Reklama

pondělí 16. října 2017

Jako hrnec bez pokličkyPatrick Ungermann
16. 10. 2017
Pro jakoukoli sjednotitelku jsou překážkami útvary, které už dál necítí potřebu se sjednocovat. Jenže po odsunutí takových útvarů (například národních států) na úroveň oblastí (regionů) si Evropská unie přivodila problematiku od konce druhé světové války téměř nevyhrocenou.
Ledasjací Katalánci touží po svrchovanosti jistě už několik desítek let. A touha uhoněných průmyslových severních Italů odstřihnout od sebe siestu milující jižní Italy také není nová. Ne všichni Belgičani jsou přesvědčení, že jeden Vlám a jeden Valon jsou dva Belgičané. Nijak nová nebyla ani touha muslimských Albánců odebrat Srbům Kosovo a Metochii – jistě, tady se už pohybujeme mimo rámec Evropské unie, ne ale mimo rámec Evropy. Zajímavé je prohlášení mnoha Východních Němců, že tentokrát si zeď proti Západu postaví sami. Snaha Basků, Gaskoňců mít co možná nejvíc své vlastní Baskicko, Gaskoňsko rovněž není včerejší.

Jenže snahy vydělit se z většího celku dlouhá léta narážely na něco silného a sebevědomého – na národní stát. Ten Evropská unie gumuje, retušuje. Přestal být silný. Jeho étos se už nemá držet ve vrcholové politice, drží si ho (dobrovolně) jen jednotliví lidé – národní vlastenci. Snahy odtrhnout se přestaly narážet na pokličku hrnce. Poklička je skoro pryč!

Samozřejmě by dnes vůbec nemusel vést k samostatnému životu rozvod Španělů, Katalánců a Basků. Nebo rozvod severních (spíš germánsky vyhlížejících) Italů a Italů jižních (kteří v mnoha případech vypadají spíš arabsky). Či rozvod Valonů a Vlámů (hovoří dvěma různými jazyky). Nakonec jednotu v Evropské unii nezaručuje národní stát, ale svazový velkostát. A pokud je mi známo, Katalánci, ani Baskové se mimo Evropskou unii ocitnout nechtějí. Bude budoucí Evropská unie mozaikou drobných napůl autonomních útvarů? Vžité národní státy by to nádherně znemožnilo. Jenže by třeba množství vibračních polí rozkotalo samu unii. Snaha osamostatnit se, vydělit se z politického a snad i z hospodářského celku může hrozit občanskou versus policejní melou, řetězovou reakcí, a tak podobně. Může ovšem za jistých okolností na úkor národního státu (Španělska, Itálie, Francie, Belgie…) posílit budovanou jednotu panevropskou.

Proto by si měl každý, kdo usiluje o odtržení od něčeho, co už nepokládá za své, položit zásadní principiální otázku: Chci, aby má separátní snaha podpořila zájmy Evropské unie nebo čistě mé vlastní zájmy?

33 komentářů :

 1. Odpovědi
  1. Čirá hloupost, natožpak úvaha. Autor si plete sousedské různice s jakýmsi politickým stěhováním národů (etnik) do domněle nekonfliktního vzdálenějšího "sousedství". Jinými slovy: Pryč ze Španělska, z Itálie, z Belgie, z Británie, z Ukrajiny atd. do jakési ementálské "Panevropy", což ovšem už nebude Evropa. Zdá se, že to je, oč tu běží.

   Smazat
  2. velmi inteligentní úvaha, ale s hloupým černobílým závěrem

   Smazat
 2. Čím dřív se eu rozpadne tím líp nechci být otrokem německa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My už jsme koloniální otroci Německa. A bude ještě hůř, pokud a co nejdřív nevystoupíme z totalitní EU. K tomu je potřeba pomocí voleb vykopnout zejména socany, topáky, černoprdelníky, odeesáky... z parlamentu. Zvolit ty strany a hnutí, které mají ve svém programu vystoupení z EU a NATO!

   Smazat
  2. 18:47 Souhlasím a volím SPD.

