Reklama

neděle 22. října 2017

Jiří Paroubek: Pád sociální demokracie


Jiří Paroubek
22.10.2017 VašeVěc

Volby do poslanecké sněmovny měly tentokrát velmi specifickou příchuť. Velmi významnou roli, a to větší, než kdykoliv před tím, sehrály vlastně strany antisystémové, anebo strany jdoucí mimo hlavní proud české politiky. Tedy Komunisté, Okamura a jeho sdružení kandidátů, Piráti a tak nebo onak také Babišovo hnutí ANO. Česká politická elita soustředěná do tradičních politických stran prostě ztratila atraktivitu a důvěryhodnost....

V první řadě se jedná o sociální demokracii. V druhé řadě o strany tradiční pravice ODS a TOP 09. Tradiční pravice nedokázala vytěžit ze své opoziční role vlastně nic. Čtyři roky v opozici jen bezhlavě kritJiří Paroubekizovala vládu. Nepřišla s ničím konstruktivním. Vlastně je s podivem, že ji ještě poměrně slušný počet voličů zůstává. A za třetí jsou zde Lidovci, kteří v zásadě získali zhruba stejné zastoupení jako před čtyřmi lety. To je s ohledem na ztráty dalších tradičních českých politických stran, s výjimkou Komunistů, vlastně úspěch. Lidovci samozřejmě ze své pozice jazýčku na vahách ve vládě mohli vytěžit víc. Ale jakoby se chtěli soustřeďovat jen na své tradiční, v zásadě katolické voliče.

 
Proč sociální demokracie zažila pád?

Volební výsledek sociální demokracie nepřišel sám od sebe jako blesk z čistého nebe. Je to výsledek sedmileté činnosti nynějšího vedení strany, které pod vedením B. Sobotky s jistými obměnami prožilo sedm posledních let. Prožilo a přežilo a je potřeba říci, že vlastně velmi příjemně prožilo. Špatné volební výsledky střídaly výsledky ještě horší a nic se nedělo. Žádná sebereflexe. Největší problém Sobotky byl po celých sedm let v tom, že nebyl ochoten přijímat do svého týmu lidi, kteří mají odlišné názory na stranickou politiku anebo kteří mají potenciál za určitých okolností svého předsedu převýšit (většinou se pochopitelně jednalo jen o předsedovu fixní ideu). Vedení velké strany musí být složeno z mnoha různorodých a hlavně zajímavých osobností. Já jako předseda strany v letech 2006-2010 jsem to vždycky respektoval. Sobotka nikoliv. Domnívá se, že loajalita příslušné osoby k předsedovi je užitečnější než její kreativita a výkonnost. A tak strana poprvé ve svých dějinách měla po roce 2013 jednobarevné vedení šité na míru svému předsedovi. A to byl počátek jejího konce (doufejme jen dočasného). Stejným způsobem Sobotka obsazoval také ministerstva. Od začátku svého premiérského angažmá měl Sobotka problém s Janem Mládkem, který byl velmi dobrým ministrem průmyslu a je nesporně mužem, který se vyzná v české i světové ekonomice jako jeden z mála v ČSSD. Jiří Havlíček je nesporně velmi kvalitním odborníkem a byl dobrou náhradou, ale v závěru svého působení se nechal vmanipulovat (je otázka, kdo za touto manipulací stál, obávám se, že stejná vlivová skupina jako obvykle) do podpisu memoranda o lithiu, které vlilo novou krev do žil v závěru volební kampaně A. Babišovi. A bylo také předvolebním dárkem Komunistům a Okamurovcům.

