Reklama

čtvrtek 26. října 2017

Hrozí chaos a předčasné volby, protože s Babišem možná nikdo nepůjde. ČSSD může skončit mimo parlament. Okamura není extremista. Profesor Keller o tom, co znamenají volby a co nás čeká...

- rozhovor -
26. 10. 2017 ParlamentníListy

Podle europoslance a sociologa Jana Kellera může ČSSD v příštích volbách skončit mimo parlament. Vítězství Babiše může být Pyrrhovým vítězstvím, pokud nesestaví vládu. Hrozí předčasné volby a politický chaos. Je nesmysl tvrdit, že Babišova strana ohrožuje demokracii a že Okamura je extremista.


Jistým překvapením – i když někteří jako Jaroslav Bašta to předvídali – byl propadák ČSSD pod deset procent téměř k hranici volitelnosti… Kde vidíte příčinu toho, že Babiš udělil ČSSD až takový výprask?

Volby v evropských zemích v posledních letech ukazují, že sociálnědemokratické strany zažívají velký propad téměř všude. Nejvýraznější byl v poslední době ve Francii. Naše země je součástí tohoto trendu. Socialisté v celé Evropě mají v podmínkách globalizované ekonomiky potíž uhájit svoji agendu, která je založena na silném sociálním státu a funkčním veřejném sektoru. Globalizace ekonomiky umožňuje především velkým firmám minimalizovat daňovou povinnost, což je jeden z důvodů zadlužování států a osekávání sociálního státu. Zároveň umožňuje konkurenci laciné pracovní síly z chudších zemí (ať již delokalizací pracovních míst, anebo dovozem laciných pracovníků). To ohrožuje především méně kvalifikované dělníky a pracovníky terciéru. Výsledkem je, že socialisty přestávají volit jak dělníci, tak zaměstnanci veřejného sektoru. Ve Francii z toho těžil Macron, u nás Babiš. Oba přišli v podstatě k hotovému.

Úpadek ČSSD ale asi není jen záležitostí těchto voleb. Česká strana sociálně demokratická získala ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 celkem 1 728 827 hlasů, což činilo 32,32 procenta. V roce 2010 již jen 1 155 267 hlasů, což bylo 22,08 procenta. V roce 2013 měla ČSSD 1 016 829 voličů, což činilo 20,45 procenta. V letošních volbách měla ČSSD již jen 368 347 voličů a 7,27 procenta. Od voleb v roce 2006 přišla ČSSD o 1 360 480 voličů…

Opět musím upozornit, že stejným trendem procházejí socialistické strany i na Západě. U nás se ho jen podařilo zkrátit, takže se úpadek voličské přízně odehrává rychleji. Pokud se trend neobrátí, mohou sociální demokraté skončit jako mimoparlamentní strana. Vůči tomuto osudu však dnes není imunní žádná politická strana, dokonce ani ta Babišova. Znáte to: rychle nabyl, rychle pozbyl.

K úspěchu Babiše Václav Klaus ml. uvedl: „V jádru slíbil lidem: ‚Hej, budete se mít stejně jako poslední čtyři roky. To jde ne? Nebudou žádné změny. Nechci zvyšovat daně jako někteří nalevo. Nejsem proti EU ani zase úplně nějak pro ni. Nebudou žádné změny. Vždyť jsme bohatá země. Tušíte sice, že to nebude na furt, ale proč si to ještě chvíli neužít. … Nevíme moc, co s námi bude. Tak proč nepočkat… Já to budu řídit a chci to řídit.‘ Není to fakt moc, ale stačilo to.“ Kde vidíte příčinu Babišova úspěchu vy?

Myslím si, že to určitě nebude takhle jednoduché. Babišovi se podařilo získat do své strany řadu kvalitních lidí včetně úspěšných podnikatelů a schopných manažerů. Jako příklad mohu uvést prof. Vondráka, bývalého rektora Technické univerzity v Ostravě. Už proto je nesmysl tvrdit, že jeho strana ohrožuje demokracii. Pokud ho takoví lidé neopustí, je to pro mne docela spolehlivý indikátor toho, že demokracie ohrožena není.

