Reklama

pátek 27. října 2017

Česko spolupracovalo s americkou CIA? Podílelo se na děsivém programu tajných věznic

27.10.2017 Globe24

Svět se po 11. září 2001 změnil. Amerika vyhlásila válku terorismu, letiště po celém světě zpřísnily bezpečnost a tajné služby byly vybičovány k maximální ostraze. Zároveň ale probíhala řada kroků, které nebyly na první pohled patrné nebo byly přísně utajené. Jedním z nich je i program americké rozvědky, která si ve spolupráci s desítkami dalších států včetně Česka nakládala s vězni po svém, bez ohledu na spravedlivé soudy.


Tajný program CIA zahájila za vlády bývalého prezidenta George Bushe po teroristických útocích v USA z 11. září 2001. V rámci něj CIA dopravovala podezřelé osoby bez povolení soudu do jiných zemí. Podezřelí byli drženi v tajných věznicích a v některých případech i mučeni. Vláda se později hájila tím, že chtěla zabránit dalšímu krveprolití na americké půdě.

Bývalý prezident Barack Obama zakázal mučení při výsleších a přikázal uzavření tajných věznic CIA v zahraničí, odmítl však výzvy k vyšetření těchto praktik s tím, že se chce dívat dopředu a ne do minulosti, napsal list The New York Times.
Na tajném programu CIA se podle zprávy, kterou v roce 2013 zveřejnila americká nevládní organizace Open Society Justice Initiative (OSJI), podílelo 54 zemí, včetně České republiky, Polska a dalších evropských států. Stejně jako USA i vlády těchto zemí porušovaly mezinárodní právo, upozorňuje zpráva.
Podle zprávy OSJI tyto země umožnily CIA, aby měla na jejich území tajné věznice, nebo umožnily letadlům CIA s podezřelými na palubě, aby přistávaly na jejich letištích a doplňovaly na nich palivo.

Podle zprávy OSJI byly tajné věznice například v Polsku, Litvě, Rumunsku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě a Jordánsku. Podle dalších zdrojů měly být věznice i na britském ostrově Diego García v Indickém oceánu, v Kosovu, Iráku, Thajsku a Džibutsku.

Na seznamu zemí, které CIA při tomto programu tak či onak pomáhaly, jsou podle zprávy OSJI mezi jinými Německo, Španělsko, Portugalsko, Rakousko, Švédsko a Finsko, ale ne Francie, Nizozemsko a Maďarsko. Zpráva jmenuje Gruzii, ale ne Rusko.

Spojeným státům podle zprávy OSJI pomáhaly i Libye, Írán a Sýrie. Například do Sýrie byla převezena k výslechům řada podezřelých teroristů, zatímco Teherán předal do Kábulu krátce po americké invazi do Afghánistánu 15 lidí s plným vědomím toho, že skončí v amerických rukou, tvrdí zpráva.

Jiná zpráva Evropské unie (EU) z února 2007 uvádí, že CIA uskutečnila celkem 1245 letů a že nebylo možné vyvrátit důkazy o věznicích v Polsku a v Rumunsku. Polsko tyto informace léta popíralo, až nakonec v roce 2014 existenci tajných věznic na svém území přiznalo.

Česká republika umožnila podle zprávy OSJI použití svých letišť a svého vzdušného prostoru pro lety spojované s mimořádnými transfery CIA.
Tyto lety zahrnovaly mezipřistání na českých letištích. Čeští politici vždy popírali, že by ČR na programu tajných letů CIA jakkoliv participovala.

Muzafar Avazov byl v roce 2003 dopraven do Uzbekistánu k výslechu. Při něm byl zaživa uvařen. Více ZDE

Poprvé se o kauze tajných věznic začalo mluvit v listopadu 2005, kdy list The Washington Post napsal, že CIA zřídila v letech 2002 a 2003 systém utajených věznic v osmi zemích, včetně několika ve střední a východní Evropě. Rada Evropy (RE) zahájila formální vyšetřování informací o údajné existenci věznic.
V dubnu 2006 oznámila česká pobočka organizace Amnesty International (AI), že letouny CIA se zajatci na palubě přistály dvacetkrát v Praze. Americký prezident George Bush mladší ale existenci tajných věznic poprvé veřejně přiznal až v projevu 6. září 2006. Evropský parlament následně v únoru 2015 vyzval unijní státy, aby prošetřily tvrzení o tom, že na jejich území existovaly tajné věznice CIA.


- - -

28 komentářů :

 1. Text v úvodu: "Amerika vyhlásila válku terorismu"...
  No, asi nějaká mýlka autora.
  Mělo tam být:
  Amerika vyhlásila světu válku terorismem...
  J.C.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaksi tu chybí, kdo byl do oné spolupráce zapleten. Přece samo od sebe to být nemohlo.....

   Smazat
 2. Za živa uvařen? ...
  To už ani nejde slušně komentovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opluštile,to je jen slabý odvar.To co dělala NKGV,anebo Čeka je opravdu prasárna hodna sadisnu ale pod hlavičkou komunismu pro blaho lidské dobroty. V Rusku jsou tyto praktiky známé dodnes

   Smazat
  2. 20:17 -- tys to zažil, že o tom tak zasvěceně píšeš? Vždyť i ten pplk. Solženicin, který pobýval v pracovním táboře, si čísla cucal z malíku. Kolik bylo :obětí stalinského eroru" je úkol, teprve stojící před historiky. Opaku - historiky - a ne propagandisty či beletristy!

