Reklama

středa 18. října 2017

Australský těžař začal 9 dnů po podpisu memoranda o lithiu na Cínovci vydávat v Austrálii balíky cenných papírů, přitom se opírá o perspektivu těžby českého lithia, které ale firmě zatím nepatří!

18.10. 2017   Rukojmí
Na scéně je další rodina miliardářů v pozadí za českým lithiem!
Čeští poslanci v přímém přenosu na České televizi diskutují o kauze lithia a přetahují se argumenty o to, jestli lithium bylo nebo nebylo správně ošetřeno, kdo ho má nebo nemá těžit. Jenže, zatímco čeští poslanci diskutují, v Austrálii se už věci daly do pohybu.Pouhých 9 dnů po podpisu memoranda mezi českým ministerstvem průmyslu a obchodu a australským těžařem European Metals Holdings se na webových stránkách EMH [1] objevil velice zajímavý dokument. Vzápětí po podpisu memoranda totiž společnost EMH oznámila emisi nových cenných papírů (securities), jejichž hodnota je odvozena od kótování a valuace hodnoty firmy a jejích assetů a naproti těmto cenným papírům může na kapitálových trzích čerpat peníze.

Podpis memoranda totiž povýšil hodnotu firmy na australské burze a australský těžař toho okamžitě využil k vydání nové emise cenných papírů. Nutno dodat, že EMH se chová, jako kdyby už měla majetková práva k lithiu a rovnou vydává nové emise cenných papírů. Čeští poslanci netuší, že se hádají o lithiu, které dost možná už dávno není v českých rukách. Redakce AE News opět začala pátrat po dalších podrobnostech a zjistili jsme opravdu zvláštní věci.Calima Energy, první z velkých kupců nových cenných papírů EMH.

Appendix 3B je žádostí pro burzovní australskou komisi, aby povolila vydání 371,644 nových cenných papírů, každý v nominální kótované hodnotě 69.3 centu. Tady pozor, jedná se o cenu kóty, za kterou budou nové cenné papíry uvedeny na trh. Cena ovšem raketově vyletí na kapitálovém trhu, protože tyto cenné papíry získají na hodnotě ve chvíli, kdy EMH začne fyzicky v ČR těžit lithium. A teď velký pozor. Pro burzovní komisi tuto novou emisi securities zdůvodňuje firma tím, že do hry vstupuje nová firma, nový investor. A tím je podivná společnost s názvem 6466 Investments Pty Ltd. Firma byla založena 18. května 2012, přibližně ve stejné době jako European Metals Holdings. Když ale půjdeme po stopách vlastníků této firmy, tak se dozvíme, že firmu ovládají manželé Glenn Ross Whiddon a jeho žena Jane Whiddon. A kdo je Glenn Ross Whiddon? Je to výkonný ředitel australského ropného a plynařského gigantu Calima Energy. dříve známého jako Azonto Petroleum Limited. A právě firma 6466 Investments Pty Ltd. je projekt jeho manželky Jane.
Australané uvádí na svém webu, že už vlastní cínovecké lithium a 9 dnů po podpisu memoranda začali emitovat nové cenné papíry

Je pomalu jasné, proč firma EMH uvádí na svém webu v prezentaci pro investory a burzovní australskou komisi, že vlastní 100% zásob lithia na Cínovci. Je to na straně 4 v PDF dokumentu na webu EMH zde. Cinovec – a 100% owned globally significant lithium and tin deposit. V překladu: Cínovec – Stoprocentně vlastněné, celosvětově významné, zásoby lithia a cínu. Je jasné, proč firma potřebovala nějaký papír od české vlády do ruky, aby firma mohla začít vydávat nové cenné papíry. Vstup petrolejářské firmy do EMH lze vnímat jako odstartování prodejů cenných papírů, jejichž kóta a následná tržní valuace bude tažena poptávkou po lukrativních cenných papírech a tlačena z druhé strany výroky o tom, že EMH vlastní obrovské zásoby lithia na Cínovci, což jsou ale lživé výroky.

