Reklama

.

.

pondělí 4. září 2017

Zbyněk Fiala: Ano, je tam riziko


Zbyněk Fiala
4.9.2017  VašeVěc


Volby asi vyhraje Hnutí ANO, proto stojí za to podrobně pročíst jeho volební program. Kdybych ho měl charakterizovat, soustřeďuje se na procesy, tam je silný, ale chybí mu vize. A tam, kde ji aspoň naznačuje, jako v energetice, mne děsí důrazem na jádro, tedy něco, co v dnešních podmínkách nelze spočítat ani s péčí dobrého hospodáře. Je tam riziko.


Volební program Hnutí ANO se už vyhýbá přímočarému výkřiku, že stát lze řídit jako firmu. Nabízí košatější představu postupu “podle stejných principů, za jakých hospodaří fyzické osoby, živnostníci nebo firmy“. K těmto principům patří, že také státní příjmy a výdaje mají být dlouhodobě v rovnováze. Dále, že musíme být schopni investovat do budoucnosti, a konečně - provoz státu je třeba řídit s péčí řádného hospodáře. Jedině investice snesou nějaký ten dloužek („investice nebudeme nikdy škrtat“).

S tím se dá souhlasit, avšak jen do okamžiku, než narazíme na záměr výstavby dalších bloků jaderných elektráren v Dukovanech, Temelíně a bůhvíkde ještě. Tam si můžeme všechny ty principy strčit za klobouk, protože nevíme, jak dlouho se to taky může stavět (ne-li věčně), kolik to nakonec může stát a jestli tu předraženou elektřinu bude někdo chtít. Do toho že by šel řádný hospodář? Proč zrovna tohle neškrtnout?

Asi proto, že jaderné elektrárny jsou evidentní úlitbou prezidentu Miloši Zemanovi. Hnutí teď potřebuje jeho přízeň. Stejná věc nás napadne, když vysloveně proevropské ANO zařazuje do svého volebního programu odmítání eura „za stávajících podmínek a situace v eurozóně“. Pokud se hnutí opře také o povolební spolupráci s komunisty, čeká jej obtížné hledání, jak se z takových závazků vymotat. Náznak postupu vidíme v záměru aktivně podpořit reformu eurozóny - ve které nejsme a hned tak nebudeme. Dorazili jsme na rozcestí a vyrážíme oběma směry najednou?

Jaderné stýskání po století páry působí v současném programu ANO jako pěst na oko, když to srovnáme třeba s velice moderním pojetím digitalizace státní správy. Tady je jasná představa, a přitom se počítá každý pětník. Záměr sloužit občanům, nikoliv vyžírkům státních zakázek. Standardizace výstupů z ministerstev, aby se data dala propojovat a systémy se budovaly jako skládačka. Napřed to zkoušet na malém pilotu. To je opak obřích projektů, které se nakonec zhroutí a občan nemá kde přihlásit auto. Další užitečné záměry: Stát dá rychlý internet i na venkov. Venkovská pošta jako zprostředkovatel digitálních služeb včetně vyřizování občanky či řidičáku.

Když to jde v informatice, čekal bych, že i v energetice se přístupy mladého hnutí vyvíjely. Ještě ve volebním programu pro evropské volby se ANO stavělo za jádro a uhlí. Brojilo proti evropskému cíli 27 procent energie z obnovitelných zdrojů, ve kterém vidělo hrozbu naší konkurenceschopnosti (ale nic nemělo proti dotované řepce na bionaftu nebo kukuřici pro bioplynky). Jenže mezitím se leccos stalo. S uhlím už brzdí, limity neprolamovat. Jako by však nevidělo, že výrobci jaderné technologie, třeba u nás preferovaný americký Westinghouse, krachují. Otazník visí nad dokončením jejich staveb i v USA.

Také u nás jaderný hazard nepochybně skončí v okamžiku, kdy přestane jít o hesla a začne se propracovávat konkrétní podnikatelský záměr. Nezbyde než porovnat reálné příjmy a výdaje, ne nějaké pohádky, které nevadí, dokud o nic nejde. Dojde taky na vyhodnocení rizika, že se stavba zastaví a na zkrachovalém dodavateli si nikdo nic nevezme. Nebo že se stavba dokončí, ale s náklady, které zatíží celé generace obludnou státní pomocí. Nemluvě o představách, že se to postaví na náklady dodavatele, takže mu to bude patřit, a nám zbyde místo snů o energetické nezávislosti zcela závislá povinnost „dočasně“ zatížit konkurenceschopnost ekonomiky elektřinou za nadiktovanou cenu.

