Reklama

sobota 21. října 2017

Nová studená válka je mnohem nebezpečnější, než byla ta předchozí

Karikatura z období "kubánské krize"
Stephen F. Cohen
21.10.2017 The Nation,  překlad Zvědavec

Již několik let autor tohoto článku tvrdí, že nová studená válka je nebezpečnější, než byla ta předchozí, která trvala 45 let, a o níž se často říká, že „jsme ji sotva přežili“. V tomto článku si doplníme nejnovější informace a shrneme důkazy pro tento argument. 

Mimochodem, mnoho amerických představitelů a novinářů nadále popírá - z osobních a politických důvodů - že existuje nová studená válka. Každý, kdo pochybuje o její existenci, by si měl třeba jen přečíst přední americké noviny nebo sledovat televizní „zpravodajské“ vysílání; nebo se podívat na stále přibývající vyhlášení studené války Rusku, jako příklad uveďme obzvláště radikální prohlášení, které nedávno předložila samozvaná bipartijní organizace, a jehož spoluautorkou je Evelyn Farkasová, bývalá poradkyně na ministerstvu obrany, působící za Obamovy vlády.

Pojďme si identifikovat šest konkrétních faktorů, které způsobují, že nová studená válka je nebezpečnější, než byla ta předchozí:

1. Její konfrontační epicentrum není v Berlíně, ani v takzvaném „třetím světě“, ale přímo na hranicích Ruska - od pobaltských států a východní Evropy, až po Ukrajinu a Černé moře - kde se stále navyšuje vojenská aktivita NATO v podobě většího počtu vojsk, zbraní, válečných letadel, lodí, a také nesmíme zapomenout na rozmístění protiraketové obrany. Aliance NATO nyní charakterizuje tuto obrovskou východní frontu jako své „území“. Žádná zahraniční vojenská moc se neobjevila tak blízko Ruska - a jeho druhého největšího města Petrohrad - od invaze nacistického Německa v roce 1941. Pohled Moskvy je pochopitelný a předvídatelný. Ve stále větší míře se mluví - jak v masmédiích, tak soukromě mezi vysoce postavenými představiteli - že právě tohle představuje „americkou agresi proti Rusku“, a dokonce že „Amerika je ve válce proti Rusku“. Porovnejte tyto obavy s neopodstatněným obviněním z aféry „Russiagate“, že Kreml „zaútočil na Ameriku“ během prezidentských voleb v roce 2016, pro což zatím neexistují žádné empirické důkazy, a hmatatelnými důkazy, které ruští představitelé evidentně spatřují v současné „agresi“ Washingtonu. A představte si, jaký je potenciál „horké války“ - náhodné nebo úmyslné - v tomto narůstajícím pohledu Ruska. Přetrvávající tlak ve Washingtonu, aby byly poslány další zbraně do Kyjeva - který slíbil, že je použije proti povstalcům na Donbasu, které Rusko podporuje - může jen vystupňovat obavy Rusů a nebezpečí, které to představuje. (Kyjev mezitím rozcupoval mírové dohody z Minska tím, že přijal právní předpisy, které jsou s dohodami neslučitelné.)

2. Existuje možnost, že rozvětvující se americko-ruský vojenský konflikt se může v Sýrii zhoršit, neboť syrské síly (podporované Ruskem) jsou blízko rozhodující porážce militantů, bojujících proti prezidentu Assadovi, přičemž někteří z nich jsou spojeni s teroristickými organizacemi. Ruské ministerstvo obrany jasně uvedlo, že se domnívá, že americké síly v Sýrii aktivně pomáhají a podporují bojovníky, kteří jsou proti Assadovi, a současně vystavují ruské vojáky velkému riziku. Ministerstvo také otevřeně deklarovalo připravenost udeřit proti těmto americkým jednotkám v Sýrii. Jaká bude reakce Washingtonu, ptám se, pokud Rusko zabije v Sýrii nějaké Američany?