Pokud ovšem nám česká vláda něco netají. Suverénní údaj na oficiálním webu EMH o tom, že Australané vlastní 100% lithia na Cínovci, lze totiž považovat za lež, ale nedovedu si představit, že by vedení EMH lhalo australské burzovní komisi, protože kótace a následná valuace cenných papírů EMH by byla trestným činem a podvodem v obchodním styku na australské burze. Takže je zde druhé vysvětlení, že Australané jsou opravdu natvrdo přesvědčeni, že cínovecké lithium vlastní, a o to je to horší, že podepsané memorandum toto přesvědčení pouze potvrdilo.Kdo má zájem o lithium? Info z webu EMH.

Už v pátek jsem vysvětloval na Svobodném rádu, že pozvání zahraničního investora do země je závazek, ze kterého vyplývají dalekosáhlé důsledky. Pokud investor není smluvně omezen jasnými mantinely, potom může nastat situace, že se firma bude domáhat přidělení těžební licence, protože podle chování managementu firmy v Austrálii, který začal ihned po podpisu memoranda vydávat nové cenné papíry, to vypadá, že s ničím jiným ani Australané nepočítají a nepřipouští si, že by nakonec lithium netěžili. Investoři, kteří v Austrálii nakoupí od EMH cenné papíry, mohou potom zažalovat Českou republiku, že zničila hodnotu cenných papírů, které oni nakoupili v přesvědčení, že EMH bude těžit na Cínovci lithium. Calima Energy jako ropný koncern a olejářská firma kótovaná taktéž na australské burze, má těžební pole v Ghaně a také na moři při pobřeží Austrálie a mezi její investory patří Black Rock Investments, Warburg Pincus, JP Morgan a další společnosti. Nikdo si nedokáže představit, co se stane, pokud EMH nezíská těžební licenci a cenné papíry EMH se stanou bezcennými.
Někdo se snaží mediálně význam lithia pro ČR totálně bagatelizovat a odsunout mimo pozornost

Arbitráž by hnala k zodpovědnosti nikoliv EMH, ale Českou republiku. Co je děsivé, to je např. dnešní článek na serveru Technet, který spadá pod iDnes.cz. Matouš Lázňovský tam v úvodu svého bagatelizačního článku uvedl, že české zásoby lithia na Cínovci nejsou ze světového hlediska nijak ohromné. Pan Lázňovský asi úplně zešílel, protože zásoby lithia na Cínovci jsou jedny z největších na světě, což je uvedeno jak v dokumentech Geometu a EMH, tak i paradoxně toto zaznělo i z úst premiéra ČR Bohuslava Sobotky před dvěma hodinami při debatě poslanců ke kauze o lithiu.

Článek na Technetu má za úkol bagatelizovat význam lithia pro ČR, diskreditovat jeho hodnotu a de facto ho znehodnotit. Naprosté lži se v článku dopustil tím, že napsal, že lithium není nijak vzácné, protože jde o 15. nejhojnější materiál na Zemi. Ve skutečnosti je lithium až na 33. místě [7] a jeho zásob na Zemi je méně než třeba vzácného kobaltu nebo mědi, takže klást lithium na 15. místo, kde se nachází ve skutečnosti uhlík, je nehorázná dezinformace. Článek je naprostým dezinformačním blábolem, který je doplněn o obrázky poskytnuté společností Geomet, takže má člověk pomalu pocit, že text vznikl na objednávku někoho z okolí Zdeňka Bakaly, ale to by článek nesměl vyjít na iDnesu.Keith Coughlan (EMH) a Jiří Havlíček (ministr) po podpisu memoranda.

