Reklama

neděle 29. října 2017

Kapitalismus a nerovnost po sto padesáti letech. Měl Marx pravdu?

Napsal/přeložil: Anatol Liven
29.10. 2017   Eurasia 24
Rychle rostoucí nerovnost žene naši civilizaci do záhuby. Proč digitalizace průmyslu a dalších odvětví ekonomiky tento proces ještě urychlí a k jakým může vést důsledkům, rozebírá Anatol Liven ve svém článku pro diskusní Valdajský klub.
Předpověď Karla Marxe spočívala v tom, že počet bohatých vlastníků (buržoazie) se bude postupně snižovat, zatímco ostatní se pohrouží do bezrozměrného proletariátu, který nakonec povstane, aby svrhnul pány a zavedl nový socialistický řád.

V průběhu století po jeho smrti se ukázalo, že jeho analýza neodpovídá skutečnosti kvůli dvěma faktorům, které nemohl předpovědět:

Úspěšná kapitalistická industrializace vytvořila rozsáhlé prozatímní třídy, počínaje kvalifikovanými dělníky, například elektrikáři, a konče profesionálními manažery střední třídy, úředníky či inženýry. Možná sice nedisponovali velkým kapitálem, ale dobře si vydělávali a samozřejmě se neidentifikovali s „obyčejnými“ nekvalifikovanými dělníky.

Druhý faktor spočíval v tom, že z důvodu potřebnosti pro případ války, kvůli strachu z revoluce, pocitu národní solidarity nebo křesťanského milosrdenství kapitalisté souhlasili (byť neochotně) s přerozdělením bohatství a vylepšením živobytí lidí skrze státní systémy sociálního zabezpečení.

Nicméně dnes se na Západě rozvíjí situace, která je mnohem blíže k Marxovým předpovědím, ačkoliv on sám nemohl předvídat její konkrétní příčiny. Viděl by (a Francis Fukuyama to ve svém Konci historie neviděl), že současné technologické změny jsou samy o sobě revoluční silou, která – zatímco transformuje výrobní prostředky – transformuje také společnost a politiku.

Komputerizace a automatizace zbavily široké vrstvy dělnických tříd bezpečných a dobře placených pracovních míst a vytvořily z nich řady špatně placeného prekariátu (lidí sice momentálně zaměstnaných, ale žijících v permanentní nejistotě a v neustálém stresu ze ztráty práce, bydlení, schopností splácet závazky, zajistit důstojné podmínky pro výchovu a vzdělání dětí apod. – pozn. edit.).

Tento proces se nejenže zintenzivňuje, ale začíná také postihovat profese střední třídy. Současně se nový proletariát střetává s rostoucí konkurencí ze strany migrantů ze zbídačených a válkami zachvácených oblastí Afriky a Blízkého východu.

A do toho všeho vstupuje genetické inženýrství. Dnes ve Spojených státech, podobně jako v Rusku v devadesátých letech, sledujeme poprvé za víc než století nárůst úmrtnosti v řadách dělnických tříd. Zato bohatí žijí déle a déle. Jestliže dosáhneme situace, kdy bohatí budou žít dobře a vesele do 120 let, zatímco většina obyvatelstva bude umírat v šedesáti, tehdy se nejen ona demokracie, ale i samo lidstvo bude nacházet ve smrtelném nebezpečí.

Deindustrializace a finanční politika nejenže koncentrovaly ještě více bohatství do menšího počtu rukou, ale současně vytvořily i reálnou mezinárodní kapitalistickou třídu, která necítí jakoukoliv sounáležitost a soucit s chudými ve svých zemích.

Když se u některých kapitalistů, takových jako Bill Gates nebo Warren Buffett, vyjeví pocity milosrdenství a soucitu, jejich peníze jsou přednostně utraceny na pomoc chudým v Africe, a nikoliv v USA. Stejně tak boháči, kteří podporují sociální instituce typu fotbalových klubů, jako třeba Roman Abramovič, si budou dále žít své nablýskané životy na Západě, a ne pomáhat v zemích jejich původu. S vyloučením hrozby revoluce (v současné době) nemají samotní kapitalisté ani státy důvody starat se o chudé.

Povede nakonec tato ostrá nerovnost k revoluci levice, nebo spíše k radikálnímu nacionalismu pravice vedené představiteli zničených středních tříd? Nebo vlády předvedou schopnost ignorovat kapitalistickou elitu, provést včas radikální změny v přerozdělování bohatství a zavést kontrolu nad automatizací ekonomiky? Právě na tom může záležet budoucnost současné civilizace.