3. Na rozdíl od předchozí studené války, kdy se kooperativní vztahy mezi USA a Sovětským svazem postupně začaly budovat po kubánské raketové krizi v roce 1962, jsou tyto vztahy, budované po desetiletí, ničeny. Nyní jsou dokonce vážně ohroženy. Kongres a Trumpova administrativa podle všeho chtějí uzavřít dvě ruské zpravodajské agentury ve Spojených státech - RT a Sputnik. Pokud k tomu dojde, může Kreml přijmout reciproční opatření v Rusku, což sníží komunikaci s veřejností, jakkoli „propagandistickou“ na obou stranách. Veteránský zpravodaj CNN z Moskvy uvedl, že „kontrola zbrojení visí na vlásku“. A bezprecedentní zmocnění se ruského konzulátu minulý měsíc v San Francisku přesvědčilo některé ruské představitele, jistě ne bezdůvodně, že jisté vlivné síly ve Washingtonu chtějí, aby diplomatické vztahy s Moskvou byly zcela zpřetrhány.

4. Během předchozí studené války nebyl žádný sovětský vůdce démonizován americkým politicko-mediálním establishmentem tak, jako je ruský vůdce Vladimír Putin - a to již téměř deset let. Rusko a vztahy s Moskvou jsou natolik „putinizované“, až se zdá, že Rusko již nemá žádné legitimní národní zájmy doma ani v zahraničí, což je první předpoklad, potřebný pro vyjednávání. Jako čerstvý příklad tohoto bezprecedentního faktoru lze uvést příslušné pasáže z nedávné biografie Hillary Clintonové s názvem „Co se stalo“.

5. Aféra „Russiagate“ je také bezprecedentní. Způsoby, jakými se zhoršuje nová studená válka, jsou různé, a narůstají. Rozsáhlé „zkoumání“ stále více naznačuje, že vztahy s Ruskem, které byly kdysi běžné, mohou být známkou „tajné dohody s Kremlem“, včetně finanční. Stejně tak názory, nesouhlasící se studenou válkou, jsou zcela přirozeně označovány jako „odzbrojující ruské dezinformace“ a „prokremelská propaganda“. Není překvapením, že se v americkém mainstreamovém tisku nebo ve veřejném vysílání objevuje jen velmi málo takovýchto názorů. (Více nesouhlasných názorů na oficiální zahraniční politiku se objevuje v hlavních ruských médiích, než v amerických.)

V prvé řadě aféra „Russiagate“ by zcela ochromila prezidenta Trumpa při jakýchkoli krizových jednáních, která by například musel vést s Putinem, nehledě na to, jak existenciální by jednání byla. Představte si, že by například prezidenta Johna F. Kennedyho napadali a vinili z toho, že je „loutkou Kremlu“ během kubánské raketové krize. Politicky by nebyl schopen učinit kompromisy, které udělal společně se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem, a ukončil tak krizi bez jaderné války. Ačkoli mnoho amerických politiků a médií nenávidí Trumpa, měli by se spíše obávat možné války s Ruskem.

6. A také v ostrém kontrastu s tvorbou politiky v 60., 70. a 80. letech dnes prakticky v hlavním proudu Ameriky neexistují žádná média, politici, ani politika se zaměřením proti studené válce. Bez účinné opozice, včetně intenzivní veřejné diskuse, jsou pravděpodobnější špatné politické výsledky, dokonce i v demokracii.

K těmto do velké míry bezprecedentním faktorům studené války přidám další tři nové okolnosti:

