Reklama

.

.

úterý 3. října 2017

Dvojité standardy Západu šokují: Proč Španělsko není Jugoslávie a Katalánsko Kosovo


Jurij Barančik
3. 10. 2017      zdroj
Podle výsledků referenda o nezávislosti, které se konalo 1. října v Katalánsku, hlasovalo 90% zúčastněných pro vytvoření nového nezávislého státu a vystoupení Katalánska ze struktury Španělska. V souvislosti s výsledky hlasování vůdce Katalánska Carles Puigdemont prohlásil, že tato španělská provincie získala právo stát se nezávislým státem. Proti nezávislost se vyjádřilo 7,8% voličů, kteří přišli do volebních místností, 2% účastníků hlasování vhodila do uren prázdné hlasovací lístky, 0,89% hlasovacích lístků bylo neplatných. V nejbližší době předá předseda Generalitatu (výkonné moci) parlamentu regionu výsledky vyjádření vůle obyvatel ohledně nezávislosti na Španělsku, aby se aktivoval mechanismus zákona o referendu.


Ústřední vláda Španělska, samozřejmě, referendum neuznává. To je pochopitelné, protože Katalánsko je dnes jedním z nejvíce ekonomicky rozvinutých regionů Španělska, který je region dárce, je páteří španělské ekonomiky. V ekonomice Španělska tvoří Katalánsko 20%, v exportu 25,6%, zatímco počet obyvatel regionu je 16% z celkového počtu obyvatel Španělska. Katalánsko, stejně jako ostatních 16 autonomních regionů Španělska, má právo samostatně nakládat s výdaji rozpočtu na vzdělání a zdravotní péči. V regionu je však nespokojenost s mechanismem systému rozpočtových převodů, kvůli nimž Madrid bere z rozpočtu provincie více, než jí vrací.

Na Katalánsko, které zabírá o něco více než 6% španělského území, připadá jedna pětina HDP země. Katalánský HDP tvoří 223,6 miliardy dolarů, což je třináctá příčka v Evropské unii a což převyšuje HDP takových zemí, jako jsou Portugalsko, Maďarsko, Dánsko, Finsko, Bulharsko a patnáct dalších zemí EU. Bez Katalánska Španělsko zůstane čtvrtou ekonomikou EU po Německu, Francii a Itálii. Avšak od Polska na pátém místě je bude oddělovat již velmi málo.

Referendum o nezávislosti, které se 1. října konalo v Katalánsku, zavdává příčinu znovu hovořit o dvojích standardech Západu. Chci připomenout, že hlasování se zúčastnilo 2,26 milionu lidí z 5,3 milionu oprávněných voličů, tedy asi 42% populace regionu (celkem v provincii žije asi 7,5 milionu osob). Přesto může být hlasování považováno za platné, neboť zákon Katalánska o uspořádání referenda žádná omezení ohledně účasti neobsahuje. Podle katalánských orgánů bylo z 2300 volebních místností silami Madridu zavřeno 319, podle údajů španělské vlády pouze 92. Volby tedy proběhly v naprosté většině oblastí.

Nicméně, jak soudí výkonné orgány Evropské unie, bylo referendum o nezávislosti Katalánska, které se konalo 1. října, nezákonné. V pondělí to oznámil na tiskové konferenci v Bruselu oficiální zástupce Evropské komise (EK) Margaritis Shinas:

"V souladu se španělskou ústavou bylo včerejšího hlasování v Katalánsku nezákonné". Podle něj Evropská komise opakovaně zdůrazňovala, že "situace v Katalánsku je vnitřní záležitostí Španělska, která by měla být vyřešena v souladu s ústavou Španělska. Také potvrzujeme zákonný postoj Evropské komise, že v případě, že by referendum proběhlo v souladu se španělskou ústavou, opouštějící území by opustilo i Evropskou unii", poznamenal .

Opět tedy vidíme dvojí metr Západu, kdy v podstatě jedna a táž událost, ale probíhající v různých zemích, není vykládána stejnou logikou, ale pouze vlastními zájmy. I v Jugoslávii, i ve Španělsku jde o jedno a totéž - právo národů na sebeurčení. Avšak v jednom případě v zájmu dosažení svých geopolitických cílů je toto právo bráněno veškerou mocí válečné mašinérie NATO a jde se až na destrukci a rozdělení jednotného evropského státu, ale v druhém se postupuje naprosto odlišně. Proč může Španělsko kvůli svobodě Kosova bombardovat jinou zemi, ale vlastní provincii se zakazuje oddělit? Otázka to je pouze rétorická.

