Reklama

.

.

středa 4. října 2017

Lithium - vláda schválila krádež století Hlubinná těžba „strategickým investorem“ schválena!

Oldřich Lukáš
4.10. 2017   Zvědavec
Tak jsem se dnes, 2.10.2017, ve zprávách ČT dozvěděl, že o těžbě lithia v Krušných Horách je de facto rozhodnuto. Vlastizrádci si tak nejspíš podepsali „rýžovné“ na 21 let. Vzdor oficiální odpovědi premiéra na dopis - viz článek níže (zejména poslední věta). Podrobnosti - viz "Číst dál ..."

Ačkoliv se v posledních měsících proti těžbě lithia zahraničním investorem zvednul obrovský odpor veřejnosti požadující okamžité zastavení průzkumných vrtů s tím, že o dalším má rozhodnout celonárodní referendum, přesto došlo k podepsání memoranda o "porozumění" mezi Europien Metals Holding Limited (australská firma vlastněná údajně z větší části americkým kapitálem) a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Ministr podepsání memoranda veřejně potvrdil.

V něm firma sice slibuje ústy Keith Coughlana - šéfa správní rady, že zpracování bude provedeno na našem území (nositelem bude nejspíš dceřinná společnost Geomet), kterýmžto pádem dostane práci 5,5 tisíce pracovníků, což ovšem nevypovídá vůbec nic o tom, co z toho budou mít dělníci sami. Kdo bude garantovat, že se těžba a zpracování nestanou jen modifikací "montoven", kde Češi v roli otroků dřou za minimální mzdu, zatímco veškerý zisk plyne do soukromých zahraničních rukou?.

Pominu-li, že ČT odhaduje množství a hodnotu zásob lithia na úrovni poloviny na internetu dostupných údajů, že se vůbec nezmiňuje o desítkách dalších vzácných kovů v podzemí ukrytých (od stříbra přes tantal, rubidium, cesium a další až po uran), které těžaři na skládku rozhodně vyhazovat nebudou, zcela se zapomněla zeptat pana ministra na dopady na životní prostředí (doprava, prašnost, spodní vody, hlušina, estetika krajiny atd.) a náklady s tím spojenými.

A hlavně – nepadlo ani jediné slůvko o tom nejzásadnějším: kdo dal zkorumpovaným vlastizrádcům právo cokoliv podepisovat, když národ je téměř jednomyslně proti, navíc jen tři týdny před volbami? Kdo těm politickým šmejdům dal mandát odevzdat 3,2 tisíce miliard korun (jen v lithiu, o dalších kovech nemluvě) výsostného majetku občanů do rukou celosvětově proslulých tunelářů, kteří vydrancovali ve světě, čeho se dotkli? Země, kde podobní "strategičtí investoři" působili, jen výrazně zchudly, přišly o nenahraditelné suroviny a získaly jen zničené životní prostředí. Jak to, že veřejnost se o všem dozvěděla, až když před pár měsíci uniklo pár informací z Báňského úřadu? Proč vláda vše do poslední chvíle úzkostlivě tajila?

Za velmi výmluvnou považuji reakci parlamentních stran: ČSSD samozřejmě souhlasí, neboť to spunktovala a podepsala (Jiří Havlíček, ministr průmyslu a obchodu)! ANO a komunisté jsou zásadně proti s tím, že toto bohatství stejně jako těžba musí zůstat v rukou státu a pod jeho přímou kontrolou, aby maximum výnosů zůstalo u nás. Naproti tomu Bělobrádek (KDU-ČSL) sdělil, že není důležité, kdo je vlastníkem, Skopeček (ODS) se soukromých vlastníků nebojí, Kalouskovi (TOP 09) zásadně nevadí, bude-li to těžit privátní firma. Přitom těžař se stává majitelem vytěženého kovu! Na to si vzpomeňme, až půjdeme k volbám!

