Reklama

pátek 20. října 2017

Kdy Západ pustí Ukrajinu

Aleksandr Chaldej
20.10.2017 Zavtra, překlad ČeskéNárodníListy

Navzdory skutečnosti, že zkušení analytici říkají a píší, že Západ Ukrajinu nikdy nepustí, existuje stálý názor, že ještě trochu vydržet - a pro Západ bude nerentabilní dále držet zbídačenou a zešílevší Ukrajinu, odpojí se od ní, poplive ji, otočí se a nechá ji, zaneprázdněn vlastními problémy.


Rusko vydrží dalších pár let, dokončí další plynové potrubí - a pro Ameriku se stane nevýhodné bojovat o Ukrajinu. Amerika plivne do tváře dalšímu ukrajinskému „gaulajtru v šarovarech“ s jeho poddanými s účesem podle kastrolu. Řekne: "Jste špatní, já vás opouštím." Bude uražena a odejde. A Rusko si konečně oddychne - předmostí NATO zmizí od západní hranice. Řekneme si, supímu státu se plán nepodařil, Putin všechny přechytračil, vydržel, hurá, diskotéka.

Není nic vzdálenějšího od pochopení podstaty problému Ukrajiny než takovéto naděje.

Rusko může vybudovat hodně potrubí do Evropy, ale Západ nikdy nebude chtít pustit dobyté předmostí. Dokonce i přes ztráty, náklady a úplnou zbytečnost sankcí. Proč?

Především proto, že Spojené státy nebojují o Ukrajinu, ale o Eurasii. V Eurasii je Rusko. V Ruském světě je Ukrajina. Ukrajina je místem vstupu do Eurasie, klíčem k odstranění Ruska, jako překážky pro nadvládu USA v Eurasii. A ovládání Eurasie znamená ovládání světa.

Čeho chtějí USA dosáhnout v Eurasii? Chtějí následující: v Eurasii by neměl existovat jeden vedoucí stát, jako např. Rusko. V Eurasii by mělo existovat mnoho menších států. Jejich stabilita by měla být relativní. Co znamená relativní stabilita ve smyslu Západu? To je stabilita, která je v souladu s jejich vůlí. Stabilita, kterou ovládají a kdykoli se může zhroutit. Pak tyto státy střední velikosti a relativně nestabilní, jednotlivě nebo kolektivně, by neměly být konkurenceschopné Spojeným státům. To je hlavní cíl. Po pochopení této skutečnosti je snadné pochopit další - západní upuštění od pohlcení Ukrajiny znamená vzdání se Eurasie. Nic víc, nic méně. Vzdát se Eurasie znamená vzdát se příležitosti k získání globální moci pro sebe. Proto funguje jednoduchá politická rovnice:


Ukrajina = Rusko = Eurasie = globální moc Spojených států


Rozumíte? Ukrajina = globální moc Spojených států, není to záležitost rozmaru nebo „udržení cti“. Myslet si, že se USA dobrovolně vzdají své globální moci, nemůže ani nejhloupější člověk. Ale žádný hlupák by také neměl doufat, že Rusko přijme tento sen Spojených států bez odporu a dovolí, aby se to stalo skutečností. Rusko se bude snažit zničit zdroj hrozby v podobě Ukrajiny, ovládané Západem. Zničení hrozby bude mít formu Ruskem kontrolovaného rozpadu tohoto území, pod zátěží nahromaděných nepřekonatelných rozporů regionů, elitních skupin a etnik. Rusko nemá kam spěchat - Ukrajina hromadí potenciál rozpadu sama a rychle. Rusko může po dlouhá léta vyjednávat se Západem o různých tématech, ale čas pracuje pro něj. Rusofobní konsenzus na Ukrajině se rozpadá pod zátěží krize. S rozpadem konsenzu se rozpadá samotná Ukrajina. Předmostím NATO se ještě nestala a nebude jím v budoucnu. Rusku to zatím stačí.

Ukrajinská chyba při výběru garanta integrity svého státu ji stála život. Ukrajina nadhodnotila možnosti Spojených států a podcenila možnosti Ruska. Neutrální status Ukrajiny je nejlepší pozice ze všech možných. Toto však ukrajinská elita odmítla především proto, že Západ, usilující o absorbování Ukrajiny, jí uložil odmítnutí neutrality, a ukázala se být zcela neschopnou suverenity a krátkozrakou. Nelekla se přechodu jejich svrchovanosti do rukou Spojených států.

