Reklama

čtvrtek 12. října 2017

Jsou to daleko větší blbci než jsme se obávali

Jiří Jírovec
12. 10. 2017
Politik dělá politiku. Dobře, špatně nebo něco mezi tím. Nedílnou součástí politiky je kritika. Ta většinou pochází od opozice, i když se někdy do sebe pustí i koaliční strany, což je proces popsatelný jako sraní do vlastního hnízda. V českém politickém prostoru se objevilo sloveso zpolitizovat. Používají je politici, aby odrazili kritiku a snížili prostřednictvím Babišova jména volební preference ANO.


Tato pitomost jde až tak daleko, že jistý novinář z Hospodářských novin naznačil, že za posledním dílem z dílny Šumana může být Babiš. Jde o zveřejnění výpisu z bankovních účtů. Pokud Babiš není Šuman, tak to je průser, protože informace by musela uniknout buď z banky nebo živého policejního spisu.

Bylo to u Veselovského o jehož nestrannosti lze pochybovat, je-li pravda, že patří k Bakalovu mediálnímu impériu.

Mechanismus je vždy stejný: ČSSD na poslední chvíli udělá nějaký krok (reorganizuje policii nebo vydá memorandum o lithiu) ZDE a kritiku odrazí obviněním ze zpolitizování.

Zmíněné memorandum bylo diskutováno v Senátu ZDE .

Premiér Sobotka pronesl řeč, z níž stojí za zmínku jen tato pasáž: "V tomto okamžiku, kdy vzhledem k tomu, že platné horní právo ČR vychází ze základní premisy, že vytěžená surovina už nenáleží státu, náleží těžaři, nemá český stát žádnou možnost ovlivnit užití vytěžené suroviny, což je situace, kterou pokládám jako předseda vlády za situaci, se kterou se nelze smířit a na kterou musíme reagovat a naše vláda na ni reagovala."

Většina diskutujících si neuvědomila, že uvedená pasáž je klíčem k pochopení smyslu memoranda. To mluví explicitně o dohodě. Nejde o cár papíru, ale o dohodu mezi dvěma stranami.
Pro investora to znamená, že ČR do projektu nehodí vidle, takže mu zůstane kontrola nad užitím vytěžené suroviny.

To, že se lithium bude z vytěžené horniny extrahovat v Česku, je nepochybné, protože nikdo nebude milióny tun vytěžené horniny převážet dál, než je nezbytně nutné.

ČR tahá za kratší konec provazu, protože nemá "žádnou možnost ovlivnit užití vytěžené suroviny".

Sobotka varoval, že když budeme o lithiu příliš mluvit (tedy bojovat mezi sebou) investoři by mohli odejít jinam.

To je plácnutí do vody, protože jak prohlásil ZDE Zaorálek: "V tuto chvíli se pracuje na studii proveditelnosti, která by měla být hotová v říjnu příštího roku, a pokud se ukáže, že těžba lithia je perspektivní, stát pracuje na tom, aby vznikla infrastruktura na využití lithia přímo v Česku."

Vláda zatím ví bezpečně jen to, že nemá na lithium drápy. Přesto urgentně vydává "nezávazné" memorandum k něčemu co nelze kvalifikovat ani kvantifikovat. Otázka je, kolik to jednou všechno bude stát. Po zkušenosti s OKD lze odhadnout, že hodně.

- - -

18 komentářů :

 1. Ať odejde Sobotka i investoři. Nám zůstane nezničená krajina a nerostné bohatství pro budoucí generace, kdy snad už nebudeme kolonií USA a naši lidé to dokáží rozumně využít.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že již jen pán bůh vyslyší, že zájem dnešní generace o lithium padne. Nové účinné baterie jsou již na cestě a lepší než z lithia.Budoucí generace budou lepší a využijí účinněji i ostatní prvky spojené s těžbou lithia.

   Smazat
 2. Nějaký idiot sralbotka nemůže přeci rozhodovat o budoucnosi ČR. Už jednou jsme byli podvedeni a absolutně nezákoně (bez referenda jenom zásluhou degenorovaných politiků )rozděleni. škůdce československých zájmů je třeba skutečně exemplárně potrestat a to třeba trestem smrti a zabavením majetku (včetně majetku rodin).
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. doplňuji i těch "účelově rozvedených a tím vyvedených z odpovědnosti. za uvedeného politika".
   Václav

   Smazat
  2. Navíc prezident Venca flaška složil přísahu na "Ústavu" a odstoupil, aniž by cokoliv podnikl a následně po rozdělení se nechal znovu zvolit. V podstatě by jej měli soudit za vlastizradu.

