Reklama

pátek 13. října 2017

Americko-turecká válka

Yekta Uzunoglu
14. 10. 2017
Ještě nedávno jsem napsal ve svém článku "Americko-ruská podpora" zveřejněném dne 1.9.2017, že dle předních stratégů USA stojí na rozcestí před rozhodnutím, jestli na Středním východě budou pokračovat ve strategickém partnerství s Tureckem či s Kurdy. První dny poté, co jsem popsal fakta, je možné, že USA vymění po víc než půl století svého partnera a budou pokračovat s Kurdy jako se spolehlivějším partnerem, odletěl do USA sám Erdogan a byl přijat "srdečně" Trumpem. Z úst obou státníků padaly před kamerami okouzlující slova o vzájemném přátelství a zdálo se, že se před televizními diváky sešli dva bratři jen s rozdílnou barvou vlasů.


Stále píši, že se media civilizovaného světa po porážce USA ve Vietnamu a to především díky objektivnímu zpravodajství novinářů a novin transatlantické civilizace, soustředí na tohoto nebezpečného nepřítele z vlastních řad, to jest na nezávislé - objektivní novináře a noviny. Tak média nastolila velice rafinovaně zpracované zpravodajství s Hollywoodským zákulisím! Tím stále krmí nás občany a tak my nemáme sebemenší šanci se dovědět, co vlastně politici ve skutečnosti činí - za nás pro nás, když jsou zvoleni našimi hlasy. Záběry z přátelského přijetí Erdogana Trumpem v Bílém domě je jen ukázka z téměř každý den se opakujícího cirkusu, který má s reálným pozadím pramálo společného.

Přitom Erdogan když odjel před měsícem do USA, aby se sešel s Trumpem, ještě do poslední chvíle nevěděl, zda bude přijat bratrsky, či zda soudy v USA nerozšíří zatykač i na Erdogana a nechají si ho v USA rovnou ve vězení! To kvůli praní špinavých peněz, porušování embarga vůči Iránu atd. Právě kvůli těmto obviněním ještě krátce před Erdoganovou cestou rozšířily americké soudy zatykač na Erdoganova přítele a bývalého ministra v kauze Reza Zerrab!

Přes divadelní představení obou státníků propagující bratrství obou zemí, ovšem ty skutečné síly, které rozhodují o politice, spěly dál k rozcestí. Erdogan to už dál nevydržel a aby měl náskok před USA, nechal zatknout dlouholetého zaměstnance generálního konzulátu USA v Istanbulu a další zaměstnanec radši neopustil generální konzulát, aby též nebyl zatčen, zato jeho žena a příbuzní to odnesli. USA hned zastavily činnost všech svých konzulárních misí, to jest udělování víz tureckým občanům. Na to vskutku Erdogan čekal a obratem učinilo Turecko totéž vůči Americkým občanům, ale ti přitom ani vízum do Turecka nepotřebují! Zdá se to být k smíchu, ale nikoliv! Turecko nechtělo čekat, jak se USA rozhodne a chce s Americkým státem rozvázat vztahy a ponížit je tak, jako toto činilo vůči evropským státům, především vůči Německu a jeho politickým představitelům včetně Angely Merkelové. Ale ve stejné době Turecko uzavřelo gigantické smlouvy s německými firmami, říkajíc tak německým politikům: jste jen slouhové Kapitálu, s vámi si můžu dělat, co chci a stejně nesmíte ani pípnout.

A totéž zkouší nyní Erdogan vůči USA! Všechny noviny Turecka, tak jako před ještě měsícem šly proti Evropě, začaly honem šít do USA!

Amerického velvyslance veřejně urážejí tak, že dokonce Erdogan veřejně vyzval Turky, aby se nikdo nešel s velvyslancem rozloučit! Velvyslanci vzkázaly noviny Erdogana (to jsou téměř všechny turecké noviny), že mu jeho drzost neodpustí ani v Afganistanu, kam byl přesídlen jako velvyslanec. Diplomaté míní, že jedná o nejhlubší krizi v dějinách vztahů obou zemí.

