Reklama

pátek 13. října 2017

Horor, groteska a řeč nezvratných fakt

Josef Skála
13. 10. 2017    zdroj
Napřed »Bolševický ráj?«. Pak přímo »Bolševické peklo!«. Tu »výstavu« si pořídil nacistický »protektorát«. Poskládala ji šmíra, které se slušná společnost štítila. Na povel Emanuela Moravce, kápa kolaborantského zvěřince. Do fronty musely i školní děti. Bestii, vyvražďující i nás, srazil vaz Sovětský svaz. Horor na jeho adresu znal jen dvě témata – »zločin« a »nouzi«. Seriál »Kupředu levá« – »Co způsobilo 100 let komunismu« – je na stejné brdo. Voliče jím balamutí Deník, vydávaný dnes. Za »zločiny« má jen to, k čemu došlo jménem komunistického kréda. S tím, co se zpátky vzít nedá, míchá i tresty za skutečná zvěrstva. Oprátka za ně byla i západně od nás.


Zločinem, jímž to začalo, byla »studená válka«. Ten název není z našich hlav. »Válkou« to nazvali ti, kdo ji rozpoutali. Pokroku šli po krku i 69 jadernými pumami, připravenými jen pro pražskou aglomeraci. Svědkem jsou lejstra, odtajněná americkými zbrojnoši. Válku proti nám vedli i komandy, podřezávajícími civilisty ve stylu al-Kajdá. My se ke všemu, co se naším jménem stát nemělo, stavíme čelem. Teror proti pokroku se neomlouvá z principu. Čiší z něj sadismus přesilovky, a ne úzkost kruhové obrany. Od toho, co bychom vzali zpět hrozně rádi, uběhly desítky let. Agrese za »změnu režimu« jsou i z kroniky našeho století. Tak jako »waterboarding« a jiné zvrácenosti.

Tam, kde Deník socialismu vyčítá, že na lidi uvalil »nouzi«, je to jarmareční groteska. Čeledíny, přespávajícími po stodolách, se hemžila i »první republika«. Většina z nich nebrala za celodenní dřinu ani pětikorunu. Socialismus dal klíče od nových bytů více než polovině populace. Chtěl za ně 10, maximálně kolem 20 procent jednoho platu. To – a ne žádné »šťáry StB« - zbavilo zemi zoufalců pod mostem. Nespadnout »sametu« do klína tenhle »polštář«, nocují pod mostem miliony. Když se presstituce nadouvá, jak že »nám roste průměrný věk úmrtí«, dupe na hrábě. Ten věk roste až u ročníků, co se pořádně najedly – a dosáhly i na veškerou lékařskou péči. Zda to čeká i »děti sametu«, se teprve uvidí. Rakoviny přibývá ďábelským tempem. Tu daň si berou pochybné potraviny. A hlavně existenční stres.

Seriál Deníku to překřikuje švindlem koňského handlíře. »Přepočítává« ceny a platy z poloviny 50. let. Napřed doznává, že litr mléka stál tehdy 1,90 Kč, pivo 1,40, pánský oblek 505 Kč, polobotky 176 Kč, košile 46,50 nebo 100 km vlakem 14 korun. Pak ale z faktu, že průměrný plat činil kolem 1200 korun, vyvozuje, že mléko by – měřeno dnešními platy - stálo 47, pivo 34, pánský oblek 12 433, polobotky 4333, košile 1145 a 100 km vlakem 345 korun. Uvést i ceny a platy 10 let po válce v Německu, Francii, Rakousku či Británii – a pak je »přepočítat«, tak jako lidové demokracii - si Deník netroufá. Nad tím, k čemu by došel, by mu vypadly bulvy. My jsme ty země předstihli nejen dostupnou lékařskou péčí, vzděláním a kulturou, ale i spotřebou většiny potravin, co prodlužují život, už řadu let před »sametem«. Těch zhruba 350 korun, které dnes činí v Praze »tržní« nájemné za každý m2 bytu, stálo celé nájemné i se službami i koncem 80. let (a v 50. letech jen pár desítek korun). Kubík vody zdražil více než stokrát. Platy se mezitím nezvýšily ani desetkrát. Tím méně zbývá na polobotky, oblek i košili. Většina těch, co nic neukradli, to zná z první ruky.

