta dnešní 4.říše a pokračovatelka té 3.říše co největší váhu v této při,urychleně usiluje o co největší centralizaci Evropy s absolutním podřízením se Německu a vybudováním své tzv.evropské armády pod jeho velením.Situace z doby před započetím útoku na SSSR se opakuje a nejspíš i s tím plánovaným útokem na Rusko,neboť bez jeho zdrojů je 4.říše té šílené krávy Merklové v prdeli...Takže,máme se na co těšit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:21 Musíme udělat vše pro to aby ČR nezačlenily do 4 říše.

   Vymazat
  2. 11.37 Atomovkám kohokoliv je geografická poloha ČR známým srdcem té IV. Říše Národa Německého... A severozápadní větry sem zanesou radioaktivní spad a další svinstva z ryze německých cílů; zatímco Starý Chazar v Americe bude štěstím třískat do stolu a se smíchem počítat prachy za nové uloupené zdroje, za zisky z nového Marschalova plánu, z laciné otrocké práce přeživších Evropanů dřoucích za třikrát recyklovaný žvanec z US odpadu, za půjčky a "investice" k opravě jím a jeho zničené evropské infrastruktury a za odmoření, za léky proti ozáření a proti nemocem z bídy, z hladu, z kontaminované "pitné" vody...

   Ty šmejdy je třeba zastavit za každou cenu! Nebo se postarat, aby naší smrt nepřežili oni, ani jejich soukmenovci a jejich potomci. Tedy udržet paritu vzájemného 100% zničení, která zajišťuje v Evropě velký mír od roku 1945.

   Vymazat
  3. Se obávám, že už tam jsme. Jme tam jako jejich kolonie plná domorodců tvrdě makajících na jejich blahobyt.

   Vymazat
  4. Anonymní 11:21
   Myslíte,až se domluví na kořisti,pak to může být horké.

   Vymazat
  5. 13:12-Anglosassi-EU-G-20 už mají dávno Rusko na papíře rozdělené,vše prodebatované i se satelity našeho typu,ale zatím jen neví,jak na toho Rusa,aby z nich nenadělal kaši...o nic jiného nejde.
   Vždyť se stačí podívat na tu naši věrchušku a jejich názory,ti jsou hned hotovi ke každé sviňárně viz.např.min.války ten kejklíř chazarskej Stropniký,ten se na to třepe,že je chvilkama úplně bez sebe...Až přijde na věc,doufám,že do první línie pošle toho svého ambiciózního potomka,tu "žabečku zelenou" a dá mu příležitost vysloužit si maršálskou hůl...

   Vymazat
 3. K tažení do Ruska musel Hitler své generály a celou společnost nejdříve přesvědčit. Nikomu se k tažení do Ruska nechtělo. Z generálů souhlasila pouze polovina, některé musel vyhodit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:45 - stejně mu to bylo houby platný, dostal nakopáno do řiti.

   Vymazat
 4. Jedinou možností je stáhnout novodobou železnou oponu od Baltu až po Jadran na místech původního i současného slovanského osídlení a vyhnat nelegální migranty a musulmanské nájezdníky.4. září 2017 11:46

