Reklama

.

.

pátek 6. října 2017

Kdo je největší parazit dotací? Odejitý ministerský náměstek nabízí kompletní přehled

Lukáš Wagenknecht
rozhovor
6. 10. 2017 ParlamentníListy

Firmy, které dostanou dotaci den po svém zřízení a které vzápětí zase zaniknou. Podnikatelé, kteří sponzorují několik politických stran a zároveň jsou příjemci štědrých dotací a investičních pobídek. Bratr ministra zemědělství, který sice dělá ministrovi poradce zdarma, ale jeho firma pobírá zemědělské dotace. A velké koncerny, které získávají od státu peníze, aby byly ještě větší a mohly úspěšně likvidovat menší konkurenty. 


Tyto a podobné informace o tom, jak se rozdělují dotace v řádu miliard korun a kdo z nich má největší prospěch, odhaluje veřejně přístupná webová aplikace Dotační parazit, kterou v úterý představil bývalý náměstek exministra financí Andreje Babiše a předseda neziskové organizace Centrum of Excelence for Good Governance Lukáš Wagenknecht.

Na webové stránce dotacniparazit.cz si může každý zájemce vyhledat informace o poskytnutí dotací z veřejných zdrojů, podle jména, IČO, právní formy nebo sídla příjemce. Pokud tedy někdo bude chtít zjistit, kdo v jeho regionu nebo městě pobírá největší dotace, stačí, když zadá jméno obce. Zvláštní soubor mají na webu dárci politických stran, nebo konsolidovaní příjemci dotací, tak je možné získat ucelenější přehled o dotacích, které získaly společnosti, jejichž konečnými vlastníky jsou nejbohatší čeští občané podle žebříčku Forbes. Z databáze vyplývá, že jde o Petra Kellnera, Andreje Babiše, Daniela Křetínského, Karla Komárka a Jaroslava Strnada.

Stát nemá přehled, koho vlastně podporuje

Problémem podle Lukáše Wagenknechta je, že stát nemá celkový přehled o tom, koho a v jaké výši svými dotacemi podporuje. Přitom jde podle něj o velmi citlivou věc, koho stát na jedné straně podpoří a koho tím zlikviduje. Vysoká dotace pro jednu firmu podle něj deformuje konkurenční prostředí.

Proč Dotační parazit vznikl? Podle jeho tvůrců existuje celá řada informačních systémů, které vznikly ze zákona, ale bez jakékoli koncepce a nejsou vzájemně propojeny. Jen Ministerstvo financí provozuje současně dva obdobné informační systémy o dotacích na základě jednoho zákona. Je to finančně nákladné a přitom to účel, aby existovala celková kontrola o poskytování dotací, natož aby byly poskytovány smysluplně a efektivně, neplní.

Podle autorů webové aplikace Dotační parazit jsou ... (celý text rozhovoru zde)

20 komentářů :

 1. Že by pan ministerský náměstek vycítil konečně svoji "životní šanci" a rozpovídal se o tom čemu i on sám napomáhal? Že by Kellner dostával dotace na své aktivity "půjček pro chudé" a dotace na vymáhání úroků ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Važme si pana náměstka a nepomlouvejme. Buďme rádi, že aspoň někdo.

   Vymazat
  2. Nikdo není bez viny. Lepší pozdě, než nikdy. Teď jde o to co se s tím v současné době dá dělat.

   Vymazat
  3. Něco málo o dotacích:
   https://www.youtube.com/watch?v=R0OkLpOa3kQ

   Vymazat
 2. A Vám to nejde pod nos proč, Anonyme 15:14?
  Vadí Vám, že to někdo otevírá?
  Jak jinak se o tom máme dovědět, než právě od člověka kdo to viděl na vlastní oči?

  Může Vám to vadit jenom buď, protože jste svoji námitku nedomyslel, anebo protože z nějakého důvodu potřebujete, aby se o tom nikdo nedozvěděl.

  OdpovědětVymazat
 3. V kapitalismu to je ta pravá demokracie. Takže vše OK.

  OdpovědětVymazat
 4. Dvacet let cekam, az se zacnou pozirat mezi sebou. Pred kamerami si sli po krku ale v zakulisi si nas rozdelovali. Ani ted to nedopadne jinak. Kdyby byl namestek skutecne nebezpecny, davno by byl zkorumpovany. A nebo by uz proste nebyl. Mel by smrtelnou autonehodu, nebo by ho potkala jina nehoda. Uz neverim ze se neco zlepsi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak zlé to u nás zase není. Nepřehánět.

   Vymazat
  2. Tak jsem se na tom dotačním parazitu trošku rozhlédl
   a když jsem v úvodu mezi podporovateli našel i firmu, která tady rozhoduje a především určuje,
   KDO je náš přítel a KDO nepřítel,
   tak mě zájem o informace opustil.

   Taková firma ve mně nevzbuzuje ani nejmenší špetku důvěry se svou "podporou."
   Pjakin
   role těchto firem ve světě popsal výstižně :
   "Americká velvyslanectví dnes ve světě
   v podstatě plní roli okupačních správ, které řídí místní elity, místní domorodce."
   V ČR to mají jednoduché,
   určitá část populace má svou podlézavost k silnějšímu zakódovanou snad i geneticky.


   Vymazat
  3. Anonymní6. října 2017 19:19
   No tak zlé to u nás zase není. Nepřehánět.
   ------------------------------------------
   Pravda tak zlé to není, ONO JE TO JEŠŤE HORŠÍ. Stačí s vzpomenout na Orlické sudy pod mostem a další a další.