A co Okamurova strana. Je podle vás extremistická?

Pokud nepoužíváme slovo „extremismus“ jako nadávku a k diskreditaci nepohodlných názorů, pak musíme uznat, že extremismus je spojen s násilím a s nerespektováním zákonů. Tomio Okamura a jeho strana se ničeho takového nedopustili. Nezlehčujme slova. Až se objeví skuteční extremisté, už pak pro ně nebudeme mít označení.

Jak vysvětlit úspěch Okamury? Média mu nepřála...

Mluví otevřeně o tématech, o kterých politici mlčí anebo pro jistotu jenom mlží. Také nesmíme zapomínat na to, že důvěra v mainstreamová média je na bodě mrazu. Pokud třeba Česká televize o nějakém politikovi a politické straně mlčí, je to v dnešní době reklama k nezaplacení.

Jak hodnotíte ODS? Václav Klaus ml. v rozporu s oficiálním stanoviskem strany říká, že nic moc…
ODS se může radovat z výsledku voleb jen za předpokladu, že dočista zapomněla, kolik procent mívala v ne tak vzdálené minulosti. Kromě toho si myslím, že poměrně dost hlasů získala od lidí, kteří nevěřili, že pětiprocentní hranici překoná TOP 09. Teď, když se topka zbavuje svého závaží v podobě předsedy Kalouska, dost hlasů se může od ODS přelít zase zpátky k ní.

A co mimochodem říkáte úspěchu Klause mladšího? Neroste Petru Fialovi vyzyvatel? Někdo, kdo by ODS posunul dále od kavárny?

Myslím si, že posun od Fialy ke Klausovi mladšímu by byl posunem od rozbředlosti a poněkud vyčichlé teatrálnosti k věcnosti, serióznosti a k silnému tahu na branku. Protože i po volebním debaklu levice zůstávám člověkem s levicovými názory, přeji pochopitelně ODS, aby si profesora Fialu udržela v čele co možná nejdéle. Levice na tom může jedině získat.

A není zvláštní, že Václav Klaus ml., který není tak „neokonský“, tak pro-americký, protiruský a je více tradičně (paleo)konzervativní a podporuje vystoupení z EU – tedy blíží se k názorům svého otce – získal tolik preferenčních hlasů v „kavárenské“ Praze?

Prahou procházejí v poměrně krátkých intervalech módní proudy, které politika prudce vyzdvihnou a pak stejně rychle zatratí. Už jsme měli v Praze módu Václava Klause staršího, módu Karla Schwarzenberka, nyní pro změnu módu pirátskou (17 % voličů v Praze volilo Piráty, což je celorepublikový rekord). Václav Klaus mladší byl vyzvednut stejnou vlnou jako Dominik Feri. Nemůže na to příliš spoléhat.

Co komunisti? Není to jejich poslední volební období? A neutrpěli debakl kvůli tomu, že už se stali součástí establishmentu? Mají šanci na obrodu? Podobně jako u ČSSD je to delší proces, před kterým varoval Josef Skála…

Volby ukázaly, že hlas pro komunisty je stále méně vnímán jako hlas protestní. Pokles komunistů je součástí širšího útlumu levice. Zatímco pravicové strany, které útlum postihuje také, uvažují o tom, že... ... .... Celý text rozhovoru najdete ZDE.

31 komentářů :

