Reklama

.

.

úterý 3. října 2017

Dvojaká kvalita potravín je v takmer všetkých prípadoch v neprospech nových členov EÚ

3.10.2017 HlavnéSprávy

Výsledky testov potravín podľa Matečnej ukazujú, že sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín.


Dvojaká kvalita tovarov, najmä potravín, je problémom už tretiny krajín EÚ. Uviedla to dnes na brífingu v Bratislave šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS), po rokovaní pracovnej skupiny pre dvojakú kvalitu potravín z deviatich krajín EÚ (V4+5), za účasti generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV Milana Lapšanského a ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša.


Môžme konštatovať, že až tretiny členských krajín EÚ sa táto dvojaká kvalita potravín týka. Dokonca Litovčania zistili, že až 70 % potravín, ktoré testovali, má rozdielnu kvalitu a u 50 % z nich našli mimoriadne veľké rozdiely. Dvojitá kvalita potravín je niečo, fenomén, kde sa snažíme, aby sme nemali v EÚ, lebo máme jedného spotrebiteľa, chceme jednu kvalitu,” vyhlásila agroministerka.

Výsledky testov podľa Matečnej ukazujú, že menej mäsa, menej prírodných zložiek a viac umelých aditív u rovnakých produktov sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín. Takéto správanie na spoločnom európskom trhu je absolútne neakceptovateľné. “Budeme preto zvyšovať tlak na výrobcov aj európske inštitúcie, aby sme týmto praktikám zabránili. Toto rokovanie je štartom Koalície proti dvojakej kvalite,” oznámila Matečná.

Postihnuté členské krajiny sa podľa nej zhodli na výhodách existencie jednotnej metodológie v oblasti testov dvojakej kvality potravín, ktorú pripravuje Európska komisia v spolupráci so Spoločným výskumným centrom (JRC). Zároveň väčšina krajín potvrdila, že ak nezaznamenajú dostatočnú odozvu od výrobcov, sú pripravení zintenzívniť tlak. Viaceré zo zúčastnených krajín pritom začali realizovať aj testy nepotravinových výrobkov ako je drogéria, či krmivo pre domáce zvieratá.

“Spotrebitelia sa začínajú o túto tému čoraz viac zaujímať. Sú už prípady, keď výrobcovia receptúry zjednocujú. Aktivity na boj proti dvojakej kvalite budeme zintenzívňovať.

Členské krajiny sa tiež zhodli na potrebe zlepšenia edukácie spotrebiteľov v oblasti kvality potravín a informovanie o produktoch s dvojakou kvalitou a výrobcoch, ktorí sa nekorektne chovajú k spotrebiteľom,” uviedol Lapšanský.

Na rokovaní pracovnej skupiny organizovanom MPRV SR sa zúčastnili delegácie agrorezortov z ČR, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Rumunska, Bulharska a Litvy. Zástupcovia uvedených členských krajín sa zúčastnia aj na pripravovanom Spotrebiteľskom samite, ktorý sa uskutoční 13. októbra 2017 v Bratislave.

20 komentářů :

 1. Představme si, jaké obrovské částky na východní Evropě, tyto nadnárodní korporace se stejným obalem zboží, ale menší gramáží váhy, stejné, né-li vyšší ceny a ošizeném nekvalitním složení, tyto gauneři vydělali?Miliardy a miliardy.vivat EU, doufám, že se do pár let rozloží jako domeček z karet!

  OdpovědětVymazat
 2. Kolonie na modernější způsob. No není to nádherné?

  OdpovědětVymazat
 3. A proto nakupuji v reichu kvalitní levnější potraviny.

  OdpovědětVymazat
 4. 22:01
  "A proto nakupuji v reichu kvalitní levnější potraviny." jsem chytrý, můžu si to dovolit a českému hospodářství prospívám. Že, machře?

  OdpovědětVymazat
 5. Cesi jedi odpad a proto ta epidemie rakoviny strev

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu jen částečně. Hlavním podeyřelým za vysoký výskyt rakoviny střev je !!! PIVO !!!

   Vymazat
  2. 5:37 Jaké České hospodářství německý kaufland lídl nevím proč bych měl kupovat odpad od stejných prodejců.

   Vymazat
  3. 7:12
   Ty hovnodolní blbe,vy ussacký zmetco byste na tu vaší chemicky modifikovanou šlichtu už dávno museli vychcípat!!!!!!!

