Reklama

úterý 3. října 2017

Na čem se domluvily Rusko a Turecko? Putin v Ankaře obehrál Trumpa

Ajdyn Mechtijev
3. 10. 2017        zdroj
Turecká média si nadále kladou otázku, čím byla vyvolána neočekávaná návštěvě Vladimíra Putina v Ankaře ve čtvrtek 28. září? Turečtí analytici dospívají k závěru, že Recep Tayyip Erdogan, uražený arogantním Donaldem Trumpem, se rozhodl navzdory Washingtonu k posílení vztahů s "přítelem Vladimírem". Turečtí novináři poukazují na jeden Erdoganův rys: bolestně vnímá kritiku na svou adresu, a pokud je při tom i urážen, příkoří neodpouští a začíná se mstít.


Nezdařily se mu vztahy s Angelou Merkelovou a Donaldem Trumpem. Německá "železná lady" příliš dotěrně učila Erdogana demokracii, za což draze zaplatila, protože přirovnal její politiku s činy nacistického Německa.

Amerického prezidenta turecký vůdce neriskuje "vyznamenávat" stejnými urážkami, ale Donaldu Trumpovi zradu neodpustil. Během setkání s hlavou Bílého domu v oválné pracovně Erdogan požádal Trumpa, aby neodkladně zrušil nařízení o zaslání amerických zbraní kurdským povstalcům v Sýrii, jež Ankara považuje za "teroristy". Trump slíbil, že o tom bude přemýšlet, ale jakmile Erdogan opustil Washington, americký prezident vydal pokyn ke štědrým dodávkám zbraní kurdským oddílům v Sýrii, které USA považují za své spojence.

Tento Trumpův krok zbavil Erdogana posledních iluzí o upřímnosti Washingtonu a turecký prezident se nakonec obrátil směrem k Moskvě. Aby se Trumpovi pomstil za jeho aroganci vůči spojenci v NATO, Erdogan se domluvil s Vladimírem Putinem na nákupu nejnovějších systémů protivzdušné obrany S-400 v Rusku.

Předpoklad tureckého vůdce byl přesný, neboť Bílý dům stěží skrýval svůj vztek z rozhodnutím Ankary. Kromě toho se Erdogan a Putin domluvili, že se Sýrie rozdělí na zóny deeskalace, které je možno chápat jako "zóny vlivu".

Oba lídři našli společný jmenovatel v otázkách realizace Tureckého proudu a výsledků kurdského referenda v Iráku.

Všechny tyto záležitosti strany projednaly ve čtvrtech v Ankaře, během pracovní návštěvy ruského vůdce v Turecku. Putinovi se dostalo královského uvítání a na závěrečné tiskové konferenci Erdogan minimálně sedmkrát nazval Putina "můj přítel".

Erdogan a Putin se shodli, že nelze připustit odchod Kurdistánu ze struktury Iráku. "Dohodli jsme se, že územní celistvost Iráku musí být zachována", řekl Erdogan k výsledkům jednání.

Kromě toho Erdogan během setkání potvrdil, že Ankara již složila první zálohu na ruské S-400. Očekává se, že dodávky těchto systémů protivzdušné obrany do Turecka budou zahájeny během dvou let.

"Nikdo nemá právo kritizovat Rusko a Turecko za vojensko-technickou spolupráci, která se uskutečňuje v přísném souladu s mezinárodním právem a v žádném případě není namířena proti žádné třetí zemi", prohlásil tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když reagoval na kritiku Washingtonu o rozhodnutí Turecka.

Putin a Erdogan se také dohodli na realizaci dvou velkých projektů - plynovodu Turecký proud pod dnu Černého moře a první turecké jaderné elektrárny Akkuyu, která je budována s ruskou pomocí.

Pokud jde o zákaz činnosti tureckých společností v určitých odvětvích ruské ekonomiky, Putin Erdoganovi připomněl, že v červnu byly odstraněny zbývající omezení na dovoz zemědělských produktů, surovin a potravin z Turecka.

Byla také zrušena omezení na prodej zájezdů do Turecka a zákaz charterových letů. A v září byly zrušeny zákazy v souvislosti s fytosanitárními požadavky a bylo dovoleno z Turecka dovážet granátová jablka, papriky, hlávkový salát, ledový salát, cukety a dýně.

A zde je další dobrá zpráva pro Erdogana. Při setkání s ním Putin slíbil, že v nejbližších dnech bude zrušen zákaz na dodávky tureckých rajčat na ruský trh. Tuto zprávu k výsledkům jednání obou představitelů oznámil ministr hospodářství Turecka Nihat Zeybekci. Podle něj "je možné to technicky provést v nejbližších dnech".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

13 komentářů :

 1. Západ chtěl udělat Erdoganovi v Turecku barevnou revoluci s perspektivou, že by sám Erdogan skončil jako Samdám Husain z Iráku, nebo jako Kadáfí z Libyie. Demokratickoému západu se to nepovedlo, možná i díky včasnému varování od Putina, který přes zpravodajské služby věděl co se na Erdogana ze strany západu chystá. Erdogan pak učinil nezbytná opatření, aby vládu nad Tureckem nepřevzaly západní demokratické vlády a věda, že elita Tureckého národa zradí Turecko jako první, nechal pozavírat celou tu prozápadní elitu, která by USA a západní Evropě vlezla do zadní části těla. Bylo jasné, že celý puč proti Erdoganovi je řízen z demokratického západu. Nyní je v Turecku situace taková, že západním zemím se svrhnout Ërdogana nepodařilo a v současné době táhnou za kratší konec a musí se smířit s tím, že spojenectvím Turků si nebudou moct výt nikdy jisti. Erdogan nezapomene jakou službu mu Putin prokázal, když ho varoval, co na něj západ chystá. N oplátku Turecku nakoupí protileteckou obranu u Ruska a USA utřou hubu. Plyn si Turecko nechá přivést rovněž z Ruska a opět USA utřou hubu. Turecko je už druhá země po Sírii, kde se USA nepodařilo dosadit do čela státu svoji loutku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1:38 Dobře napsáno souhlas.