Jednou z nich je mýtus, že postsovětské Rusko je příliš slabé na to, aby vedlo dlouhotrvající válku, a nakonec se bude muset vzdát Washingtonu a Bruselu. To je samozřejmě logika, skrytá za tsunami sankcí, uvalených na Moskvu počínaje rokem 2014. Ponechme stranou, že několik mezinárodních institucí pro finanční monitorování zaznamenalo významné ekonomické oživení Ruska v posledních dvou letech. To například znamená, že se stane největším světovým vývozcem pšenice. Ponechme stranou obrovské přírodní, lidské a územní zdroje Ruska. Připomeňme si, že v moderní ruské historii neexistuje žádný případ kapitulace, nehledě na to, jak byly okolnosti ničivé nebo nákladné. Na rozdíl od minimálně zastupujících ruských hlasů, prosazujících opak, žádné elity národa, ani samotní obyvatelé zásadně nezmění vedoucí postavení nebo politiku v zemi pod západním tlakem. Opravdu, mnoho předních politických intelektuálů a novinářů v Rusku již uznalo, že nová studená válka, za níž je zodpovědný Západ, může trvat stejně tak dlouho, jako ta předchozí.

Druhou okolností je přetrvávající názor amerického establishmentu, o který se zasadily aspirace bývalého prezidenta Obamy, že Rusko je „izolováno“ ve světovém dění. Počet zahraničních setkání a dohod, k nimž došlo v posledních letech za Putinovy vlády, tuto představu vyvrací. Objevilo se však něco nového a důležitého. „Sovětský blok“ ve východní Evropě během předchozí studené války byl aliancí, vytvořené na základě neochoty, krize a představující tíživé břímě. Oproti tomu má dnes Rusko nové dobrovolné a prospěšné spojence a partnery - od menších států BRICS, až po Čínu. Ve skutečnosti to spíše vypadá, že je to právě americká „sféra vlivu“, která se dnes rozpadá, o čemž svědčí Brexit a Katalánsko (jehož referendum může dodatečně ukázat proruské úspěšné referendum na Krymu z roku 2014 v poněkud odlišném světle). Jak jinak můžeme interpretovat rostoucí sblížení mezi Tureckem, členem NATO, a Ruskem; nebo nedávnou historickou návštěvu saúdského krále v Moskvě, která vyústila v dohody, zahrnující miliardy dolarů z nákupů a investic do zbraní a energií? Čí trajektorie, historikové se mohou ptát, vede k izolaci ve světovém dění?

Třetí okolností je samozřejmě role Číny, a její rostoucí moc. Během předchozí studené války byla Čína soupeřem Sovětského svazu, a tudíž představovala „kartu“, která hrála proti Moskvě. Dnes je to politický, ekonomický a potenciálně vojenský partner Ruska (společné rusko-čínské námořní cvičení má být zahájeno příští týden) - což je nová okolnost, která bude mít pravděpodobně hluboký vliv i jinde, včetně Indie, Pákistánu, Japonska a dokonce i Afghánistánu.

Většina těchto nových a v podstatě bezprecedentních faktorů studené války není ve Washingtonu vůbec prodiskutovávána, a to nejen kvůli hysterii „Russiagate“. Americký triumfalismus od konce Sovětského svazu v roce 1991 hraje důležitou roli, stejně jako přetrvávající americký provincialismus, někdy nazývaný „výjimečnost“.

Avšak tři nejvážnější hrozby pro americkou národní bezpečnost - mezinárodní terorismus, šíření jaderných zbraní a kybernetické útoky, které by mohly nedopatřením spustit jadernou válku - jsou z velké části přehlíženy. Stejně jako neodmyslitelná pravda, že ani jedna z těchto hrozeb nemůže být snížena bez partnerství s Ruskem. Během 45 let trvající studené války byly dokonce i tyto aspekty uznány a někdy se o nich také jednalo.

- - -

42 komentářů :