Zástupci těžařů tvrdí, že projekt přinese státu za 21 let 700 mld korun. Počítám-li dobře, dělá to 0,5 mil Kč na měsíc a jednoho pracovníka. Tedy cca čtvrtinu toho, co z jednoho zaměstnance mají dle dostupných údajů běžné hypermarkety, které ovšem státu odvádějí ještě méně. Jaký zisk těžařská a zpracovatelská firma očekává? Skeptické odhady dle dostupných údajů hovoří o pětinásobku toho, co získá stát, optimistické nejméně o desetinásobku. Proč by tomu nemohlo být naopak? Připomínám, že ve hře je hodnota (jen v lithiu) 3,2 bilionu Kč, která by nám umožnila hned dvakrát zaplatit celý státní dluh nebo osm let plně hradit veškeré důchody.

Proč nepočkáme, dokud nebudou vyvinuty technologie mnohem efektivnější a šetrnější, než magnetické loužení? Proč toto bohatství raději nenecháme našim dětem? Cena lithia by mezi tím mnohonásobně vzrostla. Proč těžbu nerežíruje a nerealizuje stát? Nejzásadnější otázka ze všech však zní: jaká korupce se za tímto megatunelem skrývá? Odpovědět si musí každý sám. A politikům to naúčtovat u volebních uren!


Článek vyšel ma lide.lidem.net.

45 komentářů :

 1. Pche! Kdo z Vás si myslel, že z toho lithia bude něco mít? Jenom zase rozjebaná země a svinstvo okolo. Na Cínovci bude práce, pochvaluje si starosta. A lidi budou placeni v australských dolarech. Tak určitě!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je neskutečný. Něco máme, můžeme v tom být světový, můžeme na tom vydělat balík. Místo toho to nějakejm cizáckejm zmrdům přenecháme, krumpáčem vykopeme, u toho jim budeme vařit kafe a naše ženský jim budou nastavovat zadky. To vše z rozhodnutí nesvéprávnýho autisty, kterej by se jinak uživil leda jako homosexuální prostitut.

   Vymazat
  2. proč se tolik rozčilujete?, vždyt se to připravuje už nějakou dobu a co střední třída udělala,tedy kromě tlachání?,to si myslíte, že budou čekat když mají příležitost a inteligence je hloupá,tak proč ne,oni pracují a vy tlacháte

   Vymazat
  3. Myslel jsem, že debilitu mechanismu supermarketů, tj. rohlík vyrobený v Česku Čechům prodá s bezpracným ziskem německý supermarket, nic nepřekoná. Mýlil jsem se!

   Vymazat
  4. Měli jsme slepici, co snášela zlatá vejce. Slepici jsme prodali za cenu brojlera, nicméně jsme šťastni protože po ní můžeme uklízet hovna.

   Vymazat
 2. Vláda České republika nezastupuje a nepracuje ve prospěch lidu České republiky. Vláda České republiky zastupuje a chrání zájmy zahraničního kapitálu, který v České republice vlastní 100% bank, a 80 procent všech firem. Úkolem vlády České republiky je udržovat obyvatelstvo České republiky v nevědomosti, tak aby zahraniční kapitál mohl vysávat lid České republiky efektivně a lid České republiky, aby držel hubu a krok. Jak bude se zásoby lithia v Krušných horách naloženo, je už dávno rozhodnuto v centrálách vedení zahraničního kapitálu. Česká republika, která co se týče hornictví a těžby nerostných surovin má na světě jednu z nejdelších tradic, předává průzkum nějaké Australské společnosti, která tím že provádí průzkum už má přednostní právo na těžbu a z toho vyplývající zisky, které budou podobně jako zisky zahraničních bank a firem na české území odtékat v miliardách do zahraničí a daněny budou také v zahraničí. V současné době odtéká ročně z České republiky 800 miliard ročně ve formě nezdaněných zisků a divident do států, které nás kolonizovali po roce 1989 a těžbou lithia zahraniční firmou se zvýší tento odtok z České republiky několikanásobně a navíc věci budou postaveny tak, že naopak se Česká republika bude ještě víc zadlužovat vůči zahraničním kolonizátorům. Je s podivem proč vůbec Česká vláda zažádala australskou firmu o geologický průzkum, když na našem území máme České firmy, které by tuto věc provedli odborněji a fundovaně. Navíc ložiska lithia jsou již dávno v geologických mapách dávno zmapované v době, kdy se po celé České republice v padesátých až osmdesátých letech tento průzkum prováděl státním geologickým ústavem. Co konání naší zrádné vlády říkají odborníci z Vysoké školy báňské v Ostravě? Jsme prostě kolonie a jako s kolonii se s námi zachází, ale musí se tomu říkat demokracie A V RÁMCI DEMOKKRATICKÝCH PRINCIPŮ SE MY JAKO PODŘADNÍ SLOVANI MUSÍME NECHAT I ZABÍT ABY JSME USPOKOJILI POŽADAVKY KOLONIZÁTORŮ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VOLÍM ZLATÉ KOMUNISTY. NIKDY BY NIC TAKOVÉHO NEPŘIPUSTILI.