Tři generace po době, nad níž se pošklebuje Deník, je to žalostná bilance. Chce to změnu. Restituci lidskosti a pokroku. Horor a groteska, jimiž na voliče vyráží Deník, na tom nic nezmění.

32 komentářů :

 1. Řekl bych, že se to k tématu vztahuje:
  Zločin, který měl zůstat utajen Paříž 17. 10. 1961
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/zlocin-ktery-mel-zustat-utajen

  Můj mladší kolega, to hořce okomentoval, že kapitalismus je holt výkonnější.

  OdpovědětSmazat
 2. Socialismus zkrachoval, zbankrotoval. Za Socialismu jste deset let čekali na bakelitového Trabanta. Každé čtyři roky mají svobodní lidé ve svobodné demokratické společnosti svobodu zvolit si znovu Socialismus, a každé čtyři roky to znovu a znovu odmítají. Kde nechal Socialistický tesař díru, že ten vysněný ráj odmítají ti, pro které je připraven?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolik ti je let parchante,potrate Myrky Stojedničky,vytažený z popelnice?Kolika let se dožiješ?Buď chcípneš brzy na rakovinu z toho jedovatého žrádla co tak s chutí žereš,nebo se zabiješ ve tvé ojeté Audi .A hlavně se blahem z toho dnešního hnusu neposer,primitivní blbečku!

   Tvůj nesmrtelný HAVLOID!

   Smazat
  2. 20,52 odpovězte na otázky, na které neznám odpověď......
   OTÁZKY
   Přišly mi emailem otázky, na které neznám odpověď, a tak to posílám dál.
   Jak to ti – dnes neustále pomlouvaní , mohli dokázat? 

   Jak mohli vydržovat tak velikou armádu, která nejenom, že hlídala hranice, ale byla kdykoliv připravena pomáhat při živelných událostech i na jakémkoliv úseku hospodářství? A nejenom to! Jak mohli zajistit práci všem svým občanům? 

   Jak mohli zajistit, že lidé vydělávali tolik, aby každý mohl vyžít? 

   Jak mohli postavit továrny v každém městě? Jak mohli elektrifikovat a plynofikovat zemi? 

   Jak mohli nastavět vodní a tepelné elektrárny? 

   Jak mohli postavit nemocnice a zdravotnická střediska a zajistit bezplatnou zdravotní péči? 

   Jak mohli nastavět tolik bytů posměšně nazývaných králíkárny pro lidi, které ale dnes mají hodnotu milionů? 

   Jak mohli zajistit levné nájmy? 

   Jak mohli zajistit levné energie? 

   Jak mohli zajistit opravdu bezplatné školství na všech stupních? 

   Jak mohli vybudovat školní budovy s tělocvičnami, hřišti a jídelnami? 

   Jak mohli vybudovat v obcích vodovody? 

   Jak mohli vybudovat v obcích kina, knihovny, kulturní domy, požární zbrojnice, obchody? 

   Jak mohli vybudovat pionýrské domy a starat se o aktivity mládeže ve volném čase? 

   Jak mohli postavit rekreační zařízení? 

   Jak mohli poskytovat pracujícím rekreace na zotavenou zdarma? 

   Jak mohli postavit zimní stadiony, fotbalové stadiony, sportovní haly, plovárny a jiná sportovní zařízení? 

   Jak mohli vybudovat bezprašné cesty tak, aby bylo spojení do každé vesnice? 

   Jak mohli stavět dálnice? 

   Jak mohli vybudovat elektrifikované železniční tratě? 

   Jak mohli zajistit levné autobusové spojení do každé vesnice od rána do půlnoci? 

   Jak mohli poskytovat slevy na dopravu pro studenty a pracující? 

   Jak mohli zajistit soběstačnost ve výrobě potravin? 

   Jak mohli zajistit, že potraviny byly kvalitní? 

   Jak mohli zajistit, že věci pro malé děti byly za směšné nízké ceny? 