   Smazat
  2. Re (01:38):
   Souhlas!
   Zbývá jen drobný dotaz: cožpak lze po tom všem, co Západ podnikl proti Turecku a Erdoganovi, tj. po onom vedení podvratné činnosti a pokusu o státní převrat se svržením legitimního prezidenta země, nazývat ten Západ jako demokratický? Která země či která její struktura vůbec kdy demokraticky rozhodla o provádění takových zločinných aktivit vůči jiné svrchované zemi, která - nadto - je pro většinu z nich i spojeneckou v NATO?
   Vždyť vše, co výstižně popisujete a co bylo proti dnešnímu Erdoganovu režimu podniknuto, je v příkrém rozporu s mezinár. právem!
   Takže jak se to má s tou demokratičností?
   Podle mě to je jen demokratura kryjící vládu nadnár. korporací a mezinár. finanční oligarchie, či-li (lži)demokracie, prázdná floskule.
   Šetřete, prosím, takovými přívlastky.

   Smazat
  3. Pro 12:22 od 1:38. Opakováním slova "demokratické státy" je myšleno to jak se oni sami označují a je to proto myšleno v nadsázce a ironicky. Jako je možné uvést demokratické, humanitární bombardování civilních objektů v Jugoslávii. Bohužel, že slovo demokracie je zprofanované, není vina nikoho jiného než těch kdo za to můžou a to jsou představitele demokratických států.

   Smazat
  4. Zatímco Rusko je schopno své závazky plnit, u Turecka s Erdoganem v čele, bych si nebyl jistý absolutně ničím. Připomínám, že nedlouho před agresí do Sýrie nazýval Erdogan Asada též svým přítelem. To mu ovšem nebránilo vůbec v ničem a nedlouho potom se otevřeně postavil na stranu nepřátel Asada. Snad je Putin dostatečně opatrný. A Erdoganem je to jako přátelit se z jedovatým hadem.

   Smazat
 2. Sňatek z rozumu? Asi ano. Víc bych za tím nehledal. Oba pochopili, že se bez sebe neobejdou, alespoň prozatím.
  Pokud bude západ pokračovat v diletantské zahraniční politice, bude takových to spojení a spojenců přibývat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokut bude Západ pokračovat v diletantské .... politice? Západ je prostor, kde konzumentarismus, pakultura, chtivost, preference výstřednosti a amorálnosti, multikulturalismus, sobectví, nectnost, neúcta, diktatura menšin, cenzura, potlačování svobody slova, protidemkratická opatření, potlačování rodiny a pravdy ... nahradili lidskost, člověčenství, lásku k vlasti, úctu, rodinu a morálku. Takové antispolečenství nemá perspektivu a nemůže ze své podstaty plodit jinou politiku, než diletantskou a zločinnou. Kolonizací Střední a Východní Evropy Západ jen získal pár let odkladu svého pádu a Svět je připraven se Západu za jeho činnost řádně pomstít.

   Smazat
  2. Nezvatlej

   Smazat
  3. 5:57
   Souhlas! Demokracie na západě a především USA je nesmysl. Zrůdný kapitalismus se za clonu demokracie jen ukrývá. Daří se mu to čím dál méně. Je již v rozkladu a brzy se zhroutí sám do sebe. Z chaosu vznikne, tak jako vždycky v historii nový řád. Jestli to bude skutečná demokracie - přirozený řád bez zárodku chaosu, záleží na nás.

   Smazat
 3. Rusko by si melo pestovat zeleninu samo, samostanost!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To i dělá. Jak pocítili evropští zemědělci (včetně našich - i když ti méně). Na druhou stranu za rajčata a dostat budování perspektivního plynovodu, který značně zkomplikuje plány USA na ovládnutí energetického trhu v Evropě a stavbu jaderné elektrárny jako bonus je dobrý obchod. Navíc posilování vztahů s Ruskem má za následek oslabování vztahů s EU a NATO. Rusko zase vychytalo tzv. Západu blechy:)))

   Smazat
 4. Nejlepší na všem je to že Rusko pochopilo, že jakákoliv lež, nečestnost, podlost, neférovost natož zrada se v horizontu let vždycky vymstí. Proto takhle sami nikdy nejednají a totéž vyžadují od svých partnerů. Co si budeme vyprávět, takové zásady vyhovují většině slušných států na této planetě. Nevyhovují USA a bývalým koloniálním státům, je zbytečné se ptát proč asi?

  OdpovědětSmazat
 5. Erdogan se snaží využít výhod, které mu obojakost přináší. Zkoušel to už dřív a málem nepřežil. Nechce se mi věřit, že by CIA na něj něco nevymyslela. Když se podíváme pár roků zpět je až neuvěřitelné co vše USA prošlo. Rozhodně připiji v sobotu na zdraví a dlouhý plodný život 65.letému Vladimíru Vladimíroviči.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.