A to již zvolna přecházím k druhé vážné příčině toho, proč sociální demokracie vlastně neuspěla. Kolem vedení sociální demokracie, a to je to přímá odpovědnost nejen Sobotky, ale celého vedení, se pohybovali po celou dobu vládního angažmá lobbisté z firmy Bison & Rose a také Sobotkův alter ego právník Radek Pokorný. A důsledkem toho bylo, že vedení strany bylo stále více ovlivňováno zájmy těchto lidí a bylo vlastně neschopné provádět účinnou politiku, s níž by se mu dostalo masové podpory veřejnosti. Prostě široká veřejnost vč. potenciálních voličů sociální demokracie ztratila důvěru ve schopnost sociální demokracie zajímat se o problémy obyčejných občanů. Vedení strany jako by bylo hluché k problémům obyčejných občanů. Přitom nepochybuji o tom, že L. Zaorálek není v zásadě napojen na žádnou významnou lobbistickou skupinu a snažil se řešit věci idealisticky a ve prospěch strany a občanů. To ale na volebním výsledku nic nezměnilo.

Za třetí, strana používala ve volební kampani v zásadě archaická hesla a témata, které se od ní konec konců očekávala. Která však v zásadě nejsou ničím novým a nepřinesla žádná překvapení. ČSSD ovšem nešla do ničeho vysloveně kontroverzně, jakoby se vlivných zájmových skupin obávala. Vedení strany se nechtělo pouštět např. do sporu o výši Jiří Paroubekvojenských výdajů, nevystupuje proti záměrům A. Babiše a pravice na zdvojnásobení vojenských výdajů, což bude znamenat vyhazování desítek miliard korun na armádu v průběhu několika příštích let. Vedení strany bylo rovněž velmi vstřícné k vojenským misím. Levicoví voliči ovšem nemají rádi ani zahraniční armádní mise, ani navyšování vojenských výdajů.

ČSSD vyšla do voleb také s poněkud podivnou volební kampaní plnou zvláštních, řekněme si otevřeně, špatných vizuálů, které byly ještě horší než většina billboardů a plakátů jiných politických stJiří Paroubekran. Tedy bez nápadu a jiskry.

Nejpodstatnější však byla personální nabídka. Z kandidátek zmizely zajímavé a barvité osobnosti, např. Jeroným Tejc, ale také některé další, které mohly straně ve volbách pomoci. Převládla funkcionářská šeď.

Strana dlouhodobě nectila princip presumpce viny. Vedení strany dlouhodobě umožňovalo lidem, jako je Karel Březina a další, pokračovat v politických funkcích, přestože byli obviněni anebo dokonce odsouzeni k trestu.

A strana vlastně díky svému vedení nebyla schopna, což do značné míry souvisí s introvertností dnes již bývalého předsedy Sobotky, udržovat po dlouhá léta strategickou iniciativu v médiích. Nepřicházela do společenské diskuse s vlastními tématy, kterými by přivedla do úzkých politické protivníky tak, jak to bylo běžné do června roku 2010.

Strana si dokázala neschopností těch, kdo řídí stranický aparát (Starec, Kucián), dokonale rozvrátit své administrativní zázemí. A vlastně ochromit svou organizační činnost.

Dnes je v situaci, kdy je před perspektivou závažného zkrácení příjmů ze státního rozpočtu do své stranické pokladny v důsledku fatálního poklesu volebního výsledku. A perspektivně může čelit vážným problémům také u odvolací soudní instance, tedy u Nejvyššího soudu, v kauze Lidového domu. To „nejlepší“ co mohli vyjednavači vedení ČSSD udělat je to, že dostali na veřejnost, kolik je strana ochotna zaplatit odstupného dědicům JUDr. Altnera. Tím byl předznamenán (protože nepřišlo z Lidového domu dementi) zřejmě i budoucí výrok Nejvyššího soudu.

Strana tak bude čelit velmi kritické situaci v oblasti financí.

Celé vedení strany by mělo neprodleně odstoupit, nikdo z něj by se neměl již ucházet v nejbližších letech o vrcholné stranické funkce a v nejbližším možném termínu by měl být svolán mimořádný sjezd ČSSD. Strana musí na sjezdu opustit politiku vytváření hlasovacích mašinérií a bloků, která je přivedla do tohoto bludného kruhu, ze kterého bude jen těžko návratu tak, jak je vidět na příkladu ODS.

