Reklama

středa 18. října 2017

Datamar: Češi chtějí referendum a nechtějí euro


18.10.2017 VašeVěc 

Společnost Datamar se ve svém průzkumu zpracovaném pro deník Právo českých občanů dotazovala, jaký je jejich názor na uzákonění lidového hlasování, jaký je jejich názor na zavedení eura či například na výši a existenci minimální mzdy. Datamar se zajímal také o názor českých občanů týkající se možného příchodu cizinců do ČR za prací.


Uzákonění referenda má podle společnosti Datamar mezi lidmi opravdu velkou podporu a pro jeho přijetí se vyslovilo plných devět desetin dotázaných, přesně 88,4 %, ale jen 35,6 % dotázaných zároveň uvedla, že se referenda v minulosti účastnila.

Proti zavedení společné evropské měny v ČR se podle stejného průzkumu vyslovilo 85,2 % dotázaných a 51,5 % z těchto dotázaných euro naprosto odmítá a zvolila v průzkumu k otázce zavedení eura odpověď určitě ne. Pro zavedení eura v ČR je v současnosti podle agentury Datamar 14,8 % občanů, a z toho 4,6 % chce v ČR platit eurem určitě.

Také k minimální mzdě mají čeští občané podle tohoto průzkumu vcelku jednoznačný stav, 92,1 % z těch dotázaných, kteří deklarovali, že znají minimální mzdu (72 %) souhlasí s tím, aby se minimální mzda od ledna 2018 zvýšila na 12 200 korun. Nesouhlas se zvýšením minimální mzdy vyslovilo pouze 7,9 % dotázaných.

Ne tak jednoznačný je postoj českých občanů k elektronické evidenci tržeb. Nicméně zachovat EET si přeje 57,5 % dotázaných a pro zrušení je 31 % dotázaných. 11,5 % se v tomto ohledu podle agentury Datamar nedokáže rozhodnout.

Ještě méně jednoznačný je postoj českých občanů k přijímání cizinců na práci. S tím souhlasí 51,3 % dotázaných a proti „dovozu cizinců na práci" se staví 48,8 % dotázaných.

Agentura Datamar tedy potvrdila, co je známo již z mnoha předcházejících průzkumů jiných agentur. Lidé stojí o uzákonění celostátního referenda a jsou ve své zdrcující většina proti přijetí evropské měny.

Právě vztah českých občanů k členství v Evropské unii a k přijetí eura však ukazuje, jaké slabiny by mohlo mít uzákonění celostátního referenda. Aby referendum skutečně fungovalo jako nástroj přímé demokracie a aby nebylo nástrojem k tomu, aby se lidé kvůli své nedostatečné informovanosti například o demokracii sami připravovali, by bylo třeba lidi přivést k serióznímu zájmu o politiku. A politiky zase ke zodpovědnějšímu chování vůči občanům. Pokud by české politické elity uvažovaly o uzákonění celostátního referenda, bylo by již zcela nemyslitelné, aby nedostatek programové invence svých stran a absence představ a cílů týkajících se vývoje České republiky sahali po „vzdálených“, a proto v podstatě neškodných tématech, jako je kritika Evropská unie či jako je migrace. Už jen proto nelze očekávat, že by mohlo být celostátní referendum v blízké době uzákoněno…

- - -

20 komentářů :

 1. Chcete platit za Řecko? Chcete zachraňovat předlužené banky Francie a Itálie? Chcete být v klubu zemí co mají celkový i veřejný dluh minimálně 2x tak větší než ČR? Pak je euro volba pro vás. Jinak radši držet se daleko od eurozóny.

  http://www.epshark.cz/clanek/109/pet-let-zachranovani-eura

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechci Euro a nechci EU. Nechci tady straky, co ještě něco můžou schramstnout do svých drápů.

   Vymazat
  2. NEchci současní kapitalismus a imperialismus, NEchci Euro, NEchci EU, NEchci NATO, NEchci bojovat proti Rusku!!!

   Vymazat
 2. Tak proti „dovozu cizinců na práci" se staví jen 48,8 % dotázaných? Ale imigranty ovšem většina z nás nechce. To je rozpor v myšlení lidí. A co jsou tedy ti cizinci na práci než migranti potichu navezení? Dále mě zaujalo, že pro autora je kritika Evropské unie či migrace vzdálené a neškodné téma. Pro mě je to naopak klíčové téma. TES

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dovoz cizínců za práci není stejné jako příliv černé verbeže, která by chtěla dostávat veškeré výdobytky, zato bychom se mi učili jejich hatlapatinu pro společnou domluvu.To znamená, neplest si pojem s prujmem.

