Reklama

čtvrtek 19. října 2017

Člověk sledovaný

Patrick Ungermann
19. 10. 2017
Já jsem ty satelitní snímky viděl. Vaše zem je na nich jako na dlani a můžete si zaostřit i na okresní město, posvítit si na nejmenší vesničku, ba na každé jedno políčko nebo si přečíst espézetku vozu za bukem. Mají vás na dlani, ti, kdo si mohou dovolit výrobu, umístění a používání nejnovějších satelitních přístrojů k bez­chybné časoprostorové orientaci. A máte-li telefon, ať už jakýkoli, mají vás i ozvučené, dráha vašeho pohybu včetně pohybu vašeho smýšlení světélkuje na něčím pracovním stole. A jestliže jsou s to vyhodnocovat obrovský přísun zpráv a umí s ním naložit dříve, než vy něco podniknete, mají vás v hrsti. Neptejme se kdo, nechme je v anonymitě, o kterou tolik stojí. Ptejme se, co s tím.


Sžít se s tím? Budiž, jedna možnost to je. Beztak vědí, co máte a co nemáte, po čem toužíte a čím pohrdáte nebo čeho jste se už nasytili, čemu naletěli, z čeho se jak poučili a co jste posud nezkusili. Po čase vám podá pomocnou ruku přátelská reklama. A také se vám v novinách, v rozhlase a v televizi poví, že toho, čeho se bojíte, je zbytečné se obávat, protože teď právě je třeba se strachovat něčeho zcela jiného. A abyste se nenechali otrávit, má vás celý svět rád, vždyť u mixážních pultů dělají, co mohou, aby vám včas poslali vaši oblíbenou písničku, kterou je snadné uhodnout, jestliže vy vyjdete vstříc natolik, že držíte palce hitparádě. A když spíte, snaží se stovky laborantů zlepšit vše, co nosíte a jíte. Štípe vás tričko u krku? Od zítřka vás bude štípat méně. Budete-li myslet takzvaně všedně, necháte-li císařovi, co je císařovo, anebo koňovi, ten má větší hlavu, ponese vás mohutný proud občanského soužití, jistých sociálních jistot a náhražkami překlenutelných ztrát, budete v obraze alespoň potud, co je prý dobře a co ne, s čím je nutné se vyrovnat tak, že si s tím víte rady, a naopak, s čím je nejlepší se vyrovnat na ten způsob, že od toho vy nejste, abyste si s tím věděli rady.

Jiná možnost je nepřemýšlet takzvaně všedně, nemyslet jenom na to, na co se vás myslet naučilo, ale přemýšlet skutečně všedně, tedy o všem, co hýbe vaším každodenním životem, ačkoli je vám jasné, že mnoho z toho promýšlejí různé instituce a ty vám rozhodnou, do jaké rutiny se pustíte teď či ke konci čtvrtletí, jaké slevy si můžete nárokovat do dvaceti šesti let věku a kdy a kde je čas a možnost se účinně důchodově připojistit. A také, z jakých jmen na kandidátkách volit, protože jejich výběr bez vaší účasti je demokratický, zatímco nedemokratické strany nejsou od toho, aby se volily, ale od toho, že se na nich ukazuje, že demokracie je demokratická, jelikož je potud, pokud jsou to kuriózní bezbranné vzácnosti, strpí. Inu, myslet skutečně všedně znamená mít svůj vlastní běžnodenní rozum (selský rozum), který z vás dělá osobnost, a vy pak nepokládáte za ztrátu času zamyslet se nad tím, z čeho se skládá zelňačka, i když souběžně s vámi to vymyslel výrobce zelňačky v pytlíku. Jenže může nastat doba bez pytlíků, instituce selžou a co pak budete dělat, holátka boží?!

