Reklama

pátek 8. září 2017

Zbyněk Fiala: Další horký podzim

Zbyněk Fiala
8.9.2017  VašeVěc
 
Lidé chtějí přidat a jsou ochotni kvůli tomu stávkovat. Statistiky potvrzují, že platová a mzdová mizerie trvá už dlouho. Otázku, kde na to vzít, lze řešit i použitím slova „komu“.


Lidi zajímá nejen Babiš, který k smrti vyděsil svoji politickou konkurenci, ale také obsah vlastní kapsy. Platové požadavky veřejných zaměstnanců pořádně přitopí pod kotlem horkého podzimu. Stávková pohotovost, kterou vyhlásily školské odbory Českomoravské konfederace odborových svazů, se šíří jako stepní požár a přidalo se k ní dalších 13 odborových svazů rozpočtové sféry, ve které pracuje 650 tisíc lidí.

Učitelé, hasiči, zdravotníci nebo policisté odmítají věčné řeči, že není kde brát. Vidí, že rozpočtová díra, odborně zvaná plánovaný schodek státního rozpočtu, se od začátku roku vytrvale zaplňuje vyššími daňovými příjmy. Státní účty skončí na nule, nebo dokonce v přebytku. Argumentace ministra financí Ivana Pilného, který poukazuje na omezené rozpočtové možnosti příštího roku, tak naráží na fakt, že pod rukama se mu hromadí peníze už letos.

Předseda ČMKOS Josef Středula v ČT vysvětlil, že prostor k dalšímu zvyšování mezd je v Česku „obrovitý,“ protože „máme 88 procent průměru evropského HDP, kolem 60 procent produktivity práce, ale mzdy jsou pouze třicetiprocentní“. Jinými slovy, kdybychom se drželi produktivity, mzdy mohou být dvojnásobné.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2231128-rozpocet-skonci-letos-kolem-nuly-a-zamestnanci-meli-tento-uspech-pocitit-mysli-si

Musí se na proto udeřit dřív, než vládu ochromí volby. A taky než se státní utrácení vytočí do nejvyšší míry na kdejakou blbost. Proběhne totiž poslední vlna zoufalého pokusu maximálně využít evropské fondy, a ty jak známo hradí jen část projektů. Zbytek musíme kofinancovat, a u veřejných staveb je to většinou ze státního rozpočtu.

Zatímco zaměstnanci rozpočtové sféry chystají stávku, jejich protivníci si brousí jazyk na moudrech, ve kterých problém zploští do slova „úředníci“, ten převedou do představy „přebujelé byrokracie“ a vyjdou jim „překážky podnikání“, jejichž důsledkem jsou „nízké platy“. Jenže tahle říkanka ztrácí tvar jak píchlá pneumatika, když se podíváme na statistiky z let, kdy byli ti nejudatnější bojovníci proti překážkám podnikání u vesla. Za vlád, kterým pro zjednodušení říkáme Kalouskovy, reálné mzdy nejčastěji klesaly.

Stačí se podívat na indexy nominálních a průměrných mezd, které nabízejí procentní srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Když červená přerušovaná čára zamíří pod 100, tak byla průměrná mzda po započtení inflace níže než rok předtím. Pod stovku jsou prostě mzdové poklesy, na tom není nic složitého. Dojde-li ke stávce, nebude projevem nějaké nenažranosti, ale naopak chronické podvýživy.


Teprve v posledních čtvrtletích mzdy vyrazily vzhůru a tempa mzdového růstu se vrátila tam, kde byla před deseti lety, za Paroubka a krátce po Paroubkovi. Připomeňme si, že mzdy tenkrát rostly, hospodářství kvetlo, průmyslová výroba měla dvouciferné přírůstky, export se mohl přetrhnout a koruna divoce sílila. Mzdy v dolarech či euru tak rostly násobně rychleji než v korunách.

Přirozeně, byl v tom zejména vliv vstupu do Evropské unie, který otevíral brány k zahraničním investicím a nevídané mezinárodní hospodářské spolupráci. Uspěla by každá vláda, která by tomu nestála v cestě. Ale ani to není samozřejmostí, když vidíme, jak se současná vláda žene do zničujícího konfliktu s Evropskou komisí kvůli migrantům, aniž by měla tušení, čeho chce vlastně dosáhnout.

Je tu tlak podnikatelské sféry, která by příliv laciných otroků uvítala, a proti tomu pochopitelný odpor odborů, které už mají dost závodů ke dnu. Vládní strategická koncepce, která byla letos dokončena, poukazuje na nutnost opustit stávající model ekonomiky levné práce, ale oživit tuto hromádku papírů nebude snadné.

