Reklama

pondělí 23. října 2017

Lidé řekli, že chtějí změnu. Kdo si myslel, že bude moct dál krást, teď jen kouká. Parazitní ČSSD plná mafií a tunelů si ten výbuch zaslouží

Rozhovor s doc. Radimem Valenčíkem
23. 10. 2017 ParlementníListy

„Vedení naprosto selhalo. Ze sociální demokracie se stala strana parazitní a bude velmi obtížné ji zachránit,“ další nářez dostává ČSSD od vysokoškolského pedagoga a publicisty docenta Radima Valenčíka. A že si snad tak bídný volební výsledek ani nezasloužili? Ale zasloužili. Ovšem s kým ANO složí koalici? Podle Valenčíka se jim do počtu mohou hodit lidovci. Akademik zároveň upozorňuje: „Některé politické strany budou výrazně nestabilní z hlediska přeskupování po volbách. To bude nový fenomén na úrovni rozpadu bývalého Občanského fóra, jen tentokrát postihne více stran.“


Když jste hovořil před pár měsíci o tom, že předpokládáte vítězství ANO, zmínil jste také, že volit Babiše znamená odmítnout selhání establishmentu. A teď vidíme výsledek: Vítězství ANO, debakl ČSSD, výrazný úspěch SPD a Pirátů, v podstatě i STAN. Když už máme před sebou čísla, co vy na to?

To je snový výsledek, z říše snů v několika aspektech. Začnu sebekriticky tím, co jsem nepředpokládal. V únorové prognóze jsem předpokládal, že Piráti a TOP mají určitou šanci se dostat do sněmovny, ale vyslovoval jsem pochybnosti. Takový výsledek Pirátů jsem ale neočekával. Je to velmi pozitivní z jednoho důvodu. Výsledek Pirátů je dán tím, že se do voleb zapojila mladá generace a vyjádřila, jak to cítí. Samozřejmě že mají k Pirátům nejblíž, když selhávají všechny ostatní strany. Je nesmírně dobré, že mladá generace vstoupila do politiky, bude moc sledovat, jak se vše bude uvnitř Pirátské strany vyvíjet, jakou roli bude hrát, jak bude odpovídat jejich představám, co budou dělat. To považuji za velmi pozitivní.

Říkáte výsledek z říše snů, jak to myslíte? Můžete být konkrétnější?

Žijeme v době přelomové, bohužel stereotypní setrvačné pohledy na to, jak se svět bude vyvíjet dál, jsou liché. Ti, kteří ztratili moralitu, racionalitu a myslí si, že tak, jak bylo, bude i do budoucna, že budou moct podvádět lidi a krást, se mýlí. Takto to dál nepůjde. Lidé si vše uvědomují a chtějí změnu. Změnu chtějí mladší i starší a našli si reprezentanty změny. Třeba volbou budou zklamaní, ale to nevadí. Lidé byli vtaženi do hry v mnohem větší míře, než bych čekal. Lidé chtějí změnu a uvidíme, co se bude dít dál.

Mám dojem, že vy jste s výsledkem celkem spokojen…

Ke spokojenosti vždycky leccos zbývá. S některými momenty nejsem spokojen. Myslel jsem si, že KSČM získá vyšší procento hlasů, prognózoval jsem těsně nad deset procent. Někteří byli optimističtější, ale já jsem říkal: Ne, i komunistická strana bude potrestaná za svou bezprogramovost. Za to, že se nechová jako programová strana. Jejich vedení se v podstatě podařilo dosáhnout jejich snů, že bude stranou establishmentu, když už to bylo pozdě. Je to stabilní strana, která má zkušenosti, opírá se o určité racionální vidění světa, ať se to někomu líbí, nebo ne, ale programová strana musí být programová a jinak to prostě nejde.

V Lidovém domě nebylo příliš veselo. Ministryně Marksová se nedostane do Poslanecké sněmovny… Zasloužila si ČSSD tento výsledek?