Zdroj: valdaiclub.com

96 komentářů :

 1. Kapitalisté ztratí veškerou podporu a normální lidé se vrátí k socialismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale nestraš, člověče.

   Smazat
  2. Mám , na rozdíl od vás dojem, že kapitalismus vystrašil a hlavně zbídačil tolik lidí, že jej za chvíli bude mít dost většina !! Lži miliardářů, cenzura a zkorumpovaní novináři na dlouho tento zlodějský a pracujícím lidem nepřátelský režim dlouho neudrží !! Již teď kapitalismus mele z posledního a bez dluhů by rychle skončil !!

   Smazat
  3. Kapitalismus je slepá větev vývoje společnosti, protože z důvodu nespravedlivého rozdělování společenských zdrojů (nadhodnoty) mezi lidmi práce a vlastníky výr. prostř. přináší třídní rozpor (pnutí, antagonismus). Ten lze řešit demokratickou cestou (pluralismem) nebo třídním bojem (ozbr. násilím). V obou případech nakonec zvítězí socialismus, který tak umožní vyšší stádium spol. vývoje.

   Smazat
  4. Ano,...tady vidíte,kde nás ten Gavólův humusarismus dostal,o těch nejméně 150 let spátky,podstata je pryč,vše je ukradené a zašantročené,to,co se tu těch150 let budovalo a za co mnoho lidí položilo své životy...toto je ta gavólovina,kterou tito bezrozumovci ještě opěvujíje zajímavé,že to nezničily dvě světové války,ani socialismus,kterému to tito darebáci dávají za vinu,ale pár let vlády gavólistů,klausovců a sobotkovců.....sláva jim,dokud se národ neprobere,jak říká ten Marx........

   Smazat
  5. 11:46 Tyhle výkřiky o spálené a rozkradené zemi už nikdo nežere. Podívej se kolem sebe a vzpomeň si, jak to všechno vypadalo před třiceti lety.

   Smazat
  6. 12:06
   Rozhodně líp než ta týhle untermensch debilokracie!

   Smazat
  7. Myslíš ty vyspravené barevné paneláky minimálně 30 let staré, kterých se lidi drží jak veš košile, protože nikdy, NIKDY nebudou mít nic lepšího? Nebo opuštěné tovární areály, kde sídlí milion soukromých firem, z nichž některé mají až šest zaměstnanců? Nebo bezdomovce postávající před azylákem, nebo během dne před Kauflandem? Nebo Ukrajince a Rumuny, jak jdou za almužnu do práce?

   Smazat
  8. 12:17 Trvám na tom, že na tahle hesla naskočí jen pár zoufalců.

   Smazat
  9. Pro 12:06 : A ještě si porovnej r. 1945 a 1975 - také mezi nimi uplynulo 30 let...

   Smazat
  10. Ať o tom přemýšlím jak chci jediná možnost je opravdu, beztřídní společnost - socialismus.

   Smazat
  11. Ale to, co nám tu před tím předváděli komančové, byl státní kapitalismus. Socialismus je teprve před námi

   Smazat
 2. Zase dalsi inteligent nema dost omilani marxu atd. Daleko lepsi a spravnejsi jsou Ekonomicke clanky o Rentach /Ricardo/.
  Jaka je hodnota treba marxovy prace , kdy delnik kopa , vykopa jamu na Sahare?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Važený 0:19, podobně, jako jistý "ekonom" Kohout, žvaníte a nevíte o čem. Vyrobil jste si blábol, který nemá s Marxem nic společného a pak jste ho "rozcupoval". Pro neznalé dobrá oblbovací metoda.
   Jirka

   Smazat
 3. 23:44 pokud nevtipkuje, tak neumí číst, pokud umí, postrádá schopnost cokoli pochopit, pokud chápe, je asociál lhostejný k budoucnosti jiných. I tak a bohužel, zůstává oprávněným voličem.

  OdpovědětSmazat
 4. Tady žádný kapitalismus, stejně jako demokracie není! Tady vládnou šmejdi, kteří vytvářejí dluhy a staví armádu proti Rusku. Vytvářejí evropskou ISIL.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:41 neplácejte! To, co je tady, je echt kapitalismus nebo spíše jedno jeho vývojové stádium. A jak si vlatně kapitalismus představujete Vy?
   S tou demokracíí máte samozřejmě pravdu, ta tu nikdy nebyla! Zastupitelská demokracie je nesmysl. Tento myšlenkový konstrukt ostatně vytvořil až prezident Woodrow Wilson. To byl shodou okolností ten, za jehož mandátu byl přijat zákon o FEDu.
   Jirka

   Smazat
  2. Není zde ideální kapitalzmus - jenže ten, stejně jako ideální komunizmus existovat nemůže. Nejdřív ho slíbila ODS, když to nešlo, slíbila ho TOP, a slibují ho další a další strany - jenže žádná očekávání ideálního kapitalizmu nesplní, protože není možné je splnit.