 1. Vy jste zase zbytečně hysteričtí. Chcete snad žít věčně? Jako jediní v historii tohoto světa zažijete rozpad a slučování atomů na vlastní kůži, tak si toho važte.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ále prd! Všechno jsou to jen žvásty. A kdo se živí žvatláním, musí žvatlat. Na celém světě se dějí i pozitivní, i velmi pozitivní věci, otázkou zůstává, proč mediální stoka všeho druhu vyhrabává jen ty negativní - války - tragedie - útoky teroristů - hurikány - zemětřesení - únosy - vraždy - nehody - nemoci - to je, co nechápu. Proč všechny ty blitky na všech mediích a kanálech jsou jenom a jenom šokující a nasrávací? Je nějakým úkolem trvale udržovat lidi ( co všechny ty bláboly čtou, sledují TV a media obecně) ve strachu, zmatku, zoufalství a beznaději? Anebo je to nějaká psychická nemoc, protože jak se ukazuje, pozitivní a radostné události lidi obecně nebaví - vyhledávají jen ty šoky a negativa, a v tom se rochní. No - a to taky nechápu. Co se to se světem stalo? A taky jsem konečně pochopil denní radost ostrovanů a lidí žijících v poměrně chudých enklávách - oni neumějí číst!! A nemají TV a žádné další elektronické sdělovací sračky. Proto každý den večer zpívají, tančí, klábosí, a radostně uléhají. O válce, raketách, teroristech, tragediích a nemocech vědí velký kulový - tak těm lidem děsně závidím. Bože -proč já blbec jsem chtěl umět číst a psát, a proč jsem byl rád, že žiji v civilizované zemi? Dnes bych dal všechno za život na nějakém ostrově mezi normálníma, radostnýma, nezakomplexovanýma lidma. Ale oni prý dnes už nikde nepřijímají přivandrovalce z vyspělých zemí - konečně, má to logiku. Asi mají výrazný pud sebezáchovy.

   Smazat
 2. 21:26 ale ne, tu historickou příležitost být prvními, kdo se ve velkém a bezprostředně zúčastní rozpadu atomů byli, zásluhou USA, obyvatelé Hirošimy a Nagasagi.

  OdpovědětSmazat
 3. Spousta lidí si myslí že válka může začít díky Korei, Sýrii a jiným ohniskům světa. Pravdou ale je, že válka začne pro Kerčský most. Nedávno se v Kyjevě sešli zástupci tajných služeb a vybrali možnost jeho likvidace. Je úplně jedno, jestli most poškodí Turecká loď, nebo izraelské letadlo. Odveta povede rovnou na Ukrajinu. Podle mého jasnovidného názoru Putinovi dochází trpělivost a bez ohledu na názor světa a USA, s kterými si čím dál tím méně láme hlavu část Ukrajiny zabere tak rychle že si ani nestačí uvědomit že se z nich stal suchozemský stát bez přístupu k moři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sakra tajny organizace !Hned se to rozkecalo!!A co je to nazor sveta ?

   Smazat
 4. Článek má pravdu a zlehčovat fakta dokáží jen ležérní lidé.

  OdpovědětSmazat
 5. To zase bude jasnovidnejch názorů - že to lidi už konečně nesere. Furt a furt jen debatit a žvatlat o možné válce. Totiž - kdyby tihle žvatlové skutečně věřili, že je válka na spadnutí, určitě by nedřepěli u počítačů, a nepsali denně ty chujoviny, ale nejspíš by si vyhrabávali zemljanku, a ládovali do ní zásoby žrádla a tak podobně - jako se asi obvykle chová normální obyvatelstvo před válkou. Ale toto? Na internetu pod zprávami o KLDR a válce, jsou žvásty o obnaženejch celebritách, jak oblažujou "pány" rozkroky, a vypadlými ňadry - a podobné porce denních internetových zhovadilostí. A kolem skáčou reklamy na přípravek ke zlepšení erekce a zvětšení penisu - takové věci vůbec nesvědčí tomu, že by se jakkoliv blížila válka. Jsou to jen žvásty, jimiž se starší pánové u počítačů zabavují, protože v televizi je prd ke sledování. A oni mají válčení ze všeho nejraděj, tak o tom alespoň žvaní. Ale podle mého jasnovidného názoru se jednoho krásného dne všichni ti nudící se mudrci od počítačů odeberou spát na věčnost pod kytičky, a války se bohužel nedočkají. Ale bláboly o Ukrajině, a co případně udělá Putin, co Kim a Donald - to jim jde jak po másle. Super zábava.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:24 mudrlante. Přečti si něco o tom, jak se lidé chovali před Druhou světovou ... Kolik si myslíš, že je přiměřeně informovaných, kolik si myslíš, že je schopných dojít k racionálnímu závěru a z těch co ano, kolik je těch, kteří si to nepřipustí?