Je rozhodnuto o dalším směřování USA na dnešním rozcestí mezi Tureckem a Kurdy? Nikoliv! Amerika totiž stačila mezitím vyprovokovat u Kurdů pocit, že je zrádila, a to svým postojem před a po kurdském referendu o nezávislosti, když se jednoznačně postavila na stranu Turecka a dokonce Iránu a Iráku!

Ale co teď dál?

16 komentářů :

 1. Jo ,jo Amerika říše zla...

  OdpovědětSmazat
 2. Dál? Bouchne jim konečně ten kopeček a bude od nich klid na věky.

  OdpovědětSmazat
 3. pan Yekta za presidenta Cemske republiky. Vidi to jasne :"jsi s nami nebo proti nam bratre Zisko!!".

  OdpovědětSmazat
 4. Cesta k samostatnosti je cestou pozitivního konstruktivismu a výhradně pozitivního konstruktivismu.

  OdpovědětSmazat
 5. Vytvořte stát a potom chtějte jeho uznání, zatím chcete uznání státu, který jste ještě nevytvořili. Hádáte se mezi sebou, neumíte se domluvit, nemáte jednotné vedení, nemáte organizační strukturu, nemáte známky, nemáte peníze, nemáte hranice, nemáte deklaraci samostatnosti, nemáte všechno co by vás činilo státem, až to budete mít, tak můžete chtít nějakou samostatnost. Začněte se chovat jako samostatný stát, a pak se může nad nějakou samostatností začít uvažovat, z hlediska uznání mezinárodním společenstvím. Státnost vám nedají ostatní, státnost si musíte sami vytvořit.

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Yekto, už tady spolu diskutujete nějaký ten pátek, bylo přece jasné od samého počátku, že USA Kurdy zradí,a upřímně jste to tu několikrát přiznal, že to očekáváte. USA nahnali Kurdy do referenda, a potom vlastní referendum zkritizovali. Takže žádné překvapení. Oni vám tu podporu nakonec dají, ale s tím, že se vzdáte jakéhokoliv práve si sami cokoliv rozhodnout. O tento business tady jde, ještě Kurdové nevyměkli natolik, aby si tu podporu USA zasloužili. Ještě trošku z jiného soudku, do USA po pokusu o puč uteklo spousty Turků, a někteří z nich i s tím, že by měli čelit v Turecku obvinění z kourupce. Dnes žijí tito agenti CIA v USA a vůbec USA neuvažuje, že by tyto lidi stíhalo, a nebo je dokonce vydalo k potrestání do Turecka. Mohl bych vám o jednom takovém příběhu povídat. Kecy USA o tom, že by měl být někdo stíhán za korupci, to je přece pokrytectví toho nejhrubšího zrna. Těch podlízavejch k USA, těch je na světě hodně (a mezi ty nejodpornější patří Sobotka), ale těch, co se USA postaví, těch je jen pár.A mezi ně patří Erdogan, takže smekám před ním s úctou.

  OdpovědětSmazat
 7. Turecko má jediný zájem, nedovolit samostatnost Kurdistánu. Jestli si chce znepřátelit USA, tak USA budou mít důvod podporovat Kurdy, protože to bude nástroj odplaty, pragmaticky řečeno. USA si znepřátelíte velice rychle a snadno a získávat si zpět důvěru trvá roky. Takže bych s tím odsuzováním nebyl tak hrr, protože USA je stále největší spojenec Kurdů. Samostatnost si nevyvzdorujete pliváním na spojence, tím si je proti sobě je popudíte a ztratí zájem se vámi zabývat, naopak, odmítnutí podpory může být úsluhou, kterou budou chtít vyjednávat stabilizaci vztahů například s Tureckem, anebo Íránem, případně Sýrií. Kurdové chtějí samostatnost a hledat spojence, když defakto nemají za podporu co nabídnout, je dost obtížné. Podpora Kurdů výjde draze v politickém smyslu, protože znamená znepřátelení si 4 dotčených zemí, ze kterých ani jedna nemá pražádná zájem na vzniku nezávislého a samostatného Kurdistánu. USA své sliby plní, a jestliže dlouhodobě vyjadřují Kurdům podporu, což je fakt, tak dočasné ochlazení této podpory je nikoliv strateckým, ale taktickým prvkem v jednání. USA si uvědomují, že v regionu ztrácí na vlivu, a hledají způsob, kterým situaci zklidnit a stabilizovat, což krom jiného znamená, odložení otázky Kurdistánu na později, protože je v současnosti důležitější zastavit Íránský jaderný program, ujasnit si další strategii pro Sýrii a hlavně opoziční Syrskou osvobozeneckou armádu, jejíž budoucnost, jakožto původně reformního demokratického hnutí je značně nejistá. Kurdové nemají jinou možnost, než být trpěliví a věrní svým spojencům, tj. USA, kteří trvale vyjadřují podporu, v danné chvíli však pouze omezeně, jelikož situace je taková jaká je.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepřipravilo text 5:56 velvyslanectví USA v Praze? Bylo by pro NR zajisté poctou.