  Němci to mají spočítané od chvíle, co na ně mezinárodní Žid nasadil Hitlerovo dceru zvanou Angela Merkel = dokonalá kabalistická přesmyčka Klara Mengele. Podoba s Hitlerovo matkou Klarou za mlada je neoddiskutovatelná a proč Mengele - jedná se o starozákonní pomstu (oko za oko, zub za zub) za vyhlazovací tábor Osvětim, navíc to zapadá do nastolení jejich světovlády známé jako Nový světový řád - ten již probíhá, po rozbití Sovětského svazu, Československa, Jugoslávie a přepadení Afghánistánu, Libye, Iráku a Sýrie nemá zbýt žádný suverénní stát, ale zatím se snažili jednat skrytě a oblbovat Gádže a Gojímy, aby se nechali snáze okrást a šli na porážku jako ovce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bodjď by z toho Merklové nepřeskočilo,když se dostala do čela konglomerátu zbudovaného společnými silami hned po válce sionisty a nacisty (viz.spolek Bilderberg),konglomerátu,který má už nyní okolo 500 milionů a s naplánovanými 156 miliony (tzv.EUROMED)bude mít za 20 let 800 milionů,to je už panečku potenciál,to už je lidský zdroj a s tím šíleným náboženstvím války a agrese,s islámem,no to by tak vypadalo,aby nezašlápla to Rusko,jako švába a nevzala si od pouhých 150 milionů Rusů to, o čem i ta šílená Krvavá Madla Albrightka s krvavejma očima a žílama naběhlejma pod centimetrem pudru a s pěnou u huby,jako hladová doga,vyřvávala,že to patří všem
   a že je proto potřeba Rusa přinutit,aby se o to podělil.A to právě s ní,která se tak ochotně taky dělí o všechno,hlavně o to,co nikdy nebylo její...Je to furt stejný:nenažranost,sobectví,bezohlednost,chamtivost,agrese,kdy už se to konečně zastaví,kdo to konečně zastaví??!!

   Vymazat
 5. Pravděpodobně se bude jednat o humanitární atomovou válku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A není to válka o zdroje ani majetek, ty už skrze podpindosnické oligarchy typu Porošenka a Babiše dávno mají, ale za vyhlazení Slovanů, potažmo bílé rasy. Vždyť i to "Putinovo" Rusko jim za symbolických třicet stříbrných pronajímá k těžbě celé oblasti i s nevolníky, znárodnit klíčový průmysl, banky a dostat pod kontrolu národní banku si dovolil pouze náš prezident Edward Beneš a ve světě Muammar Kaddáfí, Saddám Husajn a Háfiz al-Asad, čest jejich památce. http://svyatoslav.50megs.com/OLIGARCHS.HTML

   Vymazat
 6. Hon na ateisty v Malajsii započal. Pro ateisty zde není místo, tvrdí muslimský ministr.

  http://werner.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=621388

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavý článek,nejspíš se schyluje "k velké náboženské mele" v celosvětovém měřítku....Muslimové troubí k útoku všude a Evropa jim samá dává do ruky nůž,aby ji podřízli a v čele toho zase stojí sionisti,jako Soros.Je to zase jejich boj o světovládu za pomocí cizích rukou,zblblých islamistů,tak,jak jejich rukama dnes ničí Izrael Sýrii...Je na nás,abychom si mezi sebou udělali pořádek a zabránili tomu...

   Vymazat
 7. Přesto, že komentáře všech zde diskutujících jsou v podstatě téměř uzavřené, že ta jaderná válka asi bude, tak právě ti, co zde diskutují, tak stále souloží, ,,vyrábějí" děti, které tu válku budou muset zažít, poněvadž je jejich rodiče vysouložili. JAK TY DĚTI K TOMU PŘIJDOU, ŽE MUSELY PŘIJÍT NA SVĚT KVŮLI SOBECKÝM RODIČŮM???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jste se dal dobrovolně altruisticky vykastrovat? Já raději budu místo Evropských bělochů přeživších sterilizovat vetřelce ze zámoří, včetně (zejména) z USA.

   Vymazat
 8. Jednu věc bych vzal do úvahy,už se nebude jednat o jedné jaderné bombě,to by nic nevyřešilo.Mám obavy,že toho bude násobně více a bude záležet,kolik toho Rusko zachytí,nebo obráceně.

