Reklama

úterý 10. října 2017

Jsou lidé, pro které jejich země není

Jiří Jírovec
10. 10. 2017         Obrys-Kmen
„A až vyrostete, nakopejte jí prdel“, končí svou báseň Petr Skoumal.
Týká se učitelky, která dětem určuje, kde je jejich vyloučená oblast, aby neotravovaly.
Vzpomněl jsem si na ten text, když jsem četl výrok jakési místostarostky, která odpálila ženu, která taktak přežívá v bydlíku: „Člověk se musí sám o sebe postarat. Bezdomovců ve velkých městech je také spousta, taky to nikdo neřeší a také se o ně nikdo nestará. Prostě jsi bezdomovec, tak si žij, jak chceš.“


Možná to neřekla, možná se jen tak zablesklo.

Ona politička má před jménem Bc a tak je zjevně obětí polistopadové propagandy. Opravdu si myslí, že si ti lidé žijí, jak chtějí? To je všechno, za co ve škole dostala bakaláře?

V současné době je česká společnost rozvášněna ohledně dotace, která, dávno, dávno tomu, přišla z EU. Jde o mizerných 50 milionů korun, tedy o jednu čtvrtinu ceny, možná již prodaného pražského luxusního bytu.

V Česku existují i jiné dotace, totiž na zbourání domů, které nechali jejich majitelé vybydlet. Cena pozemku je zřejmě vyšší než původní investice do budovy. Zabijí se tím dva ptáčci jedním kamenem: vydělá se na pozemku a obec se zbaví lidského odpadu. Ten ať si žije kde a jak chce…

Šmejdi, poslancující za ČSSD, nechali spadnout pod stůl údajně významnou část svého volebního programu, totiž zákon o sociálním bydlení. No aby ne! Obce by se musely postarat o socky, které nechtějí, a bez peněz navíc. Starostové by ve volbách mohli přetáhnout hlasy od sociálně dávno znecitlivělé strany.

V zemi Velkého bratra vznikla ve čtyřicátých letech píseň This Land is Your Land. Napsal ji Woody Guthrie, který v několika optimistických slokách sděluje, že Amerika a její krásy od západu k východu a od severu k jihu byly stvořeny „pro tebe a pro mě“.

Pak tam jsou ale dvě sloky, které se obvykle vynechávají:

„Vidím zástup hladových, kteří čekají před úřadem na pomoc, a ptám se, jestli i tohle je země, která byla stvořena pro tebe a pro mě“…

„Jdu dál a zastaví mě vysoká zeď s nápisem SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ. Na jeho opačné straně není napsáno nic a odtud začíná země stvořená pro tebe a pro mě.“

Je stále oblíbená a tak zazněla i na shromáždění před Obamovou inaugurací. Zpívali ji tam Pete Seeger, jeho zeť a Bruce Springsteen s podmínkou, že ty dvě sloky nevynechají.

Bylo to nejen připomenutí dob, kdy se ještě umělci angažovali, ale i upozornění na to, že ony dvě vynechávané sloky mají stále svoji platnost.

Stále jsou lidé, pro které jejich země není. Platí to i pro Česko.

Znám životní příběh jedné ženy. Není jednoduchý. Přišla o muže i o práci, která ji bavila. Z obou stran ji zaskočila nemoc.

„Nemá kožich, nemá fáro, nemá ani na cigáro“, zpívával Jiří Dědeček, když se ještě angažoval. Ta žena nekouří a nepije. Není ani mladá ani stará, je „jen“ nemocná a proto nemůže pracovat. Je, jako mnoho jiných, chudá. Má jen psa. Bez něj by byla na světě sama.

Nemá peníze na to, aby si mohla sama najmout byt. Zatím ji kdosi podporuje, jenže to není „systémové řešení“, o němž naši ztučnělí politici tak rádi blábolí. Je to jen krátkodobá parametrická úprava. Bez ní by byla na ulici a mohla si žít po svém.

Nepatří mezi ty, jimž magistrát poskytuje byty za cenu, kterou by si mohla dovolit. „Patříte jinam,“ říkají, aby se tam „jinde“ dozvěděla, že pro ni nemohou nic udělat.

Ta žena přestává patřit do své země. Je na špatném místě ve špatný čas. Není ze střední vrstvy, z níž se dají dolovat hlasy ve volbách.