   Smazat
  3. 6:54 - Kapitalismus jsme měli 2x - za 1. ČSR a po převratu 1989. Proto máme z něho mnoho negativních zkušeností. Komunismus (ani ideální) jsme neměli ani 1x - tudíž nemáme z něho žádní zkušenosti.

   Smazat
  4. Ad 6:54 - souhlas, ono je to stále nastejno. Neexistuje ideální feudalizmus, ani kapitalizmus, ani socializmus, či komunizmus. Vše závisí na morálce a chování občanů. Toto definuje vše.

   Smazat
  5. 8:57 Ideální a přirozné lidské povaze je pouze a jen otrokářství! Lidé po něm touží podvědomě a toto podvědomí promítají do svých sexuálních tužeb a snů - být spoután, mučen, bičován či drcen nožkami faraonky či královny, nechat si chcát od ní do své špinavé tlamy atd. atd. A naopak! Provádět toto jiným. Je to lidské a správné, veškeré zlo světa plyne právě a jen z umělého potlačování těchto přirozených pudů a práva na jejich realizaci ...

   Smazat
 5. Jak to bude vypadat v případě bezhlavé výměny zastupitelské demokracie za přímou, nám ukázaly poslední volby. Hlasovat jdou lidé často zmanipulovaní či neinformovaní. Je zapotřebí kombinace obou metod tedy přímá jako doplněk k zastupitelské, určitě trestně-právní a majetková odpovědnost politiků a jejich odvolatelnost. A hlavně začít s jejich důslednou a průběžnou kontrolou. To se dosud neděje a lidé při dalších volbách nepřihlédnou vesměs k výsledkům předchozí práce svých zastupitelů. Jinou otázkou je, zda nějaká demokracie v současnosti ve světě vůbec existuje. Jenže pokud model demokracie zavrhneme, co zbývá? Diktatura, mocnářství? Polepšíme si tím? Určitě ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádný mocnář by si nenechal líbit to, co se u nás nazývá "církevní restituce"!!! My, stát, jsme si to nechali líbit, místo aby všichni ti podvodníci z parlamentu a církví šli rovnou do tepláků (a na dlouho)!

   Smazat
  2. Ad 7:00 - hloupost, císař Franišek Josef byl nějaký mocnář a církev podporoval. Církev (církve) jsou důležitou složkou společnosti! Kruciální problém je to, jestli společnosti věří v Boha, pokud ne, dochází k Vaším závěrům.

   Smazat
  3. vvenc 9:01 císař František Josef I se o Církev svatou Římskokatolickou opíral do té míry, do jaké byl silným panovníkem tuto ideologicky mocenskou instituci respektoval, zatímco reformátor císař Josef II do značné míry církev vyvlastnil, zrušil mnohé církevní řády a kláštery, když navázal na reformní orientaci své matky, Marie Terezie. Kdyby byl Franz Josef I silným a osvíceným panovníkem, místo o církve opřel by se o společnost, prosadil jazykové reformy a vyhnul se válce. Nepochopil ale procesy národních obrození, ani procesy dané rozvojem průmyslu. Možná právě proto, že byl v zajetí církevních dogmat, poněkud dezorientovaný pane vvenci.

   Smazat
  4. Jedině samoděržaví! A na lumpy bič, kolo a kůl ...

   Smazat
 6. Prostě Marx se nemýlil, jelikož jeho závěry vyplývají z vědecké analýzy společenských procesů. Dodnes je nikdo z "vědců" nevyvrátil, jenom ideologické mystifikace podplacených či vypatlaných hlav. A že by kapitalistická vláda provedla nějakou radikální změnu směrem k "ideálnímu" kapitalismu? Vždyť tento kapitalismus je ideální pro kapitalisty sám o sobě. A stát jsou kapitalisté zorganizovaní v panující třídu. Svět se vyvíjí a všechno má svůj začátek a konec. Kapitalistický systém musí zaniknout nebo zanikne život na této planetě. T

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marxe nenávidějí ne proto, že by jen postřehl a poté formuloval to, o čem píše autor. Ale proto, že nedvojznačně pojmenoval cestu k osvobození lidí práce. A sice zespolečenštění výr. prostředků a odstranění kapitalistické formy vykořisťování, která v jeho neoliberální formě dosahuje výšin dokonalosti.
   Hlavním protivníkem (nepřítelem) lidu obecného nejsou populistické polit. proudy, ty jen zbytečně odvádějí pozornost od toho hlavního. A tím je neoliberální kapitalismus a všechny jeho instituce (hospodářské, bankovní/finanční, politické, mediální a mocenské), které je udržují při jeho třídním panství.

