Reklama

.

.

pondělí 2. října 2017

Německo přetrumflo lokaje USA: právníci zamítli "polské veto" ohledně Severního proudu 2

Ilja Novický
2. 10. 2017    zdroj
Bruselští byrokraté, Polsko, pobaltské státy a Ukrajina nejsou nadšeni projektem plynovodu Severní proud 2. Ale co nadělají?! Německo je přehrálo. Němci iniciovali expertízu u právníků Evropské rady a ti nenašli právní důvody pro zasahování do realizace projektu. Právníci Evropské rady nazvali velmi pochybnou hlavní tezi Evropské komise, že potrubí údajně ohrožuje energetickou bezpečnost EU. Podle právníků plynovod, jako doplňková trasa, nemůže zvýšit závislost EU na ruském plynu.


Kromě toho se podle zákonů EU Brusel nesmí vměšovat do projektu Německa nebo jiné země Evropské unie s třetí stranou. Evropská komise může jednat pouze v rámci projektů uvnitř Evropy.

Pokusy Evropské komise zachytit se "právní mezery" při budování plynovodu na širém moři byly zamítnuty. Právníci Evropské rady konstatovali, že v takových případech platí mezinárodní právo.

Výsledkem je, že polský projekt, podle něhož by Evropská komise měla jednat s Ruskem o stavbě Severního proudu 2, ztroskotal. Německo se obrátilo na právníky Evropské rady a vyhrálo. Teď nikdo nemůže zpochybnit tezi Berlína o tom, že stavba je soukromou iniciativou evropských společností a vměšování státních struktur do ní  je nepřípustné.

Američtí lokajové "si mohou trhnout". Samozřejmě že si velmi chtěli šplhnout u zámořského dodavatele zkapalněného zemního plynu, ale pragmatický zájem Německa byl silnější.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

29 komentářů :

 1. No tak v tomhle případě jsem pro nenáviděnou eu.

  OdpovědětVymazat
 2. No tím nám moc nepomohli. Je to podraz.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když Ukrajina kradla plyn určený pro Evropu to pšonci neorotestovali, teď čekají od strýčka Sama nějaké prebendy. Zkrátka chovají se tak jako užhodně dlouho a jinak ani neumí.

   Vymazat
 3. Je třeba si uvědomit proč a co z toho plyne. Jde o prachy - za tranzit plynu se platí (mimo jiné finance dostává i ČR) a "Nordstream" vedený mořem = územím "nikoho" bude levnější... pak je zde i bezpečnostní aspekt = nestabilita Ukrajiny...
  Každopádně jako občan ČR nemá důvod jásat, neboť pro nás, jako spotřebitele to nepřináší žádné pozitivum...

  OdpovědětVymazat
 4. No, to měli asi Bulhaři hodně špatné právníky, protože Bulharům Jižní proud EK zatrhla a připravila je tak o pěkné prachy za tranzit.

  OdpovědětVymazat
 5. 2:51 dík za připomenutí, že malí, samozřejmě, jsou otloukánci. Otázka je, co by se dělo, kdyby Bulhaři onehdá sami neustoupili. To nevíme nikdo.

  OdpovědětVymazat
 6. TO POKRYTECTVÍ ANDĚLY JE DO NEBE VOLAJÍCÍ.TADY SANKCE,ANI MANÉVRY TÉ KRÁVŠ NIC NEŘÍKAJÍ.NO A V PŘEDSTAVENSTVU JE SÁM GERHARD ŠRÉDR.AMÍCI SE UŽ TEĎ MOHOU NECHAT ZKAPALNIT.BLBEČCI,CO PLIVAJÍ NA RUSKO,SI MOHOU FLUSNOUT KAŽDÉ RÁNO DO SVÉHO ŠPÍGLU PŘI RANNÍ HYGIENĚ.
  A NEVÍTE,KDO KUPUJE OD RUSŮ,NEJVĚTŠÍHO PRODUCENTA OBILÍ,TY OBROVSKÉ PŘEBYTKY?

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, američtí lokajové v EU, čili evropská komise, se snaží EU uškodit co nejvíc to jde. A není to žádný paradox, evropská komise je skutečně nástrojem iluminátů ( těch co drží snad všechny peníze světa,zatímco S. státy a EU drží tak akorát dluhy, ato ještě převážně vůči nim) a jejich zájem není vždy totožný se skutečným zájmem obyvatel EU. Tak doufejme, že se v Evropě soudy konečně probudí a budou konat ve prospěch lidí EU, elity z EU, vlády států nebo dokonce Evropská komise, včetně naší slaboučké úřednice V.Jourové, tak ty z mnoha důvodů budou "spát" věčně! Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Probudí a budou konat ve prospěch lidí EU ?! Ano, jako zásadní krok by třeba byl úplný zákaz vysavačů prachu (nejenom snížení hranice příkonu el. energie), to by byla úspora energií. A tak dále a tak podobně, námětů na zlepšení je celá řada :-)

   Vymazat
  2. četl jsi to po sobě ???,oprav to,stačilo to napsat jednou větou...jsme v prdeli....

