Reklama

pondělí 9. října 2017

K 79. výročí Mnichova: Dělostřelecká příprava před útokem


Zdeněk Hrabica
9. 10. 2017
Je mi smutno, každý dobře ví, že nezmůžu vůbec nic. Nemohu hořekovat, že mi do hlavy má krajanka vlévá optimismus, že žijeme v dané chvíli, jako jsme nežili nikdy; přestože drahná léta pobírala z politiky měsíčně statisíce. Pravda, nebyla a není sama. Nemohu odporovat, že vzhledem k průměrným platům si můžeme nakoupit o hodně více kostek másla, než když do nás zloduchové cpali sádlo a špek. Chválím jednu krásnou herečku, které zběsilci za její účast na pražském studenstkém Majálesu urvali mládí; nakonec vstoupila do KSČ a jejím ručitelem byl skvělý režisér prof. Antonín Kachlík. Nelitovala, že chvíli pracovala ne hlasem ani tváří, ale rukama. Nechápu mladého a talentovaného umělce, který si v reklamě naříká, že jeho máma kdysi musela před studiem nějakou dobu lepit podrážky, aby si vylepšila kádrový posudek. 

Opovrhuji těmi, kdož se chrání tím, že se nikdy s ničím a s nikým nezapletli a byli čistí jako běloba kremžská. Když předtím dosyta žrali a mlaskali. Přitom je zcela potvrzené, že aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají vůbec nic. Je mi smutno, když nezanedbatelný autor dálkových rozhovorů, vystudovaný také v lavicích Vysoké školy ÚV Komsomolu v Moskvě, dal po emigraci do západního Německa v osmdesátých letech minulého století své poznatky ze SSSR Spolkové zpravodajské službě Bundesnachrichtendienst . A nyní v televizním pořadu GEN lustruje se vztyčenou hlavou novodobé prezidenty: Havel dal prostor stavbě Tančícímu domu, Klaus zakázal stavbu velkolepé Kaplického knihovny- Chobotnici a Zeman zřídil zátarasy v prostorách Pražského hradu.

Čo bolo to bolo, Terazky som majorom!

Nemohu zabránit bezbřehé svobodě pro někoho, ne pro každého, v níž si dneska již připadám jako v Protektorátu Bőhmen und Mähren, když moderátor internetového servru zpovídá jednoho ze stále neoceněných. Koná na místě v Německu, v němž si „hrdnové“ prostříleli cestu z pekla do ráje. A jímž dává i armáda v zemi bez suverénní armády prostor ve svém muzeu, zatím co jiné už dávno krutě potlačila.

A stejně se nic neděje.

Všelijaké režimem povolené buňky se chvějí a bojí strachem hlučně protestovat, je jich často jako do vrabců, když střelí, neboť jim bylo dáno uždibovat aspoň drobek z pecnu zcizeného bochníku.

Ale stejně mi to všechno připadá jako klid před velkou bouří, nebo jako noční odhodlání při dělostřelecké přípravě, kdy nikdo pořádně neví, co z toho nakonec všeho bude.

Lana na kola!

Ilustrace František Bidlo

12 komentářů :

 1. Mluvit o dělostřelecké přípravě je předčasné, spíše se dá hovořit o oboustranném "průzkumu bojem ..."

  OdpovědětSmazat
 2. Nojo. Kaplickeho zeleny chrchel si nezaslouzime. Zkuste neco lepsiho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kaplického GODZILINEC, je stále šmejdy vnucován... Kdyby jenom Godzilí "chrchel" - GODZILÍ HO&no(GUANO)!

   Smazat
  2. I chrchel bude, proč myslíte, že si vdova Kaplická zasedla na Babišovu kandidátku do Prahy? Aby zvelebila Modřany? Už to přece avizovala jak Krnda, tak sám veliký Babiš. Akorát to nechtějí před volbama moc provětrávat, protože by jim to mohlo odebrat cenné bodíky. Takže nashledanou po volbách a to tak brzo že si nestačíme protřít oči.

   Smazat
 3. Je to šílená doba a pro štětku němcovou krásná doba.

  OdpovědětSmazat
 4. Umelci herci ,kteri chcipali hlady ve vile na Orechovce s dvema auty v garazi a s angazma v prazskem divadle .nebo hrali v kazdem filmu a v televizi ale za komunistu strasne trpeli .Na bliti . . .

  OdpovědětSmazat
 5. Umelci herci ,kteri chcipali hlady ve vile na Orechovce s dvema auty v garazi a s angazma v prazskem divadle .nebo hrali v kazdem filmu a v televizi ale za komunistu strasne trpeli .Na bliti . . .

  OdpovědětSmazat
 6. Se vším mimo zabezpečení hradu souhlasím. Já si také svůj dům chráním dle jeho významu. (co mohou stohoven tak jiní mohou více. Vážím si Vašich názůrů , ale v tomhle jste mimo.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On tam cituje Grůšu, nebo koho, to není názor autora.

   Smazat
  2. To jsou nazory Karla Hvizdaly ,nejprve leninskeho studenta pak emigranta do NSR posleze Havlova fanouska

   Smazat
 7. Moc pěkný článek. Díky.

  OdpovědětSmazat
 8. Já souhlasím zcela z bezpečnostními opatřeními na pražském hradě, běžte se projít po zahradě Bílého domu, zkuste to v paláci královny Alžběty a možná ještě stihnete zaznamenat, co "to" s vámi udělalo. Kdyby došlo k teroristickému útoku na Hradě, koho byste vinili? Sebe, že jste nesouhlasili se zabezpečením Hradu a prosadili volný přístup. A komu se to nelíbí, ať na Hrad nechodí, můžete se přece svobodně procházet hrady a zámky pana Schwarzenberga či jiné šlechty v Česku.
  Pokud jde o někdejší a dnešní umělce či "umělce". Trochu i blbce zarazí ten jejich myšlenkový zvrat pod tlakem peněz. Z někdejší avantgardy národa se stala tupá, vyprázdněná retrogarda. Jsou čestné výjimky. Kde jsou ale Werichové, Chaplinové. Ta retrogarda, to je ještě daleko horší krach, než jsme prožili s některými "umělci" za protektorátu Böhmen und Mähren.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.