Sama je slabá a není moci nebezpečná. Jenže do její situace se mohou dostat další, zdravější a stejně vydědění, pro něž nebude ani práce, ani dostupné bydlení.

Pak se začnou viklat ideály a dojde na kopání do prdele, protože lidé nebudou chtít zůstat tam, kam je moc odstavila.

7 komentářů :

 1. Jirovce sousede z Alberty !
  America je bohata zeme a o tu pani o ktere pises, by se snadno postarala.
  Aby se postarala , tak musi splnovat urcite podminky.
  Podle toho co jsi napsal tak splnuje.
  Nepije, nedela drogy, pracovala a je nemocna.
  America takove lidi nikdy nenechaji padnout.

  Na druhe strane, zde je mnoho tech, kteri nikdy nepracovali a zerou lepidlo (drogy) a to jsou bezdomovci. Kdyz je u vas zima, tak oni se stehuji k nam. Dokonce i tito lide maji pomoc, kterou si NEZASLOUZI.

  Jak je to v Cesku nevim a jak je to v polosocialisticke Canade take nevim ! U nas my nemame radi parazity, protoze jsme pracovali cely zivot.
  honolulu

  (President Trump, jim ted rusi Food stamps)

  OdpovědětSmazat
 2. Sytý hladovému nevěří. Platí to i v dnešní době.

  OdpovědětSmazat
 3. 15:28 - Verime a mame krestanske srdce. Casto vsak vubec nerozumime tomu, co vidime a netroufame se zeptat.

