Reklama

.

.

středa 20. září 2017

„Že si někdo nakradl a jiný to nestihl či neuměl, je přirozené.“ Slavný umělec, známý z TV, o „komouších“ a dnešku

ROZHOVOR
20.9.2017 ParlamentníListy

„Lidé, kteří se neválejí a pracují, by neměli žít v bídě nebo skoro v bídě,“ říká režisér Jiří Adamec v souvislosti s pracovními podmínkami u nás, které mimo jiné popsala ve svých reportážích novinářka Saša Uhlová. Pro ParlamentníListy.cz promluvil o dnešní době i o tom, jak bylo před rokem 1989. „Lépe nebylo, bylo jinak!“ říká o předlistopadové době známý režisér. Prozradil i jak je to s prací v Americe.


Před listopadem 89 bylo lépe. To stále tvrdí určitá část české společnosti. Co na to říkáte? A z jakého důvodu podle vás tolik lidí stále porovnává dnešní a „předlistopadovou“ dobu?
Porovnávat kdeco s kdečím je přirozené. Není nic divného na tom, že lidé porovnávají předlistopadovou éru s tou dnešní. A umím pochopit i to, že pro mnohé lidi bylo před listopadem 1989 lépe. O socialistické době jsem slyšel říkat, že se jednalo o ráj průměrných. Když jste neměl velké ambice a stačilo vám 3+1 na Jižním městě a chatička na Sázavě a dovolená v Rumunsku; pak zdarma školy, lékařská péče, nárok na byt a jistota práce byly přece velké jistoty. Běda těm, co pošilhávali po vyšším standardu, co se nechtěli jen žárlivě dívat do talíře německým sousedům, co chtěli mít totéž doma… těm dopřáno nebylo, až na pár vyjímek, jejichž práce byla směnitelná za valuty. Ale hlavně, v tom čase chyběl motiv pro pohyb vpřed. Nebylo proč se hnát kupředu, razit cestu pro ostatní, nebylo proč nespat a makat šestnáct hodin denně. Metály a výjimečné tituly to na chviličku nahrazovaly, ale dál už motivace chyběla… a bez motivace se usadí v celé společnosti pouze stagnace a zmar. Tak to bylo, takže i když ne všem je lépe, celkově se doba dnešní s dobou minulou porovnávat nedá. Nemůžete srovnávat škodu Favorit z roku 86 s dnešní Oktávií. Je snad jasné každému, že by to bylo porovnávání absurdní.

Zastánci předlistopadové éry poukazují například na to, že jim vadí, jaká je dnes korupce, nemožnost vymoci právo nebo bezpečnost. Podle sociologů jde ale spíše o nejistotu v zaměstnání, zadluženost, exekuce nebo nízké mzdy. Jak vy toto vidíte?
Nevím, nezažil jsem osobně korupci na vlastní kůži tenkrát ani dnes. Říká se ale, že celá země je na prodej, že všechno se dá koupit, že úplatky v naší zemi neomezeně vládnou. Možné to je, ale já jsem to na vlastní kůži nezažil. Možná proto, že mě k tomu „výměnnému obchodu“ nikdo nikdy nepozval. A neumím říct na sto procent, jak bych se zachoval, kdyby mě někdo pozval k zatraceně výhodnému kšeftu za to, že bych v obálce pustil chlup. A vymoci si právo je strašně relativní problém. Nevím, jestli se dnes dá vymoci právo hůře než v dobách předlistopadových. Asi jak komu. Já jsem právo před listopadem vymáhat nepotřeboval, takže nevím, ale v dnešní době jsem raději od soudního sporu upustil, protože mi advokát řekl, že i když je jasné, kde je pravda, že výsledek rozhodnutí soudu je i tak nejistý. A když jsem se na to zeptal kamaráda z vysoké advokacie, zeptal se mě nikoliv na důkazy, ale kdo to soudí, to mu přišlo důležitější. Že by podezření z možné korupce soudce? A bezpečnost? Ano, to je velmi moderní, aktuální problém, související s bezzásadovou „korektností“ evropských politiků. To už mě nebaví komentovat. Všichni vědí, kde je problém, a stále se nic neděje. Tohle jednou bohužel skončí hodně špatně. Samozřejmě, že nejistoty z toho plynoucí, strach o holou existenci, z mnoha důvodů, nebezpečí plynoucí z ekonomické negramotnosti občanstva, nedostatečné mzdy, které by dovolovaly větší lehkomyslnost bez tragických následků pro tisíce rodin… ano, to jsou problémy, které vedou tu nejchudší a nejohroženější část společnosti k tvrzení, které je mylné. Před listopadem nebylo lépe, bylo pouze jinak, byly větší jistoty a menší rizika.