 1. Pokud nesestaví Babiš vládu, tak ji sestaví sebevražedná/pro národ vražedná skvadra ODS + soc. dem + TOP 09 + lidovci - a to bude snad jejich konec. Těžko získají podporu Okamury a KSČM a samozřejmě ANO. Leda masovou korupcí! Tedy nové volby a to s ohledem na pozici, jakou zaujaly výše uvedené strany ne k Babišovi, ale programu ANO, musí zákonitě znamenat jejich parlamentní smrt a většinový zisk ANO. Tak to tedy ty partaje chtějí! My potřebujeme silnou vládní stranu a silnou opoziční stranu a to by se konečně mohlo v opakovaných volbách podařit - pevně v to věřím a mimoparlamentní krákorání bude pro vekslácké partaje, kterou jsou ochotny jít s každým, kdo jim umožní si nakrást, spravedlivé.
  Pokud tedy partaje ODS... až soc. dem. si myslí, že se jejich postavení nějak vylepší současným bojkotem - nejednáním s ANO, navíc spojeného s manifestací zbožnění tzv. lídrů, tak si za potlesků občanů tyto strany nabijí hubu.
  Ve Východočeském kraji partaje ještě před krajskými volbami se dohodly na koalici proti vítězné ANO, koalici politických hochštaplérů a partajních veksláků - což je hodně perverzní zvyk mnoha českých politiků pod heslem " kam vítr tam plášť", kam plášť tam dobré plné koryto a kvalitní rozkrádačky majetku občanů.
  Nesouhlasím s tím, aby poslanci si mohli vekslovat partaje, jak se jejich kšeftům hodí. Vůbec nikdy nešlo a nejde o to, že má poslanec právo na změnu svého názoru. Vždy šlo o napakování se z cizí kapsy. Domnívám se, že by změna partaje měla znamenat jediné - ztrátu mandátu a nástup dalšího v pořadí za původní stranu. Vůbec nevím, jak je možné, že se vůbec taková bezcharakternost a podlost poslanců trpí již přes 27 roků!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to možné proto, že podlý a bezcharakterní je celý společenský systém.

   Smazat
  2. 19:54

   Spousta lidí (jsou to i ti, kteří dříve volili Klause? - nejspíš ano) dnes volí kapitalistu Babiše a tajtrlíka Okamuru; a to jsou prý ty "antisystémové" strany? No, není to k pláči?

   Proti jakému "systému" jsou? Namísto chaotického kradení nastolí kradení řádně spravované?

   -- Je málem neuvěřitelné, že se redakce NR rozhodla převzít rozhovor s Kellerem! Dost podivně se vyjímá vedle těch sraček, které tu zcela převládají.

   Smazat
  3. 20,06 - vy musíte být hodně smutný, opuštěný a pesimistický člověk - místo jednoho kradení druhé kradení - a jak to víte??? Co byste tedy navrhoval? Hromadnou sebevraždu obyvatel? Nebo odletět na Měsíc? Do prr, my musíme žít tady a lidi vystavili stopku těm, co tu doteď dělali bordel a na všem se navíc domlouvali a jeli v tom léta spolu. Tak zkoušejí něco jiného, a co má být? To je demokracie. Jedno nevyšlo, zkusím jiné, tamtomu už šanci nedám. Všechny ty kydy o Babišovi máme stejně z medií, a tudíž nejsou objektivní. Dejme mu do prr šanci, ať si to zkusí, někdo ty volby vyhrát musel. Nejsem jeho volič, ale radši on než skvadra ods+socani+kdu+topka.

   Smazat
  4. 20:24
   Já jsem (20:06) mluvil o kapitalismu. Máte důvod domnívat se, že "vystavíte stopku" a Babišové a Okamurové se svými poskoky na kapitalismu nebo na postavení naší země coby kolonie něco změní?
   Tož, pokud ano, dejte se chutě do toho! Aspoň Vám zůstane dobrý pocit, že jste neprohrál "bez boje"!

   Smazat
  5. 20:06 a 20:34 je blouznivý idealista, kterému se žádné rozhodnutí nebude líbit, proto nesplňuje cestu k jeho ideálu. Ale ten je od roku 89 nadobro pryč. Hledej cestu a nesýčkuj.

   Smazat
  6. Cesta je zarubaná.

   Smazat
  7. Vždycky je šance a vždy je na výběr.
   Nikdy neříkej nikdy.

   Smazat
  8. Jediné co může tuto republiku zachránit je většinový volební systém. Kdo vyhraje, bere všechno a zbytek je v opozici, kterou je třeba přesvědčit argumenty, mnebo"UPLATIT" aby přikývli.

