Reklama

středa 18. října 2017

O volbách na Nové republice

Radim Valenčík
18. 10. 2017      RadimValenčíkPíše
 Za hojné účasti proběhla včera (18. října) diskuse na fóru Nová republika, kde jsem měl možnost přednést několik úvodních poznámek. Během diskuse i obsáhlejších vystoupení přítomných jsem získal řadu inspirací a pomohlo mi to si řadu věcí více ujasnit. Nechci opakovat to, co jsem říkal (většinu jsem již publikoval na svém blogu), ani reprodukovat průběh diskuse (necítím se k tomu oprávněn a ani jsem si nepořizoval poznámky). Chtěl bych se podělit o některé postřehy a podněty:
1. Myslím, že panovala shoda na tom, že jdeme do složité doby turbulencí, kde pozitivní řešení se neobejde bez tlaku zdola. Čím kvalifikovanější bude tlak zdola, tím menší rizika a ztráty nám hrozí. Stávající "elity" selhaly (což bude asi slabé slovo), velmi dobře to ilustrovalo jednání Sněmovny ke kauze LITHIUM přenášené v přímém přenosu.

2. Největší odlišnosti v pohledu na současné dění se týkaly zásadního problému: Nakolik lidé a jako zvláštní problém pak mladší lidé jsou schopni správně vyhodnocovat své zkušenosti. I na této diskusi (podobně jako dříve třeba v Litoměřicích) jsem byl obviňován z přílišného optimismu. Ano jsem optimista. Ale v optimismu mě utvrzuje i to, že diskuse na tomto fóru a i dalších fórech, kterých jsem měl možnost se účastnit, jsou ze strany jejich účastníků stále kvalifikovanější a hojněji navštěvovány. Pokud se týká mladých lidí, zde je na místě i určitá pokora ze strany nás starších, resp. zkušenějších. V dnešní době je složité se orientovat a za to neseme i svůj díl odpovědnosti i my.

3. Živě se diskutovala otázka: Co bude po volbách významnější – proces sestavování vlády, nebo přeskupování politických sil v důsledku toho, že rekordní počet mandátů získají nestabilní strany? Na to byly různé názory. Podle mě bude sestavením vlády pověřen Babiš, vládu sestaví a bude vládnout, bez ohledu na to, zda jeho vláda dostane důvěru či nikoli. Není totiž nikdo, komu by se mohlo podařit přinést prezidentovi návrh na sestavení jiné vlády, která by získala důvěru (pokud nedojde k již zmíněnému přeskupování politických sil). A pokud by prezidentem nebyl Zeman a někdo jiný chtěl pověřit premiérováním člověka, který nebude schopen sestavit vládu s perspektivou získání důvěry ve Sněmovně, urychlilo by to příchod turbulencí, které nás tak jak tak čekají.

4. Povolební situace se dle mého názoru bude lišit od předcházejících předvolebních situací ještě jedním důležitým momentem, který naváže na přeskupování politických sil. Doposud se "mírné" přeskupování politických sil odehrávalo pouze pod tlakem jádra současné globální moci. Tentokrát nebude nevýznamný i tlak zdola. Více než 2/3 mandátů totiž budou výsledkem protestní volby. Tato skutečnost přispěje ke "zviditelnění" jádra současné globální moci, jeho role, mechanismů fungování i procesu přeměny, kterým prochází. Pro kvalifikovaný odpor proti zlu to bude mít naprosto zásadní význam.

5. Zazněl požadavek jasné, srozumitelné a realistické vize. Ano. Různá historická období, která vedou k dramatický situací, jsou poznamenána právě tím, že setrvačný pohled na společnost není schopen přinést potřebnou vizi. A bez vize dochází ke ztrátě étosu, rozkladu morality i racionality. Existence kvalifikované vize je nezbytnou podmínkou kvalifikovaného odporu a tlaku zdola. Mimo jiné, proto jsem se již dříve rozhodnul hned po volbách začít pracovat na konkretizaci vize vycházející z analýzy podstaty proměn, kterými budeme muset projít. Uvítám podporu v tomto snažení, tj. připomínky, kritiku, náměty atd. k seriálu, který bude pravidelně na svém blogu uveřejňovat. A to i včetně uceleného prezentování různých pohledů na to, jak by měla realistická vize navracející étos a jistotu konání vypadat.

Během diskuse jsme tipovali výsledek voleb. Tak se podívejte, jak kdo to vidí:31 komentářů :

 1. Jak sleduji různé diskuze,tak mám takový dojem,je to jen můj osobní názor,že dosavadní trany které přinesly tu hrůzu na politickém nebi si to ani nepřipouští.Jako by chtěli říct čelem vzad a jedeme dál.
  lada

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prave proto se musi bezpodminecne vsichni, kteri nevoli tohle "jadro" (ODS, CSSD, CSL a TOP) zvednout v sobotu z posteli a jit volit. Ve volebni mistnosti si zkontrolovat, jestli je obalka radne orazitkovana a jestli volebni listek, ktery chteji pouzit, neni poskozen. Tim ze se zvysi ucast ve volbach, tak se nejvic "ukroji" CSL a TOP, kteri "balancuji" na 5ti procentech. Tady pak kazde 1% volebni ucasti navic, tvori temer 0.2% ubytku jejich volebniho vysledku! Pokud se tam tak "statotvorna" strana nedostane, je o jednu stranu, ochotnou jit do koalice s kymkoliv min!

