Reklama

neděle 22. října 2017

Co se stalo v iráckém Kurdistánu?

Yekta Uzunoglu
22. 10. 2017
Civilizovaný svět ztrácí tím nemorálním, neetickým, neprávním postojem vůči Kurdům, kteří obětovali i svoje dcery a syny za záchranu našich společných lidských hodnot, především sama sebe! Víme, že především USA zásobovali bagdádské šíitské vlády od roku 2003 nejmodernějšími zbraněmi a po vzniku ISIS v rámci boje proti ISIS jim dokonce dodávali svoje "legendární" tanky Abrams atd. Přitom Kurdové, kteří tvořili hlavní sílu v boji proti ISIS, nikdy nedostali žádný tank, žádné letadlo, jen zbraně pro pěchotu.... Ani v tom se zdaleka nedá srovnávat s tím, co dostal Bagdád. Nevíme, kolik ještě zbraní Bagdád obdržel od svého šíitského většího bratra Iránu během 8 let prezidentování Baracka Obamy, který měl osobní zájem se udobřit s Iránem. Kurdové již tehdy upozornili členy koalice a především USA, že dřív nebo později bude část těch zbraní Bagdádem použita proti nim! Bagdád je propojen pupeční šňůrou s "Islámskou" republikou Irán. I já jsem o tom nebezpečí napsal dlouhý článek, když ČR chtěla prodat Bagdádu L- 159 , marně....


Bagdád po vzniku ISIS přestal dávat 17 % rozpočtu kurdské vládě a už třetím rokem kurdská vláda shání všude možně peníze, jen aby dala svým úředníkům alespoň minimální mzdu. Kurdští peshmergové jsou dva týdny na frontě, a dva týdny pracují jako civilisté, aby mohli vůbec bojovat a přitom uživit svoje rodiny. Sankcí Bagdadu vůči Kurdům je přitom urputném boji nekonečně. Sankce, o kterých spojenci Kurdů v boji proti ISIS dobře věděli a pokaždé Kurdům slíbili, že vyvinou tlak na Bagdád ke splnění ústavy Iráku atd. Nikdy k tomu ale nedošlo.

Když už Kurdové nemohli, ale ani nechtěli strpět, že ani profesoři na vysokých školách, ale ani učitelé, nedostávají plat a Bagdád při každé příležitosti činí vše ke zkrácení práv Kurdů, tak se Kurdové rozhodli, že o své budoucnosti budou rozhodovat referendem. A bylo to! Najednou celý civilizovaný svět, který chválil statečnost Kurdů se superlativy, se od Kurdů distancoval! Zato Irán, Turecko a Bagdád denně jako když toto mají za základní náplň svého pracovního dne, vyhrožovali Kurdům kde čím! Ústy svých nejvyšších ústavních činitelů za těchto neuvěřitelných podmínek organizovali Kurdové referendum a vyzvali celý svět, aby poslali své zástupce k dozorování, zda referendum probíhá korektně. Víc než 92 % obyvatelstva Kurdistánu (přitom v Kurdistánu nežijí jen Kurdové, ale i Arabové, Turkmeni, Aramejci atd.) dalo svoje hlasy pro samostatný Kurdistán!

A to je největší hřích Kurdů, že v oceánu barbarských řádů, kde je demokracie vnímána jako největší zlo, Kurdové tímto demokratickým nástrojem - referendem rozhodli o své budoucnosti. Najednou celý demokratický svět, humánní svět, mírumilovný svět, láskyplný svět, se jich distancoval a hodil je do rukou fanatických barbarů!

To je ta odměna civilizovaného světa Kurdům za to, že téměř s holýma rukama porazili ISIS, který ohrožoval celou naši transatlantickou civilizaci!

Měli se snad Kurdové - byť tajně - spojit s ISIS tak, jako toto učinilo veřejně Turecko, aby si jich západ vážil?

Maji Kurdové například vypustit Mosulskou přehradu, aby smetla Bagdád i s jejich armádou a vládou z povrchu země, aby si jich vážil civilizovaný svět?

Mají Kurdové žijící v Bagdádu (nejméně 650.000 Kurdů) v Istanbulu (nejméně 4 miliony Kurdů) a ve všech hlavních městech nejen středního východu, začít s násilnostmi, aby si jich svět vážil?

