Reklama

pondělí 23. října 2017

Gazprom zbavil Evropu jednoty a Polsko smyslu života

Ivan Danilov
23. 10. 2017 zdroj
Setkání vedoucích představitelů EU, které se konalo dne 19. října, se mělo stát "konečnou a rozhodující" bitvou proti výstavbě Severního proudu 2. V roli hlavního oponenta ruského projektu vystoupila premiérka Polska Beata Szydłová, která přivezla do Bruselu tradiční soubor argumentů: Gazprom ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy, projekt je politický a Ukrajiny je líto. Samozřejmě, na nevyslovené úrovni zůstal hlavní argument a základní motiv akcí antigazpromovské koalice v Evropské unii, který spočívá v tom, že americký LNG má sladkou příchuť skutečné svobody, pro kterou není hřích přeplácet, zejména když přeplácet nebude osobně paní Szydłová, ale evropští spotřebitelé.

"Aby se reformy Evropské unie podařily a byly účinné, je třeba řešit naléhavé problémy EU. Například migrační krizi a otázku Severního proudu 2". ... Tyto podmínky předkládám jménem polské vlády", prohlásila paní Szydłová .

Obvykle je politická podpora Washingtonu zcela dostačující k protlačení přes Evropskou komisi jakéhokoli protiruského rozhodnutí, ale tentokrát evropské loutky USA nezískaly nic a Jean-Claude Juncker jen smutně konstatoval, že v EU "není jednota".

Západní média rychle svedla fiasko pokusů blokovat Severní proud 2 výhradně na kancléřku Merkelovou, ale to je příliš zjednodušující interpretace událostí.

Dobře informované zdroje Reuters sestavily seznam zemí, jejichž lídři na summitu EU vystupovali s kritikou Severního proudu 2 a který byl podezřele krátký: Polsko, Lotyšsko, Litva, Dánsko.

Evropská unie zahrnuje 28 zemí, ale ukázalo se, že Washingtonu se podařilo získat pouze čtyři z nich pro operaci k blokování jednoho z nejdůležitějších energetických projektů Ruska, jehož realizace zásadním způsobem zkomplikuje proniknutí amerického zkapalněného zemního plynu na evropský trh. Je-li možné nepřítomnost v antigazpromovské koalici Velké Británie ještě vysvětlit Brexitem a finančním zájmem britských firem na přístupu k Severnímu proudu 2, pak důvody zdrženlivosti takových tradičních oponentů ruských projektů, jako jsou Estonsko, Rumunsko a Španělsko, je třeba hledat nejen v oblasti ekonomiky, ale i v politické rovině.

"Geopolitický rozvod" kdysi svorného euroatlantického páru USA a Evropské unie se postupně stává hmatatelnou realitou a postupně se všechny země EU, pro něž je podřízení se strategii USA zvykem, střetávají s nutností učinit obtížnou volbu mezi loajalitou vůči Washingtonu a nutností respektovat zájmy Německa...Washington je nominálně silnější a nebezpečnější, ale realitou je, že Berlín je blíž, na rozdíl od Států není zahlcen vnitropolitickými konflikty a má také páky na přímý ekonomický a politický vliv na země EU. Přidáme-li k tomu postupné uvědomování si evropskými politiky škod, které sami sobě způsobují protiruskými sankcemi, a křivdu, že USA se vůbec nechystají kompenzovat tyto škody, vzniká situace, v níž jen rusofobní fanatici trvají na svých protiruských eskapádách.