Po pravdě řečeno, ano. Dělal jsem maximum pro to, aby šla ČSSD do voleb alespoň s trochu přijatelným programem. Programová strana není strana, která v době, kdy se hromadí problémy, postaví program na slibech, často míněných nevážně, a nikoli na identifikování a analýze problému. Chyba začala po krajských a senátních volbách, kdy sociální demokracie nereagovala na tehdejší propad a místo toho dělala politiku stereotypu, legalizování shora krajských mafií, které opravdu tunelovaly republiku. Pak se ukázalo, že tunelují republiku ve velkém. Vedení naprosto selhalo, ze sociální demokracie se stala strana parazitní a bude velmi obtížné ji zachránit.

Premiér Sobotka má obavy, co bude se sociálním státem, když takto oslabila sociální demokracie. Sdílíte je také?

Bojí se o privatizaci zdravotnictví atd. A to, že pod jeho přikrytím zprivatizovali sociální demokracii ti největší darebáci, toho se nebojí? Ten člověk je pro mě naprosto nedůvěryhodný.

Jaroslav Faltýnek sdělil, že ke koaličnímu jednání nejdřív osloví současné koaliční partnery. Dokážete si představit, že bychom měli vládu ve stejném složení, jen s jiným rozložením mandátů?

Asi ne. I KDU-ČSL je stranou vyčichlou. Ta bude muset hledat sama sebe. Prognózoval jsem v únoru a předpokládám, že se to stane, že současné vedení KDU-ČSL bude... .... ....

(celý text ZDE)

30 komentářů :

 1. "Myslel jsem si, že KSČM získá vyšší procento hlasů, prognózoval jsem těsně nad deset procent. Někteří byli optimističtější, ale já jsem říkal: Ne, i komunistická strana bude potrestaná za svou bezprogramovost"

  Leklá ryba
  není program
  např. HaNo - v neděli příspěvky z minulého dne
  a Dolejš v čele preferencí ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano pan Filip i pan Dolejš pěkně za působení v parlamentu ztloustli a to i v názorech. Momentálně se mě jeví ne jako představitelé strany která má především se zajímat o ty nejchudší a potřebné, ale jako zástupci pohřebního ústavu při likvidaci KSČM.

   Smazat
  2. 18:34 zapomněl na pana "soudruha" Kováčika. Taky podařený týpek. Odborník na zemědělství, který neví, že 90 % půdy u nás je v pronájmu. "Komunista" Dolejš zase není vůbec proti kapitalismu, naopak - všemi deseti pro. Okrasa parlamentu Marková, která zahřívala parlamentní lavici několik sezón vůbec neví jak je přibližně velký státní rozpočet. Tohle, že je avantgarda pracujících? Pfuj!

   Smazat
  3. Jistě. Tlustý kapr je zajímavý pouze pro rybáře a pro kuchaře z rybárny...

   Smazat
  4. 22:47 Přesně tak zradily komunistické ideje.

   Smazat
  5. Chápu, že se komunisté snažili nevystrkovat hlavy, aby pořád nebyli za otloukánka. Jenže si tím nepomohli. Pravice do nich stejně kopala při každé sebeabsurdnější příležitosti a jen tím ztratili důvěru voličů. Babiš a Okamura byli stejným cílem nenávistných útoků, ale nebáli se říkat pravdu a tím získali to, co KSČM ztratila. Že se voliči šeredně mýlí musí poznat až na vlastní kůži.

   Smazat
  6. Antikomunisté stále tvrdili, že komunistická strana je nereformovatelná. Jak vidno, neměli pravdu a už s ní mohou být spokojeni ale ti do ní stejně nevstoupí a ani volit ji nebudou.

   Smazat
  7. KSČM byla spokojená, že může v parlamentu vyplňovat tabulky. To jim stačilo ke štěstí. Když se v ČT objevil Kalousek, tak skoro vždy následoval Dolejš. Když po výprasku v krajských volbách se Filip nevzpamatoval, není mě ho líto, je to už politická nula. Je vidět, že na obyčejné lidi nějak zapoměl.