Tak jako si v opačném případě civilizovaný svět váží Bagdádu, Turecka a Iránu a ti přitom jednají jako teroristé?!

Civilizovaný svět ztrácí tím nemorálním, neetickým, neprávním postojem vůči Kurdům, kteří obětovali svoje dcery a syny za záchranu našich společných lidských hodnot, především sama sebe!

18 komentářů :

 1. Co k tomu dodat ..Jen to ,jestli ten "civilizovany" svet je opravdu vubec civilizovany jak o sobe rad tvrdi .

  OdpovědětSmazat
 2. Pokud se Kurdové nechají zneužívat USA pro jejich mocenské cíle,dopadnou špatně co i dokládá Uzunoglu.
  Ať se Kurdové obrátí na Putina,možná je vyslyší.

  OdpovědětSmazat
 3. Pozor, pane Uzunoglu, není referendum, jako referendum. Některá referenda jsou platná už předem ačkoli ani nemusí proběhnout (odtržení Kosova), jiná mají předem známý výsledek, ačkoli ještě nebyla ani požadována místními občany (referendum o samostatnosti Tibetu), jiná referenda jsou neplatná od samého počátku (referendum o samostatnosti Katalánska), jsou pod hlavněmi samopalů okupační mocnosti (referendum o osamostatnění Krymu), nebo jsou zaplacena Putinem (referendum o Brexitu). Sám si odpovězte, do jaké kategorie referendum v oblasti kde žijí Kurdové je možno proběhlé referendum zařadit, když neodpovídalo ani Iráckým ani Tureckým a ani Syrským zákonům. Referendum navíc neposvětila ani jedna okupační armáda, která se v dané oblasti pohybuje :-)
  Tož tak ....
  Česká republika také nesmí pořádat referendum o vystoupení z NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Většinou máte pravdu, ale s tí Krymem a Putinem jste šlápl do h...a. V.J.Horák

   Smazat
  2. Máte pravdu anonym A11:55. Pokiaľ má nutkanie poučovať anonym 9:12, tak určite nie v ublíženeckom štýle. "a teraz padnite na zadok Uzogtlu a všetci čo to čítate, ako mi strašne ubližujú, že referendum o Nato mi nedovolili a ako kde rusi ubližujú svojou okupáciou a zbraňami na Kryme a všade inde kde komu ubližujú...!". Anonym mal ísť vlastným príkladom, ako bol rozbitý Rakúskouhorský štát, "žalár národov" a nahradený bol iným žalárom národov, Československom v tieni pušiek okupantov, ČS-legionárov a nech sa pochváli, kto sa pýtal Maďarov, Nemcov a pod... v akom referende?! Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  3. Omlouvám se. Referendum na Krymu "pod hlavněmi samopalů" mělo být v uvozovkách. Je to klišé, opakované zdejším mainstreamem. Já je nesdílím. Vím, že referendum na Krymu bylo svobodnější, než v Katalánsku, kde policie rozháněla voliče. Sám jsem byl na Krymu mnohokrát v posledních letech a mám tam řadu přátel. PK2
   P.S. Souhlasím s 12:22, že pokud jde o otázky sebeurčení národa, tak je vazalské referendum k ničemu. Národ se musí rozhodnout sám. Ale na druhou stranu musí mít za sebou někoho, kdo nové uspořádání bude schopen a ochoten garantovat. Tak, jako je tomu nyní v Sýrii nebo na Krymu. Tam se jedná o "hotovou věc" , jak zmínil nedávno v RE i Zeman.

   Smazat
  4. Jistě, chlapče zo Slovenska 12:22 „Rakúskouhorský štát, "žalár národov" a nahradený bol iným žalárom národov, Československom v tieni pušiek okupantov, ČS-legionárov“. Když si tě tak „slovensky“ ukřivděného čtu, dostávám vztek a říkám si, měli jste v tom „Horním Uhersku“ zůstat. Ono vám to „soužití s Čehůny“ vůbec neprospělo? Zato ti Čehůni si opravdu pomohli, když polovina čs. státního rozpočtu šla na třtinové Slovensko. Já blbec tvrdil, že je to správně! Bylo by, kdyby vaši kariéristé nevsadili svou kariéru na rozbití státu a pitomci jak vy 12:22, jim to nesežrali. To vám bohužel nedojde, ukřivděnče.

