Reklama

čtvrtek 12. října 2017

Krym očima historie

Stanislava Kučerová
12.10.2017  ČNL

Ve vítězných bojích s Turky získali Rusové v 18. století Azovské moře a poloostrov Krym. Kateřina II. jej anektovala za souhlasu evropských panovníků (např. Josefa II.) roku 1783.


Krym, čarovný poloostrov na severu Černého moře. Bájný Tauris, spolu s Kolchidou cíl vzrušující plavby Argonautů za „zlatým rounem“. Pohnutá a často krvavá historie po celá uplynulá tisíciletí a staletí. A znovu se k němu historie obrací. Od r. 2014 se stala otázka jeho státoprávního statutu vážným tématem mezinárodní politiky. Jak k tomu došlo? Co tomu předcházelo?

Na Krymu od 13. století upevňoval svou moc bojovný tatarsko-mongolský chanát. Bohatl drancováním sousedů, prodejem otroků, krutým vybíráním daní. Časem upadl do feudální závislosti na Osmanských Turcích. Po jejich porážce (1774) byl připojen k vítěznému Rusku. Od anexe Krymu Kateřinou II. r. 1783 až do pádu carismu r.1917 uplynuly 134 roky.

Avšak i po Velké říjnové revoluci r.1917 zůstal Krym součástí Ruska. Nejdříve se stal autonomní republikou, pak oblastí Ruské socialistické federativní sovětské republiky, součástí SSSR. R. 1954 jej Nikita Chruščov, hlava tehdejší sovětské vlády, přičlenil k území Ukrajinské SSR. Stalo se to na počest 300letého výročí spojení Ukrajiny s Ruskem. (R. 1654 se Ukrajina, vedená hetmanem Bohdanem Chmelnickým, připojila k Rusku.) Šlo ovšem o administrativní opatření uvnitř stávajícího státního celku. Na mezinárodním postavení se nic neměnilo, opět to bylo v rámci SSSR.

Problém nastal, až když se Sovětský svaz rozpadl. Stalo se, že 8. prosince 1991 se ve vládní rezidenci v Bělověžském pralese sešli čelní představitelé Ruska, Ukrajiny a Běloruska, aby projednali ekonomické problémy impéria. Tehdy se rozhodli, že rozpustí Sovětský svaz, země, jež spravují, osamostatní a utvoří Společenství nezávislých států. Tím se ovšem Krym, od gesta N.Chruščova z r. 1954 součást ukrajinského území, octl mimo ruské hranice. (Součástí Ruska do revoluce 134 roky, po revoluci 74 roky. Celkem tedy 208 let. Sídlo významné Černomořské ruské námořní flotily, velká většina obyvatel ruské národnosti. Ukrajina se vlivem separatistických rozkladných tendencí po Majdanu 2014 octla v mezinárodně komplikovaném postavení.)

Důvody historické a strategické vedly pak vládu Vladimíra Putina, i na základě souhlasného referenda obyvatel Krymu, k jeho znovupřipojení k Rusku. Tento akt se na mnoha vlivných místech mezinárodní politiky setkal s bouřlivým nesouhlasem. Vyvolal i výstražné sankce.

Hlasatelé rusofobní politiky se ozývají i u nás. (Nedávno např. paní Džamila Stehlíková se vyjadřovala velmi nesmiřitelně.) Cestu k porozumění a míru mezi národy je ovšem třeba hledat jinak než harašením radary a raketami.

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc. 25 komentářů :

 1. Tak je to, nám je to jasné. A imigrant Džamila Stehlíková by tu měla jen šoupat bačkorama a být ráda, že ji tu trpíme. TES

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak mě napadá, nikdy jsem nechápal tu nenávistnou rusofobii Džamily, není daná právě tím, že je původem Tatarka z Krymu, odkud jí Stalin deportoval její rodinu do Kazachstánu ?

   Smazat
  2. Jak se mohli sejít "komunističtí" papaláši a za souhlasu kapitalistických "demokracií" dělit stát proti vůli občanů a v rozporu s platnou ústavou !! Jednoduše, protože SSSR porcovali ti, kteří podporovali Hitlera v tažení na východ !! Nakonec vyjde najevo, že obřezaný jarmulkář Gorbačov byl spící agent CIA a proto je dnes hostem nejvzácnějším v USA, v Rusku je na něj vydán zatykač !!