   Smazat
  2. Nepotřebuju nic číst. Moji prarodiče zažili a přežili první i druhou světovou, moji rodiče druhou světovou - vím o tom dost, a nezkresleně a nevyfabulovaně. Proto taky vím, že na válku se národ připravoval, budovaly se kryty, rozdávaly se plynové masky, a lidé byli školeni. Každý věděl, do jakého krytu by v případě náletu odešel. Ale tady to celé připomíná jen žvanivou frašku - kanál ČT 2 celých více než dvacet let vysílá převážně pořady o válce, a válečné zprávy, takže už mi pánové Hitler, Goebbels, Himmler, apod. připadají jako členové rodiny - jako bekaní strýčci. Myslím, že už by bylo na čase s těmi žvásty o válčení přestat. Co nás čeká, nás nemine, ale snad by mohli lidé jako takoví zažít mezi dětstvím a smrtí taky nějakou radost - ne? A mezi námi - chování našich a ostatních politických kreatur vůbec ničím nepřipomíná, že by se svět vážně chystal válčit - slejzají se jak kravaťáci a žvaní - pak to vyfabulují a rozmatlají podle svého media - to jsou dnes nejhorší zbraně hromadného ničení, protože ničí lidem mozky a duše. Zločinci z medií by měli být zastřeleni. A taky - přepadení nějakého státu ( viz fingovaní povstalci,) zničení jeho infrastruktury a pozabíjení lidí, se za válku nepovažuje - ne?

   Smazat
  3. Víš trole, je nás devět. Vím že jsi dobře placenej, a nebudeš tomu věřit, vím jak todopadne. Svět je trochu složitější, než dokážeš pochopit, blbečku.

   Smazat
  4. A proč mi přezdíváš "trole"? To je na diskuzích teď obvyklé - kdo nezapadá do úrovně vašich názorů, je prostě "trol"? Neříkám, že jsem špatně placený, ale ty máš taky slušnej důchod - ne? A k tomu nemusíš dělat nic, jen dřepíš od rána do večera u počítače a blafeš, ty znalče světa a jeho složitostí. Tady se denně slejzá takových "znalců světa" až je to k nevíře. Škoda, že už se nevyrábějí plivátka. Na NR sice nejsou diskuze takový masakr, ale například, kdo chce opravdu číst diskuze na novinkách, se bez plivátka neobejde. Blbečku.

   Smazat
  5. 23:03 "moji prarodiče ... moji rodiče" -pak jsme vrstevníci s tím, že oba moji dědové v té První světové zůstali a já, že jsem spolu s rodičí ze Sudet utečencem. Píšu pouze, jak se před válkou chovali lidé, ne jak sdělovadla, ne jak stát. S postupující civilizací se všechno urychluje, i lidem běží rychleji vnímaný čas, společenské děje se nutně odehrávají v těsnější souslednosti, což zvyšuje rizika. Zatímco za totáče byly dramatické události a tragedie na vlastní straně více méně zamlčovány, aby vládla jakás pohoda, dnes požadavek zisku, čtenosti a sledovanosti vyhrabává senzace, skandály a tragedie, produkuje drasťáky. Ze stejného důvodu roste násilí nejen mezi lidmi, ale i mezi státy. A lidé jsou nutně otupělí ... mám si hrát na pohodu, mám to nevidět? Ale i tak, spím dobře a chutná mi.

   Smazat
  6. V 2.polovině 30tých let se lidé nás připravovali na válku, protože o nebezpečí věděli, protože je na ni připravoval stát a prozíraví politici. Dneska jen každou středu houkají sirény. Politici jsou vesměs idioti a slouhové zaoceánského páníčka, které mu úplně jedno, kolik nás tu pomře. A tomu užvaněnému trolovi, co se vzteká, že je je trol: odvádíš diskuzi od vážného a velmi varovného tématu článku, tak se nediv, když tě kolegové považují za trola. Jsi prostě trol.