   Smazat
 2. to 18:16
  Máte pravdu, v tom je celá ta hrůza zhmotněna.

  OdpovědětSmazat
 3. Ukomunisty zásadně nevolím. Proto ne Babišovi, Fialovi, Kalouskovi či Bělobradkovi. Okamura je mladší, kapitalismem zasažený, je těžký populista ale možná se bude snažit držet basu proti Ukomunistům. I když mu zatím věřím jako tehdejším "věcem veřejným".
  Volte proto KSČM !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už se zřekli elitářského marxismu, který prokázal svou vývojovou vadu dříve než se ta gerontokracie nadbíhající západu sesypala a ještě stačila prodat kus naší vlasti i s tím nejcennějším, co má - nastupující generace? My v ČSNS jsme nemarxističtí, neelitářští, netoužíme po korýtkách a teplých zašívárnách. Známe KSB a DVTR, víme, že každé nucení je záruka neúspěchu. My umíme učit, jsme poučitelní z vlastních chyb, které každý člověk udělá jako tvor chybující. Který z komunistů vám toto nabídne? Ani se nám neomluvili za justiční vraždu spáchanou na předsedkyni poválečné ČSNS. Je to pouze mocenská partaj, která si s nezbytnými reformami neporadí, protože jí na rozdíl od nás chybí kvalifikovaní strategičtí reformátoři. Ani Okamura ani komunisté se neodhodlali nás oslovit již jen z důvodu konceptuální spolupráce. Asi netuší, oč jde.

   Smazat
  2. Omluva za překlepy. Buffer

   Smazat
  3. Buffer 19:58 - tak jako Vy vytahujete Miladu Horákovou proti komunistům, nebudu vytahovat z pohledu dnešní morálky poklesky všech těch historických forem původní ČSNS, protože mi to přijde mimořádně hloupé. Kterýpak z dnešních komunistů měl možnost jakkoli ovlivnit případ Milady Horákové? A co vůbec víme o tehdejších poměrech, poznatcích, vazbách a důvodech? Jaká že platila v té době měřítka? Takže si mistrujte historii. Ostatně, nelžete, komunisté se za všechno, i za to co nezavinili, nejednou omluvili a dokonce, poslední představitele KSČ ze strany vyloučili. Nekvalifikovaně blábolíte.
   Jste nemarxističtí, co to znamená? Neuznáváte Marxovo poznání? Nevyvíjí se svět podle Marxových prognóz? Tak se distancujte, dovolejte se Pjakina. Nepřicházíte s ničím novým. Váš program lze snadno zaměnit s programem KSČM. Rozdíl tam není, když KSČM namísto diktatury proletariátu nabízí socialismus teprve, až jako společenský systém získá všelidovou podporu. Jakýpak nabízíte, co nemarxisté rozdíl, když víte, že podmínkou demokracie je všelidové vlastnictví výrobních prostředků.
   Pokud budete moudří vy i KSČM, nebudete si hloupě měřit pindíky. Buffer/e, ANS se mi mimořádně zamlouval, Vy jste to významně pokazil. Volím KSČM. Má principiální pravdu ve svém poznání, historickou zkušenost a už její předchůdkyně, KSČ, osvědčila věrnost svým slibům a v daných podmínkách vybudovala stát, o kterém dnes můžeme leda snít.
   Připomínám ještě jednou, hloupě jste Buffere ANS shodil a pochybuji, že politicky vůbec dorostete.

   Smazat
 4. Ještě bych dodal, že komunisté by mohli vzít na milost některé neokoukané socany, aby jim pomohli plnit volební program. I když se to tam Ukomunisty jen hemží. Kdyby prohlásili, že byli pomýlení Sobotkou a Zaorálkem, tak by jim mohlo být odpuštěno.

  OdpovědětSmazat
 5. Ony některé strany mají ve svých programech zakotveno to,co už tady mělo dávno být a co měly zejména stávající parlamentní strany možnost prosadit. Chtějí napravovat to, co samy zapříčinily(ODS,KDU...). No když to po nich vezmou nové, ve vysoké politické nezkušené strany a než získají zkušenosti jak to chodí, uplyne zase nějaká doba. Nakonec se stejně vyškolí tak, že se budou chovat stejně jako jejich předchůdci a sklouznou do klasiky. Toť moje trocha do diskuse. M.R.

  OdpovědětSmazat
 6. ČSSD byla takové nouzové útočiště, když jste jako zrovna nevěděli koho... po kauze s lithiem, je to sebevražedná volba. Takže buďme rádi za každého, kdo si uchoval rozum a trochu národní loajality. Vládnutí není jízda na kole, to se časem naučí každý.