   Vymazat
 3. Máme svou měnu a máme dobrou měnu. Do eurozóny spěchají jen ti, kteří ví, jak těžké je pak odejít. Kdyby Británie měla euro, tak by brexitem padla na hubu a asi by odejít nebylo možné. Takže euro je politický nástroj na přinucení zemí zůstat a nikdy neodejít z EU i kdyby stát chcípal jako třeba Řecko a další.

  OdpovědětVymazat
 4. Referendum by mělo konat především o Lithiu. Jedná se o tak zásadní strategický zdroj nerostného bohatství, že by se o něm mělo rozhodnout v referendu.

  OdpovědětVymazat
 5. Tvrdé jádro EU je Maďarsko a Polsko, Německo a Francie jsou islámské vyloučené lokality.

  OdpovědětVymazat
 6. Naprostý souhlas se vším co je shora uvedeno.(Přízpšvky). Podívejme se na Slováky. To jsou jako v kleštích. Euro sice mají, ale také v kapse větší h..... nežli náš běžný pracující. Jsou na tom ještě daleko hůře. Když se podíváme do ostatních zemí eurpzóny, není to o nic lepší.
  Naše měna není špatná a neustále se to zlepšuje,aspoň podle statistik. Proč se neustále drat do spolku, který je na pokraji krachu a balancuje na hraně. Kdybychom měli na svých místech opravdu lidi, kterým jde o blaho obyvatel této země, byla by situace daleko lepší. Jenže se rozkrádá ještě to poslední co tu zůstalo a to je velmi špatné. Jsem za to, odstranit ( politicky) předešlé vyžírky od jednotlivých stran, ať už je to ODS,ČSSD, TOP 09
  nebo KDU, je to většina zla v tomto státě. Jde jim o koryta, která si vysnili na doživotí. Věřím, že po pilitických šarvátkách se přece jen domluví ANO,Komuniské a SPD a snad už konečně začne pořádek. Jo, vládnoucí garnitura si ani náznakem nechce připustit, že bychom na tom mohli být lépe, když nám vlédla 28 roků a stále to stojí za prd. Ale v těchto volbách jim to konečně už musíme zatrhnout.
  Uvědomme si jednu věc: ČR má 10 mil obyvatel. Německo má 80 mil obyvatel. A naše země má HDP 80% německého. Proboha, kde ty prachy neustále jdou? To máme opravdu tak neschopné panduláky v té naši politice?
  Na druhé straně máme tak rozbujelý státní aparát až běda. Rakousko 8,5 mil obyvatel a 1.300 soudců. Švýcarsko opřibližně stejný počet obyvatel a 1.400 soudců. Na stejný počet obyvatel je zhruba stejný počet. ČR necelých 10 mil obyvatel a 3.500 soudců a některé případy se táhnou i 10 let a více. No kde ryba smrdí, od hlavy. Zákony, no téměř nepoužitelné. No když se podívám na sestavu v parlamentě, kdo tam sedí, tak se ani nedivme, kdejaký zelináž,hokynáž, prodejce ve stánku, absolventi Plzeňské fakulty, téměř 90%. Tak se není čemu divit. Jo, hlavně, že mají několik titulú MBA,MBE a podobné koupené nic neříkající panflety o ničem.
  Jo, když jsem ještě před nedávnem slyšel Kalose, jak vykřikuje prodlužme důchodový věk,ať je na důchody, " nového min financí- i v sedumdesáti můžou dúchodci posekat trávník", tak je to k pláči. Toto jsou představitelé státu?
  Jo vzpomínal tady někdo Eurozónu. Podívejme se např. do Itálie, Tam se mladí lidé i do " 40" let, drží rodinného krbu, jako h... košile. Vzhledem k tomu, že nemají práci a odchází do jiných zemí. Proč asi. No je tam stejný, nebo podobný model, jaký prosazovali naše" politické špičky". Když si vzpomenu na Sobotku, jak před několika lety vykřikoval, že budeme mít jen středoškoláky a vysokoškoláky, je mi zle. Řemesla jsou v " kytičkách" a ani tu oby´č práci si nebudeme schopni obstarat.
  Kdo mi nevěří ať si přečte toto:https://www.novinky.cz/diskuse?id=502758&articleId=/ekonomika/452145-tahle-zeme-neni-pro-mlady-italska-mladez-nevidi-doma-perspektivu.html&sectionId=5
  Takhle jsme dopadli po vládnutí 28 letech od prospěchářů, zaprodanců a rozkrádačů tohoto státu. Jsem proto, nadobro je uklidit z politického světa,

  OdpovědětVymazat
 7. Tak pro to referendum v pátek volíme SPD.

