Reklama

středa 18. října 2017

Jak lehce se vzdáváme vlastní minulosti a kultury – Devastace pomníku Petra Bezruče ve Frýdku Místku

Aleš Uhlíř
18. 10. 2017
Národní památkový ústav vede v seznamu kulturních památek Pomník Petra Bezruče z bludných balvanů ve Frýdku-Místku. Podle památkového katalogu je pomník památkově chráněný od 3. 5. 1958. NPÚ má pomník za existující ve stavu, jak je popsán v evidenčním listu kulturní památky: „Symbolický památník věnovaný památce slezského básníka P. Bezruče. Ústředním prvkem kompozice jsou tři spojené vertikální kamenné desky, kolem kterých jsou seskupeny bludné balvany s názvy Bezručových básní. Pomník vznikl v r. 1937, je dílem V. Brázdila“.


Pomník básníka Petra Bezruče, který na místecké poště v letech 1891 – 1893 pracoval jako poštovní úředník, přečkal i dobu německé okupace. Byl sice poškozen, avšak po roce 1945 se jej opět podařilo z původních částí sestavit. V roce 1980 byl z důvodu stavebních prací přemístěn z parku u autobusového nádraží na sídliště Riviéra. Na nepříliš kvalitní fotografii z mobilu pořízené v roce 2005 je pomník ještě v pořádku. V roce 2017 je však tato kulturní památka, jejímž vlastníkem je město, minulostí. Z 12 bludných balvanů ze severských žul a rul, které k nám v předposlední velké době ledové dopravil ze Skandinávie ledovec, zůstala asi polovina. O pomníku nemůže být řeč, kameny jsou navršeny na hromadu spolu se zbytky „vertikálních kamenných desek“. Tak dnes vypadá v České republice pomník Petra Bezruče.

Nahoře stav 2005, dole  stav 2017    Foto: autor

13 komentářů :

 1. Kdopak tu prasárnu způsobil? Že by noví demokraté?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dr. Aleš Uhlíř18. října 2017 16:14

   Po uveřejnění článku se k tomu přihlásilo město Frýdek-Místek, konkrétně se ozvala referentka památkové péče paní Mgr. Zita Matejovičová. Ten stav (hromada kamenů) trvá už dva roky. Pod pomníkem jsou prý inženýrské sítě a pomník se musí přemístit jinam. K mému dotazu, kam a kdy to bude, jsem dostal odpověď, že to nikdo neví. Není nové místo pro pomník, neví se, kdy to bude a kdy se pomník obnoví. Veliká ostuda pro Frýdek-Místek, jak si váží osobnosti Petra Bezruče, zvláště v letech jeho jubileí - minulý měsíc uplynulo 150 let od narození a počátkem příštího roku tomu bude 60 let od úmrtí. Hromada kamenů připomínající stavební odpad, která zdobí město 2 roky a nikdo z města nedokáže říct, kdy se pomník obnoví, ukazuje vztah dnešní reprezentace ke kulturním hodnotám a historii. A také necitelnost k tomu, jak ohavně může léta vypadat přičiněním města veřejný prostor. Snad publikace ostudného nakládání s pomníkem přispěje k urychlené nápravě.

   Smazat
 2. Ja jsem nenapsal prispevek 1:47 !
  To napsal Brouk Pytlik, ktery podporuje otevreneho komunistu v Americe Sanderse, ktery povazuje Leona Trockeho za poloboha.
  Toto je parta, ktera dominuje kulturni scenu a jit v Americe do kina je velmi hazardni zalezitost !
  Katolici z kin vychazi nejen podelani a podrckani (po ostravsku), ale i vydeseni.
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu zase plácá nesmysly. Sanders není žádný komunista, ale levé křídlo Demokratické strany a ta má k socialismu fakt hodně hodně daleko. Nakonec v posledních prezidentských volbách Sanders podpořil Hitlery Clintonovou. Co je na tom komunistického či trockistického? Honolulu se projevil opět jako rozesírač diskuzí a blbec.

   Smazat
  2. No,isté je len to,že kamene a dosky nepremiestnili naši "chudožnici" Kalmus a Lorenz,
   oni totiž majú najradšej natieranie a polievanie.

   Smazat
 3. ...OSTUDNÉ !...hanba představitelů města..nakopat vás do zadku !

  OdpovědětSmazat
 4. Nad tímto vandalstvím se česká televize nepohoršuje, to kdyby šlo o křížek u cesty, to by byla jiná.

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo za to může euslouhové kteří potlačují národní uvědomění.

  OdpovědětSmazat
 6. ..a to nemáte tušení co se děje za prasárny v České národní knihovně pod novým velením katolického teologa co by nového řiditele*

  OdpovědětSmazat
 7. 9:09 = NATERAC ! KAMUFLAZNIK !

  -------------------------------------------------------
  Ericu ! (Josua) ! Oni smazali vsechny tvoje otazky, protoze zavadi protizidovskou diskriminaci.
  Chci Te ujistit, ze s zadnou diskriminaci nesouhlasim.
  honolulu - katolik

  OdpovědětSmazat
 8. Je vám Bezruč také blízký ? Volte KSČM !

  OdpovědětSmazat
 9. ..můj kamarád zachránil z popelnice vančurovy "Obrazy z dějin národa českého" ale bylo mu řečeno (jedním dobře informovaným sociálním demokratem), "Měl's to tam nechat, vždyť to psal komunista!!..."

  Takže asi tolik ke kulturní úrovni našeho národa..

  Tak jsem řekl, že si to od něj vezmu a ať mi k tomu přibalí ještě Kubulu a Kubu Kubikulu, Markétu Lazarovou a toho celýho Olbrachta co má doma..

  Než to spálí...


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto je velmi smutné...a knihovně v Brně máte na policích jen a jen brak a pokud chcete číst Balzaka, Tolstého, Manna,Vančuru,Poláčka,Čapka ale i Twaina, musíte si napsat požadavek a čekat, až to za 30 min donesou ze skladu.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.