Řekněme, že jádro je papírový tygr. Podívejme se raději na daně, tam jsou jiné atrakce. V zásadě jde o úvahu, že když všetci kradnú, a my jim to překazíme, přinese to státu obrovský výnos, který by se mohl dát lidem. Novinkou je pět stovek měsíčního výdajového paušálu pro zaměstnance, to jsou prachy na ruku. K tomu další dvě stovky ze snížení příjmové daně. Dnes je dolní sazba reálně na 20,1 %, kde by se ocitla po zrušení superhrubé mzdy. Ale nová dolní sazba má být jen 19 %, horní zůstane na 20,35.

Zrušení superhrubé mzdy se dotkne i podnikatelů a OSVČ. Má to být obdoba úlevy, kterou pocítí zaměstnanci, až přestanou zdaňovat příspěvek zaměstnavatele na sociální pojištění. Ten je třikrát větší než ten jejich, proto i podnikatelé a OSVČ si mají odečíst tři čtvrtiny sociálních odvodů od základu daně. A až to půjdou propít do hospody, mohli by tam narazit na snížení DPH na pivo i jídlo. Na 10 % by mohla DPH klesnout také u základních potravin nebo služeb náročných na pracovní sílu, jako je třeba kadeřnictví, domácí péče o seniory nebo renovace bytu.

Z EET se trochu ufoukne, vyjmou se z něj fyzické osoby s paušální daní a obratem do 500 tisíc korun ročně, dále akce typu hasičského bálu či dětského tábora, a dokonce i vánoční kapři. Nahlášení předem. Podporu dostanou elektronické účtenky místo papírových.

Třeba na to bude. Ale jsou tu ještě další zájemci o zdroje státního rozpočtu. ANO chce navyšovat peníze na obranu až na 2 procenta HDP. To je pořádná rána. Na co ty zbraně budou, to se tam nepíše. Pokud jde o migraci, zasazuje se o evropské řešení, které ji bude zastavovat už v zemích původu. A chce se podílet na řešení příčin migrace (to chválím).

V mezinárodní kapitole mne taky zaujala věta, ze které jsem se dlouho snažil něco vyčíst: „V rámci EU budeme usilovat o přípravu její nové strategie pro vztahy s Ruskem, s cílem posílit bezpečnostní architekturu v Evropě a umožnit rozvoj těchto vztahů.“ Nakonec mne napadlo, že novou strategii potřebujeme hlavně proto, že ta stará byla blbá. Rozvoj vztahů by to chtělo.

Některé nesmysly by mohly přestat. Nadějně zní záměr, že skončíme s investičními a daňovými pobídkami pro sklady, montovny a další výroby s nízkou přidanou hodnotou. Ovšem, „tyto se mohou poskytnout jen ve výjimečných a odůvodněných případech.“ Správný je záměr prioritně podpořit nové projekty českých podnikatelů.

A hlídat si suroviny, zvýšit poplatky za těžbu.

A lithium ať těží státní Diamo.

A když už se nějaký zákon pro podnikání změní, tak k 1. lednu.

Amen.

22 komentářů :

 1. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 12:45

  Od geneticky modifikovaného agenta Bureše a jeho koblížkových nohsledů lze očekávat jediné, že na veřejnosti budou mluvit podle doporučení poradců a průzkumů veřejného mínění lákavě a v parlamentu pak hlasovat jako dosud přesně opačně a do puntíku plnit příkazy svého zámořského páníčka a osobou pražské primátorky vyslané za pana ANO/NE demonstrovat v duhovém průvodu věrnost vatikánské pedofilní sektě a její pravé a levé ruce ďábla - jewyorské a fashingtonské klice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A podle čeho (jakých not, od koho?) "pábí" lidovci, socialni demokradé, občanští demokradé, sTOP09ťáci, a ostatní čerchmantí z tzv. demokratických stran?