Mainstreamová média a novináři už se nestydí lhát lidem způsobem, který ještě před několika lety by byl naprosto nepřípustný. Poslanecké řečnění zapomíná, že právě v této chvíli již Australané spustili emise nových cenných papírů, které se opírají o memorandum, které tak ochotně podepsal pan ministr Havlíček z ministerstva průmyslu a obchodu. Schránková společnost nakótuje cenné papíry, prodá je investorům typu jako Calima Energy, kteří jsou v domnění, že firma EMH bude těžit české lithium a potom, když to praskne, tak EMH vyhlásí v Austrálii bankrot, peníze za cenné papíry budou vyvedeny na Britské panenské ostrovy a držitelé cenných papírů se vrhnou na ČR jako na viníka krachu australské těžařské firmy. Je neuvěřitelné, jaké diletantské jednání mají státní úředníci v ČR. Svými neuváženými kroky přiblížili ČR největší arbitráži v dějinách země. Protože až ty australské cenné papíry kleknou, spustí se soukolí žalob proti ČR za neochránění investice společnosti EMH v ČR.

Sdílejte prosím tento článek na sociálních sítích, ať se o něm dozví politici a politické strany. Ať vidí, kam vede jeden neuvážený krok podpisu memoranda, o kterém se v ČSSD říká, že to nic neznamená.

Aktualizace 22:15 – Poslanecká sněmovna na svém mimořádném zasedání nakonec schválila výzvu vládě ČR, aby zrušila memorandum s australskou společnosti European Metals Holdings. Je to malý krok k nápravě, ale pozadí celé kazy začíná natolik smrdět, že tohle bude teprve začátek.

15 komentářů :

 1. Článek je věcně neúplný, viz přijatá usnesení PSP ČR :

  Návrhy KSČM

  "Poslanecká sněmovna po informaci vlády ČR o tzv. Memorandu mezi MPO ČR a firmou EMH a. s. žádá vládu, aby memorandum vzhledem k zřejmé neurčitosti jeho předmětu prohlásila za nulitní." Pro 82, proti 1. Návrh byl přijat.

  "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky prohlašuje, že memorandum podepsané ministrem Havlíčkem se společností European Metals Holdings není pro Českou republiku závazné a odvolání se na dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a Austrálií podepsané v Canbeře 29. 7. 1991, a další mezinárodně uznávané smlouvy o ochraně investic, které je v memorandu uvedeno, se právní závazností memoranda pro Českou republiku v případných arbitrážních sporech netýká." Z přítomných 110 pro 78, proti nikdo. Návrh byl přijat.


  Návrh SPD

  "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá vládu České republiky, aby těžbu lithia v České republice prováděl státní podnik a zisk z této těžby zůstal příjmem státního rozpočtu republiky. V případě dalšího využití lithia je nutné podpořit projekty zajišťující jeho zpracování na území České republiky podnikatelskými subjekty se sídlem na území České republiky."

  Z přítomných 110 pro 68, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.

  OdpovědětSmazat
 2. To nebude neuvážený krok. To je zaprodanost země za jidášský groš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, a tu zaprodanost země lze nazvat velezradou země.

   Smazat
 3. Mám pochybnosti, zda výše jmenovaní a diskutéři o věci něco vědí nebo jen cintají pentli. Memorandum jen konstatovalo stav věci a bylo vyjádřením dobré vůle obou stran. Australané budou přednostně těžit, protože investovali do průzkumu (1 Mld. Kč), nebo těžit nebudou, protože se jim to vzhledem k světovým cenám nevyplatí. Viz budoucnost.

  Český stát podle memoranda má možnost kdykoli do podniku finančně vstoupit a to bez rizika. Zpracování vytěženého až po finální produkty (akumulátory pro elektromobily či vodíkové pumy) se může přednostně odehrávat na území naší republiky a všemi bonusy z toho vyplývajícími.

  I když ČSSD nemám rád a nebudu ji volit, musím se jejich ministra, který memorandum podepsal, zastat.