   Smazat
  2. Hele, komunistický blbečku Opluštile, vlastním dodávku a nářadí, tzn výrobní prostředky. Jsem podle tebe kapitalista a vykořisťovatel? Toužíš mé výrobní prostředky zespolečenštit? Nasrat, zlodějský rudý blbe.

   Smazat
  3. Ad 7:18 & 8:57 - myslím, že Vám oběma chybí VUML. Přirozeným řádem je dané, a na tom je vývoj a rozvoj společnosti založený, že je, a i nadále vždy bude, v přírodě existovat nerovnost! Člověk je součástí přírody. Marx - nemarx!

   Smazat
  4. 9,04
   Co tady zase zvracíš ty havlobanderovskej kolaborantskej zmetku?!!!!!
   Ty bys sis VLASTNÍMA PAZOURAMA NIKDY NEUTŘEL ANI PRDEL!!!!!!!!!

   Smazat
  5. Re (09:04):
   Nikoliv! I se svou dodávkou a svým nářadím se kapitalistou nestáváte. O pokud z vašeho podnikání i řádně odvádíte daně, není důvod, proč vás dál zespolečenšťovat.
   Jste zcela nezajímavou malou rybou.
   Tož tak, vypatlaný chytrolíne! ...

   Smazat
  6. 9.07 Chcete říct, že jsou mezi lidmi tací, kteří se obejdou bez vzduchu, vody a potravy??? A na druhé straně tací, kteří mají na vzduch, vodu a potravu větší nárok????

   Smazat
  7. @ 9:04
   Nejsem v tom tolik zběhlý, ale myslím, že vykořisťovatelem byste byl pouze v tom případě, že vaši dodávku poskytujete najmuté pracovní síle, jejíž výsledky práce si pak přisvojujete.

   Pokud naopak jezdíte vy pro někoho, kdo vám platí pouze tolik, abyste regeneroval svoji pracovní sílu a vše nad to kumuluje, tak jste naopak vykořisťovaný vy.


   @ 9:07
   - "je, a i nadále vždy bude, v přírodě existovat nerovnost!"
   - "Člověk je součástí přírody."

   Jenže člověk je takovou součástí přírody, u které se vyvinulo vědomí. A má schopnost (prací) měnit a přizpůsobovat své (přírodní, sociální) prostředí svým záměrům.

   To, že na sebe ráno obléknete šaty, sednete do auta odjedete nakoupit do obchodu, je výsledek tohoto záměrného přetváření. Na tom není nic přírodního.
   A uspořádání společnosti, to jaké uvnitř ní fungují vztahy je výsostnou doménou takovýchto vědomých a záměrných rozhodnutí.


   Navíc samozřejmě, to že je něco "přirozené" neimplikuje že to je "správné" (dobré, žádoucí) Jde o dvě nezávislé kategorie...   Smazat
  8. Něco pro toho živnostenského blbečka 9:04 - nejste kapitalista, nicméně bez práce a výrobků průmyslových dělníků, kteří jsou vykořisťováni velkým kapitálem byste nemohl existovat. Nebo jste si snad vyrobil tu dodávku, vytěžil suroviny na její výrobu, vytavil ocel, vyválcoval profily, smontoval v robotárně vozidlo, vyfrézoval a vysoustružil nástroje, které používáte? Leda tak velký kulový. Takže jen parazitujete na průmyslových dělnících i se svým kapitalistickým státem uděleným paušálem 80% odpisu. A kdyby dělníci vyráběli podle jiných technických ukazatelů výrobky, které garantují funkčnost déle než ty obligátní dva roky (či 5 let), neměl byste ani co opravovat. Tak se zamyslete, pokud máte čím. T

   Smazat
  9. karpi 10:08 Ačkoli v tom nejste tolik zběhlý, popsal a zdůvodnil jste oba problémy velmi přesně. Výkřiky typu "je, a i nadále vždy bude, v přírodě existovat nerovnost!" jsou ve vědomé lidské společnosti těžko obhajitelné.
   Jirka