   Jak mohli zajistit, že nebyli bezdomovci? 

   Jak mohli dávat nevratné půjčky rodinám na koupi zařízení a stavbu rodinných domů? 

   Jak mohli poskytovat mladým rodinám nenávratné a novomanželské půjčky? 

   Jak mohli vybudovat telekomunikační systémy, rozhlasové a televizní vysílání? 

   Jak mohli zajistit, aby se lidé nebáli chodit v noci po městech a vesnicích a cítili se bezpečně. 

   Jak mohli toto vše dokázat, a přitom mít vyrovnaný státní rozpočet? 

   Jak je možné, že neměli žádné dluhy? 

   Jak je možné, že po jejich čtyřicetileté vládě nezbyla republika 
   zadlužená, ale naopak měla po světě pohledávky? 

   P.S. 
   Otázky na současný stav, kdy po čtvrtstoletí vlády kapitalismu je majetek státu rozkraden, bezdomovci, loupeže a vraždy jsou běžným jevem a dluh dosahuje astronomické výše, raději nepokládám. 

   Asi bych dostal odpověď, že za to mohou ti komunisté, kteří nahospodařili tak málo, že se to již podařilo rozkrást, vystačilo to pouze na čtvrt století rozkrádání.

   Že by se tenkrát nekradlo? Kradlo se, ale když tehdy někdo ukradl pytel uhlí, tak po „listopadu“ někdo ukradl celé doly, když tehdy někdo ukradl pytel cementu, tak po „listopadu“ ukradl celou cementárnu.

   Smazat
  3. Pro 20:52
   Moje matka se narodila v roce 1921, tzn., že byla dítětem 1. republiky. Svobodné republiky... Od 8 let spolu se svými staršími sestrami sloužila u sedláků. Ráno ve 4 budíček a makat - chystat krmení pro dobytek, pást husy, krávy, hlídat děti. Potom kolik km pěšky do města do školy a po škole to samé. Za kus žvance. Pěkná svoboda, panečku. Ve 14ti znovu k sedlákovi do služby. Mnoho děveček a pacholků nespalo ani ve světnici, ale s dobytkem. Na pryčně v zimě v mrazech. A sedlák, který je "zaměstnával" měl v každé místnosti na stěně kříž a modlil se ráno, v poledne i večer. Pěkná pakárna, pěkná svoboda! Už jako dítě jsem si uvědomila, když mi to matka a babička vykládaly, že svoboda je pro chudáka jen prázdný pojem. On touží po spravedlnosti. Pro tyto lidi byl socialismus nadějí!!! A Vy tady naříkáte nad tím, že jste si nemohl koupit v AAA ojetinu, kterou tam odložila manželka podnikatele, protože se s ní úplně neskamarádila. Vy - ani Vám podobní - toto nikdy nemůžou pochopit, nikdy! Protože rozdíl mezi levicí a pravicí má především morální rozměr. Věra Kaňková

   Smazat
  4. 20:52

   Socialismus nezkrachoval ani nezbankrotoval. Nebyl důvod: byli jsme soběstační v potravinách a obchody byly plné jídla (až na banány ☺), neměli jsme dluhy ale naopak pohledávky, průmysl fungoval a vyváželi jsme stroje a zařízení do celého světa pod vlastní českou značkou.

   To co se stalo v listopadu 89 se stalo jen proto, že lidi chtěli změnu, chtěli demokracii, ale určitě nechtěli mafiánský kapitalismus. Jenže se objevil jakýsi Klaus který, dokázal oblbnout většinu národa a přesvědčit je, že je správné rozprodat všechen majetek, a že se všichni budou muset o sebe postarat sami, protože tak je to správné. Zatím co on se o sebe a svoje kumpány postaral ze státního.

   Komunisti by taky určitě dovedli žít na dluh jako to umí kapitalisti a bylo by banánů dostatek.