Máme-li shrnout obsah posledního období politického seriálu "Hra proudů", můžeme připomenout několik pokusů blokovat Severní proud 2. Projekt se snažili zakázat ve Švédsku, ale odpůrci Gazpromu prohráli vnitropolitický boj. Skupina evropských politiků požadovala, aby Evropská komise uznala, že projekt spadá do působnosti takzvaného "třetího energetického balíčku" EU, což by umožnilo omezit Gazpromu možnosti při využívání potrubí. Tyto požadavky však narazily na pozici samotné Evropské komise, která oznámila, že projekt je v "regulačním vakuu", to znamená, že jeho právní status je nejasný. Tvrdá rána byla pokusům přece jen "přivést" projekt Gazpromu pod restriktivní "třetí balíček" nebo pod jurisdikci Evropské komise zasazena právní službou Rady EU, která konstatovala absenci "jakékoliv právní nutnosti" při jednáních po linii Evropská unie - Gazprom a která vlastně vystoupila s tím, že všechny otázky ohledně plynovodu vyřešila německá strana. Ba co víc, jak smutně poznamenávají evropská média, postoj právní služby Rady EU fakticky opakuje oficiální stanovisko konsorcia Severní proud a zdůrazňuje, že vznik nového plynovodu neohrožuje energetickou bezpečnost Evropské unie, ale naopak, posiluje ji.

Nyní zůstávají Polsku dvě možnosti, jak přece jen zastavit Severní proud 2. První možnost spočívá v tom, že se Radou EU protlačí rozhodnutí o převodu práv k jednání s Gazpromem na Evropskou komisi, nehledě na znalecký posudek samotné Rady Evropské unie. To však bude vyžadovat 70% hlasů. Jak upřesnil tiskový mluvčí Evropské komise Alexandr Winterstein, je třeba, aby tyto hlasy představovaly alespoň 65% obyvatel EU, což činí plán prakticky nerealizovatelným, protože větší část obyvatel EU žije právě v těch zemích, jejichž firmy se podílejí na výstavbě Severního proudu 2.

Druhou možností, o níž hovoří polské ministerstvo energetiky, je radikální a rychlá změna v evropské legislativě tak, aby se Severní proud 2 ocitnul v působnosti "třetího balíčku" nebo byl dokonce zakázán na legislativní úrovni. Pokud se americkým lobbistům nepodařilo protlačit v Evropském parlamentu dohodu o Transatlantickém partnerství v oblasti investic, kterou Washington potřeboval víc než sabotáž projektu Gazpromu, jsou vyhlídky polských legislativních iniciativ pochybné.

Mezitím si německé společnosti již mezi sebou dělí ještě nedodaný plyn a přístup k ještě nevybudovanému plynovodu, což naznačuje optimistická očekávání německých podniků. Fluxys Deutschland GmbH, Gasunie Deutschland Transport Services GmbH a Ontras Gastransport GmbH se zúčastní společně s Gascade Gastransport výstavby pozemního připojení k Severnímu proudu 2. Polští politici a bruselští novináři, kteří se k nim připojili, si stěžují, že západoevropské orgány již neberou v úvahu zájmy zemí východní Evropy a "zvláštní potřeby" těch zemí, které mají velmi špatný vztah k Rusku.

Když si odmyslíme od tohoto skuhrání a obviňování z prodeje evropských zájmů Vladimíru Putinovi všechen rétorický balast, je zřejmé, že jakákoli forma hospodářské spolupráce mezi Moskvou a "starou Evropou" v podobě Německa, Francie či Itálie okamžitě zbavuje země "mladých východoevropských demokracií" samotné podstaty jejich existence a hlavního smyslu života jejich národních projektů, který spočívá v tom, aby tvořily proamerický kordon mezi Evropou a Ruskem a také nepřímo mezi Evropou a Asií. Pokud Polsko, Ukrajina a jejich spojenecké země v Evropě již nebudou s to plnit funkci izolace zbytku Evropy od Ruska, stanou se zbytečné pro Washington a dokonce i samy pro sebe. Poslední rusofobní režimy v Evropě budou až do konce bojovat o svůj smysl života, ale Gazprom a logika historických procesů jim tento smysl odejmou stejně, jako tyto režimy odejmuly Evropské unii její legendární názorovou jednotu. A to nejpříjemnější pro nás spočívá v tom, že na této ideologické rozpolcenosti Evropské unie můžeme i slušně vydělat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

35 komentářů :

 1. Pryč s zkrachovalýma páníčkama z usa rád oželím jejich pozornost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23.51 Mají nás američtí vyvolení za psy, nebo za jiný čtvernohý (ale mluvící) dobytek?

