Reklama

pátek 13. října 2017

Jaroslav Bašta: Migranti místo másla?

Jaroslav Bašta
13. 10. 2017       PrvníZprávy
V našem světě vedeném ideologií konzumerismu došlo k jevu, který až příliš připomíná doby dávno minulé – nastal všeunijní nedostatek másla. Nechci se zabývat důvody, které k tomu vedly, protože mě zaujala symbolika toho, že dotační politika EU klopýtla zrovna o tento produkt. Když před více než osmdesáti lety nacisté začali budovat svoji Tisíciletou říši, povýšili právě máslo na luxus, kterého se jimi vedený lid v zájmu budoucnosti musí na čas odříci. „Kanóny místo másla“ znělo nejpopulárnější heslo pro přípravu na válku.


Zdá se, že se historie v duchu aforismu Karla Marxe skutečně opakuje, jednou jako tragédie, podruhé jako fraška. Dnes nemáme ani lahodný mléčný tuk, ani kanóny, nicméně nás válkou straší stejně jako tehdy, dokonce i koordináty, z nichž by hybridní hrozba mohla přijít, jsou stejné – z Ruska. Již ne bolševického, ale putinovského. Vedení EU a naši politici nám samozřejmě dávají i pozitivní motiv pro uskrovnění a projev dobré vůle – bruselské kvóty na přijímání uprchlíků.

Přiznám se, že taková perspektiva mě děsí. Ne kvůli lidem z jiných kultur, ale proto, že si dokážu představit, co z této humanitární akce dokáže vytvořit zdejší prosperující byznys s chudobou. Zejména, když bude fungovat se státní a unijní podporou. Dopadne to ještě hůř než snaha vyřešit problém tzv. vyloučených lokalit, tedy sociálních ghett. Po zapojení státních institucí a masivní finanční podpoře ze strany státu, počet těchto útulků vyděděnců velice rychle vzrostl na dvojnásobek původního počtu.

Nejenom ve výše zmíněných ghettech, ale prakticky ve všech oblastech, ve kterých se investují veřejné prostředky (stavebnictví, zdravotnictví, školství, obecně komunikace všeho druhu) začíná naše země připomínat zahnívající močál, v němž prakticky nic neroste. Asi nejvíce patrné je to na výstavbě komunikací. Nejenže výstavba našich dálnic je dražší než v sousedním Německu, ale je také pomalá a nekvalitní. Srovnáme-li rychlost výstavby u nás třeba se sousedním Polskem, musíme se stydět. Poláci před dvanácti lety začali stavět dálnici z Wroclawi, která navazuje u Budyšína na německou dálnici a končí na hranici s Ukrajinou. Již se po ní jezdí. Ale z Prahy do Karlových Varů po 28 letech nikoliv, ač jde o trasu 10x kratší...

Tak by se s uváděním příkladů dalo pokračovat ještě dlouho. V České republice se totiž podařilo vybudovat téměř dokonalý systém „odklánění“ investic, jak ze státního rozpočtu, tak z unijních dotací. Cena, kterou za to platíme, je zaostávání v budování infrastruktury státu. O škodách morálních, sociálních a politických nemluvě.
  
Dospěl jsem proto k závěru, že v případě existence takto zvrhlého systému stagnace, je třeba volit nesystémové, případně antisystémové politické strany. Nepomůže to hned, ale třeba to zabrání tomu, abychom si nemuseli říkat: „Migranti místo másla“.

9 komentářů :

 1. Jasně pane Bašto souhlas hlavně to školství je katastrofa.

  OdpovědětSmazat
 2. A bohužel to patrně lepší nebude. Místo "osvědčených a zaběhlých" stran ODS a ČSSD, popř.KDU a Topky, které už vědí, "jak na to" se do sněmovny jistě dostanou i Piráti. Při poslechu jejich lídra Bartoše, sympatického muže včera na Barandově, jsem byl však dosti zklamán, jednak jeho poměrně ignorantským přístupem k mnoha otázkám moderátora ( J.Soukupa), popřípadě silně pro Bruselským postojem až Eurohujerstvím, kdy například nedokázal rozlišit stav EU pár let před Lisabonskou smlouvou a současnou přebyrokratizovanou unii. Chápu, že není například ekonom nebo historik, ale někdy stačí i používání selského rozumu a trocha snahy dopídit se alespoň přibližné pravdy, ato u něho nebylo moc vidět. Doporučuji proto straně s pro ně nesprávným názvem Piráti, aby zvážili svoje přejmenování na stranu s názvem Ovečky. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:42 V případě jejich úspěchu ve volbách nemějte z "přejmenování" Pirátů obavy, v předchozích případech jsme u řady stran a hnutí již v minulosti sledovali "v přímém přenosu". Zřejmě šli za za lepším ...

   Smazat
  2. Pane Karle,
   pan Bartoš je IT specialista na počítačovou architekturu, jak tvrdí. Jak známo, počítač je absolutní blbec, protože zná pouze ano-ne příp. zapnuto-vypnuto. Je pochopitelné, že aby byl úspěšný, musel zčásti převzít způsob myšlení počítače. To vylučuje selský rozum.Já jsem ten Duel sledovala také a vystupování p.Bartoše na mě takto působilo. A radostné eurohujerství je speciální menu kavárny a sluníček. Doporučené přejmenování strany tedy ehrozí.
   Ivana

   Smazat
 3. Piráti to je kamufláž pro lidi. To jsou lidé s myslením tradičních politických stran maskovaní jako nová rebelsko-osvícená strana. Admirál Canaris by vám povykládal kdyby žil co vše podnikali za falešné hry jen aby dosáhli zblbnutí co největšího počtu obyčejných a nic nechápajícíh Němců.

  OdpovědětSmazat
 4. Piráty považuji za další klon TOPky.
  Pravicová strana, z toho vybočuje pouze sektorové zdanění určitých odvětví.
  Ale toho se bát nemusíme, protože Babiš jím to vysvětlí.

  OdpovědětSmazat
 5. Západ se s tou nenávisti k Rusku naprosto odhalil. Po celá ta dlouhá léta USA se svými satelity bojovali proti komunismu. Sám jsem jim to uvěřil. Jenže komunismus zmizel spolu se SSSR a ejhle, Rusko, opět jak za cara zase vadí. Že prý k vůli Krymu. Tak jako by USA nikdy nic neukradly, nedobyly pomocí armády po dokonalé provokaci.
  Faleš nad faleš.

  OdpovědětSmazat
 6. Proč vlastně západ nenávidí Rusko? Někdy mi to připadá, že to snad "hraje" jen pro USA.V zájmu spojenectví a využití k příp.útoku. Doufám,že se to neuskuteční. Krym je nevratný,to je pravda,protože bychom museli proti sobě postavit Krym nebo válku.A kdo by ji chtěl ???? Takže nezbývá,než situaci přehlédnout.

  OdpovědětSmazat
 7. Osobně budu volit ČSSD, ale asi až tehdy, kdy vyloučí Sobotku :-) http://www.euportal.cz/Articles/18003-obycejny-obcan-se-bavil-s-premierem-sobotkou-na-ulici-no-a-takhle-neslavne-pro-premiera-to-tedy-dopadlo-podivejte-se.aspx

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.