   Smazat
  5. Bohužel jste vedle jak ta jedle. Socialismus zvítězil na plné čáře, a ne že bych z toho měl radost, je to prostě tak. Hrne se k nám horem dolem, samozřejmě už ne z Moskvy, ti nejsou tak pitomí a komančů se zbavili, hrne se k nám z CCCEU, hrnou nám jej místní pomahači ve všech možných partajích - ODS, TOP, ANO/NE, Lidovecký landsmančaft a v neposlední řadě od socanů, ti ho mají i v názvu. A teď babo raď, proč tohle svinstvo lidé pořád volí a volí a ne že nevolí !!!

   Smazat
  6. Jste vedle. U nás žádný socialismus nebyl. Ten normalizační režim zkrachoval, ale nezbankrotoval, protože se nezadlužil.

   Smazat
  7. Nemyslím si, že by socialismus zkrachoval. Byla jiná doba. Nejezdilo se tolik auty. Byla levná hromadná doprava. A jezdily autobusy do každé vesničky. Stále. Ne jen v úterý a v dubnu. Nebo vůbec. Tak jako dnes. A doprava byla levná.Lidé neměli důvod mít auto. Dnes je to nezbytnost. Žilo se jinak. Nedá se srovnávat. Co se dá srovnávat je třeba bydlení. Souhlasím s názorem, že svoboda je pro chudáka prázdný pojem. Pokud dře pro pár korun, pak opravdu pojem svoboda neřeší. Nelze mluvit o tom, že je líný nebo neschopný. I takoví lidé žijí budou žít. Ale to není důvod aby žili a umírali v chudobě. Souhlasím s tím aby ti schopnější lidé měli více, ale ne miliardy na úkor těch ostatních. A to ostatní by se měli mít nejhůře tak, jako za socdemo.
   Ještě poznámka. Socialismus neprohrál díky lidem, ale díky tehdejšímu Mejdanu. Bohužel na jeho likvidaci pracovali i lidé z vnitra, politiky a nakonec i my ostatní, kteří jsme se viděli v mercedesu a nepochopili jsme, že žádný strom neroste do nebe. A že jak to řekl jeden moudrý pán: nikdo není ostrov sám pro sebe.

   Smazat
  8. Nikdo nás nepřinutí vyrábět české potraviny, když je Češi nekupují. Dovezené jsou levnější, říká šéf Bidfoodu
   https://byznys.ihned.cz/c1-65911610-nikdo-nas-neprinuti-vyrabet-ceske-potraviny-kdyz-je-cesi-nekupuji-dovezene-jsou-levnejsi-rika-sef-bidfood?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

   Smazat
  9. Asi takhle se odporoučela socialistická myšlenka. Je to v lidech:
   Oskar Krejčí v devatenácti letech byl zatčen při pokusu o překročení státní hranice do Rakouska..... odsouzen ke čtrnácti měsícům podmíněně.
   ((https://cs.wikipedia.org/wiki/Oskar_Krej%C4%8D%C3%AD)

   Rok pracoval jako horník na dole Gen. Jeremenko v Ostravě a více než rok jako strojník na KVHU ve Vřesové na Sokolovsku; zde vstoupil do KSČ.

   Do KSČ...(Proč?..) vstoupil už koncem 60. let a zůstal zde i v době tzv. normalizace

   1986 - 1987absolvoval Georgetown University, Columbia University, Virginia University - USA
   (Georgetown University je soukromá výzkumná univerzita založena v roce 1789, a je to nejstarší katolická a jezuitská univerzita v USA.)
   (http://blisty.cz/aut/236/bio.html#sthash.y8uVuxEz.3qo1yTKU.dpuf)
   https://blisty.cz/authors/236


   Od února 1989 do listopadu 1990 byl poradcem komunistických předsedů federálních vlád ČSSR Ladislava Adamce a ČSFR Mariána Čalfy.