  Ostatní jsou předvolební tanečky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím nelžete, nebo aspoň napište na koho jste napojen, začíná to být trapný.
   - investovali 400 mil.
   - stát má právě tu "možnost" a né potvrzenou jistotu.
   Četl jsem ten údajně bezcenný cár papíru, který ale bylo NUTNO podepsat těsně před volbami, po kterých daná strana již bude mít téměř nulový vliv... Větší canc směrem k ČR jsem ještě nečetl.

   Smazat
  2. 20:46 Proč tedy Havlíček ani Sobotka nic ve Sněmovně nevysvětlili? Myslíte si, že kdyby memorandum byl bezcený cár papíru, že by se ho Havlíček obtěžoval podepisovat a riskovat následky jak pro jeho politickou kariéru, tak budoucnost ČSSD? Anebo je to zlatý padák za arbitrážní šance pro tiché společníky vykuků z politbyra ČSSD, kteří již vědí že končí, a tak kráčejí ve šlépějích křišťálového Standy? Myslím, že B je správně...

   Smazat
  3. 20:46 Vycházíte z chybného předpokladu, že "Australané budou přednostně těžit, protože investovali do průzkumu...". Byla by to pravda, kdyby se stát nerozhodl těžit sám, svojí firmou. V takovém případě samozřejmě nedostane výsledku průzkumu, ledaže by je odkoupil. Ale má jednak výsledky starších průzkumů, jednak si může na své náklady pořídit průzkum nový.
   Představte si, že třeba zdědíte chalupu, o kterou projeví někdo zájem. Dovolíte mu, aby si na ní nechal udělat odborný posudek s tím, že bude mít na její koupi přednostní právo v případě, že se jí rozhodnete prodat. No a potom se rozhodnete, že jí neprodáte a využijete jí sám. Bude to stejná situace, jako s lithiem. "Přednost" je jen výhoda oproti jiným potenciálním zájemcům, nemůže vás ale omezit v užívání vlastního majetku.

   Smazat
  4. 4:52 jistě experte, jestli hodnota firmy požehnané memorandem podle kotace stoupla, jestli tato firma vystavila acie a k naplnění memoranda nedojde, bude s ním spojená investice zmarněnou investicí, a český stát arbitráž o tuto částku a další náklady prohraje. Nebýt to tak trhy by, jak zní informace, nereagovaly.

   Smazat
  5. V každém případě jde o podvod,který se musí okamžitě řešit....využili zmatků kolem voleb,zločinci!!!!!!!

   Smazat
 4. Právě jde o ten fígl,ČR může do do podniku finančně vstoupit,ale jen nákupem akcii.Každopádně teď vyletí cena akcii a stát aby měl nějaké rozhodovací slovo,musí nakoupit x procent akcii,co může být až několik mld.Za rok dva cena akcii klesne,nebo schválně firma zkrachuje a stát přijde o mld.Také to může lacino odkoupit další chytrák.

  OdpovědětSmazat
 5. Nic nového v mafiánském kapitalismu. A proto volte KSČM !

  OdpovědětSmazat
 6. Časem se to ukáže zda je pravda na té či oné straně, pokud to celé zkončí arbitráži nebo neziskem do státní kasy tak to pohřbí ČSSD a bude všem jasné kdo se na tom všem napakoval viz pan Sobotka a další. Pokud ale ne a je to jen předvolební humbuk pana Babiše a spol. tak další volby už ANO nevyhraje a přijde tak o kus své moci v téhle už tak zkorumpované a vytunelované České republice 😥

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:53 to by skvělí cz voliči museli mít až čtyřletou paměť, něčemu rozumět a politiku sledovat. Ukazuje se, že místo toho jsou leda mistry ve skoku na špek.

   Smazat
 7. Tyto chechtáky těm australským půlklokanům soudy určitě nevyhrají,....to by musely být naše s doporučením Rychtovačky,ale to do nové vlády nestihnou,..jedině,že by je tam dokopal sám veliký Rambo.....

  OdpovědětSmazat
 8. Nikdo tady nepíše že je ČSSD nechutně zadlužena. To je hodně nápadný důvod, proč udělala to co udělala.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.