   Smazat
  9. 22:19
   Zapomněl jste ještě napsat, PŘED ČÍM je třeba republiku zachránit.

   Smazat
  10. Nezapoměl, to je úmysl. Chránit se je třeba před čímkoliv co by mohlo ČR uškodit, ať to přijde z leva, ze středu, nebo z prava.

   Smazat
 2. Naprostá většina komentářů na PL nedosahovala ani 10% úrovně Jana Kellera. Bude zajímavé porovnat rozdíl zde. Zajímavý fenomén je vnímání levice jako něčeho, co je v současnosti přežitek a její rozpolcenost. To je charakteristické spíše pro primitivní a slabé společnosti. Neúspěch ČSSD vidím v impulsivním jednání lidí, kteří reagují těsně před volbami na vliv médií. Kauza "lithium" bylo klasické "hop na špek" nejen ODS, ale i ministru životního prostředí za ANO. Troufám si tvrdit, že to klidně mohlo být -18% pro ČSSD. Soustavná dehonestace komunistů- viz vrchol Galerie Elity Národa vrazi a teroristé Mašínovi. To už je opravdu vážné a koledujeme si o velký malér.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý soudruhu,
   jsi asi pod vlivem omamných látek, když tohoto Jidáše, který v EU za celkový mesíční příjem kolem 700 tis. Kč hlasuje v souladu se Socialistickou internacionálou a proti Maďarsku a českým zájmům !
   Než tady budeš vykřikovat odu na radost Kellerovi, tak si nejdříve něco naswtuduj na stránkách EU parlamentu, jak se tam tento živočich chová, a pak tady mudruj !

   Smazat
  2. 20:45
   Platí ti za to lhaní a házení špíny, co tu provozuješ, dobře?

   Smazat
  3. Svádět prohru socanů na lithium je opravdu velká zabedněnost. Socani pod Sobotkou a Zaorálkem štvou už léta a ta kupa hajzlovin, co prováděli prostě jednoho dne přerostla veškerou míru. Jen taková drobnost za všechny: "doplomat" bartošek z ministerstva zahraničních věcí radil docela vážně postříílet lidi, kteří se bouří proti náckům, a pak je zahrabat u silnice. Jeho nadřízený, pan Zaorálek to přešel mlčením, místo aby toho fašistického smrada na hodinu vyrazil. Prostě sociální demokrat! A kdo se producíroval v Kyjevě s banderovci. Zaorálek, bývalý lektor marxismusu-leninismusu. Tahle vláda, které bude s velkou ostudou odstupovat, říkala v Bruseli a jinde po Evropě úplně něco jiného, než doma. Nechápu, jak může někdo těmhle živočichům dělat advokáta.

   Smazat
  4. 2057
   Rozlišujte, prosím, mezi Vaclavem Bartuškou *1968 a lidovcem Bartoškem *1971. Detaily na wiki, resp. google.

   Smazat
  5. Diplomatem je jen inkriminovaný Václav Bartuška (1968). To je to prase fašistické, které měl Zaorálek z ministerstva na hodinu vyhodit pro ztrátu důvěry. O tom to je!

   Smazat
  6. Keller přeběhl jako jiní za lepším. Na Vratimovském semináři se nechal slyšet, že Sobotka je to nejlepší, co sociální demokracie má. Pomáhal socanům nalákat voliče do parlamentu EU. Musel vědět, jaké straně pomáhá. Prodlužoval agonii socanů ke krajní mezi, kdy to definitivně s touto stranou krachlo na lithiu. Mohl být reprezentantem levice, ale už nebude. Jeho společnost je Pehehe, Mitrofanov a jiní skvělí hrobaři ČR.

   Smazat
 3. ČSSD obdržela výsledek, který je nejen vůči ní krutý. Myslím si, že to dojde části veřejnost později, až nové subjekty zavedou reformy.
  Teď většina věří, že se hlavně pomstila socanům. Omyl.