   Smazat
  3. 17:06, 20:00 jste schopni svoje odsudky alespoň trochu vyargumentovat? 18:47 s čímsi souhlasí a volí SPD. Kdyby věděl, nestřílí se do vlastní nohy.

   Smazat
 3. rozbitím Jugoslávie a rozpadem SSSR si západ dal asi gol do vlastní sítě a teď ponese následky. Nemám z toho radost....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:01
   Ano - jenže nezapomínejme, že k těm vlastním gólům patřila už sovětská vojenská invaze v roce 1968 Československu.....
   Když se Aldo Moro v roce 1978 pokusil o v Itálii o "historický kompromis" (spolupráce s eurokomunisty), zaplatil to životem.

   Mimochodem: je čím dál víc problematické mluvit o nějakém "Západu"; kdo to vůbec je? - snad ti, kdo pořád ještě věří na liberální demokracii?

   Smazat
  2. 13:11 - Západní demokracie (demokratura)
   Na Západě nelze prostřednictvím voleb měnit základní politické uspořádání, protože vládnoucí elity řídí a kontrolují každého, kdo je zvolen. Volby vyvolávají představu demokracie, ale nemění nic na převládající politice, favorizující válku a elity. Z tohoto důvodu se vůle lidu stává impotentní. Lidé se přesvědčují o tom, že oni a jejich hlasy nemají na běh věcí žádný vliv, což v nich budí obavy, stress i zlost, čili kombinaci pro vládnoucí elitu nebezpečnou. A tak, jako odpověď na tuto hrozbu, upevňuje elita proti vlastním lidem sílu a moc státu i s využitím propagandy o hrozbách války.

   Západní hodnoty
   Západní hodnoty jsou ty které především vyhovují západním státům. Kdo se postaví proti je označen za toho kdo je proti těmto hodnotám. Po 17.11.1989 jsme přijali západní hodnoty a to tím, že jsme se podle všech ekonomických kritérií stali kolonii Západu. A funguje to následovně. Oni nám dají evropské dotace v řádu milionů EUR za které musíme stavět cyklostezky, rozhledny a další nesmysly a my jsme jim darovali veškerý průmysl, zlikvidovali jsem si zemědělství a odvádíme na Západ zisky v řádech stovek milionů EUR. Takže to vypadá jak nám EU daruje peníze na ty cyklostezky, na kterých musí viset velká tabule jak to postavila EU, ale na miliardových ziscích, které plynou od nás na Západ žádná taková tabule není. Jinými slovy oni nám dají 10 EURO a MY ODVEDEM 10.000 EURO a ještě jim děkujeme a protože oni na Západě mají pořád málo tak naše centrální banka nám ještě korunu znehodnotí aby to, co dovážíme, bylo pro nás několinásobně dražší, a to co vyvážíme, aby bylo několikanásobně levnější a rozdíl jde bilionu korun o které jsme okradeni. NO A TO VŠECHNO JSOU ZÁPADNÍ HODNOTY, KTERÉ NESMÍ NIDKO KRITIZOVAT A NIKDO O NICH NESMÍ ANI DISKUTOVAT, PROTOŽE TYTO HODNOTY TO JE TO NA ČEM STOJÍ ZÁPAD. Mimochodem Západ vyraboval Afriku, Latinskou Ameriku, Asii, teď rabuje střední Evropu a chystá se vyrabovat Rusko a Čínu. A TO JSOU VŠECHNO ZÁPADNÍ HODNOTY.
   KDE JSOU ZÁPADNÍ EVROPSKÉ HODNOTY? Na zbytečných summitech, na shnilých bramborách, na přípravě války s Ruskem, na evropském zábavním podniku?
   Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro nás - Slovany:
   • www.novarepublika.cz/2017/07/evropske-hodnoty-jsou-shnile-brambory.html

   Smazat
 4. Delit Evropu na mensi a mensi casti se dela za ucelem ZESLABENI narodnich celku, ktere se potom lepe ovladaji.
  Potom vsude vladnou retardovani cenzori a jedina svobodna inteligence zustava za velkou vodou, jako jsou osobnosti , Horni dolni, Virtue, Timur, honolulu, atd.