Když vy sám to zhodnotíte, bylo něco před rokem 89 podle vás lepší a co všechno je naopak lepší dnes?

(celý rozhovor ZDE)

30 komentářů :

 1. Tak nevím, jestli to ta osoba má v hlavě v pořádku, srovnávat makání 16 hodin a klidnou osmihodinovou práci.

  OdpovědětVymazat
 2. Soudruh Adamec kroutí fakta jako každý komediant.

  OdpovědětVymazat
 3. Asi jsem úchyl. Vybral jsem si práci, která mě bavila a skromně živila. Rok 89 na tom nic nezměnil. Ale moc mi vadí bezdomovci. Jejich ponížení a zranitelnost ukazuje, jak je dnešní uspořádání nemocné a bezohledné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vás v roce 1990 nevyrazili bez uvedení důvodů ( pro nadbytečnost) z vaší práce, která vás bavila 19.00? Tak to jste šťastný člověk - statisíce lidí takové štěstí nemělo. Už v prvních měsících roku 1990 letěli na dlažbu všichni ti čtyřicátníci a předpadesátníci ( jenom plzeňská škodovka dříve zaměstnávala 30 OOO lidí) byly zavřeny mlékárny, všechny velké podniky jako Poldi Kladno, Solo Sušice, Tosta AŠ, PČP Nejdek, SETUZA Ústí, Velamos, - nebudu všechno vyjmenovávat, ale statisíce lidí byly na dlažbě, přitom ještě nebyly zřízeny Úřady práce, nebyly ani žádné pracovní agentury, ani sociální dávky, sociální síť státu, nebylo žádné zajištění, náhrada, nic. Zkrátka dotyční dostali v lednu 1990 poslední plat a konečná. Pak nic. Kde nepomohly rodiny, příbuzní, známí, a podobně, tam už zbylo jen hodit si mašli - taky si spousta živitelů rodin mašli hodilo. To byla hnusná, odporná, nejodpornější možná genocida, jaké se lumpové a vrazi, kteří si tady uspořádali převrat, na lidech dopustili. Dnes o tom nikdo nemluví - ale kdyby měly být odškodněny všechny oběti řádění disidentů, a podobných šmejdů za násilnou demokracii? A to nemluvím o restitucích činžáků, které se vracely ex gaunerům bez zajištění nájemníků zřízením věcného břemene apod. a celé rodiny letěly na ulici, protože musely ustoupit zřizování nebytovek - kanceláří, sídlům firem, apod. Další odporná zhovadilost - takže - kdyby všechny oběti zhovadilého řádění lumpů, kteří si z ČR po roce 1990 udělali trhací kalendář a z občanů rukojmí pro stovky lichvářských šmejdů, kteří na zbídačování lidí začali okamžitě vydělávat - měly být teď odškodněny, šlo by to do stovek miliard. Někdo měl štěstí - třeba zrovna vy.

   Vymazat
  2. Anonymní 20. září 2017 21:19 - naprostý souhlas kolego. Můžeme jen doufat, že všichni ti EX lumpové,, zloději a šmejdi dojdou jednou spravedlivé odplaty. Nechci zpátky komunisty, ale také nechci ty současné demokraty. Oni si mezi sebou nemají co vyčítat. Jedni jsou za devadesát devět a ti druzí za sto bez jedné.