V Rusku se toho dlouho báli. Myslíte, že za Putina? Ne, nemáte přehled, jestli si to myslíte. V Rusku se lekli ztráty svrchovanosti na samém začátku Jelcinovy vlády. V roce 1993. Už v roce 1994 Brzezinski bědoval, že Spojené státy udělaly nenapravitelnou chybu s Ruskem, když jej nepřesvědčily, že šíření NATO na východ je spojeno se zapojením Ruska do zvláštních vztahů s NATO. V roce 1996, kdy po třech letech meditací začala Amerika rozšiřovat NATO směrem k Rusku, čelila kategorickým námitkám ruských elit. Vnímali to jako hrozbu. Ruské elity se domnívají, že Amerika nemá v Eurasii místo, Eurasie je oblastí bývalého SSSR více než z poloviny. Bylo to v roce 1996, když siloviki začali posilovat mezi elitami Ruska a vytlačili západníky na okraj politiky. Brzezinski píše: 1993 je bohužel rokem historické příležitosti, která USA unikla. Právě tehdy Spojené státy ztratily Rusko.

Takže objevení se Putina v roce 1999 je dokončením procesu přeorientování hlavních skupin ruských elit od Západu. Je to proces, který začal v roce 1993, bezprostředně po rozstřílení Nejvyššího sovětu a kupónové Čubajso-Gajdarovské privatizaci. Je třeba říci, že Jelcin byl na počátku nucen přiznat, že začlenění Polska do NATO neodporuje zájmům Ruska. Zdálo se to být časem divoké chvály liberálů. Ale není tomu tak. Od roku 1994 začal proces rostoucího vlivu armády a v roce 1996 Jelcinův ​​poradce Dmitrij Rjurikov již řekl, že Ukrajina je jev analogie paktu o neútočení mezi Německem a SSSR v roce 1939 (tzv. Molotovův-Ribbentroppův pakt, který vedl k připojení ruských území). Že postup Západu na Ukrajinu je čin nepřijatelný pro Rusko. Tak už Jelcinovo ​​Rusko prohlásilo, že žádné další ústupky okupantům nedovolí. Od tohoto okamžiku začíná v Rusku oslabování ruských "pro-západních elit" a posilování "suverenniků" a "vlastenců". Putinův příchod k moci byl logickým dokončením první fáze procesu návratu ztracené svrchovanosti ruským elitám. Druhá fáze byla posílení Putina, třetí fáze začala jeho mnichovským projevem. Pokračuje dodnes. Čtvrtá fáze začne po znovuzvolení Putina v roce 2018.

Ukrajinské elity nedokázaly najít sílu, aby zabránila podobnému procesu desuverenizace a umožnily Ukrajině upadnout pod plné vnější řízení Spojenými státy. Výsledkem je státní katastrofa a rozpad země. Rusko bude usilovat o vymanění území z nadvlády Západu a zpomalovat bude tento proces pouze z důvodů volby správného okamžiku.

Zejména proto, že Ukrajina není cenná pro Západ sama o sobě, ale jako klíčová součást širší strategie, čekat na dobrovolné puštění Ukrajiny jako ztrátového aktiva není možné. Otázka zisku z Ukrajiny není prvořadá. Důvodem je globální domino, které se může sesypat, pokud Spojené státy ztratí Ukrajinu. Koneckonců by to byl precedens, zahajující proces nekontrolovaného úniku vazalů, který povede ke kolapsu moci Spojených států. Pokud všichni uvidí, že USA už nejsou schopny udržet kolonie - představte si, co začne? Boj za koloniální dědictví Spojených států může uvrhnout svět do chaosu ještě horšího, než svět pod nadvládu Spojených států. Světová válka pak bude blíže než kdy jindy. Rusko proto váhá, protože chápe, že ještě nebyl čas stabilizovat kameny rozrušovaného amerického koloniálního systému. Amerika bojuje zuby nehty za své udržení, chápajíce, že její zhroucení bude strašné. Neexistuje žádná země, která by nesnila o tom, jak USA vrazit nůž. Zaslouženě.

Takže proto závažnost ukrajinského problému je tak velká, že nadhodnocení prostě není možné. S tím „blahopřeji“ Ukrajincům. Zapsali se do historie – hůře než kdy jindy.http://zavtra.ru/blogs/kogda_zapad_ottcepitsya_ot_ukraini

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

16 komentářů :

 1. Uzasny clanek
  Diskuze na
  svobodnarepublika.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
 2. Chvilku jsem se teď díval na Nově na film Muž z ledu a došel jsem k závěru, že blbější americký film jsem ještě neviděl. Tak nějak si představují euroamerické elity svět. Do všeho se šťourají a nic nechápou. Je evidentně potřeba počet těchto debilů zredukovat. Ukrajinu chápou jako exotický svět, který se nechce přispůsobit emerickému světu, tak ho zničí.