   Smazat
  8. Říkám to stále, že Marta Semelová, ať se ta baba komu líbí nebo ne, je pomalu jediný chlap s gulema v komunistickém klubu. Je to jen trochu nespravedlivé vůči Radku Ondráčkovi, ten se jich taky nebojí. A rovná je i Alenka Nohavová od nás z jižních Čech.

   Smazat
  9. KSČM má vynikajíciho dr. Skalu . S nim by ta partaj mela jinou tvář

   Smazat
 2. Alespoň jeden poznatek je pozoruhodný,voliči toho dost skousnou,ale dokáží strany potrestat,když ve stranách neexistuje očistní element.Naprosto selhalo vedení ČSSD,přitom se mělo poučit s toho jak dopadla ODS.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stezovat si na "nejednotnost", je lhanim si do kapsy, pote co "ocistili stranu" od odpadliku, jako Hasek, Tejc, Zimola...

   Smazat
  2. "Naprosto selhalo vedení ČSSD" - Máme u nás systém založený na volné soutěži politických stran. Že préj stran! Ve včerejším pořadu čt24 večer vyšlo na světlo boží, že soutěž to je, ale marketingových odborníků. Vyhrál ji marketér Babišův, však ho tam taky na podiu Andrej div nezmermomocnil (ať svet vidí, ako ťa ľúbim!). Kde zůstali všichni ti študovaní polito - ekonomo a ostatní lógové, kterým(*) uniklo, že hlavní podstata ekonomicko - politického Babišova zázraku je stará jak kramári sami: prodat zdochlú sliepku jako čerstvé kuřátko. Ještě že nás čt mág Dvořák před volbama ochránil před tím filmem o něm (pogrcáme sa později)! -(*)že by klasika -navedení, nebo podplacení? Zde nejspíše obé!

   Smazat
 3. Jsem zastáncem hesla "jedna strana je málo, tři jsou moc"! Na množině vládních stran vše troskotalo, jeden se vymlouval na druhého a volební programy vždy propadly - beze zbytku. Potřebujeme jednu stranu vládní a druhou opoziční. Nevím, zdá se, že nyní máme 8 stran opozičních, které se budou překřikovat a vyhraje ta nejvíce řvoucí. Jsme jako voliči nenapravitelní blbci, myslíme si, že těch 200 politických stran, co je u nás, představuje nějakou demokracii - tedy s jakýmkoliv přívlastkem - když je liberální, tak třeba neliberální, sociální versus asociální či socialistická demokracie versus kapitalistická....přívlastky můžete přihodit dle libosti a fantazie, stejně demokracie nebude!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. dle poslaneckého slibu jsou vlastně VŠECHNY STRANY ZBYTEČNÉ!!!

   Každá strana je ovládána tzv. "špičkami", v drtivé vetšině mající a prosazující své převážně osobní zájmy , z něhož mají byť skrytý, ale přesto ekonomický přínos. Pro plnění těchto zájmů se začal používat systém "Jsme jedna strana, tak tahejme za jeden provaz!"!
   Strany, které takto postupují v Poslanecké sněmovně jsou autoritativní a ve Sněmovně nemají co dělat! A poslanci, za tu kterou stranu, by se měli zamyslet před každým hlasováním co slibovali a předsedající PS by měl před každým hlasováním poslanecký slib!

   Smazat
 4. Předně je nutné se zbavit nekorektních sdělovacich prostředků. A v nově vzniklých ukazovat jak se která strana chová,ale né očima Kalouska.