   Smazat
  2. 0:32 Německý starosta prohlásil že radši vezme 3 migranty než jednoho Čecha. Nějak tak to bude.

   Smazat
  3. Gazprom daleko horsi nez atomove zbrane. Mel by se zakazat aby EU konecne vymrzli ze sveta i s tou polskou hydrou..

   Smazat
  4. Gazprom, tato ,,zločinecká organizace" je největší sponzor UEFA(to jsou fotbalisti). Račte si povšimnouti, že jeho logo nosí na dresech nejslavnější týmy Anglie, Německa, Španělska, Francie, Švýcarska..., které za to samozřejmě tučně sponzoruje(TV přenosy z fotbalů např. Ligy mistrů začínají jejich reklamou, to je ta co tam hrají Čajkovského). Bez podpory Gazpromu by se nehrála Evropská hokejová liga mistrů. Mohl bych pokračovat dál. No jen si je naserme...

   Smazat
  5. Zprovozněte plynovod a z dodávek vyškrtněte tyhle 4 kokoty a je to. Aspoň budou spokojeni s plynem pindostánským za těžké pindostánské love :oD A nebudou mít těžké spaní, že šli na ruku Rusovi:oD

   Smazat
 2. Odpovědi
  1. Smaz to vole cenzore

   Smazat
  2. Nesmaže, protože jsi zapomněl použít svoje oblíbené nadávky, urážky a kecy o židech. Milý vole, aby tě tu smazali, to bu ses musel vrátit kle savým osvědčeným způsobům!

   Smazat
 3. Pšonci si nasrali do vlastních kalhot... Kdyby odjakživa nebyli debilové, Rusové by nemuseli stavět plynovod pod mořem, ale mohli jít přes polské území, což by navždy přinášelo Polsku příjmy. Ovšem to by bylo, kdyby nebyli debilové! Co jim teď ještě bude zbývat tak důležitého, aby mohli Evropě ukázovat jak mocná je Polska a že ježtě nezhynula? Nakonec docela bych věřil tomu, že Německo nemá zájem na tom, aby polák kontroloval plyn pro jejich mocný průmysl a obvatelstvo. Co je proti tomu Polsko? Nic než hovínko u cesty. Tak to vždycky bylo a vždycky bude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bigo2...3:42
   To platí možná ve zbytku Evropy. Ale Poláci sem vyváží a kramářským způsobem (i např. v den státního svátku 28.října) prodávají zeleninu,pečivo i bižuterii a textil (severní Morava), protože na rozdíl od Čechů splňují podmínky pro nároky na eurodotace. V hypermarketech lze koupit krbové zápalky značky SOLO s typickými krabičkami se známými obrázky (zřejmě bez ochrany typu ,,průmyslový vzor") , stejně jako máslo, kde jen s dobrými brýlemi rozeznáte zemi původu Polská republika. Krbové zapalovače nebo elektronické předřadníky k zářivkám nesou rovněž označení ,,Made in Poland". Nikdo si nepokládá otázku, proč u nás máme jen nezaměstnané a dovážíme z Polska i hřebíky. Po kiksu, popsaném v článku, nezbude Polákům, než uvedené zboží zdražit, protože konkurence už přes 20 let nejsme schopni. Naše pozice proti Polsku není růžová.

   Smazat
  2. Poláci musejí bojovat, protože do amerického plynu již investovali spoustu peněz. Oni, aniž by čekali na to, jak se rozhodne západ unie, postavili již značnou část infrastruktury pro příjem zkapalnělého plynu, vč. námořního terminálu. Ten, kdo to všechno postavil, ale především zaplatil, se s porážkou jen tak lehce nesmíří.