Jiří Paroubek

32 komentářů :

 1. .....a strana by měla zvolit do čela opět svého nejvyššího bývalého guru Jiřího Paroubka, který svým kvalitním rozborem nynější situace v ČSSD a svojí maličkostí vyplní vakuum po odejití navrhovaných funkcionářů:-)
  Ale teď vážně.Je velká škoda, že strana, která má ve svém názvu jasný cíl své působnosti zcela zpronevěřila své poslání a přenechala tak svůj možný vliv zejména v sociální oblasti sic pracovitému, ale v každém případě oligarchovi, hájícímu především své zájmy, případně zájmy movitější části obyvatel (pochopitelně kromě své konkurence). LA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Strana,ktera lže už ve svem nazvu,že pry je sociálni a přitom zuřivě odmita sve voliče,kteři ve svem Desateru voliče požaduji namisto nynêjšiho korporatniho oligarchickeho ve skutečnosti fašistickeho systemu tyranie ohnutych hřbetů (brzke cenzury)a nizkych hřbetů

   SOCIALNI STAT!
   Neni divu,že dnes prazdná strana ČSSD se zuřivě brani dat do sveho tzv Programu DESATERO VOLIČE a tak ve skuečnosti voliči POHRDÁ!

   Smazat
  2. Občane se mezi sebou biji ostrymi myšlenkami,zatimco sjednoceni Šmejdi nam vykradaji naše penize z rozpočtu.

   Nejen financovani armady na htanicich Ruska,kde pry haji naši vlast,ale brzy se zadlužime zbrojenim a údrbou migrantů,kteři pry maji dostat 21 000 korun nebot jinak nam budou podle manualu na zabijeni tzv nevêřicich pďřejiddê ukradenymi autobusy přes břicho a bodat nas noži,ktere najdou v nabidce LIDLU!
   Tim podporovat menšinu,kterou jsme očividnê zvolili proto,aby takovymi zvratky podporovala svoji diktaturu pry humanistů s nazvem NEOMARXISMUS!

   Smazat
  3. Popisy situace na webech jsou nam občanum už k ničemu!
   Je potřeba konkretnich navrhů na rešeni to však jakoby nikdo z našich tzv intelektualů bud nedovedou nebo se nam tu hrbi strachem,že půjdou vybirat popelnice ,tedy toho stavu,ktery svym mlčenim a brzy i jim hrozici cenzury způsobuji!

   Smazat
  4. Já myslím, že pád ČSSD zapříčinil přímo Sobotka svou celkovou figurou a jednáním, není to žádný lídr, spíš farizej a zbabělec, navíc arogantní a podle toho i jednání strany. Šli proti vůli lidí, kteří je zvolili a to si lidi nenechají líbit tak proč by je vlastně volili, že? A myslím, že teď už takhle skončí každá strana, která nedodrží své sliby a bude politikařit proti zájmům lidí a státu.

   Smazat
  5. Pan Paroubek by se měl snažit porozumêt DESATERU VOLIČE a napsat proč se odmita k nêmu modlit!
   Proč si ho odmitá přivlastnit a napsat

   Desatero voliče musim mit!

   Je mi jasne,že vůle lidu je vůle boži a nebudu čekat až mi je nëjaky Novy Žižka bude vtloukat do hlavy palcatem!

   Smazat
  6. Tři důvody propadu sociální demokracie ve volbách:
   1. vyštvání Andreje Babiše z vlády
   2. nabubřelé a bezobsažné předvolební sliby a žvásty Sobotky a Zaorálka
   3. kauza lithium (a OKD)

   Smazat
  7. 18:03 "... ....a strana by měla zvolit do čela opět svého nejvyššího bývalého guru Jiřího Paroubka: A proč ne, z předsedů ČSSD byl, vedle Zemana, nejlepším.