  OdpovědětSmazat
 3. Snad pomůže jeden poznatek,kam přijdou Američané ze svoji formou demokracie,občané utíkají pryč.Nejen BV to prokazuje,ale i taková rozvinutá,bohatá Ukrajina.
  Proto tvrdím,že jim o blaho občanů nikdy nešlo,ale jen o své bohatství.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proto vynalezli demokracii s volbami.Dnes se o tom opet presvedcime a ve dnech nasledujicich o uvidime o ci blaho politikum pobezi .

   Smazat
 4. Velice zajímavý článek, akorát nechápu tu paralelu s Paktem Ribbentrop Molotov s Ukrajinou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky mě to zarazilo, ale vidím to tak, že to je myšleno jako klid před bouří a nebo jako ticho před výbuchem. Tj. že to předpokládali, že se tam něco takového stane.

   Smazat
 5. Západ pustí Ukrajinu už velmi brzy. Až přestane být tranzitní zemí pro EU, až plyn a ropa z Ruska bude obcházet Ukrajinu velkým obloukem.

  OdpovědětSmazat
 6. Aby mohly USA ovládnout Eurasii, tak by museli ovládnout nejenom Rusko, ale i Čínu. Jak to ale bude v Eurasii vypadat pod taktovkou USA a spol., tak si stačí postavit vedle sebe růst Číny (podle jejich vlastního, čínského, byť prý komunistického receptu) a nemohoucnost Indie (která se rozvíjí podle britsko-amerického vzoru podle hesla "rozděl a panuj"). Netřeba zabíhat do podrobností, ale statistické rozdíly těchto dvou zemí hovoří jasně, rozdíly mezi Indií a Čínou se rapidně zvětšují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. slavná masmédia o Indii raději ani neceknou, je jasné proč

   Smazat
 7. Souhlasím s článkem.

  OdpovědětSmazat
 8. Tím, že se USA zadařil kyjevský puč, dostaly se do nitra "ruského" prostoru. Zahájily tím válku s Ruskem, která se od té horké liší jen omezeným rozsahem, dynamikou a intenzitou.
  I dnes by se slovy (E. M. Remarquea) dalo říct, že Na východní frontě klid .. jakkoliv tam denně umírají civilní obyvatelé i vojáci.
  Doufejme, že zhoršující se situace Ukrajinců v dnešním banderistánu jim brzy projasní zrak tak, aby si zřetelně uvědomili, do jak hanebné a nedůstojné role se nechali Západem vecpat! Protože jen učiněný pablb dobrovolně strká svou hlavu do chomoutu (obětovaného válečného kanonenfutru), aby pro zájmy kohosi za oceánem nesmyslně bojoval proti svým bratřím a sestrám ...

  OdpovědětSmazat
 9. dokud tam bude co brát a popřípadě co prodávat nehnou se odtamtud dobrovolně ani omylem myslíte si, že ta vojenská technika co se pracně natahala k ruským hranicím se bude stahovat? Nikdy-a to je realita dnešní politiky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu,ale ať si tam natahají co chtějí Rusko jsou moc horký kamna.Sáhnou si znova?

   Smazat
  2. Sáhnou- výrok Co tě nezabije (tě posílí) se dá přeonačit, že se to vrátí a zkusí to znova.Vytvoří se kruh okolo, využije se domácí fronta, hlavně aby to nevybuchovalo u nás na ulicích-zkusí, a doufám, že příště už to nebude mít kdo zkoušet.

   Smazat
 10. Také si myslím, že se "civilizovaný" Západ nevzdá svého beranidla proti normálnímu Východu. Nemůže se ani vzdát, neb potřebuje vyvolávat války, potřebuje si nakrást z bohatství druhých, to udržuje oligarchii při životě, masové vraždění a také stěhování národů. Války jsou hnacím motorem diktatury kapitálu, nebudou-li, hrozí nastolení sociální spravedlnosti a demokracie bez přívlastků A to by byl poslední hřebík do rakve kapitalismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (11:40):
   Ano, stručně a docela přesně jste to vystihl/-a.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.