   Hon bývalých "privatizátorů" a jejich pohrobků, komediantů tyjících za všech režimů, na "privatizátora" Babiše by byl úsměvný... kdyby nešlo o CHUCPE PODRAZ ze strachu, že by dal vyšetřit jejich svinstva dávno zametená pod koberce a jimi dávno zapomenutá a před národem ututlaná...

   Quičení typu "komouši vás tráví jedovatými potravinami (jedna z velvetových a poplyšákových lží, protože naše normy byly tak přísné, že US a EU krmiva pro lidi normy nesplňovala)"... tak se zlikvidovaly normy a demokraté nakonec zkusili čepovat místo etanolu i levnější metanol.

   Vymazat
  2. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 13:49

   Kdo má pod čepicí, tak Babišovo EET účtenku plnou PHT, EDC, BPA s díky odmítá a nebere do ruky. Kdo pod čepicí nemá, tak se závistivě raduje nad zlikvidováním tisíců prodejen a hospod a OSVČ na vedlejší pracovní poměr.

   Vymazat
  3. 13.49 Zaměstnanci i z minimálních mezd platí příslušné daně, odvody a pojistné. Jenom podvodníkatelé a malí podvodníčkatelé quičí nad hrůzou, že musí plnit také občanské povinnosti. Kdo má pod čepicí kradené máslo, účtenky nebere ABY JE SÁM MOHL PODVODNĚ STORNOVÁVAT. Kdo má pod čepicí mozek občana, účtenky s díky bere. Podnikatelé také brali z jejich daní... Teď se jejich postavení srovnala.

   Vymazat
  4. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 14:22

   Smrťáku doporučující lidem do ruky a do úst rakovinotvorné, hormony rozhazující a střevní mikroflóru poškozující, syntézu vitamínu D a imunitu blokující jedy, příspěvek pro tebe mi to hodilo důle ve 14:12. To pak můžeš jíst ovoce a zeleniny kolik chceš, když ti glyfosát blokuje obranný mechanismus těla před rakovinou na genetické úrovni.

   Vymazat
  5. 14.22 Strašáku, už váš páníček podnikatel sklidil zelí, že se tady ulejváte a bubákujete nesmysly? Nejdou vám z kompu jedovaté výpary, neroste vám na nose alepská hlíza? Tu danit nemusíte, pořiďte si ji.

   Vymazat
  6. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 16:53

   A komíny krematorií se nezastaví, jak řekl umlčený autor devitalizace MUDr. Karel Fortýn, a to i díky šmejdům jako je 14:36

   Vymazat
 2. Tady je pokračování letáků z lídlu chce se mi zvracet z německých kryplů:

  https://aeronet.cz/news/foto-retezec-lidl-umistil-islamsky-symbol-na-propagacni-letak-z-obalu-potravin-odstranuje-krize-ale-islamske-pulmesice-montuje-do-letaku-bez-zavahani/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aeronet je pod jednou z těch falešných hlášek blokován, nelze se na něj přihlásit stejně jako na stránky popisující důsledky vakcinace a užívání některých léků, stejně tak jako popisujících nepatentovatelnou úspěšnou léčbu.

   Vymazat
  2. Co šílíš? Funguje: https://aeronet.cz/news/

   Vymazat
  3. Mazání křížů mají Němci v popisu práce od června 1945... Podívejte se třeba na modely německých letadel nebo lodí z 2. světové... Holt Němci. Neznají v ničem míru. Co byste d nich chtěl...

   Vymazat
  4. Tak panu VK vyřiďte, že se nenačítají dokonce už ani odkazy z archivu Google, děkuji. Tento web nemůže poskytnout zabezpečené připojení
   Web aeronet.cz používá nepodporovaný protokol.
   ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH

   Vymazat
 3. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 13:03

  Tentokrát se tady neobjeví žádný zvrhlík či prodejná děvka propagující stranu vrchního traviče a po Kraďouskovi dovozce nepřátel českého národa od banderovců po islamisty? Víme jak proti nám zrádcové z vládního tandemu ČSSD/ANO + sudetoněmoecká strana KDU-ČSL a TOP0,9% hlasují v Evropském parlamentu.