  OdpovědětSmazat
 4. ZÁKON O SOCIÁLNÍM BYDLENÍ? NAČ TA SLOŽITOST? JEDNODUŠE ZÁKON O CHUDOBINCÍCH. JSOU STÁLE V ŘADĚ OBCÍ, ALE JIŽ PRODANÉ, VĚTŠINOU CHALUPÁŘŮM, HOLT V TOM PROKLATÉM SOCIALISMU NEBYLY NĚJAK ZAPOTŘEBÍ. BUDOVALY SE JIŽ ZA HABSBURSKÉ MONARCHIE, BYLY SKROMNÉ, VĚTŠINOU PRO RODINU JEDEN POKOJ S KACHLÁKY. NO ALE LEPŠÍ NEŽ DNEŠNÍ KAPITALISTICKÁ SÍDLIŠTĚ POD MOSTY ČI V KANÁLECH. PRAVDA, KDYŽ HAVEL SOCIALISTICKÁ SÍDLIŠTĚ OZNAČIL ZA KRÁLÍKÁRNY, VŠIMLI JSME SI, ŽE TO NEJSOU ZÁMKY ANI LUCERNA PALÁC , ANI BARRANDOV. KOLIK BYLO TAKOVÝCH SÍDLIŠŤ STÁTEM NEBO DRUŽSTVY PO PŘEVRATU 1989 VYBUDOVÁNO? KOLIK BYLO POSTAVENO ZÁKLADNÍCH ŠKOL, ŠKOLEK, KOLIK NEMOCNIC, ALE TAKÉ PŘEHRAD ČI ATOMOVÝCH ELEKTRÁREN. A PROČ OBČANÉ NEMUSELI V TOM HNUSNÉM SOCIALISMU PLATIT VÝROBCŮM ELEKTŘINY ČTYŘNÁSOBEK JEJÍ CENY? PROČ, PROČ, PROČ? PROČ NENÍ U NÁS BEZPLATNÁ LÉKAŘSKÁ PÉČE - TEDY ASI JAK KDO NEMUSÍ PLATIT, PROČ SE VRÁTILY DOBY 1. REPUBLIKY, KDY TEN, CO SI ZAPLATÍ, DOSTANE ZKUŠENÉHO OPERATÉRA A TEN, KDO NA TO NEMÁ JE DÁN DO RUKOU UČEDNÍKŮ MEDICÍNY? PROČ TEN, KDO SI NEZAPLATÍ, DOSTANE ENDOPROTÉZU ČI ČOČKU ŠMEJD? PROČ SLEPNOUCÍ ČLOVĚK ČEKÁ NA VYŠETŘENÍ ZRAKU 4 MĚSÍCE A PAK ZNOVU NA VYŠETŘENÍ OČNÍHO POZADÍ DALŠÍ 4 MĚSÍCE? JE NA SKLADĚ PŘEBYTEK BÍLÝCH HOLÍ? PROČ JE ŘADA NEMOCNIC PŘED UZAVŘENÍM A PROČ JE LÉKAŘSKÁ AMBULANTNÍ PÉČE DOSTUPNÁ JEN 7 HODIN A JEN VE VŠEDNÍ DNY? MÁME PRÝ DOSTATEK LÉČITELŮ A MIMO AMBULANTNÍ HODINY SE MÁME OBRÁTIT S DŮVĚROU NA NĚ. UŽ SE NEPTÁM, PROČ KAPITALISMU SEBOU PŘINESL DO NÁRODA ŠÍLENSTVÍ A MNOHONÁSOBNĚ VĚTŠÍ POTŘEBU PSYCHIATRŮ, PSYCHOLOGŮ, PSYCHOTERAPEUTŮ. PROČ TEN KATASTROFÁLNÍ NÁRŮST SEBEVRAŽD - V TAK ZDRAVÉM NÁRODĚ, JAK NÁM PRÁVĚ ODS ŘÍKÁ - NÁRODĚ S VÍCE JAK MILIONEM INVALIDŮ - KAŽDÝ DESÁTÝ! NÁROD NEMÁ ANI ZDRAVÉ TĚLO ANI DUCHA. TAK TO JE VÝKON 28 ROKŮ DIKTATURY KAPITÁLU - VLÁDY OLIGARCHIE PROSTŘEDNICTVÍM POLITICKÝCH MAŇÁSKŮ..... PROBUĎME SE, NEHLEDEJME SPÁSU V 30 STRANÁCH, KANDIDUJÍCÍCH DO PARLAMENTU, ČÍM VÍCE PARTAJÍ, TÍM MÉNĚ DEMOKRACIE, NEVĚŘTE, ŽE TEN PŘEKŘIKUJÍCÍ SE DAV VE SNĚMOVNĚ MÁ TUŠENÍ CO TO DEMOKRACIE JE. ON MÁ JEN TUŠENÍ O VLASTNÍ POTŘEBĚ PENĚZ A TY DOBÝVÁ ZLEVA,ZPRAVA. OMEZME VOLBU NA DVĚ STRANY, STAČÍ V USA I BRITÁNII, NECHTĚJME BÝT LEPŠÍ - BLBCI, NÁM STAČÍ PRO TENTOKRÁT ANO NA VLÁDNUTÍ A KSČM DO OPOZICE A KDYŽ SE NEOSVĚDČÍ, TAK ZA 4 ROKY VYSTROJÍME POHŘEB. ODLOŽME NA DOVOLENOU SOC. DEM, ODS, TOP 09 I LIDOVCE!

  OdpovědětSmazat
 5. Je zajímavé, že Josef II. vyřešil sociální problém
  během dvou pětiletek jeho vlády. Nejdříve se o chudé a nemocné staraly fary ŘKC, podle nařízení císaře. V roce 1785 tato péče přešla na obce. Samozřejmě, že to bylo na úrovní oné doby, ale byl to krok vpřed. Později došlo k zlepšení péče za panování Františka Josefa,tuším to bylo v sedmdesátých letech XIX. věku. Naší milí socani už kroutí šestou pětiletku a výsledek? Nic, nic, zhola nic. Myslím, že by bylo vhodné, aby si nalili v Lihovém domě čistého vína a přejmenovali se takto: Protičeská asociální antidemokratická strana, v zkratce PAAS. Domnívám se, že by to bylo poctivé k jejich voličům.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 6. Je kousek před volbami, a (i v souvislosti s neúnosnou situací té paní, jak ji popisuje J. Jírovec) se vkrádá otázka.
  Která z polit. partají je u nás skutečnou zárukou toho, že sociální stát nebude jen volebním šidítkem na voliče, nejen ty "socky dole"?

  OdpovědětSmazat
 7. Odmítání odpovědnosti státu (tj. vlády) za dodržování základních lidských práv - práva na práci, na laciné bydlení, na zdravotnictví zdarma, ... je typickým projevem těžké psychopatie.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.