Ještě jiná možnost je nebát se myslet nevšedně. Na vlastní pěst pátrat po hlubších souvislostech, příčinách a důsledcích nejen toho každodenního, té vaší košile, která je samo sebou bližší než kabát. Že od takového pátrání máme odborníky? To sice máme, ale třeba na debatu s vámi zrovínka nemají čas a třeba jim na vás vůbec nesejde. A pak, je docela možné před ně postavit alternativu. Říci jim: Pánové, co to udělat takhle. Třeba vzít v potaz ještě i toto, posílit vědomí tohoto, počítat i s tímto, uvažovat ještě o tomto. A oni vás, protože jsou demokraté, nechají, abyste se vypovídal někde, kde nerušíte. Třeba v malonákladovém samizdatu. Tam zcela jistě nerušíte. Ale jestliže jste na to kápli s tím štěstím pro svět, možná však s neštěstím pro nerušenost vašeho existování, že se za vás postaví mnoho lidí, že dají za pravdu neobvyklé, a co je pode­zřelejší, nesponzorované myšlence, začnou vás démoni démonizovat. A když si nedáte pokoj, řekne ten na slovo mnohem vzatější (silnější): Tak dost! Veřejnost se o vás dozví, že jste hazardér s lidskými osudy, falešný hráč. Mocní o vás budou vědět pravdu, dráha vašeho pohybu včetně vašeho smýšlení zazáří na něčím pracovním stole. A zatímco vy spíte, budou se laboranti zamýšlet, jak to provést, abyste neštípal jejich vlivné zaměstnavatele. Oni to s tou obrovskou technickou převahou dříve či později vymyslí.

Za takového stavu věcí jsou jen dvě možnosti dalšího postupu. Totiž couvnout, omluvit se a zaplout do šedi vás už nenechají. Udělat to můžete jedině bez záruky na úspěch. Obě skutečné možnosti zní: Nedat se! Nedat se na příklad tak, že kolem sebe začnete kopat, třeba i pro­myšleně a zásahově dosti přesně kopat, rozdávat údery ze zadu. Hrdě si vzít stejnokroj a čestně prohlásit: Já jsem váš nepřítel, vyzývám vás na souboj? To proti těm satelitům nelze. Nenechají vás vypo­chodovat z domu. Zastrašují vás? Budete zastrašovat i vy je. Bude to kdo z koho a bude to oboustranně podlé.

Pak je tu možnost v daném případě nejnáročnější. Je to cesta ušlechtilého lidského jednání na hranici s nesnesitelnou tíhou jedincova osudu. Pracovat myšlen­kově, bránit se v mezích jimi daných pravidel hry. Nejednat nezákonně, nepokoušet se unikat do ilegality, pracovat veřejně. Stejně by vás vyslídili a možná by vás pak vinili ve shodě s tím, z čeho by vás vinilo vaše svědomí. Jedině posledně zmíněná cesta je bude mást. Dráhu vašeho pohybu včetně toho myšlenkového budou mít bedlivě na očích, jenže ne beze zbytku. Uvidí něco kartografického, nikoli lidského. Lidského uvidí jen vaši lidé, oni a Bůh. A pro ně tu, kamarádi, jste!

20 komentářů :

 1. Zlatá totalita !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Volím komunisty, zdá se, že vědí co dělají.

   Smazat
  2. 18:20 Přesně tak.

   Smazat
  3. Nedavno jsem definoval, co to je Totalita:

   V Totalitě smíte kritizovat jen Protivníka (ale rozhodně ne vládnoucí Komunisty, Židy, dříve Církev ve středověku), a pokud nekritizujete (vybraného) protivníka nebo kritizujete‑li dokonce vládu a její dogmata, jste označen za "agenta", což případně ospravedlňuje (zdánlivě) i Eliminaci, je‑li Režim krutý, nebo aspoň onálepkováním vyloučení z Diskuse...

   Podle teto definice je zde prakticky stejna Totalita, jako tu byla drive, jen se vymenilo, kdo vladne a koho tedy nesmite kritizovat...

   Dnes to ale o neco zlepsili - velice duslednym cenzorovanim dosahli toho, ze uz ani nevite, kdo vlastne za to vsechno muze a koho byste meli (ale nesmite) predevsim kritizovat...

   A tech par, jako treba ABB (v podstate oba), potichu uklidi na vedlejsi kolej, s podminkou nebo do kriminalu...

   Nedej Boze klast nejake Otazky, a to ani pokud jsou velmi stare a opravnene... (Vite, za jakou "Otazku" na zapomenute pametni ceduli v lese, ani ne jeji zneni ale jen referenci o jeji existenci, dostal ABB prozatim podminku?)

   Dle Lenina (bud mu Hrob Tvrdy) pry druha cast teto otazky zni:
   Ассимилация или обособленность?
   (Asimilace nebo vylouceni?)

   Zapad ovsem zvolil sebevrazednou cestu Asimilace Zla...

   Smazat
  4. (No to je dobry, my "O vlku" a hned vedle clanek o nem, z jine kauzy...)