  Na druhou stranu takové "výstavní" vlastní góly, hlavně od jara až po "lithium" jsem už dlouho neviděl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČSSD dostala, co si zasloužila. Že by se vám líbily myšlenky sociálně-demokratické je fajn, ale tato strana!!! je opustila, zradila, nechala do svých řad nalézt odpad, kariéristy, darebáky, zloděje, podvodníky, zákulisní čachráře a vůbec hnus všeho druhu, do čela si zvolili vola s naleštěným egem a 22 poradci, který nedokázal dát mimo prázdných keců ani jednoduchou odpověď ano-ne bez porady s bruselem, který si tvořil kult osobnosti a zbavil se každého, kdo se mu neklaněk až k zemi. Na komunální úrovni strana kašlala na lidi a snažila se rozkrást a nacpat své zástupce, kam to šlo. Nezaplatila dluh na Lidový dům. Lhala o církevních restitucích. Brala slušným pracujícím lidem a přerozdělovala líným a nepřizpůsobivým. Toužila sem cpát migroše, aby se pan předseda zalíbil Bruselistánu. Adorovala Havla. A výčet by byl dlouhý. Stali se zcela nedůvěryhnodnými a to, co se stalo, je jen dobře.
   Sociálně-demokratické myšlenky jsou skvělé a stojí za to je volit, ale musíme si na to najít jinou stranu anebo počkat, zda se tento umrlec dokáže vzpamatovat a konsolidovat ... a to je běh na hodně dlouhou trať.

   Smazat
  2. ČSSD má dlouhodobě poškozený brand (značku) - 1914, 1920, Fierlinger (1948), americký špion předsedou (Jiří Horák), jájínek - sexy mozek Yrka, a teď Slávek. S tím se dá těžko něco dělat. Tady moderní levici pro zaměstnané nenajdete.lid

   Smazat
  3. Když strana zatracuje svého bývalého předsedu, pomlouvá sama sebe. Proč to tak je? Nic nového nevymyslela, jen si rochní v tom, jak s ním "vyje...". Sobotka se naparoval a naparoval, co vymyslel. NIC!!!

   Dokud budou v politice Dienstbierove, Zaorálkove a jím podobní, nic se nezmění, jen se pořád snaží něco vytunelovat. Proč se snaží vytahovat Pitharda, Rumla aj. Ty jejich prasárny už lidi znají, stejně neuspějí. Jak dopadnou Piráti, špatně!!!
   emeritní kapitán

   Smazat
 4. DomaDoma:
  ČSSD přešla na druhou stranu.Malérem levice je, že nemá program, nemá politiky (např. LSNS, ANS se ještě úplně nenarodila) a nakonec nemá voliče.Pokud dezertovali k ANO,popř. pirátům, jsou ztraceni.Rostoucí počet státních úředníků a jejich rodin, pracovníků bezpečnostních agentur, drobných živnostníků - prostě nejsou voliči levice, všichni jsou na té druhé straně, i když jsou podle evropských měřítek položebráci.Zahraniční dělníci se politiky neúčastní.Spektrum společnosti se před očima mění.

  OdpovědětSmazat
 5. Levice, pravice, strana středu ...
  Co je sociální politika? Snad vytrvalé rozprodávání majetku a korupce? Pan Keller je chytrý muž, ale dovolím si mu oponovat. Strany dopadly špatně proto, že již pár let jsou pojmy, jako levice či pravice, jen matením a mlhou pro občany. Strany neznám, znám firmy, které investují do předvolební kampaně, na které se hodnotí reklamní slogany, plakáty a odborníky vybraná témata a odpovědi. Pak po úspěchu jsou sliby zameteny do koše a rozděluje se rozpočet, prodává se vše, co se prodat dá = byznys + občas nějaká estráda na vybrané téma. To je politika posledních 27let, zájem státu kdesi za humny. Nač také hájit zájmy státu, když jsme v Eu?
  Kde jsou myšlenky, kde je názorová stabilita, kde je idea?? Zhlédl jsem několik diskuzí před volbami a byl frustrován a zklamán. Jak málo stran je ochotno diskutovat o to, co se mi zdá pro většinu z nás důležité?
  Odpovědnost politiků, odvolatelnost, referendum o EU a NATO? Svět se mění, je potřeba diskuze. Ale ne ta podle představ eurosvazáků a rádoby elit, kdy jakákoliv pochybnost o prospěšnosti eurosvazu, je důvodem k udělení nálepky "separatista", "agent Moskvy" atd. a odpor proti militantnímu NATU jakbysmet.
  Doufám, právě naprostá ignorace na skutečnou politickou práci, stála za neúspěchem vládních stran.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 6. Co řešit babiš řekl nechci migranty a vyhrál. Multikulturní čssd byla po zásluze potrestaná.