   Smazat
  10. Nevím 9:04, do jaké míry jste kapitalistou, rozhodně ale jste vulgární nedovzdělanec, který si, jak to vypadá, zakládá na majetečku a pokud možno, i výsadním postavení. Pak je pravděpodobné, že pokud byste se stal skutečným kapitalistou (vlastníkem přiměřeného kapitálu), žil si daleko nad svůj osobní společenský přínos ze zaměstnanců, pak bych vás rád proměnil v zaměstnance vaší vlastní firmy, ovšem pouze s odpovídajícím platem. Vaši vydřenou dodávku, nářadí atd. vám samozřejmě přeju, protože jestli provozujete řemeslo vlastní silou, jste člověkem, který si dře kůži stejně, pokud ne víc, než každý zaměstnanec. Tuším, že jak jste zotročen ani nechápete.

   Smazat
  11. 9:04 Hele ty dodávko. Hlavně jezdi pomalu a nechlastej. Jste hlavní druh blbů, co je na vyhynutí.

   Smazat
  12. Ad Karpi 10:08 (@9:04) To sice říkáte pěkně: "A má schopnost (prací) měnit a přizpůsobovat své (přírodní, sociální) prostředí svým záměrům." Ale již po cca 5000 let se člověk stále jenom a pouze přizpůsobuje přírodnímu zákonu nerovnosti!

   Smazat
  13. vvenc 17:41 A nebo je to tak, že 5000 let si vládnoucí oligarchie snaží tímto způsobem zdůvodnit svoji existenci. Nejdříve to byl "boží" zákon a od dob Darvina je to zákon "přírodní". Nido ale nikdy prokazatelně nezdůvodnil, proč by tyto umělé konstruky měly a musely fungovat ve vědomé lidské společnosti bez lidských parazitů a utlačovatelských struktur.
   Jirka

   Smazat
 7. Běžte s Marxem a jeho praxí dávno vyvrácenými komoušskými bláboly do prdele, trapní komunističtí pohrobci. Dostali jste ve volbách pouze 7.8%. Lidi na vás serou víc a víc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8,52
   Za to kolaborantská TROP09
   dostala tolik hlasů,že může jít na Saharu stavět hrady z písku ty imbecilní hovnoto z retardovaný multikulty čubky!!!!!!!!!

   Smazat
  2. To, že komunisté dostali 7,8% hlasů není důkaz nepravdivosti Marxových závěrů. Praxe naopak potvrzuje tyto závěry. Že to vy vidíte jinak, není chyba Marxe. A není všem dnům konec.

   Smazat
  3. Ve volbách dostali 7,8 obchodníci s levicí, hovějící si zbůhdarma v pohodlných křeslech za výrazně nadprůměrný plat. Na skutečné levičáky, komunisty, či sociální demokraty se lidi nevykašlou a zvolí je. Jen co poznají, že to nejsou žádní Sobotkové, či Filipové.

   Smazat
  4. Zatím z toho NIC vyvráceno NEbylo, pouze přetransformováno. Za spolehlivě nejkvalitnější transformaci považuju dílo nacionalistického marxisty finského filosofa Kaie Murrose. Znáš, troubo? - http://revolta114.blogspot.cz/2013/04/kai-murros-revoluce-jak-na-ni-v-moderni.html

   Smazat
 8. Nerovnost v lidské společnosti = diktatura silnějších, tedy ozbrojené (penězi či zbraněmi) menšiny. Tak to zde máme a přesto člověk bude toužit vždy po diktatuře většiny (bez peněz a bezbrannou). Marx má samozřejmě pravdu, přesto, že nemohl tušit, jakými technologiemi a propagandou bude ovládána společnost za více jak půldruhého století po sepsání Komunistického manifestu. Ten vzdor těch utiskovaných a vykořisťovaných zde bude, ta otrocká práce byť v různých podobách nezmizí, stejně jako ta propaganda o (neexistující) svobodě člověka či tzv. kapitalistické demokracii. Lidská společnost se jednou posune o krok vpřed, pokud ovšem oligarchové a jim poddaní militaristé neskoncují se Světem. A to, při jejich nenasytnosti, nelze vyloučit a současnost jejich bezcharakternost, milovnost masového vraždění a podlost plně odhaluje.