  OdpovědětSmazat
 5. PROBOHA prosím nepište tady o mafiích a lumpech v ČSSD!
  Mě to stálo půlku života a všechny příspěvky smazané zdejším cenzorem.
  Kdysi prohrála ODS volby. Její ideologičtí vůdcové napadli redakci LN s tím, že redaktoři lhali tak důvěryhodně, že jim uvěřili i ideoví kormidelníci ODS a výsledkem byla porážka modrých strak.
  Osobně jsem doprovodil suitu ČSSD na záhrobním manifestačním pochodu do věčných lovišť centrem matičky Prahy. desítky fotografií, pár videí napoví.
  Osobně jsem soudruhům bratrům Zaorálkovi a Bohušovi sdělil před zahájením voleb, že půjdou do tepláků a ČSSD do hrobu. Na foto Zaorálek vyděšený, Chovanec ožralý a Bohuš v Rauši. Co víc dodat, VRAŤTE SE DO HROBU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kde je ta super fotka???????????

   Smazat
  2. Zase si jeden stěžuje na cenzuru. To's asi měl při tom psaní pěkný "slovník", pacholku ty jeden jasnozřivý!

   Smazat
  3. POŠLI ADR

   Smazat
  4. 19:06 to jste tak neschopný, že nedokážete svoje příspěvky na NR proti "cenzorovi" ubránit? Pak museli být podobně přiblblé, jak váš současný. Jinak ke zdejšímu mazání příspěvků mám trvale technické výhrady.

   Smazat
  5. 0:51 podle mne jsi paranoidní psychopat.

   Smazat
 6. Pan Valenčík má pravdu!!! Sociální demokracii ovládli a totálně rozložili ti největší darebáci, a vina je jednoznačně na vedení, které to umožnilo. Hloupý Sobotka se svými 20 poradci nebyl schopen ničeho než opájení se vlastní velikostí a mocí - tohle je na okamžitý vyhazov ze strany. A nejen jeho. STrana dovolila, aby ji i na krajských úrovních znemožnili lidé, které nechala do svých řad nalézt - darebáci, korupčníci, zloději, lháři a kariéristi. U nás na Pardubicku bychom mohli vyprávět! Pro občany nic, pro sebe škeftíky a miliony a ještě to vydávají za dobro a demokracii!!! 100x FUJ! I díky nim je strana tam, kde je. A za to, co tu prováděli a provádějí, je těch 7% ještě docela dost, zajímalo by mne, kdo mezi těch 7% může tak asi patřit - rodina?

  OdpovědětSmazat
 7. Sociální demokracie se už dávno přiřadila k parazitům.

  OdpovědětSmazat
 8. No jestli není Babiš úplně blbý tak musí vědět, že černoprdelníci jsou jako lučavka královská rozloží vše.

  OdpovědětSmazat
 9. Já doufám, že komunisticky ukázněné orgány KSČM, komunisticky revolučně vymění oportunisty Dolejše s Filipem a jejich podkuřovače s tím, že se omluví Grebeníčkovi a dají na pomník M. Ransdorfovi. Zvlášť jeho výsost, JuDr. Vojtěch Filip éééé.

  OdpovědětSmazat
 10. Parazitní ČSSD plná mafií a tunelů si ten výbuch zaslouží - to asi ano, ale zasloužila by si to i ODS a Babiš - takže místo jedněch mafií a tunelů jsme zvolili jiné. Mimochodem, líbí se mi, že se ANO A Okamura shodli na zakázání nelegálních migrantů (: - to jejich voličům nedochází, že zakazovat něco co už je nelegální nějak nemá smysl, protože už to zakázané je? Před volbami byl Okamura proti téměř všem přistěhovalcům, a už couvá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 5:57
   "Před volbami byl Okamura proti téměř všem přistěhovalcům, a už couvá."
   Než budete příště mlít absolutní nesmysly a tak ze sebe dělat kašpara, zjistěte si fakta. Okamura se vždy, konzistentně a specificky vyjadřoval proti ilegální imigraci.

   Smazat
  2. Az Okamúra prosadi zakaz islamu ,mel by zakázat i krestanstvi .To nas stoji vic ,nez kdybychom prijali vsechny uprchliky

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.