   Smazat
  7. Obavam se ,ze zemnljanka by vam v teto valce byla dost na prd.

   Smazat
  8. Zřejmě jste už zapomněl, že když se bojovalo u Stalingradu, v říši se točily komedie (Barrandově)..

   Smazat
  9. No - nač si hrát se slovíčky 5.35 ( tak brzy u počítače ušlechtilý starče - nemůžeš spát? Je neděle) Já diskuzi nikam neodvádím, ačkoliv je to už zdejší tradice ( vše se stočí na migranty nebo na Babiše) já jednoduše nepovažuji tema článku za vážné, a už vůbec ne za velmi varovné. Velmi varovné jsou pro ČR jiné věci, než věčné pištění o možné válce mezi KLDR a USA a do toho sem tam Putin tohle a Putin tamto bla bla bla... ale ty opravdu varovné věci smečka válkymilovníků u počítačů nevnímá. Takže víš co? Jestli jsem já "trol" tak ty jsi vůl.

   Smazat
  10. 12:23 jestli troll jsi nebo ne nevím, ale osobní invektivy, bez kterých se neobejdeš, dokonce nedůstojná narážka na hendykep stáří, tě ilustruje víc než nepříznivě. Dej si to za rámeček.

   Smazat
  11. A to je právě ono 13.30 - vždycky jsem vnímal stáří jako maximálně moudré, to jest slušné, s nadhledem, příkladné pro ostatní - ale dnes, kdy vypukla móda diskuzí, a já vidím na vlastní oči, co je stáří za šancajch - vzteklý, sprostý, urážející, dětinský, hloupý, přesto si prosazuje svoje pitominy v době, které už nerozumí. Kde zůstala moudrost a nadhled? A toto - todlencto - by mělo být vzorem pro mladší a mladé? To nemůže být míněno vážně. Kromě toho že neumíte česky ( handicap - hendikep - nikoliv hendykep!!!) není stáří samo o sobě žádným handicapem! Stáří se handicapuje, dehonestuje a ztrapňuje samo! Staří troubové lezou na "poznávací" zájezdy, protože jim tam nabízí dárky a levný oběd, a pak si stěžují, staří troubové jsou nesmírně agresivní - pokud jde o slevy v obchodech, strkají se jak puberťáci, pokud jde o společenské události, například tanečky pro střední generaci, lezou tam jen spárovaní starci, agresivní jak prasata, protože mají čas, můžou tam čučet třeba od dvou ( když program zábavy je od šesti), jeden dědek a bába zaberou několik stolů pro svoje starý kámoše ( dědky a báby) a nikdo další nemá šanci. Střední generace, která přijde z práce, může leda tak koukat jak je obsazeno, a jak se na parketu pitomě producírujou staré hnusné báby a dědkové - prosím - nepište mi nic o osobních invektivách, pokud jde o dnešní starce. Stačí ty hnusné zvratky na diskuzích všude, když "stáří" dřepí u počítačů od rána do večera. Nic důstojného na dnešním stáří není -bohužel. Stáří samo o sobě hendicap není, ale starci si všechno kazí sami svojí agresivitou, jsou tím nesnesitelní - stačí diskuze. Je to masakr - a samý stařec. Sprostej, neurvalej - nadávám já komukoliv trolů? Ne- nikdy! Ale vždycky začne nějakej starej šmejd nadávat mně - a vždycky kvůli mému názoru -jako zde a jako jinde. Co si vůbec o sobě myslíte? Že pokročilej věk každýho automaticky deleguje k absolutní pravdivosti názorů a že jen starci mají pravdu??? To si zase zarámečkujte vy.