   Smazat
 4. „Pokud Polsko, Ukrajina a jejich spojenecké země v Evropě již nebudou s to plnit funkci izolace zbytku Evropy od Ruska, stanou se zbytečné pro Washington a dokonce i samy pro sebe.“
  Nějak se mi nezdají takovéto úvahy. Střední Evropa by měla nalézt smysl své existence, jako svébytná oblast mezi Západem a Ruskem. Vést vyváženou hospodářskou politiku oběma směry a hlídat si, přílišnou podřízenost, některé ze stran. V současnosti jsme nezdravě (zranitelně) svázáni s německou ekonomikou.
  Tento přístup střední Evropy, by mohl nalézt podporu u USA, ale i zde by měla platit opatrnost, před přílišným podřízením této velmoci. Z hlediska bezpečnosti, by byla vhodná neutralita a účinná armáda na odstrašení, ne na expedice pod cizím velením po světě.
  Z hlediska energetické bezpečnosti by pro nás měl být prioritou Jižní proud. Severní proud2. by nás učinil nejen ekonomicky, ale i energeticky, zcela závislé na Německu. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. RWE je německá firma a ta ovládá značnou část českého trhu s plynem. Tak že podřízení Německu již jsme. A myslím, že zdaleka ne jenom v otázce plynu.

   Smazat
  2. 24. října 2017 6:48
   A proč ovládá značnou část našeho trhu.
   Protože nejen CHomutovský Novák, ale i další města v době kdy města dostala privatizační akcie plynáren jejich ODS vedení je prodalo stejně jako Novák RWE. A tato politika se netýkala jen plynu.

   Smazat
  3. Střední Evropa by měla nalézt smysl své existence, jako svébytná oblast mezi Západem a Ruskem.
   ==============================================

   Pěkně napsáno... ale tady nevládnou politici schopni nalézat nějaký jiný smysl SVÉ existence, než "být u kormidla", "přidělovat" ( za menší všimné ) dotace, domlouvat zakázky pro své páníčky a lízat při tom smetanu ...

   Tu svoloč nám sem pomohli dosadit právě oni, aby minimalizovali náklady na drancování kolonie. Jsou snadno ovladatelní.

   Kdo z nich bude hledat smysl střední Evropy ? A Franta Novák to od soustruhu neudělá.

   To je přesně obraz polské věrchušky ... úlisná chamtivá smečka s napoleonským komplexem. Navíc bezmozci. Proto si tak rádo "Polsko" sere do vlastního talíře. V uvozovkách proto, protože za to Polsko jedná jen malá skupinka sociopatů. Podobně jako u nás.

   Smazat
  4. vladimír hricák24. října 2017 6:48
   To máte pravdu, proto je třeba další kroky směrovat k zeslabení tohoto pouta. Rozprostřít obchodní, výrobní a výzkumnou spolupráci i na jiné evropské, či neevropské státy. U toho plynu, by to právě mohl být ten Jižní proud. P.K.

   Smazat
  5. Anonymní24. října 2017 11:15
   Přijde mi jako problém, že občané nemají žádnou zpětnou vazbu na politiky. Ti proto dělají to, co si kdo u nich zaplatí a občané sice můžou protestovat, ale to je tak asi všechno, co s tím můžou dělat (řečeno slovy mistra humoru).
   To vše je možné proto, že zde není demokracie. Tu se snaží posílit Okamura, svým zákonem o referendu. Za stávajícího poměru sil, ho možná prosadí, ale jedině v nějaké dost omezené formě. P.K.

   Smazat
 5. USA je nejzadluženější stát na světě a potřebuje, aby jeho dluhy platil celý svět a hlavně Evropa. Všechno co se děje ve světě, tedy války, převraty, puče, organizuje USA s cílem donutit svět platit astronomické dluhy USA. Projekt USA sleduje odříznout Rusko od Baltského moře po Černé moře a dále přes Turecko a Sírii, odříznout Rusko od Evropy, aby Rusko muselo kapitulovat a veškeré své nerostné zdroje muselo předat USA a to zcela demokraticky. Největší četní a terorista světa, tedy USA, potřebuje hodně peněz a celý svět bude platit a platit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I kdyby se to podařilo, jako že to není možné, tak Rusko bez Evropy přežije, je víceméně soběstačné a přebytky může prodávat jinam.

