Reklama

.

.

pondělí 25. září 2017

Zatímco samička staví hnízdo, sameček ji svým zpěvem povzbuzuje; pokud nepřišel o potenci v rámci světelného smogu, jenž týrá lidi rakovinou a zvířata reprodukčními potížemi

Břetislav Olšer
25.9. 2017  Rukojmí
Nedávno česká vláda konečně projednala materiál ministerstva životního prostředí o světelném smogu, který stát připravuje o miliardy zbytečnými výdaji za fakt, že v noci zbůhdarma svítíme na ulicích, po nichž nikdo nechodí ani nejezdí...
Ovšem to současné poslanecké smetiště mělo jiné a ke všemu stupidní starosti, nač nějaký zákon pro lidi, když si ve své většině naopak politici na baterky ještě víc rozsvítili, aby si „posvítili“ ve své zbabělé přesile na Babiše a jeho firmu Čapí hnízdo kvůli přidělené legální dotaci, kterou mu sama sněmovna před lety zákonem schválila. Přitom Babiš odvádí na daních státu stokrát víc Kalousek a další troubové dohromady, co šéfovi Agrofertu nesahají ani po své špinavé kotníky; kam se hrabe nějakých 50 milionů na jím státu vydělané miliardy…

A přitom nejde jen tak o nějaký tuctový zákon, který je ke všemu z dílny ministra životního prostředí Brabce z hnutí ANO; přemíra světla v podobě smogu totiž škodí zdraví, když zvyšuje počet rakovinotvorných, kardiovaskulárních a dalších civilizačních chorob. Příkladů protiopatření je kolem nás spousta; například v Dánsku je pro ženy pracující v noci, třeba zdravotní sestry, u nichž se projevila nádorová onemocnění, uznána rakovina prsu jako nemoc z povolání...


Snímek z Jižní Afriky Břetislav Olšer

Problémy jsou také v říší zvířat, zvláště s jejich reprodukčními schopnostmi; život ve světelném smogu je jed, který týrá nejen lidi, ale též s nimi v symbióze žijící faunu. Světlo je rovněž pro zvířata alfou omegou pro jejich přežití, orientují se dle změny noci v den, ale i v ročních obdobích; v souvislosti se změnám světla může docházet i k ovlivnění jejich reprodukce. Třeba pro některé zpěvné ptáky je časný ranní zpěv znakem kvality samců, kteří reagují na rozdíl od slabších jedinců časně po rozbřesku.

Snímek Břetislav Olšer...

Ovšem tam, kde je světelný smog, mohou i líní ptáci zpívat podle světla, které je kolem nich spousta, a ne podle své zdatnosti "ranních ptáčat" - silných samců. Samičky jsou tak zmatené, že nerozeznají, kdo byl svým zpěvem první, přesto jsou přitahovány, byť může jít o nekvalitní jedince a pak ty konce při páření a sezení na vajíčkách… Světený smog a chaos v jednom... Znám odpovídající průpovídku: "Zatímco samička snaživě staví jejich společné hnízdo, sameček ji svým zpěvem vášnivě povzbuzuje..."

New York... Snímek Břetislav Olšer

Negativní je umělé světlo pro netopýry, které jim de facto zkracuje dobu lovu a následné hladovění, což jsem se dozvěděl již před dvanácti lety, kdy přijel poprvé do lázní Čeladná a seznámil se s tamním psychoterapeutem PhDr. Andrewen Urbišem, který mě poučil, že navíc absolutní tma podle dnešního stavu vědy neexistuje, vždy je možné prokázat malé množství světla, i když není lidským okem viditelné.

Světelný smog v Moulin Rouge...? Snímek Břetislav Olšer

Přesně je tedy tmu možné popsat jako minimální množství světla. To však člověku neškodí, naopak ho chrání před rakovinou. Napsal jsem o tom, že jsme dnes hlavně pod tlakem světelného smogu, když světlo na nás působí jako jed; všichni si hned ťukali na čelo, že jsem objevil dalšího šarlatána. A ejhle, právě jsem si přečetl v renomovaných novinách to, co jsem věděl a popisoval již před lety.

Pouze ve tmě vzniká v mozkové epifýze (podvěsek mozkový – šišinka) hormon melatonin, jenž je silný antioxidant, který působí mj. proti stárnutí i bujení zhoubných nádorů. Vědci prokázali, že onkologická onemocnění vznikají především světelným znečištěním. Proto může být světlo jed.

Sun City, umělé město uprostřed jihoafrické buše, ukázka světelného smogu... Snímek Břetislav Olšer

Lidské zdraví může být proto absencí tmavé noční oblohy vážně ovlivněno. Tma je důležitá pro produkci již zmíněného hormonu melatonin, který rovněž uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat. Produkce melatoninu se však při spánku v nedostatečně zatemnělých místnostech snižuje a délka i hloubka odpočinku výrazně klesá. Po krátkodobém nekvalitním spánku se lidé hůře koncentrují.

Přetrvávají-li problémy déle, mohou dokonce vyústit v deprese a další psychogenní onemocnění. „Správná produkce melatoninu ovlivňuje i jiné části našeho hormonálního systému. Spánek za světla či nedostatek spánku tak vede ke zvýšení rizika rakoviny prsu, kardiovaskulárních chorob a obezity,“ varuje Michal Bittner z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity... http://www.aktivityprozdravi.cz/archiv/svetelny-smog-ma-na-svedomi-nekvalitni-spanek-i-vazne-zdravotni-problémy

V noční Bombaji...