   Smazat
  8. ČSSD je pro zločinné NATO a pro nebezpečnou EU! To je to hlavní, co jim sebralo hlasy!

   Smazat
  9. Důvody propadu ČSSD se dají shrnout do jedné věty: ČSSD se tak usilovně snažila co nejvíce odtáhnout od komunistů, až se dostala na pozice pravice. Včetně postojů k Ukrajině, EU a NATO i naběhnutím si na vidle připojením k akci Antibabiš.
   Komunisté si to pohnojili svým opatrnickým lavírováním. Kdyby odvážněji pravdivě kritizovali rozkrádání státu (jako Babiš) a bojovali za suverenitu státu (jako Okamura), tak mohli mít značnou část jejich hlasů.

   Smazat
  10. Pana Paroubka si nesmírně vážím. Nikdy se nenechal zkorumpovat, nejspíš proto, že se naučil čelit korupci jako ekonomický náměstek RAJ, kde kdejaký gauner potřeboval lukrativní hospodu a dokázal to zaplatit. Jeho likvidace pravicí těmi všemi agenturami a neziskovkami byla asi hodně drahá. Hádám to na miliardu. Myslím, že ze stejného hnízda je i rozpad jeho manželství a tak i stálá přítomnost v Blesku. O strachu z jeho osoby svědčí i hysterie pana S, když se chtěl dát pan Paroubek znovu do ČSSD. Myslím, že pan Paroubek spolu s panem Zimolou a mladými vzdělanými lidmi, by mohli stranu pozvednout z propadliště dějin. Levice a pravice je věčná. Bohatí a chudí spolu budou vždy ve stálém sporu.A ne, že ne. Vždy půjde jen o to, jak chytré odborníky si obě strany opatří a jak se ne/nechají uplatit druhou stranou. Pan Paroubek se uplatit nenechá.

   Smazat
 2. jak můžou debilové jako je zubatá pleš uvažovat o lepším výsledku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zubatá pleš za to nemůže, debilů je všude hojno, ale nesměj bejt na místech, kde mohou škodit

   Smazat
  2. Ten Sobotka snad v pitomosti překoná i tu Merkelovou:

   http://bleskove.cz/politika/9264-sobotko-uz-tahni-to-ty-muzes-za-vysledek-voleb-a-vyhru-babise-vzkazuji-clenove-cssd

   Smazat
 3. Souhlasím s panem Paroubkem, ale domnívám se, že osudový vývoj organizace a politiky soc. dem. obecně byl již zakódován do její činnosti v okamžiku, když se vzdala odkazu svého zakladatele K. Marxe. Že některé zahraniční soc. dem. dovedou lavírovat vcelku slušně v rámci politického spektra bude tím, že se nesetkali s pragmatickou politikou jiné strany, jako je nyní u nás ANO. Jít na ruku velkokapitálu a dokonce neumět ani žvanit o sociální politice, to je ovšem bída, která vede k pádu. A navíc to názorové a bafunářské zglachšaltovní uvnitř strany stranu nesjednocovalo, ale zomáčkovatělo.
  ANO - NATO A ZBROJENÍ. TO NENÍ MOC DOBRÝ NÁPAD, ČESKÁ NÁROD NENÍ NÁROD VÁLEČNÍKŮ, MY SI NEDĚLÁME NA NIKOM ŽÁDNÉ NÁROKY A TAK NAŠE ARMÁDA JE SICE V ŽOLDU ČESKÝCH OBČANŮ, ALE VÁLČÍ V CIZÍCH SLUŽBÁCH PROTI ČESKÝM ZÁJMŮM. Na to by si ANO mělo dávat "bacha", to asi nebude u nás moc populární. Co takhle zkusit vypustit balónek o NEUTRALITĚ. To by byl velký průšvih? Neutralita nevadí u Rakušanů, Švédů, Švýcarů, Irů, Finů, proč by měla zrovna u Čechů. Snad Němcům, ti by jistě rádi nejen českou ekonomiku, ale také i území, přece jen stále věří svému miláčku Bismarckovi, že kdo je pánem Čech, je pánem Evropy - což ovšem, jak my víme jako sluhové a služky Evropy, je holá lež.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi dobrý rozbor důvodu pádu socanů. A Anrejko při budování svého impéria se časem ocitne v přímé kolizi s EU, otázkou ovšem je, co si s tím počne. LA