   Smazat
 3. V pruhovaném by to Sobotkovi s Havlíčkem docela slušelo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pruhovaní inženýři.

   Smazat
  2. Cela nebo samotka standarda či nadstandarda?

   Smazat
 4. Tady je moc pěkný článek pro vlastence:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201710046078509-volby-cesko-bomba/

  OdpovědětSmazat
 5. Křišťálově čistý socanský křišťál už tady byl a pokračuje dál.Myslím, že ČR se arbitráži s EMH, ve které půjde o biliony, nevyhne.Ti, co toto spískali budou sedět v ještě teplejších křesílkách a neponesou za své minulé činy absolutně žádnou zodpovědnost!!!SPD má šanci ty politické zaprděné křesílkáře, zloděje, podvodníky a vlastizrádce, pohnat k zodpovědnosti!

  OdpovědětSmazat
 6. Už jsem to sice psal, ale stejně jako kdysi uran , i lithium je na druhé straně Krušných hor. Můžeme srovnávat, kterak to dělají u sousedů v Německu.

  OdpovědětSmazat
 7. zbytečné diskuse - po zkušenosti s našimi politiky ODS + TOP ve spolupráci s ČSSD + lidovci - hrají s námi hru malá( spíš velká domů). Je to prostě tunel a další vykrádání národa a jeho zdrojů. I když p. Filipa a p. Okamuru úplně nemusím, tak zaplat pánbůh, že tuto otázku otevřeli. Stejně s tím nic nenadělají - budou diskutovat a my budem platit jako mourovatí,

  OdpovědětSmazat
 8. Volte ČSSD! Pouze čelní reprezentanti ČSSD vám zajistí lithiové akumulátory do vašich mobilů zcela zdarma.

  OdpovědětSmazat
 9. Podle ČS zákonů, VŠE, CO SE NALÉZÁ POD ZEMÍ NÁLEŽÍ STÁTU! Snad s nějakými výjimkami a toho, co bylo úmyslně do země zakopáno a dá se dohledat původní vlastník.

  Nevzpomínám si, že do těch výjimek patří NEROSTNÉ SUROVINY!

  A když se premiér ohání Horním právem, měl dost času na to, aby toto upravil změnou zákona ve prospěch státu!

  OdpovědětSmazat
 10. Jak jsem pochopil, základním problémem jsou hloupí a zkorumpovatelní politici, čehož důsledkem jsou naprosto devastační zákony, které umožňují snadno vysávat naše nerostné bohatství. Na tom se tedy podílí všechny doposud vládnoucí strany. Aktuálně to lze tedy řešit asi pouze zvýšením poplatků státu od těchto firem. Cesta nových zákonů je přece jen trochu dlouhá. Navíc vůbec nechápu, že když někomu povolím průzkum, nezajistím si zároveň, že jeho výsledek patří státu, který na jeho základě potom může provést standardní výběrové řízení na základě pro stát výhodných podmínek.

  OdpovědětSmazat
 11. Další tunel z dílny ČSSD. Sralbotka jako premiér nám sděluje, že se máme smířit s tím, že zisky poputují těžařům a vyvoleným z ČSSD. Už pokolikáté stejný gramofonová deska. Místo toho, aby řekl, že vláda okamžitě přijala potřebná opatření a jedno z nich je změna horního zákona. jenže to by ČSSD přišla o tu velkou domů. Jak průhledné a nízké.

  OdpovědětSmazat
 12. Jsem už z havírny dávno pryč. A jak vidím tak i to Horní právo se podařilo demokratům posrat.
  Horní právo za "totality" bylo jasné. Vše co je v zemi, náleží státu !

  OdpovědětSmazat
 13. Sobotka varoval, že když budeme o lithiu příliš mluvit (tedy bojovat mezi sebou) investoři by mohli odejít jinam.

  Myslím si, že "ó velký premier" Sobotka by měl už jít do ....(může si vybrat). Je to už půl roku politická nula a už nic jiného nebude. Zaslouží si to, co nadrobil.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.