  OdpovědětSmazat
 9. Je to úděl kapitalismu. Konkurence, růst, rychlejší efektivita výroby proti konkurenci. Tím menší potřeba živé síly, snižování ceny práce, pak nadvýroba, menší kupní síla, krize, krach, militarizace, válka.
  Ale zatím vlak bez strojvůdce jede, lidé ve vagonech se radují že se už ani nezastavuje ...
  A mládež u "pirátů", bez kritického myšlení, to prý pomůže ještě zrychlit.

  OdpovědětSmazat
 10. A že ten socialismus nikde na světě nefunguje, čím to bude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10.44
   lebo tí socialistickí vodcovia boli často rovnakí neschopní manažéri ako súčasní politici.
   Lebo ak ťa má niekto riadiť, tak ten manažér musí mať dostatočné schopnosti, prax a charakter aby riadil spoločnosť v prospech spoločnosti a nie v prospech seba.
   Lebo tí socialistickí miestni riadiaci kádru boli neschopní a ty alebo tvoji rodičia ste boli tiež neschopní lebo ich nedokázali vymeniť.
   Lebo aj vtedy držali tvoji rodičia hubu a krok.

   Ten socializmus nefungoval preto, lebo tvoji rodičia boli pasívni, hlúpi a neschopní

   Smazat
  2. 12:16 Vrátím se k původní otázce, kde jsou lidi tak strašně chytří a socialismus jim funguje?

   Smazat
  3. 10:44 jako by ten kapitalismus někde na světě skutečně ve prospěch všech fungoval. Ostatně, nějaké ty nikoli neo a liberální demokracie ve světě existují a zdá se, že poučeny Marxem, jsou většině přínosem. To byste ovšem musel chtít vědět a o hodně víc přemýšlet.

   Smazat
  4. 13:10 Socialismus nefunguje, kapitalismus nefunguje, tak co navrhuješ?

   Smazat
  5. Ale co Čína, kde sice funguje trh, ale vedoucí úlohu si udržela komunistická strana, která diriguje celou zem a je schopná strategického plánování na příštích 20-25 let! Takže socialismus funguje. Druhým typem fungujícího socialismu byla Jugoška. Tu museli pro odstrašení krvavě zničit za pomoci džihádu, narkomafie a nácků!!!

   Smazat
  6. V Číně funguje socialismus??? Ale jsi ty.

   Smazat
  7. Čína funguje? Ano, funguje. - Je tam socializmus? Ano, v Číně je socialismus. Vede to komunistická strana Číny? Ano, vede. - Pro 22:18 je to velké překvapení? Ano, je.

   Smazat
  8. 23:42
   V Číně jede kapitalismus 19. století pod vedením partaje která se jen ze setrvačnosti nazývá "komunistická". V jejich "socialismu" by jsi ty bambulo pošel hlady do týdne. Už raději nic nepiš, ty "znalče".

   Smazat
  9. 1:55 - cizinče, kde máš argumenty. "Bambulo" není argument. Byl's v Číně? Snad ti už došlo, že socialismus může mít mnoho podob. Jeden úspěšný byla Jugoslávie a druhým úspěšným je dnešní Čína. Na tom nic nezměníš ani tisíci bambulema.

   Smazat
 11. 10:44
  Voní budou nesmírně genitální finanční meganumero ala Kraďousek!!!!!:-))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kde že to funguje?

   Smazat
  2. 11:22
   A kde že funguje ussacka debilokracie a havlobanderismus????

   Smazat
  3. 12:15 Netuším, co myslíš svým termínem "ussacka debilokracie a havlobanderismu", ale já jsem se nikdy neměl líp, jak teď.

   Smazat
  4. 12:23 "ale já jsem se nikdy neměl líp, jak teď" tak proč o tom jak jsou na tom jiní a kam to celé spěje přemýšlet, že sobče.

   Smazat
  5. 13:27 To jsi mimo s tím sobectvím. Já se totiž sakra starám o to, abych se měl dobře. Těch, co seděj na zadku a brečej, jak se maj špatně, mi fakt líto není.
   Jo, doba, kdy se soudruzi o každýho postarali, je nenávratně pryč. Naštěstí.

   Smazat
  6. Tak tady nepindej a mazej něco pořádnýho dělat ty zakuklenej STACHANOVČE!!!!!.-D

   Smazat
  7. 13:58 Buď v klidu, mám svůj byznys ošéfovanej.

   Smazat
  8. 14,25
   Jestli ho máš ošéfovanej jako udavač Havel svůj chlast.....no potěš koště!!!!.-D

   Smazat
  9. 14:33 Můj byznys je v pořádku, neboj se nic. Ale je milé, jaké máš o mě starosti. Díky.