   Vymazat
 4. Tento Pán to nemůže posoudit jelikož není obyčejný člověk a neživí se prací. Já za minulého režimu pracoval po práci s rodinou na polích a vše jsme měli na přilepšenou do hrnce . Za peníze,mzdy, se stavěl dům a stavení pro dobytek. Dnes po práci dělám na polích skoro sám... Dobytek již nedržím. Prase za 35 Kč/kg neumím ... Pouze králík drůbež a tak. Je spodivem když např. prodávám meruňky za 15kč,rajče taktéž 15kč, neprodám vše není zájem. Ale cena v řetězcích je přitom dvojnásobná... Měl jsem i mléko za deset tučnost skoro pět, není zájem a lidi se nechtějí zavazovat , chodit pravidelně. Tož tak tento režim je o cizích si sousedech a někdy i bratrech pane. Jara

  OdpovědětVymazat
 5. Odpovědi na takové otázky se samozřejmě budou výrazně lišit podle toho, kdo bude tázán. Jiné odpovědi by určitě zazněly od horníků a zase jiné třeba od Bakaly. Nelze odpovědět za všechny, snad jedině za většinu. Ale nesporně existuje skupina lidí, které skutečně socialismus omezoval v jejich ambicích a touhách stanout vysoko nad ostatními. Nelze se jim divit, když jim slovo socialismus drhne na jazyku a dělají se jim při tom osypky. Naprosto je chápu, i když jejich hodnoty nesdílím.
  Nechápu však lidi, kteří jsou ochotni nadšeně na jejich hodnocení přikyvovat(pokud za to nejsou placeni), přestože podmínky k životu jich samých se prokazatelně zhoršily. A že takových je opravdu dost.

  OdpovědětVymazat
 6. Kdysi jsem si Adamce nějak tak trochu vážil. Dnes musím poopravit svůj názor. Blb který srovnává favorita s oktávií je zralý na přezkoumání duševního zdraví. Mohl rovnou srovnat tlačítkový telefon s dnešním mobilem. Nebo WWlGolf z roku 85 s dnešním WWGolfem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečtěte si to znovu, on říká "...celkově se doba dnešní s dobou minulou porovnávat nedá. Nemůžete srovnávat škodu Favorit z roku 86 s dnešní Oktávií. Je snad jasné každému, že by to bylo porovnávání absurdní."

   Myslím že na své hodnocení má ze své pozice na společenském žebříčku právo a já ho chápu. On totiž nezažil ubíjející monotónní manuální práci v nepřetržitém provozu, honorovanou částkou kterou on ani nepočítá. To ponížení člověka na pracovní jednotku levnější než robot, nazývanou "lidský zdroj", s níž se v tomto duchu také zachází.

   S ohledem na to kde žije, má názory ještě poměrně umírněné a pochopitelné.

   Vymazat
  2. Nemůžete srovnávat škodu Favorit z roku 86 s dnešní Oktávií. Je snad jasné každému, že by to bylo porovnávání absurdní.

   Vymazat
  3. Já myslím, že zrovna pan Adamec by měl být zticha. Zrovna on se honem rychle začal chovat západně a trendy, a svoji rodinu s dětmi vyměnil za život se slovenskou slávychtivou kravkou, jakých se tehdy po devadesátém spousty přisralo do ČR do "mediálního průmyslu" dělat matraci směrem k postupné slávě. Pan Adamec samozřejmě asi nechtěl coby "ambice" zmínit svůj dům na Floridě kde se svojí slovenkou žije, a o domově v Čechách, které jen "sporadicky" navštěvuje, už neví nic a nezajímá ho to. Ano, to je pravda.Luxusní sídla na Floridě, v Portugalsku, Monaku, a leckde jinde, pokud právě to bylo cílem "ambicí" těchto chorých snobů,mít víc než tamty, tak to skutečně socializmus neumožňoval, ale pokud největší ambicí pro každého normálního člověka byla a vždy by měla být - zdravá a slušná rodina, slušně vychované děti, slušné soužití příbuzenstva, slušní sousedé, slušná morálka, slušná a vkusná kultura, uspokojivá práce, pohodové dovolené, a následně spokojené stáří, důstojné dožití a pohřeb, pak mohli být spokojeni všichni. Člověk se v životě nemusí dívat na nadlidi a jejich luxusní srajdy na straně jedné, a litovat ubožáky na straně druhé - obojí je frustrující. Takže - o srovnání doby by nikdy neměl být žádán umělec, celebrita, politik, soudce, přeplácený parazit a vyhryz, ale vždy jen obyčejný, rozumný a slušný člověk.