   Smazat
  2. Zřejmě jste nic nepochopil. Dluh SSA nikdo samozřejmě splácet nebude. Jde jen o technologii, jak tento objekt ovládat. Kráčíme stejným směrem s přirustkem dluhu 50 mld ročně. Momentálně je dluh 180.000 na hlavu včetně kojenců.

   Smazat
  3. Anonymní24. října 2017 12:45
   Vidím to nejspíš podobně. Systém, ve kterém žijeme, se stálým zvyšováním zadlužení, je prostě systém virtuální. Kdyby se veškeré zadlužení škrtem pera zrušilo, nic by se nestalo. Zadlužení slouží k parazitování malé skupiny tiskařů peněz, na zbytku populace. Koncentrují majetek ve svých rukou. Nemá to žádné opodstatnění, ale když to ovce snáší, tak proč to neudržovat, že?
   V tomto systému, navíc ty mocnější státy, USA speciálně, žijí nad poměry ostatních, neboť své zadlužení na ně přelévají. Manipulací s měnou, ekonomickým a vojenským nátlakem, korupcí, ... P.K.

   Smazat
 6. Vzdyt je to strasne jednoduche....rusofobi staty at si zaplati emericky zkapalnely plyn a ostatni budou mit rusky=nemecky plyn. Jak proste. A polak, to je diagnoza, to neni normalni narod. To chce cas, az budou polsti a ostatni rusofobni spotrebitele plynu za emericky platit o cca 45% vic nez ostatni....pak budou mit vlady techto zemi docela problem u vlastniho obyvatelstva. Vsechno se zdrazi, ne jenom topeni pro lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je to jednoduche, ale trochu inak. Americký skvapalnený plyn je drahý a ruský lacný, no monopolní importéri - nemecké firmy - budú ruský plyn ďalej reexportovať za cenu len o málo nižšiu ako cena amerického plynu a tým ohromne bohatnúť...samozrejme na krajinách východnej Európy.

   Smazat
  2. Pro 9:28. Zatím to bylo tak,že každý stát měl ceny nasmlouvané jednotlivě plus se platí tranzitní poplatky.
   Pokud tato praxe bude platit i pro Severní proud 2,Tak si Německo bude moct jen stanovit tranzitní poplatky.
   B.H.

   Smazat
  3. Anonymní24. října 2017 10:55
   Obávám se, že Německo tím, že v EU prosadilo ty přímé trubky z Ruska, dostane od Rusů dost privilegií. My, střední, případně východní Evropa, bychom se měli domluvit a v EU prosadit realizaci Jižního proudu. Snad už ti Bulhaři také vidí, jak byli blbí. P.K.

   Smazat
  4. 12.54 Ze severu bereme plyn přes Německo, můžeme ho tranzitovat i na Slovensko; Z jihu pře Turky, Bulhary či Rumuny, ....každý až na naši čáru si přirazí ZA TRANZIT; takže pro nás není jih řešením. Vždy budeme někomu platit za tranzit. U North Streamu jde plyn přímo z Ruska do Němec...

   Smazat
  5. Anonymní24. října 2017 13:17
   Lze to nahlížet z více hledisek. Např., že výše poplatku se nemusí odvíjet od počtu tranzitních zemí. Kritérií může být více, např. délka potrubí, obtížnost jeho zřízení, atd., atd. Navíc se také může uplatnit obchodní hledisko (nemá zákazník jinou volbu?, tak mu to osolíme).
   Dalším hlediskem může být právě ta probíraná závislost a tím také ovladatelnost. Ta se může projevit v mnoha jiných oblastech, než jenom v té, která tu závislost vytváří. Takže snížení té závislosti, může být k nezaplacení. P.K.

   Smazat
 7. ano, ale porad bude ten ruskonemecky plyn lacinejsi nez ten emericky....a ten rozdil nebude zase tak maly... ani nahodou, protoze to by nemecke podniky u nas pekne zdrazily svou vyrobu a nasledna reexportni cena nasich=nemeckych vyrobku by se hodne zvedla. Na udrzeni nizke ceny plynu budou sami tlacit nemecke podniky v zahranici tj. ve vychodni evrope.

