Reklama

.

.

pondělí 2. října 2017

Jak to vidí Erik Best, hostem Zity Senkové....Přbližně 90 procent voličů hlasovalo v referendu pro nezávislost Katalánska...

2.10. 2017 ČR2
Rozebíral katalánské referendum, reformy EU i roli mluvčího, vítejte v pořadu....

6 komentářů :

 1. Bez ohledu na výsledek hlasování je referendum jedním z prostředků, jak mohou občané - voliči vyjádřit svoji vůli v systému, který se nazývá DEMOKRACIE. Jelikož jim to nebylo umožněno, vyplývá z toho, že ve Španělsku zkrátka demokracie NENÍ!!! Potažmo v celé EU, neb bez ní za zadkem by se taky necítila tamní vláda tak jistá.

  OdpovědětVymazat
 2. Ano - otázkou zůstává, jestli to někdo zase účelově nerozpoutává zvenčí. Někdo, komu by se zatraceně hodilo do jeho politické strategie roztřískané Španělsko, stejně jako se komusi hodila lépe do politické strategie roztřískaná -kdysi kvetoucí a úžasná - Jugoslávie. A ten takzvaný "lid" v ulicích? Ten ,lze zbankat a oblbnout velice snadno a rychle, o čemž jsme se mohli iks krát přesvědčit dokonce i na domácí půdě, například házení vajec na prezidenta, mávání červenými kartami, vyvěšování tibetských vlajek a různé mávání fanglemi, a různými dalšími provokacemi, získat dnes jakýsi pouliční kompars zejména mezi mládeží, za přiměřený bakšiš, není vůbec žádný kumšt. Takže - pořád zůstává otázkou, jestli opravdu drtivá většina obyvatel této oblasti by mocí mermo chtěla samostatnost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do Katalánska jezdím na dovolenou. Mám tam známé Po svých zkušenostech věřím tomu, že těch 90% voličů, kteří si přejí samostatnost je realitu. Otázka je, co jim to přinese navíc, než mají dnes.Určitě navýšení administrativy, byrokracie. V diplomatických vztazích z celým světem budou mít vlastní zastoupení nebo budou dál úzce spolupracovat se Španělskem? Oni si v podstatě vládnou sami, mají svoji vládu, parlament,velice širokou autonomii skoro ve všem, dobrou životní úroveň.Spory s centrální vládou tam jistě jsou.Ale když vidím ty problémy jinde!? Někdy občas ta národní hrdost, vlastenectví(nemám rád slovo nacionalismus)převyšuje trochu rozumné uvažování(vis. např. Slovensko, kdo z obyčejných Čechů chtěl jejich odtržení?)). Tím nechci nijak bránit Kataláncům v jejich osamostatnění. Můj názor je, že nelze srovnávat boj za sebeurčení Kosovců, Krymských občanů, Katalánců, nebo dokonce Syřanů, jak se nyní děje. A těžko se hloupě dožadovat humanitárního bombardování Madridu(i když vím, že je to ironie, nadsázka).M.R.

   Vymazat
 3. Nemáme dosti informací a nemáme ani katalánské nebo španělské srdíčko, abychom se mohli přesněji vyjádřit, co je pro Barcelonu nejlepší. Její občané to vydí přesněji a mají nezpochybnitelné právo na sebeurčení. Otázkou je kdo jim také trochu pomáhal v jejich rozhodnutí a proč. To ovšem není naše věc ani věc španělského zabijáka slonů s korunkou na hlavě. Je to záležitost lidu, tak to v demokracii zkrátka má být! Zarážející, vlastně šokující je přístup španělské vlády ke, dle ní nepovolenému referendu v Katalánsku. Povolat policejní nebo armádní oddíly do boje proti lidu v Katalánsku, lidu který drží v rukou, ne molotovovi koktejly, ale jen hlasovací lístky a střílet do nich z pušek, byť jen gumovými projektily, je spíše hodné tak Ukrajiny, Porošenka a Pravého sektoru tamto, ale ne státu v EU. Když výše uvedenými koktejly útočí nepřizpůsobivý lid jiné kultury a z totalitní ideologie na pořádkovou policii, kdekoliv v západní Evropě ( u nás naštěstí ještě tento "boží" lid není), policie nemá kolikrát ani čím vystřelit do vzduchu a jenom pokud to jde, tak organizovaně ustupuje, než začne neorganizovaně prchat. Vyjímečně, po mnoha ztrátách na zdraví policistů dojde i na "remízu". Jelikož naše evropské národní vlády, o evropské komisi raději vůbec nemluvě, jsou zcela impotentní a zbabělé, tak skutečně naší poslední záchranou před anticivilizací a šancí na opětovné získání demokracie jsou zřejmě už jenom naše soudy. Jen se však bojím, že budou na to příliš,příliš pomalé. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 4. Asi jsou Katalánci větší vlastenci.....
  Jsou v porobě cca 400 let a srovnání s námi a naší 300 letou porobou je na místě....Navíc je prostě generál Franco v r.1939 prohlásil za Španělsko a bylo . Katalánce nemilosrdně popravoval a trestal až do 70 tých let.
  Co je tedy demokratické? Když se Katalánci mírově snaží cca 15 let o referendum, aby tedy dali svůj hlas pro nebo proti nebo lidovecký premiér, který pošle armádu a policii? Navíc, pokud se podíváte na videa, tak je to na premiérovo odstoupení... Mlátit staré lidi, ženy, střílet g.projektily? Vlamovat se a krást urny?
  Navíc před tímto Referendem byl poměr 60 (ne) ku 40 (ano). Chtěli hlasovat i odpůrci odtržení, aby měli pocit, že prostě hlasují o své budoucnosti a svém národu.... Teď však bude pro odtržení většina. Bude se snad někdo divit?
  A k číslům.. Katalánsko dodává do státního (celošpanělského) 400 miliard. Zpět dostává desetinu...
  A ještě k %. Přes 40% volilo, z toho 90% pro. Mnoho uren s hlasovacími lístky bylo ještě zabaveno...
  Někteří demokraté též říkají, že je to málo. já se ptá, pokud má Katalánsko cca 7,5 milionu obyvatel, proč to nestačí...?
  V České republice, která má cca 11 milionů obyvatel stačí ke zvolení senátora třeba i 11000 hlasů a je zvolen a rozhoduje o osudech ostatních a je vše v pořádku. Ještě jsou prohlášeni za pojistku demokracie.
  Tak nevím...

  OdpovědětVymazat