   Vymazat
 8. Souhlasím s autorem

  OdpovědětVymazat
 9. Co by asi na místě Německa udělaly USA? Sklonily by hlavu před Polákama a jejich ideologickým jančením? Myslím si, že Němci jsou tentokraát učenliví, protože konečně pochopili ono skryté, americké, že dobrý obchod je pro úspěšné obchodníky, zatímco politika, ta je dobrá jen pro blbce, kteří se na ni skládají z vlastních kapes.

  OdpovědětVymazat
 10. Polákům nevadí Severní proud, jim vadí, že z něho není odbočka do Polska a že budou muset kupovat plyn od Němců.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šak amík jim dodá ten šifrový detonér....vol.vé...

   Vymazat
  2. nedostali odbočku, tak na oplátku kácejí památníky krasnoarmejců, jsou to (Poláci) děvky prodejný kam paměť sahá

   Vymazat
  3. Mám za to, že jim spíše vadí ta skutečnost, že přijdou o tranzitní poplatky. Ty vesměs Rusové spláceli dodávkami příslušného objemu plynu zdarma tranzitnímu státu.

   Vymazat
 11. Plně souhlasím se zbudováním Nordstream 2 po dně Baltu. Polákům, Ukrajincům, Slovákům atd. totiž při jejich výhradách jde jednak o možnost inkasovat přepravní poplatky, pokud by šel plyn přes jejich území a taky o politickou páku na Rusko. Třeba Poláci by mohli někdy říci toto :"Rusko, když budeš zlobit, tak tvůj plynovod na našem území zavřeme a basta." Vztahy mezi Ukrajinou a Polskem na jedné straně a Ruskem na druhé, jsou dnes vypjaté, nikdo neví ce se může stát. Proto plyn v mezinárodních vodách je skvělé řešení a zároveň se tím "vypálí rybník" USA s jejich zkapalněným plynem ,který k nám chtěli dodávat z dálky 10 000 km.

  OdpovědětVymazat
 12. Je to posílení Německa. Ropovod přes UK by fungoval dál kdyby byly normální vztahy a ne bordel. PRADEDA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíte dodávat přes UK tedy přes United Kingdom? To je trochu oklika a ti navíc mají svůj vlastní plyn.

   Vymazat
  2. Pro Anonymní 3. října 2017 12:54: UK se dnes používá i pro Ukrajinu

   Vymazat
  3. 13.00 pro Ukrajinu se používá UA!
   UK = United Kingdom

   Vymazat
  4. pre Ukrajinu by bola najvhodnejšia skratka IÁ

   Vymazat
 13. Tak či onak platíme za tranzit plynu - je jedno, zda Ukrajině, Polsku, Slovensku, nebo jenom Německu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenomže do teď jsme byli z části tranzitní zemí a z části konečným spotřebitelem. Až spustí nové trubky, budeme pouze spotřebitelem. Tak že očekávat stejné ceny asi nemůžeme. Navíc, německý RWE má u nás dominantní postavení...

   Vymazat
 14. Američané za pomoci evropských dobroserů rozesrali Ukrajinu. To byl zřejmě hlavní důvod vzniku projektu Nord stream. Němce, i když to veřejně nepřiznali, už pravděpodobně přestalo bavit platit Rusům za plyn, který Ukrajinci sprostě ukrádali. Místním kmotrům už nestačily poplatky za tranzit, tak nyní utřou nudli. Bohužel, s nimi všichni v řadě, včetně nás. Vzhledem k tomu, že Ukrajinci zanedbávali údržbu potrubí, stejně by k nějaké alternativě muselo dojít.
  Když se nad tím zamyslíme, plyn přivedený novým potrubím určitě nebude pro české spotřebitele levnější. Druhá strana stejné mince je osobní odpovědnost. A tu nesou, kromě těch, kteří aktivně Ukrajinu rozesírali, i ti, kteří toto rozesírání podporovali. Včetně naší tehdejší politické reprezentace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:53 "osobní odpovědnost. A tu nesou, kromě těch, kteří aktivně Ukrajinu rozesírali, i ti, kteří toto rozesírání podporovali" tj. kromě všelijakých těch Štětinů se Schwarzenbergy, Kalousky a Gabalo Hermany i roztomilý kašpárek, ministr to, Zaorálek.

   Vymazat
 15. Toto potrubí posílí mocenské postavení Německa v Evropě. Také přicházíme o tranzitní poplatky, když to přes nás vedlo z Ukrajiny do Německa.
  Alespoň bych rád věřil, že se z toho soudu poučí Bulhaři a vrátí se k Jižnímu proudu. To by odstranilo závislost celé střední Evropy, na dodávkách z Německa. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, jde o zájmy Německa. Když se jednalo o Jižním proudu bylo to Německo a pí Merklová, která přiměla Bulharsko ho nepovolit. Co je dovoleno bohovi není dovoleno volovi.
   bv

   Vymazat
  2. 14:11 a při této nevybíravosti těch "velkých" není divu, že euroamerické civilizace jde o to rychleji ke dnu, EU i NATO bude mít tendenci se drolit, takže můžeme čekat utahování šroubů. Viníkem bude Putin.

   Vymazat