Reklama

středa 25. října 2017

Historická transakce: zbraně pro Filipíny, kopějky pro Rusko

25. 10. 2017           zdroj
Ministři obrany RF a Filipín Sergej Šojgu a Delfin Lorenzana podepsali dohodu o dodávkách RPG-7V a nábojů k nim, která je historickým dokumentem vzhledem k tomu, že nyní je v Asijsko-Tichomořském regionu pouze jedna země, která nenakupuje ruské zbraně (je to Brunej). Tato transakce byla netrpělivě očekávána, naděje na ni se objevila s nástupem k moci nového prezidenta Rodriga Duterte. Detaily jsou však i nyní pod rouškou tajemství, dokonce polooficiální je i informace o granátometech. 

Kdy, kolik, za kolik není známo. Co se dá za těchto okolností říci o dohodě, jejím významu a perspektivách pro účastníky? Pravda.Ru adresovala tyto otázky šéfredaktorovi časopisu "Kalašnikov. Zbraně, střelivo a vybavení" Michailu Degťarevovi.

Podle něj má dohoda čistě politický charakter, protože "z finančního hlediska to jsou kopějky": "ruční pěchotní zbraně nejsou podle dnešních měřítek finančně objemné". Pro srovnání - jeden vrtulník je mnohonásobně dražší než hodnota všech samopalů a RPG, které jsou plánovány k dodání na Filipíny.

"Marginalita také není příliš vysoká, protože ceny ručních pěchotních zbraní jsou na konkurenčním trhu dost nízké a jasné. Naše pěchotní zbraně nepatří k těm nejdražším. Proto zde nejde o to, aby se vydělaly peníze, ale o to, jak demonstrovat srdečnost a pevnost našich vztahů, aby se s jistou v určitém okamžiku podpořily Filipíny a jejich vláda v oblasti výzbroje, případně nově formovaných jednotek, modernizace některých důležitých jednotek. Pro nás je velmi důležité, aby byly tyto jednotky vyzbrojeny ruskými zbraněmi", řekl Degťarev.

Domnívá se, že pro Rusko je tato transakce "dobrou reklamou na územním regionálním trhu" a "dobrá praxe využití našich zbraní" je pro výrobce, obsluhu a ministerstvo obrany možnost "sledovat, jak se chovají naše typy zbraní současné výroby v různých klimatických pásmech, v různých podmínkách, s různou obsluhou".

Prohlášení filipínského prezidenta o tom, že z hlediska nákupu zbraní je Rusko lepším partnerem než USA, protože Moskva se nesnaží diktovat své podmínky transakce, expert okomentoval takto: "Měli bychom hovořit právě o zdravějším vnímání nikoli finanční, nikoliv ekonomické, ale právě politické složky těchto smluv. Jsme v tomto smyslu pružnější než Amerika". 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

5 komentářů :

 1. Zbraně vydělávají, když jsou v činnosti.Miliony nábojů do sapíků,sta tisíce nábojů do kulometů.Jedna rána sapikem po revoluci stála 9 Kč a to už asi bude více !Zásobník za pár vteřin 300 Kč.Ratatatatatata................

  OdpovědětSmazat
 2. Ja strilim lukem a pechotnim prakem kameny zdarma a nebo ma salu Home Depo.Taky dobre hazim sutry t kdyz jdu na velryby ci kajmany . Jinak at zije Trump a jeho rodina Hercegivina a vsichni katolici co maji radi zidy
  Zde Hovnolulu retarded a katolik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stačí napsat "retarded", ostatních textů netřeba.

   Smazat
 3. Rodrigo Duterte je dobrý poslal usa pryč.

  OdpovědětSmazat
 4. Vtipná vojenská politika Ruska. Vojenské základny na cizích územích jsou zjevnou okupací. Ovšem prodej vlastních zbraní je na první pohled podporou svrchovanosti kupce, ale skrytě je závislostí na prodejci.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.