   Ja mel konkretne na mysli spis tohle:
   https://www.cd89.cz/reznik-versus-adam-bartos

   Smazat
 2. Týý brrĎo, byl můj výkřik, když se mi na mapách objevil náš opuštění barák. Oni ti zloději už dneska ani nemusejí chodit na obhlídku terénu, ale v klidu, v teple a při kafíčku si mohou rozmyslet, kam vyrazí krást. Na obrázcích vidí i jaké zámky, kde visí a jak máte čistá nebo špinavá okna. No a vy si doma můžete typnout, v jakém stavu se váš objekt bude nacházet, až se tam vypravíte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JEŠTĚ
   tě nenapadlo, jak je pak možné,že se s takovou technikou nezjistilo,
   KDO sestřelil to civilní letadlo nad Ukrajinou ?!

   Ono se to totiž zjistilo HNED po sestřelu, odkud bylo vypáleno a kdo...
   Ale vůbec se to nehodilo do scénáře protiruské hysterie a jak nedávno řekl Putin :
   "Američané nikdy neodtajní průběh celého incidentu."
   Hnus zločinné zahraniční politiky USA spočívá ve lžích a pokrytectví, což není nic nového...
   A holandští "vyšetřovatelé"
   se dali stejně koupit za onen pytlík buráků,
   aby se mlžilo a lidi postupně zapomněli na zločin ukrajinských loutek.

   Smazat
  2. 19:01 Ten údajný sestřel Ruskou federací, jí zabránil v anexi Ukrajiny a to bylo fakt jen dobře,... z pohledu platného mezinárodního práva.

   Smazat
  3. Od kdy a které velmoci zajímá platné mezinárodní právo? V.J.Horák

   Smazat
  4. 19:22 Ruská federace si to už nemohla z mezinárodních důvodů dovolit. Uvědomte si, že platné mezinárodní právo je jedinou obranou těch menších států před velmocemi, kterých je na Zemi ale jen několik.

   Smazat
  5. 19:35 No když tomu věříte.

   Smazat
  6. 19:58 No, přinejmenším by se ale i faktickými činy, všechny státy, které spoléhají na platnost mezinárodního práva pro vlastní obranu, přidaly především k EU a USA, které stály proti anexi ukrajinského Krymu Ruskem a proti jeho následnému vpádu na Ukrajinu, tedy připojily by se ve vlastním zájmu, respektive staly by se faktickými "členy" protiruské mezinárodní koalice. Z toho by Rusko asi nemělo "radost".

   Smazat
  7. 19:35, 20:22 jen mi není jasné, jak se s mezinárodním právem srovnává bombardování Srbska, vpád do Iráku, Lýbie a vojenská účast USA j Sýrii. Já se nedivím, že obkličovaná a vydíraná Ruská Federace je nucena bránit svou suverénní existenci třeba i podobnými prostředky. Vy v sebeobraně nehodláte použít nejméně stejné prostředky, jako útočník? Buď máte zatemněno, nebo jste uplaceni.

   Smazat
  8. Sakra, vy mně motáte hlavu. Tak já si doteďka myslel, že anexe cizích území je právě to pravé mezinárodní právo a proto jsme se přidali k USA a vstoupili do NATO, abychom u takových pěkných anexí, jako bylo Kosovo, mohli sekundovat i nadále. Abychom mohli rozvracet neposlušné státy jako byla Jugoška, či Irák, Libye nebo Sýrie a humanitárně je zbombardovat a pak za to dostat blyštivý demokratický metál. A teď se od vás dozvídám, že anexe je proti mezinárodnímu právu. Tak sakra, jak to vlastně je?

   Smazat
  9. Uvědomte si, že platné mezinárodní právo je jedinou obranou těch menších států před velmocemi, kterých je na Zemi ale jen několik......?????
   SANCTA SIMPLICITAS!!!
   TO MŮŽE NAPSAT JEN ZCELA NAIVNÍ VYPATLANEC

   Smazat
 3. A pak mi ještě něco říkejte o estébácích, když svět dnes řídí vlastně daleko horší. Dávno radím, nezajímejte se o estébáky, zajímejte se o ty co vás fízlují dnes a kdyby pan Cibulka byl co k čemu, už by dávno publikoval jejich seznamy na internetu. No ale pan Cibulka již nechce sloužit občanům, ví asi proč - a já také.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu.

   Smazat
  2. Je zvláštní, že se říkalo, že Orwel v románu 1984 psal o Sovětském svazu

   Smazat
  3. To se asi rikalo u vas rodine zidobolshewiku kdyz jste udali babicku ze posloucha Jozka Pero

   Smazat
  4. Jozka Pero 0:47 bude asi emigrant, protože neví, že bylo zbytečné udávat babičku, když poslech štvavých vysílačů nebyl za totáče trestný

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.