  OdpovědětVymazat
 8. Naprostý souhlas a konečně už jednou pro vždy rozložme to jejich mafii. Kdesi jsem slyšel přirovnání k Palermu. No mám takový dojem, že už to není ani to Palermo. Když si člen mafie dovolí
  kličku, tak ho daf sejme a je klid. Tady si každý "rádoby, politický harcovník" skáče jak se mu zachce. A když to nevyjde v jedné straně, no tak půjdu do druhé. Kolik už takových bylo a je?
  Kolik takových neschopných figurek pendluje v těch našich slavných parlamentech, jak v ČR tak v EU.
  To už není ani sebevědomí, politická rozvážnost,uvědomělost a nevím co ještě. To je prostě lidská vyčuranost. " Však se někde nějak uchytnu" a přece nějaký čas zase přežiju.
  Pryč s nima se všema. Volím SPD a konec.

  OdpovědětVymazat
 9. Referendum ano,proto volime SPD.

  OdpovědětVymazat
 10. Když půjde úplně do prdele TOP09, STAN, KDU-ČSL, Zelenáči bude to vítěztví. Když Socani dostanou na frak a budou v parlamentu hodně uťáplí stejně jako ODS bude to doslova boží, protože alespoň jejich představitelé uvidí, že lidé nejsou blbci a jejich kecy už jim nikdo nežere. Pak se možná i probudí a zůčtují se svými lháři a korupčníky i darmožráči. Pokud takto dopadnou volby bude to velké vítěztví a měli bychom bouchat šampáňo. Jen se nenechat zblbnout medovými kecy páně Kraďouska a spol. Té mafie už bylo za 27 let až až. Všech těch mazánků, blbců s baťůžkem, greenhornů, biomas, knížepánů s čírem, knižních velkoobchodů, 30 Kč Julínků, Buzen, Bobovizí, Klouzků, Křišťálových Standů, zubatých plešounů a podobných havlistických sviní.

  OdpovědětVymazat
 11. Kěž by vás Bůh vyslyšel.

  OdpovědětVymazat
 12. Je to dobré. Vláda zvyšuje minimální mzdu o desetikoruny,ale ceny žrádla,nájmy a podobně o stokoruny.Platy soudcu, politiků o tisíci koruny. To je tak zvaná demokracie.Tak vy čeládko naco si stěžujete. Slyšeli jste kraďouska, za jeho vládnutí tady byl ráj na zemi,že to trochu všechno rozkurvil to už je snad zapomenuto.

  OdpovědětVymazat
 13. Lidi pryč s těmi zmetky !nevidíte že jste jím lhostejní ! zahrávají si z vašimi životy ! když padne někdo z nás jsou to vrazi !!!

  OdpovědětVymazat
 14. Když čtu některé ty hluboké neinformované úvahy a dozvídám se, že větší polovina je pro import pracovních sil, děsím se představy, co by se dělo, řídit stát referendy. Vy kydoňové, dovzdělejte se, přemýšlejte a teprve potom pište. Rozumím tomu, že z dosavadní své úrovně volíte SPD. On k vám Tomio mluví vaší řečí. Na úrovni čtvrté cenové. Prosím, urazte se.

  OdpovědětVymazat
 15. 16:12
  A co měl ten výlev znamenat????

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:02 ten výlev měl znamenat, že ti co adorují ANO dost nemyslí na nebezpečí nevratných změn, pokud se taková strana dostane k moci. Že ti, co adorují SPD by si měli povšimnout, kam by vedla referenda, když ve známé dotazníkové akci většina pochválila dovoz cizích, levných pracovních sil, pardon, lidských zdrojů. Chápu, že nechápete. To je právě ten problém většiny voličů ANO i většiny voličů SPD. Když jim stačí, jak jim co a kdy Andrej nebo Tomio vysvětlí.

   Vymazat
  2. Tak proto za nás zastupují tito idiotové Zaorálci a Kalouskové. Klidně si vol tyto tvé kreatury, já jich mám už plné zuby. A jestli se k tobě nedostalo, ve Švýcarsku jsou referenda běžnou událostí, ale jelito nedovzdělané, nechá za sebe jednat idioty typu Kalouska, Fialy nebo Sobotky. Dík již nechci, ty IQáči. Hlavně se na nikoho nepovyšuj, děláš ze sebe jen nechápavého idiota.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.