   Vymazat
  4. no co asi lidem vadí nejvíc jsou ty široce rozevřené sociální nůžky. ono to není jen o chtění pravcovat ale i o možnostech, intelektu, štěstí . nejsme všichni stejně chytří, obratní, vypočítaví, rychlí, chápaví a já nevím co ještě, ale všichi máme stejný hlad když se pár dní nenajíme...

   tož asi tak soudruhu Adamče

   Vymazat
  5. mít jeho background tak i po 28 letech chodím kanálama. čtěto na wikipedii, komouš a antichartista, posléze převlékač kabátu a šup do améra. pro mne bezcharakterní oportunista. A ty jeho srágory ala sanitka a pojištovna taky nejsou ke koukání. pořád stejné klišé bez obsahu... pro blbečky kteří si zapínají tv už ke snídani.

   Slávek

   Vymazat
  6. Celkem přesný Slávku. Až na to, že ke snídani mají blbečci ještě možnost vidět koukatelné kriminálky - to jest staré kriminálky německé, jako je Siska, Wolfův revír, apod. Kritické to začne být v podvečer a v hlavním vysílacím čase - to už jsou jen žvásty, nebo sračky bez děje a bez pointy. Některé stanice jsou zcela neakceptovatelné - jako je Barrandov se svými reality šou soudkyně Barbara a soudce Alexandr, pak žvanírna toho teplouše, různé ty Kurňa co to je apod. ale v tom Adamec naštěstí nejede.

   Vymazat
 7. Nechci se pana Adamce zastávat ale to srovnání řekl je absurdní, myšleno nesmyslné protože doba pokročila. Jinak je to stále stejný problém POKROK ZA KAŽDOU CENU i za cenu ztráty klidného života a zničení přírody.

  OdpovědětVymazat
 8. Je nemorální, když jsou umělci za neprodejné filmy nadstandartně ohodnocování a peníze, které získali za tzv. práci v ČR utrácejí v cizině - permanentně. Je nehorázné, když se z českých peněz financují sportovci a potom, za velké peníze hrají v cizině a tam platí daně. O doktorech, kteří zadarmo vystudují a jezdí léčit do ciziny se už ani nezmiňuji.

  OdpovědětVymazat
 9. Průměrných je 75% občanů netoužím po mamonu chci zpět socialismus. To co se děje dnes by se v socialismu nikdy nestalo.

  OdpovědětVymazat
 10. Podle sociologa Hampla je oporou režimu jen třetina voličů. Jedna třetina na liberální demokracii kašle a k volbám nechodí. Zbývající třetiny ve volbách soutěží o moc. Levicová třetina je kontaminována buržoazními socany, kteří něco slíbí a po volbách se ze slibů vymluví na pravicové koaliční partnery. Pravicové strany jsou férovější než socdem, protože podle mne nic ze svých antisociálních plánů nic neskrývá na rozdíl od falešné strany dělníků.