Ekonomové obvykle mudrují, že vláda nemůže hospodářství moc ovlivnit jinak, než že mu ustoupí z cesty. To je samozřejmě nesmysl, stačí se podívat na mocenský nepoměr zaměstnance a zaměstnavatele. Vyrovnat jej může jedině stávka. Pokud se vláda chce stávkové nestabilitě vyhnout, zasáhne tam, kde má páky.

Páky jsou. Tak třeba vláda může zvedat celý mzdový systém odspodu, prostřednictvím zvyšování minimální mzdy. To dělá. O další vývoj se postarají předpisy, které určují zaručené tarify v některých profesích, a taky mzdová konkurence, neboť lidé utečou za lepším. Vláda má k dispozici také aparát pro dohled nad pracovním trhem. Ten musí zasahovat proti černé práci, i ve spolupráci s policií. Může nastavit předpisy pro nejrůznější pracovní agentury a migraci, se kterými je třeba zacházet jako s infekcí mzdového podbízení.

A je tu ještě třetí nástroj, který je nejsilnější. Vláda může přímo zvyšovat mzdy ve své působnosti, tedy platy státních zaměstnanců. V rozšířeném smyslu i platy těch, o kterých se rozhoduje v krajích a obcích, protože pro to může udělat rozpočtová opatření.

Narůstá porozumění také faktu, že nízké mzdy nejsou jen problém ekonomický, byť tam se nejsnáze sleduje. Známe to všichni, když příjmy domácností stagnují, zamrzá domácí soukromá poptávka a vláda fňuká nad bídným HDP. Obrat funguje hlavně stejným směrem – napřed mzdy, pak hospodářský růst. Protože samotným HDP se nikdo nenají. Větší HDP může být i v situaci, kdy lidé trpí, když uklízejí po povodních a zemětřesení či intenzivně likvidují různé morové rány. Velká akce, velké finanční vyjádření, ale záporný výsledek srovnání situace před a po.

Nízké mzdy jsou ve skutečnosti i problém morální a politický. Vyzáblý národ je demoralizovaný. Každý se bojí pípnout, protože by ho mohli vyhodit a nebude mít z čeho zaplatit příští hypotéku nebo činži. Děti nemají na kroužky robotiky a kybernetiky, aby mohli utéci ze školy léta před diplomem a stát se příštím Billem Gatesem. Z obcí se stávají noclehárny, které se ráno vylidní po cestách do robotárny. Vláda pak moudře usoudí, že lidem stačí maturita přizdobená výučním listem, a jako zábavu jim nabídne honit ty, kdo jsou na tom ještě hůř. Třeba cikány nebo migranty. Ale s učiteli může být taky docela sranda.

Tím vzniká i politický problém, protože v mezinárodním společenství taková vláda pořádně smrdí. Na jedné straně si musí realisticky uvědomovat, jací jsme to chudáci, a tak snaživě leze do zadku Spojeným států a slibuje, že i z toho mála, co máme, nakoupíme jejich vrtulníky či tanky, se kterými jim pomůžeme přepadat vzdálené cizí země. A za další peníze pak zvedneme plot, kterým se chceme bránit před lidmi prchajícími z válek s naší účastí. Na druhé straně však taková vláda naráží na fakt, že otevřená politika nenávisti už se v Evropě nenosí, takže by nás mohli vyhodit všechny. To by nás pochopitelně vyvedlo i z příležitostí, jejichž možnosti ukazuje ohlédnutí do doby před deseti lety.

Vláda, která v naší situaci přidá učitelům, zdravotníkům a policistům, proto pomůže i sobě. Nízké mzdy patří k bariérám, které nás drží v koloniálním područí. Pro názornost – loňský přebytek českého zahraničního obchodu se zhruba rovnal odlivu dividend a dalších kapitálových výnosů ze země.

Vláda si může pomoci i tím, že někomu ubere. Málokdo z těch, kdo poslouchali vzrušenou debatu ve sněmovně, kde Andrej Babiš proti kvetoucímu Čapímu hnízdu stavěl „zdevastovaný Moravskoslezský kraj“, asi přijal tvrzení Lubomíra Zaorálka, že „kraj zdevastovaný není“. Ale je tam přece nejhorší ovzduší v Evropě, laguny smrdí a půda se propadá. Z OKD zmizelo 100 miliard korun. Těch 40 tisíc bytů je pryč. Mzdy v kraji patří k těm nižším a nezaměstnanost k těm vyšším, nemluvě o statistikách kriminality, a to tam mají skvělé vysoké školy a superpočítače. Někam ty prachy odtekly a měly by se vrátit.