   Vymazat
  2. 15:43 se mýlí! Nemusíme se nechávat stále odrbávat. Je třeba být aktivní a nespokojit se s pouhým láteřením a naříkáním na netu. Existuje tisíc způsobů, jak těm kriplům zatnout tipec tak, aby je to ještě za jejich života bolelo. Seznam škůdců je sice dost dlouhý, ale bez obav, však na ně dojde...

   Vymazat
  3. 15:44 soudruhu máš špatné informace. Tento stát prodával SSSR za hubičku 40let uran. To litium proti tomu uranu je jen prd ve větru.

   Vymazat
  4. Anonymní 18:58
   Mýlíte se, za hubičku to rozhodně nebylo a už od 60 let pokračoval tento obchod zejména pro silný zájem české strany. Objevily se totiž mezitím vydatnější zdroje kvalitnějšího uranu v jiných zemích(NDR, SSSR) a český uran tak byl kvůli náročnosti těžby a poměrně nízké koncentraci drahý. Jenomže zde byla vybudována veškerá infrastruktura a tento obor průmyslu dával práci velkému množství lidí, tak česká strana usilovala o pokračování. Není žádná náhoda, že po rozpadu SSSR došlo k ukončení těžby uranu u nás. Prostě už nebyl odběratel, který by jej za tu cenu byl ochoten odebírat a rozpadly se vztahy založené na vzájemné hospodářské pomoci.

   Vymazat
 3. Volím SPD s programem odvolatelnosti a trestní odpovědnosti politiků. Také by se zde uplatnil další bod jejich volebního programu – zákon o referendu, který někteří přispěvatelé, stále nedokážou docenit. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Volím SPD..." - Tak se postav támhle...

   Vymazat
 4. Jen tak na vás�� vy chátro jedna!My jsme tu konšelé a vy jste povinni uklízet hovna,které na vás z vysoka sereme!A nezapomeňte nás zase volit!My vás živíme a běda,jestli zradíte!My jsme všude!Takže držte hubu a krok!

  OdpovědětVymazat
 5. Když nic, tak nic!ALE PROBŮH UŽ LIDÉ NEVOLTE TY POLITRUKY ZE SOC.DEM, TOP 09, ODS A LUĎÁKY, COPAK NESTAČÍ BILANCE JEJICH "PRÁCE" VE SLUŽBÁCH OLIGARCHIE VÍCE JAK 25 ROKŮ? ZPRŮHLEDNĚTE ČESKÉ POLITICKÉ HNOJIŠTĚ A REDUKUJTE HO NA 2 PARTAJE, ANO A OPOZIČNÍ KSČM. TO JEDINÉ UMOŽNÍ OBČANŮM KONTROLOVAT PLNĚNÍ VOLEBNÍHO PROGRAMU A POSLAT PAK PARTAJ V DALŠÍCH VOLBÁCH PODLE VÝSLEDKU DÁL, NEBO DO DŮCHODU!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nevolte vobřezaný, připálený a ty, co tam sedí déle než čtyři roky

   Vymazat
 6. VŠECHNO VYVLASTNÍME a autory zavřeme na doživotí

  OdpovědětVymazat
 7. Taková kulišárna by se nemohla stát v Polsku nebo v Maďarsku .