  OdpovědětVymazat
 11. Beru důchod a k důchodu si dost přivydělávám. Technický pokrok nevzniká díky režimu. Auto z Boleslavi před rokem 89 bylo samozřejmě méně technicky dokonalé než poslední současný model. Neživím se politikou, jsem technik. Komunisté mi dávali mnohem více příležitostí se realizovat v tvůrčí práci než režim současný. Cestuji po konferencích více než dříve, kdy jsem měl mnohem více zajímavých originálních výsledků než za současné bídy v mém oboru. Bývalý komunista Adamec za smlouvu s ďáblem o předstírání svobody musí současné poměry chválit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perfektní a vypovídací příspěvek.Tak nějak by měly vypadat diskuze vždy a všude - obohacující poznatky a rozšíření obzorů. Dík anonyme 22.43

   Vymazat
  2. 23:17, nepodceňujte mne. Umím nadávat, ale věřím, že mne manželka neudá. Ostatně nic o politice už nechce slyšet. Mám radu pro ostatní diskutéry. Vždy myslete na to, jak byste se vykroutili, kdybyste seděli před vyšetřovatelem a podávali vysvětlení. Naučil jsem se to od svého šéfa, který měl vždy promyšleno, co řekne, kdyby na nás přišla kontrola. Dávejte si kolegové pozor na přídavná jména. Raději zeslabte než zesílíte. Nikdy nepište nic, co byste nemohli odzdrojovat. Ti, co analyzují nálady mezi inteligencí, půjdou po zdrojích fám a poplašných zpráv. Nebudou to hlupáci (nahradil jsem blbci) a vědí, že se jim poměry rozkližují (nahradil jsem rozesírají). Nekompromitujte vydavatele NR, aby jim to strážci demokracie nedemokraticky nespočítali.
   Dobrou noc!

   Vymazat
 12. Podstata je taková, že do kultury tečou nemalé peníze a tyto osobnosti už ani nerozlišují co je práce a co samozřejmost. Jinak samozřejmě souhlasím, že situace se nedá srovnávat. Dnes nepotkáte na ulici policajta, jen čučí na obrazovky. Ovšem celé venkovské aglomerace jsou zcela bezprizorní. Tedy jinak řečeno, kdo je drzejší vyhrává. Nějaké hygienické předisy, například kydání hnoje vedle obytných aglomerací to jsou jen teorerické hrátky v parlamentu, naopak, biopotraviny, tedy slepice bez plotů, mají zelenou i všude tam, kde je sousedi nevystřílí vzduchovkou. Tady platí jen právo silnějšího.

  OdpovědětVymazat
 13. Kulturní fronta se má bezesporu lépe a očekávat od někoho z ní kritický pohled na současnou dobu je hodně naivní. I podprůměrná herecká šmíra má dnes mnohem víc, než tvrdě makající prodavačka v supermarketu, nebo dělní v drůbežárně. Je skoro zázrak, že Adamec řekl alespoň něco kritického. Řekl bych, bílá vrána.

  OdpovědětVymazat
 14. Česká televize, to je reklamní kanál pro havloidní monstra z uměleckých kruhů. Všichni jsou na zvracení. Inzerce na jejich vyblitky nebere konce. Dovídáme se jak dříve trpěli a nemohli a naproti tomu dnes mohou a už netrpí. Na televizní obrazovce není místo pro ty, kteří tuto zemi svou prací živí. Občas dají prostor nějakému zlodějskému podnikateli, který zbohatl práci jiných nebo jen prostě příležitostně našmelil. Je to všechno příprava na stav, kdy se staneme dokonalými otroky a vedení pravičáckých gangů bude rozhodovat i o tom, kdy a za koho se budou jejich podřízení moci vdát nebo oženit.