  OdpovědětVymazat
 4. To jsou kejdy staré báby.S EET jsem se potkal v Americe. To je hospoda v Havlovicich v podkrkonoší. Při placení jsem nestačil koukat. Vrchní si přinesl terminál a tiskárnou ke stolu, natipoval naší útratu, mohl jsem platit keš nebo kartou. Dostal jsem stvrzenku a bylo to.Terminál ve velikosti mobilu.Kdo na to nemá ať nepodniká.Nezdálo se mně ,že kvůli EET tam trpí nouzí.Jak vše bude vedeno tímto směrem, tak zaplať pánbůh za Babiše.
  lada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 13:39

   Tak to je fajn, že jste na vsích v reálu na mnoha místech spokojen se zánikem jediné prodejny potravin a hospody v okolí - proč by měl provozovatel na vedlejšák typu odpolední prodavačka na mateřské a večerní hospodský po tovární šichtě dotovat ještě poskytovatele internetu a výrobce EET zařízení a s nadšením přijímáte svou dávku ftalátů, endokrinních disruptorů a ženských BPA z termo účtenky. Až budete starší tak Vám možná dojde, že hormonální regulace je hlavní řídící soustava těla a pokud už starší jste, tak Vám to možná nedojde nikdy a budete do konce života absolvovat operace a ládovat plné igelitové tašky předepsaných drog. A tam, kde se nechtěli nechat bezdrátově ozařovat státní buzerací a blbostí, tak si zřídili soukromý klub a mají od osob chodících po kontrolách dočasně pokoj, i když ty dnes jak známo vlezou i do soukromí a v případě půjček, kotlů a socek mohou porušovat i domovní svobodu, tak se ještě uvidí. O takovéto kontrole a špiclování se estébákům ani nesnilo.

   Vymazat
  2. Další závistivej hlupák, který uvěřil kecům zloděje Bureše,že co OSVČ to zloděj.Proberte se,podivejte se jak pár podobných Burešů rozkradlo celou kdysi bohatou Ukrajinu.

   Vymazat
  3. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 14:12

   Slibem nezarmoutíš, stačí naslibovat lidem z montoven na stáří nové zuby jako se v 89´implantovaly rakouské platy. Přitom většina z těch mikrovlnami a chemickými srágorami od pesticidů přes konzervanty až po obalové umělé hmoty otrávených se důchodu ani nedožije. Něco si o tom glyfosátu, GMO kukuřici a termopapíru ještě nastudujete, než je začnete doporučovat ostatním, Smrťáku.

   Vymazat
  4. 13:07 lada je hloupá/hloupý, když neví, že služeb je třeba i tam, kde nejsou vůbec nebo nedostatečně rentabilní, že někteří „podnikají“ z donucení pouze proto, aby se uživili, což jsou OSVČ „vedlejší“ vesměs s ročním příjmem třeba do sto, dvě stě tisíc. Takže kdo na to nemá (EET), ať nepodniká! Jen jednoduší lidé mají všechno za jednoduché, že 13:07?

   Vymazat
 5. Tak jsme dostali výcuc z programu ANO. Je třeba brát v úvahu nejen to, co se říká, ale také, kdo to říká a podle toho odhadovat, jaká bude možná realizace mlhavých slov. Např.

  „ANO chce navyšovat peníze na obranu až na 2 procenta HDP. To je pořádná rána. Na co ty zbraně budou, to se tam nepíše.“
  Tady je nejen politický problém, na co ty zbraně budou, ale také ekonomický problém, od koho a v jakých cenách budou. Je jasné, že musíme zvýšit obranyschopnost vlastního území a ne zasílat draze vyzbrojené vojáky, aby ve světě hájili zájmy kdekoho, jenom ne naše.
  Také by dávalo ekonomický smysl, investovat ty peníze do vlastního zbrojního průmyslu a neživit cizí výrobce. V technice jsme vždy bývali dobří.
  Jenom nevíme, zda to i AB myslí takto.

  „Pokud jde o migraci, zasazuje se o evropské řešení, které ji bude zastavovat už v zemích původu. A chce se podílet na řešení příčin migrace (to chválím).“
  Opět, jak je to myšleno? Návrh tohoto řešení pochází z EU, takže je snadné, si řešení domyslet. Nebudou migranty lovit u Libye, ale budou pro ně jezdit do afrických zemí. Tam jim dají papír s razítkem, naloží do autobusů, či letadel a pofrčí do EU. Lze si představit, jaké s tím budou spojeny tlaky eurokomisařů, na národní vlády.