   Smazat
 4. Teď je pozdě brečet! Kurdové nesli velkou tíhu v bojích s ISIL na všech frontách, v Iráku i Sýrii. Zbraně hromadného ničení nebo mobilní techniku však od USA a EU dostávali pouze v Bagdádu a FSA v Sýrii(kde mnoho skončilo, buď už úmyslně nebo z hlouposti především americké armády, v rukou ISIL). Kurdové mohli během dlouhé války využít svého poměrně výsadního postavení a získat mnohem lepší výzbroj, bojovali, ostatně jako vždy, ale více srdcem než hlavou, ato v dnešní době, už vůbec, nedopadne zrovna nejlépe. Tady přitom stačily počty malé násobilky a nejenom víra ve vděčnost, nota bene od USA nebo EU! Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 5. Samostatnost se buduje těžce. Buď se podaří získat za pomoci mocnosti a tím se vazalství v podobě podřízenosti ve státním útvaru mění na vazalství z vděku. Další možností je budovat nenápadně, trpělivě svoji nezávislost na centrálních zdrojích, bez níž je nezávislost jen snem.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Uzunoglu!, až osobně (a většina stejně tak myslících Kurdů) pochopíte, že pro ten "civilizovaný" západ máte cenu leda tak obětvaného kanonenfutru v jejich válkách za jejich mocensko-politické cíle, nebudete hořekovat, ale vyvodíte odpovídající závěry.
  A nebude trpět touto hořkostí z domnělého nevděku. Západ vás a všechny podobné bere jen jako nástroj, který buď je užitečný (byť i na jedno použití) nebo nikoliv.
  To není nic osobního, náboženského či etnického/národnostního.
  To je pouze realita jejich způsobu uvažování, v jehož základech není psané/nepsané právo či morálka, jen ta touha po mamonu. Ta, co provází lidstvo od úsvitu jeho dějin. Dnes vypilovaná k dokonalosti ...

  OdpovědětSmazat
 7. Tak zaprvé: My vesmírné civilizace jsme společenským systémem -Demokratického- socialismu a od národa Kurdů jsme se ještě nikdy nedistancovaly. Zadruhé: Jsme -civilizovaní-, směji se, samozřejmě, že ano, to vy lidé jste "kanibalové" a my si opravdu, věřte nám, že velmi, směji se zase a dost nechápavě, protože jak o tom vůbec někdo může pochybovat, NEVÁŽÍME ani Iráku, ani Íránu a samozřejmě, že především ne Turecka, které je momentálně největším zlem na světě hned po Islámském státu, který je ale už významně oslaben.

  My vesmírné civilizace dokonce -vyžadujeme- uznání práva na sebeurčení a sebeobranu pro národ Kurdů ale například a aktuálně i pro Katalánce a to okamžité a plné uznání! Kdokoliv se postaví tomuto samozřejmému a spravedlivému, v souladu s platným mezinárodním právem, faktu, staví se tak zároveň proti nám vesmírným civilizacím a to plně válečně! Národy jsou základními jednotkami planety a to všude ve vesmíru. Neexistuje tedy jakákoliv možnost, že bychom my vesmírné civilizace od této skutečnosti ustoupily, pouze výjimečně, pokud by existence suverénního národa objektivně nebyla únosná pro ostatní národy, jako na Zemi například v případě Čečenců a Palestinců, protože by tím byla podporována neoprávněná-nespravedlivá válka, respektive čisté zlo. Snažte se myslet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už tě zase pustili z klecového lůžka protáhnout se, a ty jsi mazal hned dřepnout k počítači a napsat tenhle přiblblej blábol ty vesmíre? Máš nějakou rodinu? Ženu? Děti? Co říkají na tyhle přiblblé bláboly, nebo je s tím nevykrmuješ? Šukáš ještě vůbec někdy, nebo jsi už totální impotent? Najdi si nějaký porno, a masturbuj nad tím - nech si ty svý blbosti o vesmírných civilizacích pro své spolupacienty v klecových lůžkách, až budete mít volno na sváču a můžete si společně žvanit. Na normální diskuze takové blbosti nepatří - tady nebude přece nikdo diskutovat s potrefeným vesmírným idiotem. Přečti si román "Osudy dobrého vojáka Švejka" - tam v jedné kapitole líčí velice věrně poměry v blázinci, a místní chovance - byli asi jako ty. Bude tě to zajímat.