   Smazat
  2. Pan Ano bude hůř, je zasupce NWO v ČR a bude žadat chladnokrevnê armadu podřizene WEHRMACHTU CENZURU JAK ŘEMEN a zbrojeni zavře vam pusy a půjdete masove do kytek,když pojite jeho buřty!

   Smazat
 4. Moudrý Brouk Pytlík22. října 2017 18:38

  Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) a Občanská demokratická strana (ODS) nejsou demokratické, ač to obě strany mají ve svých názvech jak přes kopírák. Mají to pro oblbování občanů a voličů, přitom skutek útek! Bohatství státu a uspokojování potřeb jeho obyvatelstva se odvíjí od toho, jak vůdčí strana (strany) spravedlivě přistupuje k využívání národohospodářských zdrojů bez partikulárních bočních úmyslů.
  Nic není černobílé, černé nebo jen bílé. ČSSD, která se hlásí k levicovosti, není ani tak levicová, ale je v mnohém pravicová. A ODS, která se prezentuje jako tradiční pravicová strana, už v minulosti občas bývala více levicová jako pravicová. Závisí to i na tom, jaké smyšlení (nebo skryté důvody) má jádro moci té které strany (např. zatím nesčitatelné ANO).

  OdpovědětSmazat
 5. Hlavní příčina pádu ČSSD je, že (úmyslně) "zapomněli" na to, že si tu na demokracii jen hrajeme a že divadýlko musí jet dál, a že je jedno, kdo tam bude. Táhli to tak "poctivě" v hlavní roli a teď už jen dostanou nějakou trafiku, a čeká je méně riziková existence, špatně na tom nebudou. Odpovědnost k lidem necítí, protože jsou "chytří" a dobře vědí, že lidi stejně žádnou moc, v tomhle divadýlku, nemají. Necítili se zodpovědní vůči lidem, ale vůči těm, kdo tu ve skutečnosti vládnou. Tím si ale ve své "chytrosti" popletli pojmy s dojmy, spletli si ještě i dobu - když brusel je antidemokratický, tak si mysleli že se na to mohou "chytře" bezpečně vykašlat.Nakonec to je možná i domluva s těmi,kdo skutečně vládnou - když čtyři roky dělali lidem fackovací panáka, tak teď je třeba předhodit lidem další směnu, která s nimi bude manipulovat dál...Taková to je hra, hra na demokracii. Teď vyhrál babiš, pro lidi se tím ale nic nemění, půjde to jen k horšímu... A proč hra? Kdyby tu byla demokracie, tak volič je šéf, a jím najatý politik udělá pr šéfa pro jeho spokojenost to, co se po něm žádá. Tito v této hře ovšem šéfa zdá se nemají, chovají se divně, nedělají to, na co byli najmutí. Dokonce se před volbami na svého šéfa vrhají s tím, že je vlastizrádce, a pak se ještě diví, že je šéf propustil...Takže každému i slabomyslnému musí být zřejmé, že v téhle pitvorné hře je šéfem někdo jiný, práci celou dobu také zadával někdo jiný, to je nad slunce jasnější. Tak na co si tu hrajeme? na demokracii, a hra na demokracii pokračuje. Já ji ale teď budu hrát s někým jiným, já si je již příště nenajmu, děkuji, to již přebohatě stačilo. Ve hře na demokracii jsem dále ochotna pokračovat, ale tehdy a jen tehdy, když to čeho chci dosáhnout budu jako šéfka moci dosáhnout, tedy za podmínek, abych se jako šéfka mohla chovat. To v tomto systému hry nejde, přes tento systém to realizovat zdá se nejde. Připravte se na to, že z tohoto systému nezůstane kámen na kameni, a hlavně se kliďte jednou provždy lidem z cesty.