Stát také stále platí nejrůznější parazitní systémy, jako jsou exekuce. Vynikající shrnutí nabízí jednička Zelených v Libereckém kraji Věra Nováková, dříve státní zástupkyně, nyní advokátka: „Exekuce dnes jsou byznys, který ničí lidské životy. Týká se to 834 tisíc lidí, což je 12 procent obyvatelstva staršího 15 let. Zatěžuje to ve finále celou společnost. Tito lidé mají často zdravotní problémy, nemůžou normálně pracovat, a přecházejí do šedé ekonomiky, protože veškerý příjem by jim pohltila exekuce. Jsou tak i závislí na sociálních dávkách, což zatěžuje stát.“

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jednicka-zelenych-na-Liberecku-chce-zatocit-s-exekutory-Tady-jsou-jeji-slova-503044

Podobně řádí insolvenční mafie, abych použil výraz ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Věřitel nedostane nic nebo skoro nic, dlužník skomírá a visí na krku státu, a sehraný tým výběrčího tloustne.

Zkrátka, lidé mají právo dostat přidáno, stát to taky potřebuje, a zdroje jsou. Něco se stihne do voleb, ale i ty volby by měly být hlavně o tom.

13 komentářů :

 1. Stávkovali jsme, nepomohlo to, tak jsme začali znárodňovat.

  OdpovědětSmazat
 2. Chceš přidat, Fialo? Tak přidej!

  OdpovědětSmazat
 3. Až na to opěvování evropských dotací, kde by mě zajímal podíl těch skutečně potřebných a užitečných projektů k těm osatním. Pokud je to fifty fifty, tak je to pro nás ztráta, protože jsme 2/3 zaplatili zbytečně. No a pak taky ty předpisy, kontroly komínů, povinné vyměňování vložek pro plynové kotle, povinné kontroly kotlů. Vysávají po několika tisícovkách ročně od statisíců důchodců na venkově a klesly požáry? Kvůli tomu se kontroluje každý rok komín přece. Skoro to vypadá, že před kontrolama hořelo v každé vesnici 5x ročně a teď už nic. A skutečnost? A ty vybrané prachy?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestliže vláda nařídila kontroly komínů, měla stanovit také maximální poplatek.

   Smazat
 4. Co se tam píše o nenávisti ať jsi migranti jsou ve své zemi a nikdo je nebude nenávidět.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prodejne-devky-Panaci-z-Bruselu-se-pomatli-Az-nam-budou-vyhrozovat-kvuli-imigrantum-vystupme-z-EU-Babis-Zaoralek-Keller-ci-Huml-takto-reagovali-na-slova-Zemana-503159

  OdpovědětSmazat
 5. Skvělý článek - naprosto racionální, srozumitelný, přehledný. A ovšemže pravdivý! Díky za něj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Těch 40 tisíc bytů je pryč." - Dotkl se pan Fiala záležitosti, o které mám jen takovou mlhavou povědomost, spíš tušení, že to zařídil pan Dlouhý, jenž byty nestandardně zařadil do privatizačního projektu, který spíchnul coby melouch(!). Jako podnikatelský záměr Dlouhému tedy vyšel dokonale, ale možno to len tak zvonku vyzerá. Není to detail s tím čertem?

   Smazat
 6. Snad každému, kdo pozorně sleduje dění v ĆR by mělo být "min. podivné", že v čele učitelů, zdravotníků, zdravotníků, hasičů, atd., jsou lidé a média, kteří se, více či méně podíleli a podílejí, na současném morálním a hospodářském rozkladu našeho státu, ostouzení státních symbolů, prezidenta republiky, odlivu kapitálu do zahraničí, apod.

  Zřejmě je, že mzdové požadavky všech uvedených jsou oprávněné. Stejně tak jsou oprávněné požadavky důchodců, rodin s dětmi, zaměstnanců soukromých firem, apod. O tom se raději ale nemluví ...

  Je tak otázkou, zda celé současné dění okolo mezd není jen dalším "oblbováním" určité skupiny občanů před nadcházejícími volbami do PS a snahou o rozeštvání občanů proti sobě ?!
  L.S.

  OdpovědětSmazat
 7. 12:45 Souhlas. I pan Fiala jistě ví, že nejdůležitější je dělat správné věci ve správný čas. Jestli p. Fiala v poslední větě svého článku píše, že "Lidé mají právo dostat přidáno, stát to taky potřebuje, a zdroje jsou. Něco se stihne do voleb, ale i ty volby by měly být hlavně o tom", tak to, promiňte, chápu jako odvádění pozornosti od smrtelného nebezpečí, které nám v současnosti hrozí.
  Klíčová a strategická otázka voleb je jiná, zda se necháme spláchnout západním islamistánem nebo se ubráníme.
  Otázku výše platů po celé 4 roky tato vláda neřešila? Proč? Asi proto, že to milé vládní koalici žíly netrhalo. Je tedy jasné, že tato vláda sociálním cítěním netrpí. Zajisté, že mají dostat přidáno, kromě zmíněných profesí i všichni ostatní. A to po zásluze.
  Ale že se to téma vytáhne ausgerechnet 2 měsíce před volbami?
  Stejně jako se, bohužel, značná část národa, místo aby si uvědomila, že nám jde o krk, zaměstnává otázkou, jestli volit dosavadní kmotry, nebo toho nového, který by "mohl" být lepší.

