Reklama

pátek 27. října 2017

Maďarsko vetovalo kvůli školskému zákonu summit Ukrajina - NATO


28. 10. 2017        zdroj a zdroj 
Ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó v pátek zdůraznil, že Kyjev nemá žádnou šanci, jak obejít veto, neboť svolání summitu musí být jednomyslným rozhodnutím členských států. "Maďarsko nemůže podporovat integrační ambice Ukrajiny, proto vetovalo svolání summitu NATO - Ukrajina v prosinci", cituje Szijjárta tisková služba maďarského ministerstva zahraničí.

Zároveň poznamenal, že země nemá šanci jakýmkoli způsobem obejít veto, protože svolání summitu vyžaduje jednomyslné rozhodnutí členských států.

Připomeňme si, že na konci září prezident Ukrajiny Petr Porošenko podepsal zákon "O vzdělání", podle něhož do roku 2020 bude veškeré vzdělávání v této zemi převedeno do ukrajinštiny. V Rusku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Řecku, Moldávii, Polsku a dalších zemích bylo konstatováno, že dokument porušuje práva národnostních menšin na Ukrajině a mezinárodní závazky Kyjeva.

V souvislosti s tím Maďarsko oznámilo, že nebude podporovat Ukrajinu na mezinárodní scéně, dokud nebude kontroverzní dokument zrušen.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

9 komentářů :

 1. A jéje, zde autor uvádí něco co je vytaženo z ruských novin, které také neuvedly podrobnosti nového školského zákona Ukrajiny ohledně menšin. Prvních 5 tříd nadále se bude vyučovat v jazyce maďarském. Na druhém stupni se budou děcka učit dále v maďarštině, ale přibude jeden předmět - výuka ukrajinského jazyku. Až po absolvování této základní školy se budou mladí učit např. na průmyslovce či gymnáziu už jen v jazyku ukrajinském. A toto se Maďarům nelíbí a jde hlavně o oblast Zakarpatska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neumíte číst?

   Smazat
  2. 23:37 Jestli to považujete za demokratické a v souladu s lidskými právy, tak si zkuste představit podobný zákon ve Švýcarsku, kde jsou podobně početné národnostní menšiny. Pořád se vám to zdá v pořádku?

   Smazat
 2. Dobře dělá Maďarsko banderovci mají zkušenosti s masakrováním menšin.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Napr. byli velmi spolehlivi jako strazne gardy v Hitlerovskych koncentracnich taborech kde udajne zahynulo take 6 milionu zidu.A ted Nulandy, Merkele.Kaganove z USA podporuji obrovskymi castkami penez banderovske gardy a velmi antisemiticke a antiruske.
   Ukrajina vznikla teprve rozhodnutim SSSR v r. 1922. Nikdy predtim stat Ukrajina NEEXISTOVAL. Byla slozena z mensi casti zapadnich oblasti, kde predtim velmi tvrde vladli polaci a jako spravce si najali zidy. Ti se chovali velmi zle k mistnim obyvatelum a proto tam vladl antisemitismus z nespokojenosti mistnich lidi /chmelnickij,bandera atd./ Hodne o tom pise ukrajinec, slavny N. Gogol , ktery cetl hodne mistni kroniky.. A dale SSSR darovalo vetsi cast uzemi z velke casti RUSKEHO STATU !!

   Smazat
 3. A ty jsi zase kecal,který uvedl polopravdu. Koukej to opravit nebo budeš za idiota.

  OdpovědětSmazat
 4. Smrt fašismu .
  Marcel

  OdpovědětSmazat
 5. I kdyby to veto bylo jen záminka (a to není), tak účel znemožnit summit je velmi potěšující. Ukrajina nemá co v NATO dělat, ostatně jako my. LA

  OdpovědětSmazat
 6. S banderovci to po dobrém nikdy nešlo a nepůjde. děkuji Maďarsku. Až dnes mně dochází, proč se Česko vydalo cestou repatriace volyňských Čechů - aby chudák Sobotka nemusel nasadit veto :-)

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.