   Smazat
  2. 13:30 Opravdu si myslím, že ten, kdo si neuvědomuje tu velikost nekonečného vesmíru a je schopen odmítat možnost života v něm,... tedy tvrdit, že ve vesmíru je život jen na Zemi, je, promiň ubožáku, mentální zkrachovalec a neměl by se tím předevšema vytahovat. Není totiž skutečně čím. Tedy, mýlíš se.

   Smazat
 8. Kurdové již staletí bojují za své zájmy... a tím hlavně za zájmy někoho mnohem silnějšího, který potom zákonitě slíže smetanu a Kurdy "odmění" prací slouhů... nebo je "umravní", jako Židé a USAci umravňují Gójim, samozřejmě za nevděčnost Kurdů k jejich "chlebodárcům" cizákům... my Češi, jsme na tom podobně... díky svým úhlavním spojencům na našich hranicích máme také staletou zkušenost... cizácké majitele našeho cenného a své vlastizrádce, zrádce národa, dezertéry i oběti... i u nás často voli volí voly (jak diktovával náš řídící pan učitel, budiž mu země lehká.

  OdpovědětSmazat
 9. Shalom..5778
  Svobodný Stát Kurdistan je realitou a nová administrativa USA má jisté problémy( Obama ..Clinton) které budou vyřešeny je nutné vydržet...
  Centrum Odporu Stanek

  OdpovědětSmazat
 10. Co se stalo v Kurdistánu ?? Kráčely tudy dějiny, jak v tom Renčínově vtipu. Je to cynické, ale na druhé straně ani není všem dnům konec a kurdský národ nikam nemizí. A ta otázka se vztahuje k iráckému Kurdistánu. Osobně se hluboko skláním hlavně před bojovníky a bojovnicemi Kurdské strany pracujících a jejich soudruhy v Sýrii. Ale nevím, proč bych měl slzet nad osudem kurdského oligarchy z Irbílu. Tím neříkám, že ten člověk je jenom špatný, ostatně ho neznám. Ale kdybych si měl vybrat mezi ním a Ocalanem, bude to samozřejmě ten druhý.

  Referendum nevyhlásili "Kurdové", pane doktore, vyhlásil ho Masúd Barzání a byl to především jeho osobní kalkul. Zatím vypadá, že počítal špatně, ale kdo ví, ještě se to může desetkrát otočit jinak, a ten starý lišák, pane doktore, na rozdíl od Vás není čistá duše idealistická, ale tvrdý reálpolitik. Vy se i jemu poslední dobou loajálně snažíte dělat advokáta na malém českém websitu, protože přece bojuje za Kurdy. Máte mou veškerou úctu, ale ... ...

  VR

  OdpovědětSmazat
 11. Zatím se zdá, že Kurdové tak trochu prohospodařili svoji příležitost v pokročení k samostatnosti. Rozhodně ale docílili toho, že se o nich mnohem více ví a mluví, získali si mnohé sympatie. Myslím také, že je třeba rozlišovat minimálně 3 kurdské frakce a není zcela jisté, zda by tyto byly schopné v budoucnu najít soulad a smysluplně a mírumilovně vést jeden kurdský stát. A to mluvím jen o problémech na straně Kurdů. Daleko větší jsou samozřejmě na straně zemí, kterých by se tento kurdský separatismus týkal. Protože dokud bude Írán, Irák, Turecko či Sýrie v této otázce zajedno, nikdo s tím nic moc nesvede. Bude se jenom žvanit a zároveň zbrojit na všechny strany. Protože ideály jsou hezká věc, ale člověk si za ně nic nekoupí. To je bohužel realita dnešních dnů, kdy nejvyšší hodnotou je zisk, bez ohledu na to, co kdo žvaní.

  OdpovědětSmazat
 12. Vždycky, když lidé bojují za SVOBODU, bojují za někoho jiného. Je to smutné, ale je to tak. Nebudu uvádět příklady z historie, ale vždy mnozí krvácejí a někteří profitují.
  David Rockefeller přece řekl zcela srozumitelně, že podstata vydělávání peněz spočívá v nakupování, když v ulicích teče krev.
  PB

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.