   Od léta 1989 zprostředkovával kontakty premiéra poslední komunistické vlády Adamce s iniciativou Most. (Kocáb-Horáček)


   "....Po té, když se Ladislav Adamec rozhodl rezignovat, povolal si za přítomnosti jednoho ze svých poradců (O.Krejčího) dva místopředsedy vlády, Bohumila Urbana a Mariána Čalfu. Vyzval je, aby se mezi sebou dohodli, koho má navrhnout na premiéra. Pak se Urban a Čalfa v doprovodu poradce (O.Krejčího) odebrali do Čalfovy kanceláře. Urban navrhl, aby se předsedou vlády stal Čalfa s tím, že jemu ponechá funkci místopředsedy. O.Krejčí namítl, že jeden by měl být premiér a druhý odejít z vlády, aby byla uvolněna místa pro opozici. Urban poté z místnosti odešel. Po dohodě o tom, že v nové funkci by měl Čalfa provézt ústupky opozici a "utíkat tak rychle, až začne určovat směr", doprovodil O.Krejčí Čalfu zpět k Adamcovi." - (http://www.blisty.cz/art/20454.html#sthash.RHNLyaAf.dpu)

   Po letech koukněte na vyjednané předání moci:
   https://www.youtube.com/watch?v=8xPeSckaUsA

   Je autorem projevu, kterým byl v prosinci 1989 ve Federálním shromáždění ČSSR navržen na prezidenta Václav Havel a posléze jednomyslně zvolen prezidentem.
   Krejčí připravoval programové prohlášení přechodné federální vlády národního porozumění a byl i hlavním redaktorem programového prohlášení federální vlády Mariána Čalfy vzešlé z voleb roku 1990.

   Smazat
 3. VI. Cerniku 20:46 !
  Alzirane zabijeli Francouze a Francouzi zabijeli Alzirany. To jsou prirozene veci a neda se nad nimi moralizovat.. Ve stejnem roce bylo na Zanzibaru popraveno 10 000 Muslimu od cernochu, za jeden den, kterym "neznama" mocnost dala darem 500 vyrazenych pusek.
  Dulezite jsou zajmy Evropanu a ne tech druhych.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aha.
   Čili v tzv. nesocialistických státech (od USA po Alžírsko či Zanzibar šlo zabíjení jedněch druhými a naopak, zatímco v těch státech reálsocialismu šlo o totalitní vraždy.

   Smazat
  2. Vážený nevážený anonyme z 21.19, pokud vím, to zabíjení se konalo v Alžírsku a nikoli ve Francii. Kdo dal Francouzům právo zabíjet v Alžírsku Alžířany? Kdo dal právo Angličanům zabíjet v Indii i jinde? Kdo dal právo Španělům zabíjet v Latinské Americe či v Karibiku? Kdo dal právo Američanům zabíjet v celém světě? Pokud tohle je přirozená věc, nad níž se nedá moralizovat, tak vám řeknu, že jste pěknej darebák!

   Smazat
 4. No možná ale moji rodiče,jako bývalý živnostníci znárodnění 50letech měli důchod kolem 350 kčs a těch živnostníků bylo i se Slovenskem na 2 miliony a to komunisti naslibovali v 48 ráj pro všechny. Pan Skála píse jen,co se mu hodí a ještě lže ohledně těch 69 jaderných bomb,to si možná plete to číslo s pozici v Kámasútře,co provozuje za těžký prachy někde v bordelu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravdu neokecáš trole. Moje babička živnostnice nebyla a v 50letech měla důchod 450Kč. A vyhledej si kolik a co se dalo za ty peníze koupit.

   Smazat
  2. To bylo nemilé. Já také pár byvších znárodněných živnostníků znal. Např. holiče, který za 3měsíce oholil 2 pány...
   A ten bordel můžete nějak přiblížit, nebylo to Disco p.Jonáka? Myslím ceny, služby, reference ...

   Smazat
  3. To máte svatou pravdu, Ráj je dnes , ale jen pro všechny zloděje a podrazáky, zeptejte se Babiše !! Nechápu lidi , kteří obdivují tento zlodějský, válečnický režim založený n a otrocké práci většiny na pár vyvolených !!

   Smazat
  4. Tahle „úžasná společnost“ musí být dovlečena k tomu, aby začala myslit na společné dobro.
   Kdykoli se někdo zmíní o společném nebo kolektivním dobru, všichni začnou křičet „komunismus“ !
   Jestliže poskytování služeb pro dobro většiny nevede k ohromným ziskům nějakého
   jedince, pak je dobro většiny obvykle ignorováno.