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máš radost exulantskej psychopate? To jsme rádi, že jsi tak rozradostněnej. Na naši vládu se těšit nemusíš, je ti do ní jedno jediné veliké hovno - starej se o vládu na Floridě, křupane. Kdes byl celou dobu vlezlej burane? Ještě nemáte s ostatními exulantskými křupany ten svůj web, o kterým jsi psal? Anebo to je ta "svobodnarepublika?" No tak prima, tak si tam žvaňte - nás to nezajímá. A proč se těšíš? Protože jsi blbej jak daleko vidíš, a ještě za roh?

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. A hele, HoDo je tady se svými inteligentními vykřiky. Mozek vyhnilej z požívání GMO frankenstein jídla a pití cocacoly s obsahem etylén glykolu. Tohle svinstvo na inteligenci nepřidá jak je vidno z jeho výplodú

   Smazat
 7. Bratia cesi,gratulujem vam k vyberu Ondra Babisu,
  Ktoreho odsudila cela politicka scena za to,ze v parlamente vymenoval skoro vsetky zlodejiny,ceskich genov naroda...a to sa nerobi,preto sa zacal pohon na Babisa,na vsetkych
  Frontoch,za smiesnych 50 melounu.Kedy vratia cr 360 melounu,Kalousek a Saska Vondru za Promopro?
  Nuz taki ste vy cesi spravodlivy!jozka zo slovenska,bez podyebavania.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jožka ze Slovenska vždy jako Slovan vítán.

   Smazat
 8. Tak se jen zamýšlím,
  dnešní diskriminace Rusů ( Češi na tom nejsou o moc lépe )
  jde pořád o politický boj a nebo novodobý rasismus.???*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro ně jsou všichni "z východu" póvl a podlidi, kteří jsou dobří jen k tomu, aby se na jejich hlouposti vytřískaly prachy.

   Smazat
  2. Havel vas prodal, hlupaci

   Smazat
  3. Moc se mně líbil včera Kalous, pravda, láska a demokracie z něj jenom stříkaly na všechny strany. Tohle je pravá tvář těch dobroserů, co nám sem chtějí dovážet imigranty.

   Smazat
  4. Meli jste Kalouska obesit dokavad byl cas

   Smazat
  5. No - tak to jsi šlápl vedle 7.58 - Kalousek je určitě zloděj, a možná si i objednal vraždu svýho švagra Kašáka, a zcela jistě je to lump non plus ultra, a nikdy v životě nepochopím jak je možné, že tohohle zločinného chemika mohli udělat ministrem financí - to byli taky zločinci. Ale nikdy nebyl "dobroser" vždycky jenom zloser, a nikdy jsem od něho neslyšel ani slovo o migrantech. Oni totiž "migranti" jsou v ČR už jen jakási zástěrka. Pozemky kolem Tachova Italům, pozemky v Karlových Varech, Marjánkách a všude kolem Rusům, pozemky v Teplicích a kolem Arabům, a půl Prahy přivandrovalcům, neprodala ani tak vláda, jako Čecháčkové posránkové snobáčkové, kterým vláda bůhví proč vrátila pozemky v jakési zločinné restituci (asi se domnívala, že o ně tito Čecháčkové snobáčkové posránkové tak moc stojí kvůli lásce k rodné hroudě). No a máme vystaráno. Pokud jde o pozemky, tak polovinu své milované vlasti si vyprodali samotní Čecháčkové snobáčkové posránkové, pro které je pytlík peněz víc, než cokoliv jiného, a bylo jim srdečně jedno, jak zabarvenej, a jaký náboženství vzývající bude jejich kupec. Tak - teď je na místě akorát tak držet hubu - pokud jde o migranty. Prodané pozemky už nikdy zpět nedostaneme - takovej švajneraj a zločin tady byl vyloučenej celou dobu po válce, než se dostali k moci hajzlové, kterým bylo všechno fuk, hlavně stotisíc měsíčně jako mzdu - od začátku to byla jen koloniální samospráva, co poslouchá na slovo "západ" - tam někde je naše skutečná vláda. Jak zpíval Kryl .. "zas budem jen skákat, jak jiní nám pískají, hopsat tak dlouho, až zlámem si vaz!"... Už máme zlomenej? Nebo - co k tomu ještě chybí?