  OdpovědětSmazat
 8. Anonymní24. října 2017 9:42
  Oni už řešení najdou, možností je jistě více. Stagnace platů, znehodnocování koruny. Studované ekonomy jistě napadne řada dalších cest. P.K.

  OdpovědětSmazat
 9. Upřímně, už bychom se měli,jednou pro vždy, přestat posmívat komukoliv, tedy i Polákům, protože potom nejsme o nic lepší než oni se svojí rusofobií. A ať si o nich myslíme cokoliv, Polsko jede... Stačí si zajet dál než na tržnici za Náchodem. Eurodotace umí skvěle zúročit a budují a budují, u nás skoupili kde co z původně tradičních a fungujících firem a co neskoupili, to nepřímo likvidují dovozem svého levnějšího zboží ve velkém. Takže, o sebe se starají především a v tom by nám mohli být inspirací. Mnohem lépe by ale udělali, kdyby dokázali využít své polohy a potenciálu a stali se alespoň neutrálním mostem mezi Ruskem a zbytkem Evropy. Mohli by na tom jenom vydělat. Zastydlá nenávist bez reflexe vývoje vede jen ke stagnaci nebo dokonce návratu v čase, není to cesta k lepším zítřkům. Neustálé vyčítání vzájemných minulých křivd neprospívá ani vztahu dvou lidí, natož zemí. Je to jen přenášení zátěže a stresu z generace na generaci, je to hloupé. No ale co my? Výsledek voleb ukazuje vysokou podporu stranám, které řeší a řeší pořád dokola naše umístění na Západě, kdy i jen mluvit o spolupráci s Ruskem je považováno téměř za vlastizradu. Myslím, že tak jako pohrdáme Poláky, pohrdáme dlouhodobě i Rusy, a to dávno před nějakým Krymem a sankcemi. Takže nejsme zase o tolik lepší. Čest výjimkám, ke kterým sam. patřím i já.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní24. října 2017 14:14
   Zajímavý příspěvek. Odhlédnul bych od příkladu Polska, tam je více různých vazeb, ale podíval se na to všeobecně. Každá trochu západnější středoevropská země, se dívá přes prsty, na tu i jenom trochu východnější. Toto měla odstranit EU, která slibovala vyrovnání úrovní, avšak samozřejmě to byla lež, jako všechno, co z EU vychází.
   Z čeho ten trend vychází? Napadl mě následující důvod. Západní země, jsou mořské koloniální země, které kořistily celý svět. Takže u nich bylo bohatství. My obyvatelé východnějších, suchozemských zemí, jsme jim sloužili za slušnou odměnu, kterou bychom doma nedostali (přetrvává dodnes). Tím se část toho koloniálního bohatství přelévala východněji. Takže u nás vzniknul reflex panských kočí, že patříme také tak trochu do rodiny vašnosty. A lidi z východnějších zemí jsme začali považovat, pouze za hodné toho, aby oni sloužili nám. A takto se to dále odvíjí, směrem k východu.
   Ze způsobu fungování EU, bychom již měli poznat, že vašnosta nás za člena své rodiny nepovažuje a že východnější (suchozemské) státy, nejsou něco méně, nýbrž jsou našimi rovnocennými partnery.
   Pouze společně, se můžeme postavit na vlastní nohy. Ne, se domáhat na vašnostovi, více drobků, ale péct vlastní koláče. Není to snadné, vašnosta má dost zdrojů, aby nám to kazil a u nás je málo těch, kteří si situaci uvědomují. P.K.

   Smazat
 10. Tak s plynem je to asi takhle. Každá země si skutečně na smlouva s Gaspromem nějaký objem plynu za cenu která je zvýhodněná podle množství. Nasmlouvá-li si někdo vyšší objem musí jej i odebrat nebo musí zaplatit penále.Proto si každý odběratel dává pozor na objemy.V případě tuhé zimy pak odebírá plyn navíc podle zvlášť dohodnutých cen a to i s příplatkem za tranzit.To jde pak navíc opět do kapsy v případě severního proudu tranzitní zemi a to bude Německo a ne banderistát nebo pšonci.Proto to úpění.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.