   Smazat
  2. Tak USA tam určitě žádný klid a stabilitu nepotřebují a platit budou Kurdové !

   Smazat
 8. Turecko a Rusko jsou nyní jedna ruka. Až si Turecko rozzlobí USA, budou kamarádi ještě větší, protože nic nespojuje tolik, jako společný nepřítel. Až bude podpora Kurdů znamenat, že si rozzlobí nejenom Turecko, ale i Rusko, které bude s Tureckem v politickém sňatku proti USA, začnou USA podporovat Kurdy, protože si tím posadí Rusko na opoziční lopatu, jelikož Rusko nebude moci jinak, než podporovat Turecko. USA jsou moc rádi ve sporu s Ruskem, a Kurdové dobře poslouží, aby USA z Ruska udělaly znovu bambuly, kteří posluhují druhořadým diktátorům typu Assad a Erdogan. Assad si dneska hvízdne, drnkne na harfičku a ruské stíhačky mu panáčkují před vilou. Putin je Assadova loutka, protože mu slíbil věrnost, aby mohl kazit plány USA. A nemůže vycouvat, musí panáčkovat jak Assad hvízdá. Do stejné situace mají namířeno s Tureckem. Erdogan hvízdne, a Rusko bude panáčkovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA jsou na smetišti dějin nebo přesněji pax-amerikana (vojensko-průmyslovo-mediální-komplex), ty už si pomalu a jistě nmůžeme z dlouhodbých předpovědí vyškrtnou i když otravovat budou ještě nějaký čas.

   Co se týká vzájemných vztahů, tak vliv Ruska na středním východě roste a Amerikánů už mají všichni plné zuby a přestávají je brát vážně. Pokud chtějí Kurdové nějakou autonomii budou se muset domluvit s Ruskem a Íranem, pokud budou spolupracovat s USA zle skončí, protože budou zavlečeni do terrostických válek a poskytnou regionu dobré důvodu na jejich začištění.

   Smazat
  2. Ono také záleží ještě i trochu na Kurdech, komu chtějí být zavázaní.

   Smazat
  3. Je to tam jedna a ta samá nevyzpytatelná, neseriozní, zbabělá a podvraťácká pakáž

   Smazat
 9. Proč se ale pořád národy nebo spíš etnika snaží o nezávislost-vlastní stát?Protože kulturní nebo jiná pravidla jim až tak nesedí a nějak je omezují a svazují natolik, že chtějí sami určovat ta prvidla. Je taky vzít na vědomí nakolik tam funguje mezi oběma stranami komunikace a jakých kompromisů lze dosáhnout-pokud vůbec

  OdpovědětSmazat
 10. No a ohledně těch vlivů- myslím si, že většině domorodců jakékoliv vměšování vadí, mnoho to neajímá a chtějí prostě žít své životy podle toho jak je to učili předkové hlavně v klidu a troufnu s tvrdit i míru.

  OdpovědětSmazat
 11. Snad si již konečně i ti Kurdové uvědomí, že co do jejich oprávněné snahy o ustavení vlastní státnosti se mohou spoléhat jen na spojence spolehlivé.
  Těmi však USA nikdy nebyly, nejsou a nebudou.
  USA nemají přátel ani spojenců. Mají jen svých vlastních zájmů a potom ještě vazalů. Stejně tak to platí na "staré a dobré" Brity.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.