  OdpovědětVymazat
 9. Jaderná válka bude, je jenom otázka kdy. USA potřebují zničit Evropu ve válce z Ruskem. USA ekonomicky nejzadluženější stát na světě nemá jinou možnost, pokud nechce zmizet z historie jako všechny předešlé velmoci Římem počínaje a Třetí německou říši konče. Výhodou pro světovou civilizaci byla skutečnost, že v té době nebyly rozvinuté jaderné zbraně a nehrozilo při pádu říše vymazání lidské populace včetně všeho živého na zemi. Nyní se bavíme o konci lidstva, protože USA jak vidíme nemá rozum a od Říma po současnou dobu jsme se jako lidstvo ničemu nepřiučili, kromě toho jak efektivněji zabíjet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Nadnárodní" Chazar potřebuje zničit Evropu a zredukovat počty černých a barevných... tak je fofrem cpe do Evropy; jako se Němci tlačili svého času na Wilhelm Gustloff... tehdy to byla nejefektivněji použitá torpéda. Takže Chazar, kdyby spláchl Evropského bělocha tvořivého a půlku Afričanů bombami v Evropě, MĚL BY TO LEVNĚJŠÍ... A na zbytek Afriky by pro ty svoje a pro Asiaty pořádal safari na pleasno-iky

   Vymazat
 10. No, jasné je, že Rusové vyhodnotí útok na ně v Evropě za útok těch šmejdů ze zámoří, a proto jim to tentokrát neprojde. Amíci se přepočítají, jejich země dopadne, jak si zaslouží!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto s Vámi souhlasím, on ten Yenkii magor si asi neumí představit co to pro USSA bude znamenat. Nevím proč když vidím ten jeho ksicht a tu jeho blond makovici tak mi vytanou na mysli ty nejroztodivnější fóry o blondýnách, to jen tak na okraj, trampík neví co ho čeká a jak se to vše zvrtne musí zapomenout na vražedný spolek NATO ten mu nepomůže.

   Vymazat
  2. Puťka řekl,že pokud k něčemu dojde,"tak tentokrát nebudeme mlátit hada po ocasu,ale po hlavě...",to mluví dostatečně jasně,komu by byla věnovaná náležitá pozornost ať už bude za oceánem,nebo kdekoli jinde...

   Vymazat
 11. Nač jaderná válka, když stačí jen postrašit a vyměnit pár lidí v Rusku a Číně?
  Válka ekonomická, která je v plném proudu nestačí. Je potřeba vytáhnout větší kalibr. Doufejme, že to brzy skončí a korejský poloostrov zůstane naživu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fajn, postrašení jsou, ale v kalhotech naděláno zdaleka nemají! A kdo a jak je tedy vymění? ...

   Vymazat
 12. Jaderná válka v Evropě je nesmysl.
  To by proti sobě musela válčit Francie s Británií:-D

  OdpovědětVymazat
 13. To je snad CHYBA prekladu ?!
  > "drtivá většina německého obyvatelstva – stejně jako zbytek světa – se staví proti vojenskému odzbrojení a proti válce"

  Spis asi se stavi proti "zbrojení" nez proti "odzbrojení" ?!

  OdpovědětVymazat
 14. Některé komentáře mi připadají nesmyslné. ... přeživší nukleární válku.. III sv. válku nepřežije nikdo, protože žel bohu bude jadernou. Pro lidi bez představivosti - zajděte na youtube, pusťte si nějaké video o Fukišimě a snad pochopíte, co bude znamenat jaderná válka. Nejlepší jsou ty argumenty jak vzkvétá život v Hirošimě a Nagasaki a prý divoká zvěř kolem Černobylu je dokonce větší než před výbuchem. Připadá mně to jak pohled na tu redaktorku, kterou jsem dneska pozoroval při rozhovoru s nějakým genetikem. Myslíte si, že lidi vědí co to je gen, jak vypadá DNA, co to jsou mutace? No, málokteří ano, vsadil bych se, že přes 90 populace žel bohu při používání těchto pojmů neví o čem mluví. Myslíte si, že nemám pravdu? Nedávno jsem potkal inženýra, který nevěděl co je to aorta. Blbý přitom nebyl, alespoň podle svého sociálního zařazení.
  Důkaz, že mám pravdu, totiž že lidi jsou neinformování, tedy jak říkají někteří blbí je přímo zde - přečtěte si některé komentáře.

  OdpovědětVymazat
 15. Již před třemi lety při prvním kole sankcí unikl z Putinova okolí zajímavý koment. "prosím vás, co se mě ptáte na nějaké sankce, vždyť začíná válka"

  OdpovědětVymazat