  OdpovědětSmazat
 6. Když si strana zvolí do čela s člověka s takovou zátěží z minulosti jako privatizace zbytku OKD, je v tom možno vidět začátek procesu sebedestrukce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Členove strany Čssd si pry odhlasuji,že ma zubata pleš umřit až bude mit nedostatek sena! A toho je,źe ANO?

   Smazat
 7. S ubožáky ve vedení, lze dosáhnout pouze ubohých výsledků. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 8. P.Paroubek opomenul jeden, myslím, podstatný aspekt. A to poklonkování až servilnost vůči Bruselu a dvojakost úmyslů. Nám sice líčili jak bojují proti migraci a za národní stát, ale sliby Merkelové a následná hlasování v Bruselu byla úplně opačná. Inu on už je Bohuš takový fiškus intrikánský, že myslí jak všechny očůrá a nikdo nic nepozná. Bohušu! Pozná. A to i přes vyjádření v tvých uniklých mailech jaká jsou v tomhle národě tupá zvířata, která nejsou schopna docenit tvou historickou roli a roli tvých loutkovodičů.

  OdpovědětSmazat
 9. Je jasně vidêt,že obratnym a všehoschopnem politikům ve vedeni pry stany ČSSD se podařilo členům strany ufiknout koule!
  Tak budou dale ti členove mluvit fistulkou a opičani se jim ted volbami za to alepon mohou smàt!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nema smysl,aby se na narodnim webu jako je tento bili mezi sebou majitele ostrych myšlenek,aby se na sebe po bitvė podivali a zbroceni vlastni krvi se spokojeně těšili,ze sve pry dobře vykonane prace!

   Je teba vymyslet nove cile diskuzi a občané pro ktere budou atraktivni se jich pak ve vlastnim
   zajmu začnou všimat,jinak je čeka dalśi mohutne rabovani jejich peněz ve formach,které ještě neviděli!
   Jsou tu lidovi diskuteři,kteři by takovou změnu a novy směr dokazali vymyslet a solidarně podporovat?

   HVzV

   Smazat
 10. A co by chtěli multikulturisté a euhujeři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravá příčena všech neúspěchů se zde vůbec
   neobjevila. Za všechno přece mohou komnisté !!!

   Smazat
 11. Jedním z hřebíčků do rakve socanů byly hlasité rusofobní řeči, souznění v této věci s germány a usa. O to se hlavně staral Zaoral, za hlasitého přizvukování bohouše a jiných nosičů vody.
  Je to už dřív, když jsem psal jak Sobotkovi tak Zaorálkovi na toto téma. S tím, že to sociálno od nich by se tak nějak dalo brát ale že s tou západořiťoleznou politikou, navíc hlasitě projevovanou, půjdou opravdu do řiti.
  Babiš na to šel jinak. On o tom nijak nemluvil, mluvili jen jeho poskoci, jako Stropnický. Ale to na slávě velké Koblize neubralo

  OdpovědětSmazat
 12. Vyhrát volby tím, že slíbím revizi církevních restitucí a pak si vzít úmyslně koaličního partnera, který to nepřipustí, byl ten hlavní podraz na voliče. To se neodpouští.

  OdpovědětSmazat
 13. Vyhrát volby tím, že slíbím revizi církevních restitucí a pak si vzít úmyslně koaličního partnera, který to nepřipustí, byl ten hlavní podraz na voliče. To se neodpouští.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně hodnoceno. To je v národě převážně ateistickém jedna z příčin.

   Smazat
  2. Blogerka- to je dobrá myšlenka. Že v tom mohl být úmysl, mě ještě nenapadlo. Nu, i k stáru je nutné se učit! Q.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.