   Smazat
  10. 14,38
   Copak,kradeš jako desátník Kraďousek a svobodník Sralbotka??!!

   Smazat
  11. 14,49
   Jako vtip byla tvoje odpověď celkem ucházející

   Smazat
  12. Tupost a sociopatie toho "řemeslníka", který nepozná myslící a diskutující lidi od komunistů, je zarážející.

   Smazat
 12. 12:23
  A ty seš jedinej Čech????
  Já zas vím,že z týhle bídný debilokracie ala USSA se nevyhrabem ani za 100let!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud v tomhle systému vydržíme ještě dalších 100 let, tak za mě dobrý.

   Smazat
  2. Nevydržíme, bohužel. Čeká nás docela blbá doba. Strážcové nočních ohňů varují už delší dobu, ale blbcům zatím nedošlo.

   Smazat
 13. 12:38
  Seš příBUZNA s Jandou nebo Kraďouskem,že si v tom bordelu tak rochníš?!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Urážet mě můžeš, jak chceš, ale tím sem žádnej socialismus nepřivoláš. Naštěstí.

   Smazat
  2. 13:04
   Ty jsi urážka sám o sobě,nebudu dělat zbytečnou práci....!!!!!!

   Smazat
 14. Odpovědi
  1. Tak když ještě dneska jsou jedinci, kteří se slzou v oku vzpomínají na to, jak za bolševika "bylo dobře". Jak měli v obýváku to svojí černobílou teslu, před barákem embéčko, na který čekali půl roku, a v hospodě desítku za 2,20.

   Smazat
  2. 13:25 jednak mluvíš o časech před jedenapůl generací, druhak ignoruješ, že tenkrát nebyli bezdomovci, exekutoři, nezaměstnaní... panstvo se stotisícovými i milionovými příjmy na straně jedné a sotva desetitisícovými na straně druhé, nebo rodiny či matky, které nemají na to, aby dětem zaplatily školní obědy. Do sebe a svého zaslepeného blaha zabedněnče.

   Smazat
  3. 13,25
   Kdyby to dřív bylo tak špatný,tak se někde havlodebilníci množí dodneska bujením!!!!!
   Jo a pivo bylo pivo,ne ty dnešní EUROSRAČKY!!!!!!

   Smazat
  4. 13.25 : O kterém roce píšete ? Škodovku jsem kupoval v roce 1974 bez čekání , barevnou televizi v roce 1983 ! Představte si , že za 1.republiky žádná televize nebyla !

   Smazat
  5. 13:38 Bezdomovci můžou jít makat a sehnat si bydlení; nezaměstnaní můžou jít do práce; exekutoři jsou tu proto, že lidi si půjčujou prachy a nechtějí je vracet; panstvo tu bylo vždycky - na bolševických sekretariátech sedělo mraky darmošlapů, co brali nehorázný prachy za nic; a stěma maminkama, co nemají na obědy na mě nechoď, pokud tyhle maminky přestanou kouřit, zbyde jim na obědy peněz dost.

   Smazat
  6. 14,23
   No ty se viditelně předřeš!!!!!

   Smazat
  7. 14:35 Tak znáš to, voják se stará - voják má.
   Dělej to jako já.

   Smazat
  8. Nebavte se s blbem. Je to ztráta času a klesáte na jeho "úroveň"!

   Smazat
 15. K diskusi bych napsal vtip z doby totality: Víte co to je ještěrka. Krokodyl, který přežil komunismus. Nevím něco mně říká, že bude platit ... který přežil demokratický kapitalismus /další možný pojem neoliberální kapitalismus/.

  OdpovědětSmazat
 16. V tom, že je sociální nerovnost produktem kapitalismus má Karel Marx pravdu. Mýlí se v nastolování rovnosti - diktatuře proletariátu - diktatuře většiny. Ani kapitalismus ani diktatura proletariátu nejsou demokraciemi. Komunisté to přiznávají, kapitalisté to popírají. Cesta je jasná - směr demokracie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, bohužel si pod pojmem demokracie představuje každý něco jiného.

   Smazat
  2. Ale shodneme se na tom, že u nás není demokracie, ale jen formální hra na cosi podobného demokracii. Obecně se tomu říká demokratůra. V ní rozhodují majitelé médií a zákulisní hráči s kapitálem, aby skrz média zblbli lidi a ponoukali je volit imbecily jako Havel, Schwarzenberg, Fiala, Vondra, Benda, Langsádlová, Kalousek, Sobotka, Klaus a celá tahle galerka kolaborantů, defraudantů a slouhů!