   Smazat
  3. Re (16:23):
   Anonyme, a to má být omluva takového zvěrstva? Vždyť toto nejsou vycucané domněnky o sadismu NKVD či ČEKy, toto vidíte sám před sebou!
   To i církev kdysi před staletími upalovala, jenže toto se událo takřka včera!!, a bůhví, jestli se neděje i dnes ...

   Smazat
  4. 20:46 ty si ocucej pinďoura, když jseš natvrdlej.Víš hovno,anebo účelově lžeš? Solženicina si neber do své nevymáchané držky jseš stejnej fízl jako ti soudruzi,co K,Kryla před 89tym chtěli oběsit. Hajzlíku Ksčm a vy hovádka u voleb jste nic nedostali a ta tvoje znalost hystorie tomu odpovídá. Čaůů

   Smazat
  5. Ooluštile,to není omluva ale jen přirovnání. Proč vy jako Ruska znalec nepřipustíte,že nejhorší zločiny proti lidskosti se děli v Rusku (SSSR) a to teď mám věřit,že nějaký KGBeťákák bude svatoušek? Už mám také věk ale vůl nejsem

   Smazat
  6. Oplušile fabulace se jen pro slabé. Kde je autentičnost článku ale hlavně toho,co se vařil ověřený alespoň dvěmi svědectví? Mozek a chlas se nesnáší..

   Smazat
  7. 21:37 Blbe. Vžij se do situace, že čapnou takovou svini jako ty a co s ní pak mají dělat.
   A to pak je jedno zda to je kagebák či síajjjejj.
   A nebo je podle tebe ten sííajjjajejjj hodnější.

   Smazat
  8. František Opluštil vůbec jsi těch usa poskoků nevšímejte. Oni ví prd a slintaj. Ať se zeptají ve Vietnamu na hodné američany a Francouze nebo v Alžíru na Francouze v Indii na Brity atd. Hitler to už je tečka k západní civilizaci. V knihách je toho popsáno dost stačí číst.

   Smazat
 3. Polsko je podle jedné historické definice "hyenou Evropy". Polsko tuto definici neustále potvrzuje zejména v zahraniční politice.

  OdpovědětSmazat
 4. ..spolupracovalo a spolupracuje..*

  OdpovědětSmazat
 5. Umírající kobyla kolem sebe nejvíce kope. Snad ten konec nastane již brzy, svět si potom oddychne.

  OdpovědětSmazat
 6. No a tehdy, 2001 se přiučili demokracii USA policie a soudů i ty české a zavedly obdobné praktiky u nás - v zájmu kapitalistické "demokracie" alias diktatury. A pak si stěžujme na dění u nás za soudruhů! Ostatně stačí se podívat na filmy ze "světa svobody", jak se tam se zatčenými nakládá při výsleších!!! Prostě se z nich přiznání vytříská.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:07 prober se, něco jiného je skutečnost a něco jiného je film. V 99 případech ze 100 film neodpovídá skutečnosti. Zákony platí všude podobné jako u nás.

   Smazat
 7. Chtělo by to tu ussackou okupantskou verbež polechtat láskonetama a něhomerama......každej den nejmíň deset krát denně!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Ty hajzlíky by to chtělo hladit a hladit až do úplného vyhlazení.

  OdpovědětSmazat
 9. Toz pomalo sa blizi konec spojenech státo teroristickéch....slonce v srdci....howk

  OdpovědětSmazat
 10. Když víš prd ,tak drž klapačku a nemel.

  OdpovědětSmazat
 11. A co ten rus v bohnicich....toho mučil od socanů co tam šefují kdo....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Nové republice se tomu ze shovívavosti k členům polistopadové vládnoucí garnitury - bývalým havlistům a politickým trafikantům neříká mučení, ale vědecký výzkum účinků séra pravdy na lidech, jež spadá do gesce tamního námestka sjíždějícího v pracovní době ruské weby (přejme mu to), záslužně publikujícího jejich české překlady a politicky korektně mazajícího jinaké názory a nepohodlné příspěvky. Na toto a jiná témata nevyhovujícím notičkám oficiální propagandy Moskvy, Bělehradu a Tel Avivu zde bylo cenzorem vyhlášeno embargo. Východní křídlo globalistů je nedotknutelné a posvátné jako pro mainstream vatikánské pobočky v Jew Yorku a Fashingtonu.

   Smazat
  2. Bohnicích šéfuje exponent ODSky a ne socani!

   Smazat
 12. Bush zavrazdil Kennedyho

  OdpovědětSmazat
 13. Tak bacha, vy klecova luzka

  OdpovědětSmazat
 14. V roce 2005 se téma přistávání letadel CIA s unesenými v Praze dostalo i do pořadu Otázky Václava Moravce kde se politici Bublan a Langer s tématem vyrovnávali pomocí výmluv na nevědomost, či „spojenecké závazky“. Více tady: http://messin.cz/?p=312

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.