  OdpovědětVymazat
 8. Mili cesi,neostava,len vam pogratulovat k otvoreniu sa juesej.Takto to ma byt!Kto sa podvoli usa,zostane zit!Ide o hovno,len posunutie surovin do usa.Rusko to nechce,preto treba vojnu a sankcie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Mili cesi,neostava,len vam pogratulovat." - Gratulace se shovívavě přijímá. Za ni Vám prozradím, v čem se lišíte (Vy osobně) od nafoukaného Klause. Tomu tenkrát při diskuzi s dr.Špidlou došlo, že ťahá za kratší koniec poměrně záhy. Na jak dlouhé zpoždění tipujete sebe? A STBáka Bureše? sck

   Vymazat
 9. Takže Kosovská mäsiarka s kámošmi dosiahla svoje a Babiš po nose keď chcel aby to zostalo v rukach štátu.

  OdpovědětVymazat
 10. jestliže to schválila vláda tak bych chtěla vidět názory jednotlivých ministrů. Jestliže někdo dovolí takovouto věc na poslední chvíli je viník jakoby zvedl ruku.
  A ještě za tím stojí ten prolhaný Špidla.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "A ještě za tím stojí ten prolhaný Špidla." -
   O dr.Špidlu se laskavě neotírejte, milostivá.
   Nemusí hned každej vědět, že jste se bůhvíkde courala, když Pán naděloval chytrost.

   Vymazat
 11. Zkurvenej Havel nas zaprodal.Z uranu bylo hovno,ted bude zase.Zdar Buh!

  OdpovědětVymazat
 12. Mohl se z toho zaplatit státní dluh jen jsi pár vychcánků namastí kapsu.

  OdpovědětVymazat
 13. základní cíl: čssd pod 5% a dál nikdy (slovy nikdy i kdyby čert na koze jezdil) nevolit + kdučsl pod 5% a dál nikdy (slovy nikdy i kdyby čert na koze jezdil) nevolit + topnulanulanic pod 5% a dál nikdy (slovy nikdy i kdyby čert na koze jezdil) nevolit. Vědí, že jdou do prdele, tak si chtějí nahrabat, nadělat škody než odtáhnou.

  OdpovědětVymazat
 14. Nemohu to dokázat, ale vše vypadá logicky. Socani dobře vědí, že budou rádi, jestliže zůstanou parlamentní opozici. Nedali se oni uplatit? To by bylo třeba důkladně prošetřit. Vyšetřovat nemohou současné mocenské orgány. Hledá se proto podplukovník ze zálohy, aby všechny, kdo se ušpinil, se skupinou 4. odboje zatkl.

  OdpovědětVymazat
 15. Ano, na programu bude vyvlastnění a potrestání pachatelů. Děda.

  OdpovědětVymazat
 16. :-)
  To je sranda, jak o tom všichni vědí prd, ale každej v tom má jasno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "...všichni vědí prd, ale každej v tom má jasno..." - neboť všichni máme prdy jasné, ba až průzračné! sck

   Vymazat
 17. ČSSD potřebuje někde schrastit skoro 300 miliónů za prohranou kauzu Altner (i když tudle masmédia vrčela něco o tom, že se jeden Altner ml. vzdá své stovky miliónů korun :-). Kde na to vzít a nekrást, když je stranická kasa prázdná a nadto tuto stranu čeká volební debakl (finance za hlasy voličů nepokryjí ani zlomek nákladů ČSSD na parlamentní volby)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, za tím je korupce jak kráva. Možná největší v novodobé historii. Pár dní před volbama podepsat něco takovýho, to je na lidový tribunál!

   Vymazat
  2. "...podepsat něco takovýho, to je na..." - Nemáte, sire, náhodou, na mysli smlouvu, co podepsal Bimbo Zeman s Altnerem? Tak to jo! To ano!!! sck

   Vymazat
 18. Jak to tak vypadá, současní členové vlády, nebo alespoň ti, kteří nalezli "strategického partnera" českému lithiu, už mohou s lehkým srdcem opustit politiku. Mají vystaráno. Proč se lidu vnucovat, když se lid snadněji nechá okrádat.

  OdpovědětVymazat
 19. Vidite kuci cesti!Slovensky Ondra Babisu,chcel lithium pre cechov,ale vase geny ceskeho naroda vas predali.Takze,neni Ondra ten nejhorsi...mate
  skudce mezi sebou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Ondra Babisu,chcel lithium pre cechov?" - To rozrávajte, pán velkomožný, tomu, čo ženo serie!
   Odtialto to tak vyzerá, že páni Špidla a Sobotka tomu zasranovi vyfoukli hoblík. Co vy na to? sck

   Vymazat
  2. OPRAVA: To ROZPRÁVAJTE, pán velkomožný, tomu, čo ženo serie!

