Reklama

čtvrtek 26. října 2017

Dragoun míří do armády. Bévépéčko, které ohromí silou, výzbrojí i ochranou

Napsal/přeložil: mbi
V Rusku se zrodilo superBVP. Ačkoliv jeho název BMP-3 Dragun odkazuje k označení známého a úspěšného ruského bojového vozidla pěchoty BMP-3, Dragun je zcela nový stroj s koncepčně jiným uspořádáním. A také s extra výkonným pohonným ústrojím.


Ministerstvo obrany Ruské federace spolu s koncernem Traktorové závody dokončily zkoušky nového bojového vozidla pěchoty BMP-3 Dragun. Vozidlo je vybaveno přeplňovaným naftovým motorem UDT-32T s maximálním výkonem 816 HP (608 kW).


Hlavní výzbroj „dragouna“ mohou alternativně představovat kanony ráže 57, 100 nebo dokonce 125 mm. Přitom až dosud byla ráže 125 mm určena spíš pro tanky.

Nové BVP si zachovalo pohyblivost starších typů a jde o plovoucí obrněnec schopný překonávat vodní překážky. Díky výzbroji a svým schopnostem již dostalo i přezdívku „super BVP“. (Pozn.: v češtině BVP = bojové vozidlo pěchoty, v ruštině BMP totéž = боевая машина пехоты.)

Vývojové práce a již i provozní testy nového BVP byly v minulých dnech dokončeny. Také koncern Traktorové závody redakci Izvestijí ubezpečil, že Dragun s motorem UTD-32T je připraven k výrobě. Podrobnější informace pak odmítl poskytnout.

Odborník na tankové zbraně Sergej Suvorov uvedl, že ministerstvo obrany v současné době posuzuje hned několik koncepcí dalšího vývoje bojových vozidel pěchoty. Plánuje se, že nové typy BVP budou vybavovány různými typy výzbroje, aktivní i dynamické ochrany a také systémy řízení boje.

BMP-3 Dragun bylo vybaveno dodatečnou dynamickou a aktivní ochranou. „To vedlo ke zvýšení celkové hmotnosti vozidla z 18 na 21 tun, což si následně vyžádalo vývoj nového, výkonnějšího motoru“.

Až dosud se do předchozích BMP-3 instalovaly motory UTD-29 a UTD-32 s výkonem mezi 500 a 600 HP. Jedná se o běžné, atmosférické vznětové motory. Nový motor UTD-32T má díky přeplňování výkon zvýšený o 200 HP. Dragoun díky tomu dosahuje rychlosti až 70 km/hod na silnici a 10 km/hod při plavbě.

Stroj může být vybaven třemi typy bojových modulů: standardní výzbrojí BMP-3 složenou ze 100mm kanonu 2A70 spřaženého s 30mm automatickým kanonem 2A72 a s kulometem PKTM ráže 7,62 mm, dále pak zcela novým automatickým dálkově ovládaným modulem AU-22 Bajkal s 57mm kanonem, anebo také 125mm kanonem. Zbraň této ráže nebyla až dosud na BVP použita a je charakteristická spíš pro tanky.

„Existence několika typů výzbroje BVP-3 dokládá, že zvažováno je hned několik možností využití Dрagunu v bojových akcích,“ konstatoval Sergej Suvorov.

„Ministerstvo obrany by ho rádo vidělo téměř jako tank. Na druhou stranu je ale BVP zbraní pěchoty a jeho místo v boji by nemělo být před tanky, ani by je nemělo nahrazovat. BVP má být především prostředkem přepravy pěších jednotek a jejich palebné podpory. Jeho schopnosti by tedy měly být širší než u BTR (běžných obrněných transportérů); musí být schopno bojovat i s tanky, ale hlavním úkolem je i nadále umlčení palebných prostředků nepřítele, které brání vlastní pěchotě v postupu.“