  „V rámci EU budeme usilovat o přípravu její nové strategie pro vztahy s Ruskem, s cílem posílit bezpečnostní architekturu v Evropě a umožnit rozvoj těchto vztahů.“
  V EU se již rozbíhá chápání nezbytnosti, smířit se s existencí Ruska. Jak vnitřně, tak zevně. Babiš naskakuje a odůvodňuje tím naši cestu do „jádra“ EU, tedy do afro-muslimské záhuby.

  Možná, je můj pohled je příliš jednostranný. Opravdu nedůvěřuji AB, takže v podobném světle si dekóduji jeho nástin našeho vývoje. Ale myslím, že bez ohledu na moji důvěru, či nedůvěru, je jeho cesta směrem k jádru EU (za jakoukoliv cenu pro stát), očekávatelná a předvídatelná. P.K.

  OdpovědětVymazat
 6. Pan Babiš napsal ten program opravdu moc hezky. I mně obestřelo takový vlahý teplo a mír, jak to s námi se všemi myslí pan Babiš dobře – by asi řekl Švejk.
  Dvě procenta HDP na armádu, to chtěl Trump od každého člena NATO. Takže česká výzbroj i kanónenfutr by se mohl např. hodit i bláznivému psu Mad dog Matissovi či šílenému Stoltenbergovi pro jakýkoliv oprávněný záměr k potlačení porušování demokracie, kdekoliv ve světě. Nebo, nedej bůh, aby takovému potenciálu stál v čele neochabujícně ochablý Strupník.
  Hlavně je uklidňující ujištění, že “pokud jde o migraci, zasazuje se o evropské řešení, které ji bude zastavovat už v zemích původu. A chce se podílet na řešení příčin migrace.“ (to chválím-říká pan Fiala). To určitě všichni v EU a EK najednou prozřou, až jim Jourová u svatém vytržení tento originální postup vyjeví. To pak vše půjde ráz na ráz, všichni rázem procitnou z těžkého snu a radostně začnou vyprovázet s květinami v rukách naše asijské a africké hosty na pobřeží, odkud budou pádlovat kulturně obohaceni po evropské dovolené zpět do svých drahých opuštěných domovů.

  A ani s řešením otázky ojra pro čechii by to nikdo nevymyslel citlivěji než pan Babiš: „ Proevropské ANO zařazuje do svého volebního programu odmítání eura „za stávajících podmínek a situace v eurozóně“. Ani Pythie delfská by to neformulovala obratněji. To je pane Babiši konstatování, mírou informace rovné pšouku.

  Jinak co se týká návrhů na zlepšení pořádku ve státních financích, tam by mohl pan Babiš úřadovat a hlídat, aby se vše dělo poctivě. Dala bych mu klotové rukávy a může na MF pro naši zemi nezištně pracovat. I když by se tam hodilo takové nezávislé oddělení, které by mu vidělo pod prsty, aby neodkláněl, nečerpal tam, kde se nemá a nestahoval pod hladinu další důvěřivce, kterým se vetřel do firmy jako kamarád.

  OdpovědětVymazat
 7. Taky jsem četl, že chce změnit důchodovou reformu.
  Jestli tomu tak bude, to se pozná podle toho (že chce změnu) tak zruší limity pro odvod na sociální a zdravotní pojištění! Zdá se mi nelogické, aby člověk s ročním příjmem ze zaměstnání cca 3 500 000 mil platil stejně jako z 10 000 000 mil. u firem to je více, ale ptejme se proč tomu tak je, když výše důchodu omezena NENÍ! Pak se vtírá i otázka: Potřebuje takový člověk vůbec důchod (s ohledem na to, kolik si v životě vydělal a jaké měl možnosti se ZABEZPEČIT na stáří - důchodový věk)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, bude víc raka! Váš glyfosátový král Andrej B.4. září 2017 17:42

   Poslanec a ministr financí za ANO ti jasně sdělil, že budeš místo důchodu sekat (Arabům) trávu, tak nevymejšlej.

   Vymazat