   Vymazat
 20. Děkuji sousedovi za článek. Chci jen říci, že Sobotka a spol budet evidentně kopat až do konce svého "života". Opět se zde nabízí otázka, co za to dostal. A tady se jedná už o biliony, OKD kde létaly mld, bylo proti tomu pakatel. Pár dní před volbami a lid je úplně bezmocný. Nevěřím však, že se to nedá ještě zvrátit. Začínám si i myslet, že Zeman by už konečně měl začít vládnout a nejenom besedovat s dětmi a důchodci po krajích! Ato říkám jako jeho minulý i budoucí volič ( zatím není vidět nikdo kdo by jej nahradil, hlavně ne Drahoš a další, to by byla pro nás rána pod pás a velký krok zpět). Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 21. Vážení.Je zbytečné se unavovat psaním.Ti rošťáci co nás do těch "výkalů" zatahují,tak ti ani tyto nářky nečtou.A když,tak si z toho nic nedělají a jedou si po svém.Chtělo by to vyměnit "klíče" za lešenářský trubky.

  OdpovědětVymazat
 22. Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půjčky, úvěry na podnikání, úvěry na bydlení, studentské půjčky, půjčky na konsolidaci a vánoční půjčky? Potřebujete půjčku k zahájení malého, středního nebo velkého podnikání? Potřebujete úvěr na vybudování domu nebo úvěru na auto? Potřebujete úvěr na nákup vybavení pro práci? Získejte odpověď na všechny vaše problémy a získejte svůj úvěr dnes s úrokovou sazbou 2% a naše transakce jsou rychlé, bezpečné a pohodlné a 100% záruka. e-mail prostřednictvím: klanovskyemil@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 23. Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na refinancování svého domu nebo rozšíření svého podnikání? Potřebujete úvěr k vypořádání naléhavých dluhů a pobytu u jednoho věřitele? Potřebujete zaplatit za zaplacení účtů? atd. Získejte svůj úvěr od $ 2,000 do $ 150,000,000.00 USD / EURO / POUNDS ve výši 3%. Peníze převedené na váš účet do 3 hodin od schválení. Pokud máte zájem o získání úvěru, neváhejte nám zaslat žádost prostřednictvím e-mailu: heinzemunkel.loanfirm@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 24. Dobrý den pan / paní

  Jsme soukromá společnost, která nabízí 2% úrokové půjčky a nabízí různé úvěry, jako jsou osobní půjčky, podnikatelské úvěry, konsolidační úvěry, zajištěné a nezajištěné úvěry,
  Děkujeme, že jste si přečetli tuto reklamu a požádali o její půjčku.
  Další informace a dotazy nám pošlete na adresu mehmethakan117@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 25. Poslali jsme vám emailem a splácení úvěru a my ještě dostáváme odpověď od vás.

  Obraťte se na nás co nejdříve, abyste umožnili zpracování vašeho úvěru a pokračujte v převodu po splnění našich požadavků.

  OdpovědětVymazat
 26. Nabízím vám atraktivní finanční půjčku pro celou Českou republiku od 35,000 do 10,000,000 Kč, bez zajištění nemovitosti nebo nepřiměřených právních poplatků. Splatnost celého úvěru může být stanovena na 240 měsíců. Nabídka platí pro celou Českou republiku. Pro více informací kontaktujte: kdfin11@gmail.com
  Můžete nám pomoci na čísle +971523897351

  OdpovědětVymazat
 27. Nabízím vám atraktivní finanční půjčku pro celou Českou republiku od 35,000 do 10,000,000 Kč, bez zajištění nemovitosti nebo nepřiměřených právních poplatků. Splatnost celého úvěru může být stanovena na 240 měsíců. Nabídka platí pro celou Českou republiku. Pro více informací kontaktujte: kdfin11@gmail.com
  Můžete nám pomoci na čísle +971523897351

  OdpovědětVymazat