   Vymazat
  4. 10:42 chápu, typický český volič, nejspíš i zvonič klíči ... ale pokusím se: Jestli nakupuji v Německu, byť třeba i za Kč, zvyšuji HDP německého státu, český stát potom musí příp. vyvezené Kč nahradit exportem ... Složité?

   Vymazat
  5. 15:21 Tak klíči jsem necinkal a předražený hnusný jídlo prostě kupovat nebudu. Českému státu nepatří nic tak asi tak.

   Vymazat
 6. Uvědomuje si tady vůbec někdo o jak velký problém tady jde? Jak je vůbec možné, že si tohle může někdo v EU vůbec dovolit? Tobě musí stačit, že sežereš tohle nebo tohle. To jsme nějací podřadní a méněcení pitomci, kteří budou žrát co se jim naservíruje? Tady je jasně vidět jak na nás Západ vzhlíží, jak jsme si v EU rovnocení. Komu to nedochází, tak ta ,,různá kvalita potravin" je naše neskutečná urážka a ponížení! M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten problém se nazývá PODVOD, ale v našem bezprávním státě se to nazývá chybný podnikatelský záměr.
   V EU řeší pomazánkové máslo, že není máslo a na druhou stranu neřeší, že coca-cola není podle dané receptury Coca-colou a jen kolovým nápojem a nesmí dle obalu přivést zákazníka v omyl.

   Vymazat
  2. Ale to je pravda! Na ČR a ostatní státy "socializmu" dnes zbídačelé, a připravené o svoji ideologii, svoje zaměření, svoje pracovní pozice a zdroje obživy pro lidi, vydrancované a ošupačené, se pohlíží jako na díru po granátu. Do ní je taky možno sklopit kdejaké svinstvo. Vykrmují nás jako nějaká prasata - co okolní svět nechce, to se hodí prasatům.

   Vymazat
  3. 7:23 100% souhlas a proto pryč z EU.

   Vymazat
 7. Kdyby jenom potraviny, ale skoro všechno !
  Koupíte baterie do ovládače, po pár dnech zjistíte že nefunguje. Vložíte do "baterky" a ona jen tak mžourá.
  Koupíte v Maxlékarně krém do řiti, doma zjistíte že má dobu expirace jen osm měsíců, místo dvou let.
  Jdete reklamovat a tam vám řeknou, že to nevadí a klidně to používejte i přes termín použivatelnosti.
  Prostě, německé a jiné západní krámy se vyčistí od ležáků a pošlou se Dragh nach Osten.
  Kdyby to aspoň ty svině slevnili, naopak.
  A to jen namátkou vybrané.

  OdpovědětVymazat
 8. Proto je potřeba korporace znárodnit a vyrábět si jídlo a další tady jak před 89. Dokud toto lidé nepochopí, nic se nezlepší a problémy budou neustále stoupat.

  OdpovědětVymazat
 9. včera prohlásili v TV Nova, že přechod na stejnou kvalitu bude trvat roky. Rum zakážou hned, pomazánkové máslo taky, ale žrádlo pro psy (ani ti to žrát neměli) roky?
  Tady je vidět ta vícerychlostní Evropa již v dlouhé praxi, ta již běží dávno. A ještě jim lezeme do zadku, že pane Sobotko?
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 10. Ale jděte, vždyť je to neviditelná ruka trhu! Co se do toho má stát montovat? Kdo chtěl kapitalismus tak ho má. Kdo ne, má ho taky. Víme ovšem, komu všemu děkovat. A tak dokola, každé volby, volme je!

  OdpovědětVymazat
 11. Dvojí kvalita se netýká jen potravin, ale i ostatního dováženého zboží. Na východ se vozí cajky, odpad a zboží, které se na západ nedá již prodat nebo by bylo pro svou nízkou kvalitu neprodejné. Rovněž výbava aut na západ je naprosto někde jinde ve srovnání s tím co se v základu prodává u nás. U nás si za vše musíš pěkně mastně připlatit. Stačí srovnat dovážená japonská auta s jejich výbavou v základu s výbavou Škody a to je pecka. To je celý Evropský trh pro Hondu naprosto zanedbatelný a nezajímavý. Většina jejich výrobního segmentu se sem vůbec nedodává, protože se jim nevyplatí dělat homologace pro EU a ČR. Prostě EU je sbírka kolonií a ČR je doslova nezajímavá bananas republik a ještě i bez banánů. Skvělý výsledek demokratůry po 27 letech.

  OdpovědětVymazat