  OdpovědětSmazat
 5. Kde je zapad - 13:11 ? Zapad je vsude tam, kde hlupaci nedominuji ty, kteri jsou chytrejsi nez oni !
  Zapad nezacina za Sumavou (tam je ted Middle East.)
  Zapad, t.j. 90 % vsech americkych statu.
  Tam lide mluvi a pisi to, co si mysli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak si dopisuj s američanama - nelez mezi Čechy. Vypadni, hajzle praštěnej!

   Smazat
  2. Mluvit a psát si můžeš co chceš ale když nemáš peňouze tak je ti to na hovno. Proto se to jmenuje kapitalizmus protože tam vládne kapitál. Demokracie je past na blbečky. Pokud si hovnivál tak vyžiješ i z kapitalistických výkalů.

   Smazat
 6. 13:36.. Ja to delam denne, ty vrede na tele republiky.
  Prusvih je, ze oni se mnou souhlasi a posilaji me za tebou !
  A sproste nadavat se nesmi ! Jak to, ze ti to projde ? Cim si jse zavdecil ? Obetoval jsi rectalni pannestvi ?

  OdpovědětSmazat
 7. Snazim se psat velmi rychle a mam tam preklepy, tak mi to odpuste.
  Vas negativismus a obrovska nenavist kterou trpite je zapricinnena vasi neschopnosti.
  Az to ted znovu podrbate u veleb, tak si pamatujte, ze s tim nema co do cinneni Amerika, ale vy !
  Rad se s vami hadam, ale povinnosti volaji. Bye bye.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to meleš JUSEJ je dnes všude kde jsou nějaké možnosti něco ukrást. Je to největší zvrhlý parazit a ty jsi jenom hovnivál co se živí na jeho výkalech.

   Smazat
 8. Závěrečná otázka je formulována trochu nešťastně - a mohla by tudíž u leckoho budit dojem, jakoby existoval nějaký specifický "zájem Evropské unie" odlišný od zájmů občanů členských zemí či na těchto zájmech nezávislý.

  To by platilo jen, pokud bychom za "zájem Evropské unie" vydávali zájmy poměrně početné skupiny politiků a úředníků v Bruselu nebo Štrasburku.
  - Takový egoistický zájem evidentně existuje (VIZ NÍŽE), ale je se zájmem občanů v příkrém rozporu - totéž ostatně ve stejné míře platí i pro politické a úřednické kasty jednotlivých členských států !

  Jak říká manifest DiEM25 "EU bude buď demokratizována, anebo se rozpadne!"
  Někomu se takový požadavek může jevit jako naivní nebo utopický.
  Jenomže pokud někdo věří - a hlásá -, že samotný rozpad EU by byl krokem k posílení demokracie v Evropě a ve světě, podléhá nebezpečné populistické iluzi.

  "Přes všechny starosti o globální konkurenceschopnost, migraci a terorismus existuje jen jedna vyhlídka, která opravdu děsí evropské mocnosti: Demokracie! Hovoří jménem demokracie, ale jen proto, aby ji v praxi popíraly, vymítaly a potlačovaly. Snaží se demokracii kooptovat, obcházet, korumpovat, mystifikovat, uzurpovat a manipulovat, aby zkrotily její energii a zadusili její možnosti. ....

  Společná byrokracie a společná měna dnes bohužel rozdělují evropské národy, které se začaly sjednocovat navzdory našim mnoha jazykům a kulturám. Konfederace krátkozrakých politiků, ekonomicky naivních úředníků a finančně nekompetentních „expertů“ se otrocky podřizuje dekretům finančních a průmyslových konglomerátů, čímž silně poškozuje pověst Evropy a vyvolává nebezpečnou antievropskou reakci. Hrdé národy jsou poštvávány proti sobě. Nacionalismus, extremismus a rasismus se znovu probouzejí.