   Smazat
  3. 19:31 V součtu těch imbecilů jsi zapomněl na Okamuru, Filipa, ČSNS, ANS a další zoufalce.

   Smazat
  4. 22:22 - vyjmenoval jsem slouhy, kolaboranty a defraudanty. Tebou jmenovaní mezi ně nepatří. Buď neměli ještě příležitost nebo to nemají v povaze. Kapiš?

   Smazat
 17. "Jestliže dosáhneme situace, kdy bohatí budou žít dobře a vesele do 120 let, zatímco většina obyvatelstva bude umírat v šedesáti, tehdy se nejen ona demokracie, ale i samo lidstvo bude nacházet ve smrtelném nebezpečí."

  Chtělo by se to říct přesněji. Pokud tento rozdíl bude mezi jedním procentem a zbytkem populace. Není to tak dávno, co byl na západ od Šumavy a drátů populární koncept dvoutřetinové společnosti. Dvě třetiny se mají v průměru opravdu více než slušně a ta plus mínus třetina má tak nějak smůlu, ale nenadělá potíže.

  To je koncept, která odpovídá realitě slavného sociálnímu státu v západní Evropě, a kde je mu dneska konec.

  Druhá podmínka je, že se těch 99% dokáže obejít bez parazitní třídy. A nenechá vytvořit žádnou novou. Což je úkol, na kterém - pravda, ne zrovna v nejpříznivějších podmínkách - pohořel nakonec i sám údajně všemocný a všehoschopný Stalin. Taky na to aspoň osobně doplatil, i když se kupodivu dožil aspoň třiasedmdesátky.

  Diktatura proletariátu bylo pro Marxe (a mnoho jeho následovníků, kteří ale všichni vycházeli z toho, že proletariát musí vyhrát v nejvyspělejších zemích) jen provizorium do doby, než proletariát dokáže plně kontrolovat výrobní proces (rozdělování samo sebou). Taky ale říkal, že za určitých okolností bude stačit ovládnout a kontrolovat banky. V Rusku a dneska třeba na Kubě se to provizorium protáhlo. Jak se můžete pouštět směr demokracie, když jste v obklíčení proto globálnímu kapitálu, který se vás snaží vcucnout jakýmkoli způsobem ? Gorbačov to udělal - s výhradou, že podělali to už i ti před ním - a vcucnutí a následné vycucnutí se odehrálo ještě mírumilovně. Radili byste komukoli, aby to opakoval ?


  - V R -

  OdpovědětSmazat
 18. Kapitalismus - co dokázal - války, války, války, stovky milionů mrtvých a diktatura jako řemen - říkáme ji "zastupitelská demokracie". Vše je organizováno pod kontrolou policie, armády, fízlů (o jakých se za socíku ani nesnilo) a ti stojí pod kontrolou militaristů a ti zase pod kontrolou oligarchie. Vše je usměrňováno tzv. i veřejnoprávními TV, které jsou plně ve službách - zase zájmů jen a jen oligarchie. Samozřejmě, že si přitom i něco sezobnou politické loutky a medializátoři (úměrně účinnosti propagandy a demagogie, kterou šíří), prezentované v tzv. partajích a mediích. A když zobu ubyde, tak loutka se přestěhuje do jiné maštale - partaje, media. Partajní veksláci - to je tzv. politický liberalismus. Jak myslíte, že se udržují v parlamentě mentálně postižení následkem DMO po více jak 27 roků?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitalismus funguje perfektně. Dokud potřebovali rozložit východní blok, tak to jelo jak na drátku. V momentě kdy se to podělalo, začali regulovat počet obyvatel po celé Evropě.

   Smazat
 19. Marx byl, velmi mírně řečeno, utopistický snílek, který měl dejme tomu jakž takž zmapován ranný kapitalismus, ale o budoucím vývoji tápal a to velmi. Každý ,včetně pana autora, kdo hledá východiska v Marxově "díle" řeší kvadraturu kruhu.V jediné Orwelově knize, je víc moudrosti než v celém Marxovi.
  P.S. Největší Marxista našich novodobých dějin byl president Beneš. Zestátníl 75% průmyslu a nepotřeboval k tomu ani jednoho dělníka. Komunisté později už jenom paběrkovali když to dorazili ševci a trafikanty a oháněli se Marxem Leninem a dělnickou třídou.
  Kapitalism is forever !!! Pamatujute si to vy pitomí kluci komunističtí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty znáš Marxe leda ze školení na VUMLu, když jsi u rudých ještě šplhával, viď?!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.