   Smazat
 2. Včera večer jsem při usilovném hledání v tele, na co by se dalo dívat, narazil na jistého ultrapravičáka, papežence od lidovců Bartošáka, jak se vehementně hlásí k odkazu jistého bolševika Chruščova, který nemohl vědět co to v budoucnu přinese, který v návalu všeobjímající lásky, přiřkl Krym okrajině.
  Naopak vyplísnil přitom němku Kateřinu II, že si dovolila vyrvat Krym z pazourů turkotatarů.
  No nekupte to. Když se něco hodí, tak i bolševik fašouna černořitného potěší.

  OdpovědětSmazat
 3. I "dar" Nikity chruščova byl podle tehdejších zákonů SSSR protiústavní, a tedy nezákonný. To a tři velká referenda Krymčanů (1990, 1991 a 2014) jsou zdrojem plné legálnosti a legitimity odtržení od fašizujícího kyjevského režimu v Ukrajině, což ostatně konstatuje i ona nedávno zmíněná zpráva z asociace evropských právníků. Fakt, že ruská základna v Sevastopolu byla smluvně dojednána včetně civilní role ruského kontingentu, je pouze další hřebíček do rakve kyjevské a euroatlantické rusofobní propagandy. Propagandisté zjevně netuší, před jakým krachem a kolapsem se v současnosti nacházejí.

  OdpovědětSmazat
 4. Kosovo ukradli Srbům . Krym vybojovali Rusové nad muslimy . Za Hitlera tam proteklo spoustu Ruské krve a takový Kalousek a spol sedí v Pražské kavárně a bude špinit prezidenta ČR . Ten na rozdíl se nebojí a nelže jako Čt . Pokid by v Rusku dopadla demonstrace jako v Barceloně , tak to by týden vysílali jaká tam je totalita . Bez internetu by jsme nic nevěděli . Čt to vysílala s 10hod. zpožděním :-)

  OdpovědětSmazat
 5. Děkujeme za historické upřesnění nároku Ruska na Krym, které bylo anektováno Ukrajinou v r. 1954 z rozhodnutí komunistického ukrajinského diktátora Chruščova. Proč nám toto ČT (Česká trouba) zamlčuje?
  Nebyli náhodou i krymští Tataři za války spojenci Hitlera, tak jako ukrajinští banderovci - ano, titíž, co po válce devastovali ještě po měsíce naší zem svým násilným přechodem k novým "bratrům" , USA.

  OdpovědětSmazat
 6. Souhlas s článkem Krym zůstane Ruský.

  OdpovědětSmazat
 7. Krym jsem navštívil v minulosti mnohokrát a niky a nikde jsem tam nepotkal ani živáčka, který by vyslovil jedno jediné slovo ukrajinsky. To už jste tam narazili spíše na Tatara. Porošenko se svou povinnou výukou ukrajinské "movy" by tam pěkně narazil. Ale stejně narazí i jinde na Ukrajině, pouze tím urychlil její rozpad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a s tím dělením začnou Maďaři, kteří si vezmou maďarskou menšinu s jejich částí Zakarpatí

   Smazat
 8. Krym patří Rusku! To jen pražská rusofobna kavárna to nechce nebo neví pochopit se svýma debilními mozečky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. patří, nepatří, to je vedlejší, spíše bych napsal "Krym byl, je a bude ruský"

   Smazat
 9. V jinak velmi fundovaném článku
  paní profesorky postrádám pouze maličkost
  a to dost důležitou :

  Status Krymu je zakotven v platné ukrajinské ústavě,
  kde se zcela jasně a srozumitelně uvádí,
  že KRYM je /již byl/ v pověřeneckém,administrativním spravování,
  konkrétně v článcích 2,5 a 133.
  NIKOLIV součást ukrajinského státu.

  Tento status je médii zamlčován, o ukrajinské ústavě se nikdo nezmiňuje, a téměř 4 roky se píše
  o anexi, přesně dle not zločinné zahraniční politiky USA, která ovládá nejen potřebná média,
  ale i takové instituce, jako je OSN.