Analytici z americké prestižní výzkumné instituce RAND zařadili BMP-3 Dragun do seznamu čtyř nejsilnějších BVP světa. Výkonem motoru předčí všechna (srovnatelná) zahraniční BVP. Do amerického konkurenta M2 Bradley je podle modifikace instalován motor Cummins VTA-903T500 s výkonem od 500 do 660 HP. Italské BVP Dardo má turbo-diesel Fiat 6V MTCA o výkonu 512 HP a např. francouzské kolové BVP VBCI motor Renault D12D s výkonem 550 HP. Experti však u ruského BVP zdůraznili i velkou palebnou sílu, mobilitu a schopnost plavby. (Autoři vynechali německé BVP Puma poháněné dieselem MTU V10 892 o výkonu 800 kW/1100 HP a také zbrusu nové čínské VN17 s motorem FX0012 o výkonu okolo 1000 HP, nicméně je pravda, že obě tato vozidla jsou v „jiné hmotnostní kategorii“, jelikož jsou o polovinu, resp. o třetinu těžší než ruský Dragun – pozn. Geo).mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: defence.ru

9 komentářů :

 1. O tom, že Rusko bere obranu své svrchovanosti vážně, nás netřeba moc přesvědčovat. Program rozvoje jejich ozbrojených sil je vskutku impozantní, od samopalů, přes tyto obrněnce, letadla, ponorky i všechny "nadnorky" až po prostředky protivzdušné a kosmické obrany, např. S-500 a A-254 Nidol.
  Stojí je to kruté peníze, ale nikdo se jim nemůže divit, že podruhé by se nepřipraveni nechtěli ocitnout. Na počátek 2. světové oni nezapomínají ... (asi stejně jako Němci na její konec).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Opluštile, bylo by zajímavé zde v této souvislosti uvést, kolik těchto vozidel si objednala ruská armáda. Podle mě je to dost zásadní parametr. Petr

   Smazat
  2. 26. října 2017 20:19
   I ty hnidopichu!

   Smazat
  3. František Opluštil Jo mám pěkné knihy jak fašouni vtrhly do Ruska. Takové strašné ztráty na začátku války by jiná zem nerozchodila. No a chybami se člověk učí.

   Smazat
  4. Hlavně je dobré vědět, že Hitler by na Rusko nikdy nezaútočil, kdyby neměl přislíbenou zradu elit. Milión vlasovců zradilo a další sabotáže. Ovšem Ruské vojsko "nestačí porazit, ale musí se povalit", podle jedné bitvy, kde elity utekli a bitva měla být prohraná, ale vojáci to nevzdali a nakonec vyhráli. Takže za 2.světové vojáci i když zrádnou elitou v důstojnickém sboru byli nahnáni do kotlů, tak se rvali o každý metr a dali tak Stalinovi čas, očistit velitelský sbor a zorganizovat obranu.

   Smazat
  5. 1:17 - váš výklad dějin Rudé armády nestojí na faktech. Plácáte nesmysly. Sovětské vedení provedlo "čistky" již několik let před začátkem války. Výsledkem byla mizerně vedená válka proti Finsku. Kotle, ve kterých uvízly statisíce sovětských vojáků byly důsledkem Stalinovi osobní politiky "neustupovat". Naštěstí si své chyby Stalin uvědomil a na konci roku 1941 už nechal vojenské operace řídit odborníky, na které jen "stranicky dohlížel". Vaše vysvětlení o "zrádcovských elitách" je holý nesmysl. Tož tak.

   Smazat
 2. a to si jako Petře myslíte že to budou rusové dělat na sklad? je to připraveno do výroby a uvidí se jaká bude potřeba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak co si to neříct, postavili zatím prototyp, který předvádí a testují. V této fázi bývá obvyklé, že určitý objem objednávek je už uzavřen.
   Nedávno se tu objevil článek o novém ruském dopravním letounu, jehož první kus se teď teprve zalétává. Projevili o něj zájem tuším v Mexiku, ale od Aeroflotu už je podepsaná objednávka na 50 ks. Jinak se s výrobou nedá ani začít. Petr

   Smazat
 3. V tomto ruském televizním programu https://www.youtube.com/watch?v=oaDUfnah2DY se uvádí jak na ruském ministerstvu obrany sledují výrobu zbraní prostřednictvím kamer umístěných přímo na výrobních linkách.I jinak docela zajímavý dokument o práci ruského ministerstva obrany. Doporučuji.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.