  OdpovědětSmazat
 7. Jak Babiš, tak Oka nejsou extremisté, pouze populisté.
  To kdyby komanči uměli, tak by dopadli lépe.
  Hrát tady na férovku je pasé.

  OdpovědětSmazat
 8. 10:04
  Definujte populistu? Jaké názory jsou populistické?
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Populistou je každý, kdo myslí na lidi víc než na své korýtko. A to zaběhnutým sviňkám u koryt velmi vadí.

   Smazat
  2. 14:47

   Nevím, co populismem rozumí dotázaný (10:04).

   K populismu (nejde o politický směr tedy vyhraněný názor, ale o antidemokratický styl; a může být jak levicový tak i pravicový) patří
   - a) zjednodušení společenských problémů na konflikt "dobrý lid" versus "špatné elity",
   - b) vznášení nárok na výhradní zastupování "skutečného" lidu (tj. např. rozhodování o tom, kdo k "lidu" patří a kdo ne - typicky se projevuje ztotožněním resp. záměnou lidu /demos/ za etnikum /ethnos/) a
   - c) odmítnutí pluralismu, který je typický pro zastupitelskou demokracii; populista ale nemluví nikdy o samosprávě, vždycky jen o "přímé demokracii".

   Téměř čistým populistou je Okamura, ale není jím Babiš. To je pragmatik a technokrat.

   Faktem ovšem přitom zůstává, že prakticky žádný politik se dnes populistickým metodám nevyhýbá (např. Zeman).

   Pro liberály (kteří jsou k suverenitě lidů jak se o ní mluví téměř ve všech ústavách odjakživa nedůvěřiví, jen to pokud možno skrývají) ale i pro demagogy neliberálního ražení bývá ovšem populismus pouhou nadávkou; nenamáhají se vysvětlením, proč tak toho kterého ze svých konkurentů označují. V nejlepším případě u nich lze pozorovat, že slovo populismus užívají i tam, kde by stačilo říci prostě oportunismus.

   Smazat
  3. 14:47 ANO. Babiš i Oka jsou populisté. Nebudu tady definovat populismus. Babiš předvedl razanci de fakto na své, svou krevní skupinu, podnikatele či pseudopodnikatele. Jeho, "všetci tu kradnů" je vrcholem cynismu, na který tady uslyšeli hlupáci kteří ale už neslyší, byť od něho málo slyšitelné, co je čeká. Na příklad jen poplatky jako za Julínka. Zdražování už probíhá a to vlivem EET, které poškodí jen lidi dole ale podnikatele vůbec. A prachy z EET, ty půjdou k Stropnickému, na kanony proti Rusku.
   O Oka raději nemluvím. Jeho "boj" proti všem a všemu je sice heroický, jenže z toho zbudou jen ty proklamace. Nejsme stát, který by si mohl prosadit.

   Smazat
 9. no a co tak budou dalši volby když jsme zaplatili černoprdelnikum třista miliard což neni konečne čislo a nechali rozkrast republiku do posledniho šroubku tak mužem zaplatit deset za nějake pitome volby co stejně změni jen držku za držku jinak sluničko a měsiček vyjde a nebudeli pršet nezmoknem ale to by zase soudruch neměl o čem kafrat a brat za to velke tantieny a blazni a vovčani budou mit zase radost jak male děti že pohnuli zeměkouli a dějinami chichi

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.