  ZDE včera uveřejněný článek jednoho německého presstituta (Ukrajina by se měla vydat k jednacímu stolu),byl nejen záměrně chybně přeložen do cz,
  ale podává obrázek o tom,jak je německá veřejnost
  oblbována uváděnou anexí a prý rozporuplným referendem...
  Tehdejší ministr říšské propagandy
  by se za své pohrobky nemusel vůbec stydět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím velmi s tím, že přesně tohle tam chybí a mělo by se opakovat všude, kde jde o nalezení pravdy a ne jen o propagandu mainstreamu. Před dvěma třemi týdny byl někde článek, který tyto věci uváděl velmi podrobně a precizně. Bohužel jsem si neuložil odkaz. Tam to byl jasně doložené.

   Smazat
  2. Já si odkazy na zajímavé nebo důležité články ukládám.

   Smazat
  3. Dal jsem si práci a našel čl.134 ukrajinské ústavy. Je tam napsáno, že Autonmní republika Krym je nedílnou součástí Ukrajiny... Buďme prosím přesní...

   Smazat
  4. Dal jsem si práci a našel čl.134 ukrajinské ústavy. Je tam napsáno, že Autonmní republika Krym je nedílnou součástí Ukrajiny... Buďme prosím přesní...

   Smazat
  5. Buďme prosím přesní... Ukrajina neexistuje.
   Až se navrátí Uherská (Podkarpatská) Rus, Kyjevská Rus a NovoRus, tak pak možná.

   Smazat
 10. Včera tam s tím Bartoškem hezky diskutobal Filip za komunisty. Zmínil status Krymu i z pohledu právníků při EU. Komentátor se z mohl jen na to, že to není EU. Nicméně je to jasný průlom do stále více řídnoucích řad Majdanovsky pominutých. Dříve nebo později to budou muset uznat všichni.Krym je,byl a bude ruský.

  OdpovědětSmazat
 11. Naprosto přesný článek.

  OdpovědětSmazat
 12. donekonečna sa tu tára o tom že - R. 1954 jej Nikita Chruščov, hlava tehdejší sovětské vlády, přičlenil k území Ukrajinské SSR. - nie je to pravda, rozhodol o tom Stalin, ten chcel aby sa Krym stal UCCP pre chazarov - rozumej židov, a ako poďakoanie za to prevzal 20 il. dolárov - lenže to sa neuskutočnilo, Izrael odskočil a Stalin zomrel, .... doláre atp. ... dohľadajte si to-

  OdpovědětSmazat
 13. Nikita Ch. administrativně přičlenil Krym ( zcela zdarma) z Ruské do Ukrajinské svazové republiky, přičemž byl vždy Ruský s Ruskými obyvateli. V rámci SSSR to nebyl takový problém, vlastně vůbec nic se nezměnilo. Po rozpadu SSSR však Krym i s Ruskými obyvateli se ocitnul mimo Rusko, přesto nadále měl velkou autonomii jako jediná část Ukrajiny. Po pučistickém majdanu, defakto řízeném "západem", chtěla loutková vláda Ukrajiny rozsah autonomie podstatně snížit a m.j. tam nařídila oficiální řeč jen Ukrajinštinu. Přitom tak porušila sama svoji Uk. ústavu (a ještě dalšími porušeními) a smlouvy svazku s Krymem a umožnila této republice se pokusit referendem vyvázat se z tohoto svazku s Ukrajinou. Stalin zas odebral Rusku Jižní část Osetie a Abcházii a daroval je Gruzii a také se všemi Ruskými obyvateli a jejich nemovitostmi, kteří tak mohli pouze držet ústa a krok...Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 14. V podstatě největší nárok na Krym mají Turci. Přirovnat to ke Sudetám je absurdní. Ty byly součástí českého státu od nepaměti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bys ale šel více než 200 let zpět... Takže bych to viděl tak, že již 208 let je Krym ruský, neboť Turecko se ho muselo po prohrané válce vzdát.
   Proto Krym byl, je a bude ruský.

   Smazat
 15. Ale Turci přece nejsou původní obyvatelé a to ani v Turecku :-o
  To jsou jen účelové lži, tak jako, že by tu byli první Keltové,
  Kelt znamená ve staroslovanštině lapka, takže žádný národ, ale sprostý zloděj a jenom zloděj si schovává nakradené věci. Předci své věci předávali a dědili, dokud jim to lapkové neukrali.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.