   Smazat
  5. Kecy.
   Moje babička měla důchod 100 Kčs, ale děda měl důchod 700 Kčs. Ale nebýt socialismu neměli by důchod žádný. Protože v kapitalismu dostávali důchod pouze státní zaměstnanci, kteří si platili pojistné. Můj děda s babičkou byli zemědělci a pojistné neplatili. Takže, kdyby nepřišli komunisté, důchod by neměli. A takových byla většina.

   Smazat
 5. Jo jasně snaží se nám namluvit jak se máme skvěle.

  OdpovědětSmazat
 6. Ono to bylo na hovno i predtim ale ted je to uz uplne na sracky
  Horni Dolni
  svobodnarepublika.blogspot.com
  Kam nesmi cenzor

  OdpovědětSmazat
 7. Co to zase meleš Pepíku ?

  Kdy uslyšíme ,, Generální stávka ,, ?

  Že by přišlo málo lidí ?
  Tak jim srozumitelně pravdivě pište a říkejte kde žijí.*

  OdpovědětSmazat
 8. Jak pravil klasik:
  Zlatý časy, kdy to stálo za ho.no!

  OdpovědětSmazat
 9. Já půjdu s dobou a budu se držet moderních trendů - budu volit RETRO - Komunisty.

  OdpovědětSmazat
 10. Vidíte to-velmi dobré příspěvky- jen mám pocit, že to aby lidé začali myslet solidárně(socialisticky nikoliv katolicky)je v dnešní generaci nereálné myslím, že by se to opět mohlo povést prozřením dalších generací- bohužel okolo sebe vidím strašně moc sobeckosti a zloby

  OdpovědětSmazat
 11. Tak já si z konce šedesátých let pamatuju flanelovou košili za 35 korun, mamšestráky za 70 a boty za 75, přídavky na 3 děti 450 korun, nájem 350 korun za 3 pokojový byt sakumprásk. Knížky po 15-25 korun, náklad 200 tisíc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si rovněž nemohu stěžovat. V dobách normalizace mi táta dával 200,- KĆ kapesného - v 18ti letech jsem dojížděl na gympl autem , pak i na vejšku a ještě zbylo. Nechápal jsem proč ten kapitalismus je tak zlý. Teprve po "sametu" jsem pochopil , ale to už bylo pozdě. Ještě , že jsem nechodil cinkat klíčema.

   Smazat
 12. Velmi dobře napsané pane Skála.Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 13. Je toho mnohém víc než Skála popsal. Těm mladým blbým a starším blbějším je třeba hlavně vysvětlit, že kdyby bylo "rusko" poraženo, tak by se Hitler se západem domluvil na rozdělení vlivu.
  A to by už nemohla být americká sféra Evropy propagandisticky vykrmena pozlátkem, jako z toho udělali hlavně v západním Berlíně výklad úspěšného amerického kapitalismu za cizí práci a peníze.
  Nějaký blb výše tady slintá o čekací době na trabanta. Pochopitelně nám rus nemohl dodat fordky jako američan který na válce vydělal, a jeho stát nebyl zničen jako rusko.

  OdpovědětSmazat
 14. Klausovy modří soudruzi, kydejte si co chcete ale bohatá společnost a demokratická společnost tedy i humální nemá lidi ubytované pod mostem,a kterých rodiče dětí nemají ani na svačinu, či oběd, shromažďujete potraviny v supermarketech pro chudé to je vaše ubohost. Deklarujete svobodu ale velikost svobody ve vašem zvrlém režimu měříte jen velkostí konta. Serete si opět do vlastního hnízda, jako v minulosti, kdy vás lidé vyhnali od koryt. Komunisty jste si vytvořili sami svojí nenažraností a bídou lidí, proč nezveřejníte, jako jste zacházeli s dělníky? 16 hodin u stroje,za mzdu, že se ani nenajedli. Prostě jste blbečkové, kteří si opět koledují o to, aby na vás lidi nakopali do prdele.

  OdpovědětSmazat
 15. Zkrátka dobře již bylo. Teď to bude jenom a jenom horší.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.