  OdpovědětVymazat
 15. Jsem starý a zažil jsem tedy různé režimy. Srovnání civilizačních hodnot je obtížné, určitě za socíku byla auta lepší, než za 1. republiky, o Rakousko-Uhersku ani nemluvě. Ale určitě jsou dnes lkepší léčebné metody, než byli za socíku, ale také za 1. republiky. To je pokrok mediciny. Stejně ale určitě byly vztahy mezi zdravotníky a nemocnými lepší za socíku než jsou dnes, kdy sice pacienti povýšili na klienty, ale doktoři na pány bohy. Jistě byli lepší vztahy v pracovních kolektivech, méně formální a chléb a hry nebyly formální úlitbou vládnoucích bohů, jako je tomu dnes. Bylo neskutečně méně byrokracie, nepotřebovali jsme za socíku exekutory. Stačilo nám 3 + 1, ale obešli jsme se bez ubytoven pod mosty, v kanálech a bez žebráků v centru měst. Národ se množil a nevymíral, všechny děti měly na školní obědy, na školu v přírodě. Nebyl nedostatek lékařů a sester, pro které by bylo nutné rušit odborná oddělení nemocnic, byla lékařská pohotovostní služba, doktoři jezdili i za nemocnými domů a dokonce jim na místě vydali potřebný lék. Stačila nám třetina advokátů, archeologů, antropologů, zato byl dostatek Ing., techniků, průmyslováků a dobře vyučených potřebných profiků. Ano, zdrhali ti nejmazanější do Záp. Německa, kam dnes odchází legálně ti nejchytřejší - vyrábíme tedy nejkvalifikovanější doktory, Ing. atd. pro zahraničí zcela zdarma. Za socíku bylo patrné zlepšování stavu věcí, dnes je patrná stagnace pro 9 z 10 Čechů, sociálně jsme se nepřiblížili Rakousku a Německu ani o krůček. A co je nejhorší, občané již dobře vnímají, že jejich podíl na moci státu je NULA, že jim vládnou oligarchové prostřednictvím politických loutek a že, ať se vládnoucí partaj nazývá jak chce a předstírá volební programy jaké chce, vše zůstává stejné, neb oligarchové se nemění - jen maňásci v jejich rukách. (Proto je Babiš sympatický, snad spořivý, nemá své placené loutky a tak musí hrát politiku sám.)
  Tedy nepochybně je dnes více aut, než za socíku, ale také za 1. republiky, nepochybně můžeme cestovat volně nejen k Jadranu, Černému moři a Baltu, jako za socíku, ale také na Bali, ale zase se za socíku cestovalo neskonale více, než za 1. republiky. NA SOCÍKU BYLO SYMPATICKÉ, ALE TAKÉ V TÉ DOBĚ NA NA VĚDECKÉ A KULTURNÍ FRONTĚ ZÁPADU, ŽE SI LIDÉ PŘÁLI MÍR A DOVEDLI ZA NĚJ BOJOVAT, ZATÍM CO DNES SE NEMÁLO JICH TĚŠÍ NA TO, JAK VYDĚLAJÍ NA VÁLKÁCH A MRTVÝCH. Nutno tedy srovnávat srovnatelné, pokud chceme korektně kritizovat nějakou dobu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nelze dodat nic jiného než SUPER ROZBOR

   Vymazat
 16. Ad 11:32
  Ano, velmi dobrý článek. Pokud jde o pana Adamce, souhlasím s tím kdo už to napsal pŕedemno, že pan Adamec, na rozdíl od tkzv. uměleckých elit, dokáže se na svět podívat svým pohledem a ten jeho nález prezentovat.
  Morave

  OdpovědětVymazat
 17. Srovnávat Favorita s Oktávií.To je jako srovnávat majitele baráku na Floridě s důchodcem,svobodnou matkou,atd.kteří jsou jen krůček k chudobě a spaní pod mostem.Kteří jsou nuceni se sprchovat pouze jednou za týden,splachovat až po pátém vymočení,dopřát si vydatný oběd.To jsou lidé,kteří nakupují potraviny v tolik vysmívaných slevách,co nejlacinějších,pochopitelně nezdravých potravinách,na máslo,hovězí maso jenom koukat a snít.Kteří jsou odírány vysokým nájmem,cenou léků ,neschopnost zaplatit dětem obědy,školní výlety,vybavení do školy.Kdyby takto nežili a někdy si dopřáli,tak dokončí ten krok ke spaní pod mostem.

  OdpovědětVymazat
 18. Pan Adamec toho určitě zažil a viděl více než běžný občan.Tento článek napsal sám za sebe,ne pod tlakem.Nemá to zapotřebí.Napsal jak to je a já mu osobně děkuji.To co napsal je fakt,který jsem pochopil již dříve.

  OdpovědětVymazat