  V srdci naší rozpadající se Evropské unie najdeme jeden zlý PODVOD. Vysoce politický, hierarchický a neprůhledný rozhodovací proces je nám předkládán jako proces „apolitický“, „technický“, „procedurální“ a „neutrální“. Jeho účelem je zabránit Evropanům v tom, aby vykonávali demokratickou kontrolu nad svými penězi, pracovními podmínkami a životním prostředím."

  https://diem25.org/manifest-plna-verze/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velice pravdivy posledni odstavec pane Kopecky, jen jste zapomenul jaksi pri sve inteligenci napsat : kdo provadi tento co nazyvate ZLY PODVOD a PROC?? Kdo ziskava timto???
   Kdyby jste trochu to rozvedl pro nas male smrtelniky.

   Dekuji
   BroukPytlik

   Smazat
  2. 18:34

   Při Vaší inteligenci (jak říkával Vlasta burian) jste si mohl všimnout, že jde o CITACI. Ono pak stačí pozorně číst a nebýt jen lajdák posedlý vlastními předsudky. Podrobnosti najdete v odkazu na konci.

   Smazat
  3. (20:16 - upřesnění):
   Spletl jsem se, Vlasta Burian ve své skeči říkal "při Vašem vzdělání" ... patrně mi při čtení Vašeho příspěvku něco jako vzdělání prostě nemohlo přijít na mysl?

   Smazat
 9. 15:47- to napsal "duchaplny" inteligent ! "Elita" prazske kavarny...Kdo si to precte, tak vi ze slapl do vykalu.

  OdpovědětSmazat
 10. 16:09
  Drž tu latrínu ussackej kolaborantskej lžimamrde smradlavej!!!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Hulvati, kanalnici, sprostaci = 13:34, 13:36, 14:44 !
  Kdyz to neni podepreno argumentem , (myslenkou), tak je to pouze pisteni podsvincat. To nema zadny ucinek ! T.j. pouze demonstrace nekulturni menecennosti.
  -----------------------------------------------------
  Co se tyce voleb ! Kandidati jako je Robejsek, Okamura, Babis a jeste dva, ktere neznam - VSEM NAPISI, koho zajmy zde representujete a mate to vyposerovane !

  Cisteni verejnych WC vas nemine. To bude vase prvni uspesna kariera vy nemehla.
  At ZIJE budouci minister vnitra Okamura a at zije premier Babis ! Neziskovky budou zruseny !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z toho adrenalinového a cholesterolového vraha si nic nedělejte, je to vizitka pokřiveného charakteru bývalého havlisty a politického trafikanta a ukázka novorepublikového dvojího metru.

   Smazat
  2. 13:35 a 13:36 je nenávistně se rozepisující redakční chráněnec přezdívaný grafoman, jinak též despotický manipulátor Mugabe, který s plným vědomím Nové republiky systematicky napadá čtenáře a hanobí emigranty a důchodce, nejnověji i ukrajinské dělníky. Někdy jej podezřívám, že svými provokacemi chce dostat celou redakci do tepláků.

   Smazat
  3. Ty trotle z análního polypu přemřely Trumpety,do tepláků a pruhovanejch byste potřebovali jako sůl....všichni,kdo podporujou zločince a okupanty z USSA!!!!!

   Smazat
 12. Trošku egoistická otázka.
  Chci aby moje snaha podpořila zájmy suverénního státu kde žiji.*

  OdpovědětSmazat
 13. 17:46 - Dej svuj volebni hlas
  nacionalistum / vlastencum !

  OdpovědětSmazat
 14. 18:34...nemysli tim Sandersovu partu ? Nebo mozna tvoji !

  OdpovědětSmazat
 15. že jeden Vlám a jeden Valon jsou dva Belgičané??

  Pane Ungermann, já mám daleko větší pochybnost, jestli třeba (Bakala+Sobotka+Babiš+Schwarzenberg)= 4 Češi

  VR

  OdpovědětSmazat
 16. 10:49 - neklickuj ty hajzle a neschvavej se za opozici k Americe. Ona, (opozice) nam te vymeni za lepsi toaletni papir.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.