  P.S.: pane Fialo, nějak jsem také nepochopil, jak myslíte tuto větu: "vidíme, jak se současná vláda žene do zničujícího konfliktu s Evropskou komisí kvůli migrantům, aniž by měla tušení, čeho chce vlastně dosáhnout.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Ale že se to téma vytáhne ausgerechnet 2 měsíce před volbami?" - A kdy jindy? Zrovna teď skáče Hlodavec(čt1) do řeči třem hlavounům finanční výkonné moci, "řadoví" učitelé, natož zaměstnanci jsou pod jejich nebeské televizní výšiny. Snad ještě blíž před volbami.

   Smazat
 8. Pěkně napsané. Nelze šetřit na platech státních zaměstnanců? Ano, lze ale šetřit na počtech zaměstnanců? Je nějak limitován. Potřebujeme skutečně dvojnásobek úředníků než za premiéra Zemana (myšleno na všech stupních správy)? Nemáme přebytek soukromých ambulantních lékařů a nedostatek nemocničních? Kdo to řídí a za to odpovídá? Nemrví náhodou někdo školství? Je to dost nebo málo či moc 1 učitel na 15 žáků. Jak je to vlastně s platy učitelů? Stát vyplácí ředitelům 12 ročních platů, učitelé přes ředitele dostanou plat za září až červen a pak na úřadech práce červenec a srpen. Tyto dva měsíce inkasují školy od státu dvakrát! Neudělat i v tom pořádek?
  A materiální hospodaření státu? Tam létají miliardy jako lepé, ale lehké děvy. Co takhle najít způsob, aby si přemnoho podnikatelů nechodilo do státní kasy jako do své kampeličky? A co černá ekonomika, neplatiči daní, ale inkasisté vratného DPH zcela beztrestně? Jenže, jenže. Zdá se, že by se musela mimo dětí a přestárlých zavřít většina národa - byť někteří kradou jen ten toaleťák či ubrousek v závodní jídelně a druzí pozemky, baráky, továrny a hlavně peníze, peníze, peníze! Dovedl by se stát bránit proti daňovým rájům, proč rozhoduje "sídlo" firmy a ne místo výroby, tvorby DPH a daní? Proč nesnížit počet poslanců a senátorů třeba na polovinu, víte co by se ve žvanírně ušetřilo času? Proč neredukovat volitelnost na poslance a senátora na 2 období? Proč jejich platy nesnížit a dovolit jim předvést spoluobčanům svoji obětavost pro stát a národ?
  V řadě sdělení bylo konstatováno, že jsme od r. 1989 do současnosti se nepřiblížili ani o píď třeba Rakousku nebo Německu, což nám Havel a Klaus slibovali že se tak stane do roviny do konce r. 1992! Ale co naříkáme, včera jsem si přečetl, že jsme s IQ o 6 % bodů na tom hůř, než lidé v rozvojové Číně. Zkoumal někdo IQ našich politiků, chodí na vyšetření k psychologům, než jsou připuštěni do voleb? Nemálo jich nepochybně navštěvuje psychiatra, málo jich ale vysedává ve zpovědnicích. Více jich přepočítává domácí pokladnu, jak pěkně tuční, společně s jejich tělesnými schránkami. Víme, kolik vážil (měl hmotnost) politik před vstupem do politického byznysu a kolik váží na konci "funkčního" období. To by také byla zajímavá čísla pro národ.
  Které kmotry volit? Jakou chceme mít vládu? Oč je vláda barevnější, o to je nezodpovědnější - podle hesla " já nic, to ti druzí!" Nebylo štěstím, když nám vládla strana jedna, ale o nic lepší to není, když nám vládnou strany 3-4. A stejné platí o opozici - čím více partají v parlamentě, tím více jsou pro srandu - nejen vládním partajím
  POTŘEBUJEME JEDNU STRANU VLÁDNÍ A JEDNU STRANU OPOZIČNÍ, OSTATNÍ SNAD JEN PRO OKRASU. JEN TAK OBČANÉ MOHOU UKÁZAT JEDNOZNAČNĚ PRSTEM NA ÚSPĚŠNÉ A NEÚSPĚŠNÉ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:01 jasně, jednu stranu vládní, jednu v opozici. Jako v tý Emerice! Tam to přec perfekt funguje, že?

   Smazat
 9. Až bude po volbách vytvořena slavná koalice několika zkrachovalých stran a jako nejlepší ministr financí bude zase Kalousek, tak už nebude otázka -kde na to vzít?ON NA TO NIKDY NEMĚL A MÍT NEBUDE !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.