Obecně platí, že v České republice je světelný smog nejnižší v pohraničních horách, zejména pak na Šumavě. Místa s tmavou oblohou však najdete i na Českomoravské vrchovině nebo v Beskydech. Naproti tomu zcela nevyhovující podmínky pro astronomická pozorování panují nejen v Praze a v okolí velkých měst, ale i v celých středních Čechách a, s výjimkou již zmíněných Beskyd, po celé Moravě.

Vzpomínám si na cestu letadlem do Bombaje, když dvě hodiny před přistáním byl obzor zahlcen světelnou září. Nebylo to vycházející slunce, ale i v noci ozářené největší indické město. Vysvětlení bylo nabíledni; Indie má atomové elektrárny, takže měla velmi levnou elektrickou energii, s níž však nešetrně zacházela a liduprázdné ulice přesto svítily do tmy tisíci lampami a neony.

Severní Korea ve dne...

Světelný smog nad Jižní Koreou, zatímco ta Severní právě zažívá enormní tvorbu proti rakovinového hormonu melatoninu,,, Kim zase není až tak padlý na hlavu...

Tehdy jsem pochopil, jak jsme synchronizováni střídáním světla a tmy, takže potřebujeme co největší rozdíl mezi světlem ve dne a tmou v noci, děláme to ale přesně obráceně; ve dne si doma i v kancelářích zatahujeme žaluzie a v noci svítíme. Jak se pak má naše tělo synchronizovat? Připomněl bych nyní své nedávné povídání na toto téma právě s PhDr. Andrewem Urbišem, který už desítky let léčí tmou v rámci tzv. celostní medicíny: Zde rozhovor: PhDr. Urbiš – léčba tmou…

10 komentářů :

 1. Co ale se zloději ?

  OdpovědětVymazat
 2. Nemyslím, že by bylo nutné zhasnout v noci všechno veřejné osvětlení, spíše bych se zaměřil na reklamy, které dovedou svítit rovnou do oken, kde člověk spí. Také by se mohlo zhasínat nasvícení historických budov v době, kdy 99 % občanů spí. Jenže to vše je přebytečná elektřina ze zdrojů, které jedou u nás a hlavně v Německu ve dne v noci a chrlí to do sítě. Oni, ti producenti této elektřiny chtějí žít lépe než jen dobře, takže to musí někdo spotřebovat a jim zaplatit. No a řekněte občanům na vsi, že sice obec platí za elektřinu 100 tisíc Kč/rok, přesto, že nesvítí. Možná, že by i ramena spravedlnosti mohla říci, zda osvětlení veřejných prostor v noci zvyšuje bezpečnost, či naopak že pod světlem je tma a krásně se tam krade, či znásilňuje a vraždí.
  Asi před 3 měsíci byl velký poplach v našich mediích. Moskevští vysokoškoláci zkonstruovali družici na zachytávání vesmírného odpadu, která navíc byla z reflexního materiálu a měla osvítit zemi aspoň jako jitřenka. Ten křik o světelném smogu, který tím Rusko vyvolá! Marně jsem asi 14 dnů vyhlížel tuto novou hvězdu, pak jsem to vzdal, viděl jsme více jak tucet družic, které létaly od západu k východu a od jihu k severu, ale novou zářící hvězdu na obloze ne. Vím, že měla sama shořet po pár týdnech. Ale ten řev medií, co si to Rusko dovoluje, ten prozrazoval IQ volajících.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdyby se v noci zhaslo, tak byste zase začali kvičet, že je tma a nebezpečno a kam jsme to za 28 let dopracovali když nemůžou ani v noci svítit světla.
  Hlavní je prostě pořád kvičet, ať je světlo nebo tma.

  A to s tím Kimem jak je hrozně chytrý že v noci nesvítí, tu už snad nemůže myslet vážně ani takový blb jako je Olšer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U Vás doma ve chlívku kvičíte?

   Vymazat
  2. Hlavně v noci, když nemají světlo a straší je duch starýho Olšešra.

   Vymazat
  3. 18:25 dlouho se bráním tomu, abych naznačil příznak pitomosti jistého autora, který každou kritiku skvělé současnosti označuje kvičením. Nic netrvá věčně a jeden se tady už utrhnul, takže kvičitel či kvičilec se se svou pitomostí bude nucen obejít bez onoho kvičení.

   Vymazat
 4. Také jiná nebezpečí, dávno:
  https://zpravy.tiscali.cz/tragedie-na-dole-doubrava-a-zpolitizovane-hledani-viniku-302458
  Revír neplnil plán, hospodářská situace v republice se rapidně zhoršovala, přibývalo nespokojených. Někdo musí být potrestán! A tak vzniká teorie o sabotážním spiknutí "pravicových" sociálních demokratů. A každé spiknutí potřebuje hlavu.
  ---
  Je na čase morálně očistit i muže, kteří dobrovolně nasadili a obětovali své životy a nemohou se bránit. A to přesto, že mezi nimi byli i tak zvaní nomenklaturní kádři.

  OdpovědětVymazat
 5. Viděl jsem to už několikrát. Strom stojící vede lampy pouličního osvětlení pomalu umírá. Otevřte oči. Uvidíte sami. Ten pan Olšer nekecá. Jen si to někdo ve své nevzdělabosti nechce připustit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.26. září 2017 20:46

   Je to marné, půjdou volit až zvolí, vrchního traviče - geneticky modifikovaného agenta Monsanto Bureše.

   Vymazat
 6. Ono jde o to, čím se svítí.
  Jakou frekvenci světlo vysílá. Světlem se dá léčit a nebo mrzačit.

  OdpovědětVymazat