   Smazat
  6. 12:39 výstižné

   Smazat
 9. Od večera všechny lety , všechny jízdenky kamkoli za hranice vyprodány....vypadá to na jakousi hromadnou emigraci odsud či co..

  OdpovědětSmazat
 10. To je ten problém s tzv. demokracií -- o které už W. Churchill kdysi řekl, "ten nejlepší systém z těch nejhorších".Diktát minority -- kdy masivní menšina společnosti, cca 1.5 mil. občanů, rozhodlo o osudu celého národa, když prodala zemi za pár koblih a spoustu lží. Uvidíme, kolik koleček kolem dvorku to poraženým stranám bude trvat, než se si před Babišem lehnou záda -- důvody si určitě najdou.Babiš chce vládu, jako rodinu, která rozhoduje jedním hlasem -- tím jeho. Budu se dívat, jak dlouho mu taková vláda vydrží fungovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zatracená minorita - a ona je potvora ještě "masivní"!

   Kokotko

   Smazat
  2. Vůbec nemám strach 8.56. Něčemu tak odpornému ( jak se ukázalo za těch sedmadvacet let) jako jsou Češi, může vládnout tak Čingis-chán. Nahajka, a šibenice - po dobrém s lidmi tohoto národa nesvede nikdo nic. Kdepak "demokracie" na takový lidský šunt. Tomu lze zacpat držku jen pytlem peněz, jinak to bude držkovat ke všemu, přestože to nikdy neví, co by to vlastně chtělo. Nebo něco jako byl Caligula - a do obou má Babiš hodně daleko. Prozatím by stačilo, kdyby obnovil provoz Špilberské hladomorny, a tam zahnal všechny šmejdy, kteří se JAKKOLIV podíleli na zdejší politice od roku 1989. A úplně všechno co mají, jim zabavit - nechat jim jen to, co unesou v pařátech. A denně ukazovat v mediích, jak tam hynou na zemi na slámě - určitě by nikdo z diváků nelitoval, naopak - Babiš by byl něco jako Bůh. Protože vypořádat se s tou smečkou odporných lumpů, která udělala z ČR to, co z ní je, nedokáže nikdo.

   Smazat
 11. Jak Někdo může věřit Agentovi STB, člověku, co zlikvidoval České zemědělské podniky, zajistil si plynulý přísun dotací z EU, vytuneloval fond státních rezerv, prodává ornou půdu developerům????????????????????????????????????Bohužel může

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Odborníku, zemědělské podniky nezlikvidoval Babiš, ale obnovitelé kapitalismu v Čechách.
   Babiš byl ale jen ten, kdo tuto nabídnutou příležitost využil, jako spousta jiných o kterých se nemluví, protože nevstoupili do politiky. V.J.Horák

   Smazat
  2. Ano - a jako první zlikvidovali ti zločinci, darebáci a šmejdi JZD SLušovice -proč? Protože prosperovalo ze všech nejlépe? A to proč? Tak se uklidni 9.42, zařaď zpátečku, a přestaň svádět na Babiše celý ten český polistopadový švajneraj.

   Smazat
 12. Kde jses, curaku sprostej

  OdpovědětSmazat
 13. Je tohle možné??
  V této diskusi je minimum agresivních zbytečných nadávek. Snad toto dobro souvisí s ukončením voleb?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne - s tím to nesouvisí. Ale s tím, že redakce NR konečně "koná" a odstraňuje všechny příspěvky ( mimo jiné) zejména exulantů z Floridy a jejich diskuzních sympatizantů, kteří diskuze prznili svými žvásty, a hlavně se nám jako celému národu pošklebovali, nás uráželi, nám nadávali, a prorokovali nám budoucnost - že nás všechny "západ" stejně oběsí, a tak dále. Na toto se napoutávala řada diskuzí z oboru "méně slušné až vulgární" - protože ne každý si něco takového nechá dobrovolně líbit.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.