   Vymazat
  4. Proč sem mícháte Orlické sudy? Vždyť to je docela jiná píseň.

   Vymazat
 5. Je asi logické, že největší příjemci dotací jsou výše uvedení podnikatelé. Mají také nejvíce firem, ato různé velikosti. Těžko bude největším příjemcem dotací ( eurodotací) majitel jedné nebo dvou trafik. Pokud tyto dotace byly řádně a dle práva poskytnuty, pak v tom není žádný problém. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 6. Každá dotace je dluh. A pozor, nebezpečný dluh. Jednoduše proto, že je nesplatitelný. Věřitel čeká na příležitost, kdy by mohl, skrz ten dluh "obdarovaného" vydírat. A ještě jednou pozor! Ten věřitel ví, že ta příležitost přijde. Jak prosté.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je sice naprostá pravda ,ale jak ze začarovaného kruhu, do kterého jsme s takovou chutí vkročili? Ano já jsem proevropský, už tím, že jsem proti EU (jak hezky říká Petr Š.), ale jak, spoluprací s V4 a dalšími až nás bude dost a potom se i naši "slavní" europoslanci otočí o 180 stupňů nebo je všechny vyměnit.... Karel z Plzně

   Vymazat
 7. Je to nějak stejný, jako když spousta firem má evidované sídlo v nějakém paneláku - třeba třicet firem v paneláku, kde se nikdy nikdo takový nevyskytoval. Fiktivní adresy. Jak vůbec mohl takovou neskutečnou prasečinu u nás někdo dopustit? On není žádný zákon pro firmy, a jejich nacionale? Kdyby se občan dopustil podobného jednání, a měl falešný doklady, vymyšlená jména, adresy, data narození apod. a tím by pro sebe získával řady výhod ( například různé dávky a podpory od státu) byl by trestně stíhán za podvod, ale tyhle šmejdy a darebáky nespostihne vůbec nic. Skoro by mně zajímalo, jestli něco takovýho může být i v jiných státech, nebo jestli je to jen následek českého polistopadového svinstva, uspořádaného kádrovými rezervami a komunisty, a zprasečeného tak, jak oni potřebovali. Teď na to každej vejrá jako vejr, řada reportáží v televizi již byla odvysílána o těchto fiktivních sídlech firem, a nikdo s tím nic nedělá. Jak je postihují exekutoři v případě krachu? A že krachujou jedna za druhou, jenže exekutor je na uvedené adrese nenajde. Jsou jen jejich dluhy a pasiva, zlodějny a podvody - firma samotná ne. To kdyby si takhle zkusil obyčejňák. Zkasírujou jeho rodiče, jeho děti, někoho prostě najdou, koho odrbou ty svině svinský, odporný. A tohle tady vládne - tenhle švajneraj. Dotace jsou zase jinej druh svinstva, další druh svinstva byly a jsou restituce -to by toho bylo! Až se změní režim a s ním vylezou na světlo boží zase jiný kurvy za účelem zviditelnění se, a každej si bude hrát na bojovníka se svinčíkem, to poleze ven takovýho svinstva - ale všechno promlčený! A o tom to je.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to je podporovat miliardáře aby měli víc.

  OdpovědětVymazat
 9. 21:48 takže ty pitomče opakuj výmysl, že si hadrák zorganizovali komunisté, aby mohli rozkrást stát. To znamená, že už měli pod palcem všechny ty zahraniční firmy a banky, které si náš národní majetek zprivatizovali, že všichni restituenti jsou komunisté a majetek vracený zejména církvi svaté Římskokatolické, je vracen do rukou komunistů. A pak pověz, kdo všechno z českých miliardářů je komunista, viz http://www.forbes.cz/miliardari/. No Babiš, zajisté!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že si hadrák zorganizovali komunistí na vrcholných funkcích, není žádný výmysl. A taky žádný bývalý komunista o práci nepřišel, i když se masově rušily podniky, ředitelství, a byrokratické aparáty, které jich byly plné, ale každá ta veš díky zrušeným ( skartovaným) kádrovým materiálům už měla předem zajištěné uplatnění jinde - v jiných byrokratických enklávách, které se začaly zakládat. Ti od vesel nalezly opět k veslům, do politiky, do dozorčích rad státních a polostátních podniků - za dvacetinásobky původního platu. Naše demokracie od samého počátku spočívala v tom, že ti, kteří si najdou práci, a budou pracovat, budou ze svých příjmů povinně vyživovat tuhle parazitickou verbež. Tak začala naše svoboda a demokracie, tím jsme se zbavili "totality". To, co jsi napsal, je paradoxně pravda, i když to označuješ za "výmysl" ale bylo, a zůstalo to přesně tak. Jen kdyby se muselo povinně zveřejnit, kdo "byl" komunista do roku 1989 a to i z řadových občanů - to bys čuměl.

   Vymazat
  2. 11:12 ani lustrační zákon nefungoval, ani noví mocichtiví se nervali do funkcí na úkor předchozích držitelů a žádné neobsadili... Mimochodem, neodpovídáš na argumenty z 5:38, střílíš vadle, nula bodů!

   Vymazat
 10. Ty stránky (dotacniparazit) jsou cenné a zajímavé. Našel jsem tam firmu, říkejme jí třeba Denip, která si letos, z dotací, nechala zaplatit vybavení které ve skutečnosti nakupovali před třemi lety. Dva a půl milionu tak skončilo neznámo kde. A pak, že nejsou peníze ;o)

  OdpovědětVymazat