Obecně logika a jednotné standardy vůbec neexistují ... Na takové partnery se také nelze spoléhat při provádění jakýchkoli jednání, protože nemají jednotně uplatňovaná pravidla a všechna pravidla jsou interpretována pouze k vlastnímu prospěchu. Jak ukazují dějiny lidstva, tito "partneři" rozumí pouze jednomu argumentu, jímž je síla nebo hrozba jejího použití. Takže všechna jednání těchto partnerů o "mezinárodních právech" nebo povinnostech není nic jiného než hra se známým koncem.

Co se bude dít dál? Podle katalánského zákona o referendu, přijatého katalánským parlamentem 6. září, pak zrušeným Ústavním soudem Španělska, by měl parlament uspořádat zasedání k otázce vyhlášení nezávislosti dva dny po vyhlášení oficiálních výsledků referenda.

Referendum o nezávislosti Katalánska, při němž v neděli 90% účastníků hlasovalo pro odtržení autonomie od Španělska, vyhrálo, a jeho rozhodnutí musí být provedeno, řekl šéf autonomie Carles Puigdemont na tiskové konferenci k výsledkům mimořádného zasedání katalánské vlády. "V několika nejbližších dnech moje vláda odešle výsledky dnešního hlasování katalánskému parlamentu, který představuje svrchovaná práva našeho národa, aby mohl jednat v souladu se zákonem o referendu".

Znamená to, že legitimní orgány katalánské moci budou pokračovat v boji za nezávislost. Oficiální Madrid bude pokračovat silovými opatřeními v bránění svobodnému projevu vůle Katalánců a jejímu upevnění v podobě nového státního uspořádání Španělska a Katalánska. Je možné, že použití síly umožní španělským orgánům odložit na nějakou dobu nezávislost Katalánska. Avšak násilí, které bylo 1.října použito vůči obyvatelům tohoto regionu Španělska, bude jen dále radikalizovat jejich požadavky a doplní příznivce nezávislosti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

6 komentářů :

 1. Přeji obyvatelům Katalánska vítězství nad diktaturou eu.

  OdpovědětVymazat
 2. Co te ceka a nemine. Stoji za pozornost a velkou jak psychopaticka EURO humanisticka policie strasne mlatila spanely...Co pokojne demonstrovali , zatimco islamisti tam vrazdi ,terorizuji uz pres deset let a vice ,dale loupi a znasilnuji a zaplavuji zemi s pomoci ty samy policie !! Ty sou NEDOTKNUTELNY...

  OdpovědětVymazat
 3. Proč ? No proto ! Každý kdo má v hlavě mozek a ne modré hovno, to ví !

  OdpovědětVymazat
 4. Co je dovoleno koňovi, není dovoleno volovi. Tak nějak.

  OdpovědětVymazat
 5. Celý Západ a Amerika je jedna pokrytecká sebranka. Když se rozpadal SSSR tak se říkalo, že mají národy právo na sebeurčení, demokracii...a přitom okradli Rusko za pomoci amerických expertů. Jugoslávie se již rovnou bombardovala. I rozpad Československa nevadil. Byly to překážky pro západ, čím menší tím se lépe budou ovládat. Uloupené Kosovo je legální, Krym i po referendu nesmí mít svobodnou volbu tak je to anexe. Skotsko a Katalánsko na samostatnost nedosáhnou, oslabil by se Velký Západ a to se nepřipustí!

  OdpovědětVymazat
 6. Celý Západ a Amerika je jedna pokrytecká sebranka. Když se rozpadal SSSR tak se říkalo, že mají národy právo na sebeurčení, demokracii...a přitom okradli Rusko za pomoci amerických expertů. Jugoslávie se již rovnou bombardovala. I rozpad Československa nevadil. Byly to překážky pro západ, čím menší tím se lépe budou ovládat. Uloupené Kosovo je legální, Krym i po referendu nesmí mít svobodnou volbu tak je to anexe. Skotsko a Katalánsko na samostatnost nedosáhnou, oslabil by se Velký Západ a to se nepřipustí!

  OdpovědětVymazat