  OdpovědětSmazat
 7. Pro 18.35 .Pojem Ukomunista jsem ještě neslyšel,ale je velice výstižný a líbí se mi.Vystihuje krásou našeho jazyka podstatu konání převlečníků po roce 89.,kdy se s vervou vrhli do zničení naší vlasti,kydajíce svůj hnůj na hlavy Těch poctivých členů strany,co knížky nezahodili.Volím též KSČM.

  OdpovědětSmazat
 8. Ani jedna z uvedených partají kromě SPD (ovšem i zde s nejistotou) nevyslovila žádnou reformu, kromě tém ohledně všeobecného referenda. To ale není samospasitelné, protože mnoho voličů je stále pod vlivem, trvalých manipulací a dezinformací. ČSNS sílí svým programem podloženým čitelnou idejí v Klofáčově osobní hesle - k lidu blíže, s lidem výše. Suverénní stát společenství důstojných občanů - vlastenců. Reforma právního, finančního a vzdělávacího systému. Tohle je ta nejlepší volba, protože ČSNS není partají tlučhubů a politikářů, ale odborníků a poctivých, osobně odpovědných a ohleduplných lidí. Proto, ač nás doposud nejsou davy, je volba ČSNS č. 25 volbou naděje v takovou budoucnost, kterou si přeje svědomí každého dobrého člověka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomio je skvělý řečník. Bohužel už dostal jednu příležitost, ale poslanecký klub neudržel pohromadě. Kdo ví, jestli dodrží slovo. Možná, že se dozvíme, že nám sdělí, že dostal hlasy a vládní funkci tedy vezme, i když neprosadí zhola nic.

   Mezi Tomiovými kandidáty byli objevení dva lichváři, což dokazuje, že nemá pod kontrolu vůbec nic. Samozřejmě volit Okamuru nikomu nebráním. Domnívám se, že ho čeká zklamání. Prosím, nenadávejte mi, počkejte aspoň půl roku.

   Smazat
  2. Buffere 19:48 - plácáte tak hloupě, že škodíte ANS. To má od ČSNS za odměnu? Musím vám připomenout Bohouše Kučeru a zašantročený Melantrich. Raději mlčte.

   Smazat
  3. Anonymní18. října 2017 20:00
   Nechci Vám nadávat, ale nepište takové pitomosti:
   „.. že nám sdělí, že dostal hlasy a vládní funkci tedy vezme, i když neprosadí zhola nic.“
   Tomio Okamura říká, že půjde do koalice pouze s tím, kdo přijme jeho dva hlavní programové body: Zákon o referendu a nulovou toleranci nelegální migraci. P.K.

   Smazat
 9. Vážení čtenáři, Česká televize nám dala dárek k volbám. Dnes jsem viděl v televizi na ČT1 před 19,00 jeden díl známého seriálu Gen národa, který je věnován Mašínům. Režisérem je Fero Fenič, který zorganizoval petici na přejmenování Ruzyňského letiště. Čtvrť století čekali až si to dovolili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na média máme v ČSNS dobrý recept. Šíření informací vyžaduje poněkud přísnější síto, kterým projdou pouze skuteční zprostředkovatelé informací, nikoli šiřitelé dezinformací. Pouhé změny stylu jako podle Realistů zde nic k lepšímu nezmění. Pouze ti, kdo nejsou spojeni s žádnou elitou a korupční podporou a zdroji, mohou účinně provádět kutivující lidovou politiku a ssystémové vady odstaňující reformy.

   Smazat
  2. Odpovědí na ten paskvil Ference Féničů byl článek o loupežnících a vrazích Mašínech na NR před několika dny.

   Smazat
  3. Hoši činíte se za poslední dny tady velmi dobře, fakt agitka jak vyšitá, ale měli jste se o agitaci postarat dřív než týden před volbami, jako Okamura, ten je viditelný na politické scéně se svými konzistentními názory už nějaký ten rok, takže teď už na poslední chvíli těžko o svých úmyslech přesvědčíte.

   Smazat
  4. 20:35
   Tak to nečti,když ti to vadí!!!!!

   Smazat
  5. Lituji voliče Tomio Okamury, kteří po volbách opět spláčí. Jen blb udělá stejnou chybu 2x.

   Smazat
  6. Většina lidí volí blbce už od roku 1990....ovšem debilokraticky a pod dozorem ussackejch zločinců!!!!!!!

   Smazat
  7. Anonymní18. října 2017 21:02
   T.O. není blb. Jako blb mi spíš přijdete Vy, s tou svojí analýzou. P.K.

   Smazat
 10. Domnívám se, že volby nevyřeší vůbec nic. Staré křivé ksichty snad nahradí nové svěží tváře, které budou pokračovat ve starém osvědčeném kapitalismu. Ochota volit Babiše, Okamuru a Babiše v očekávání změny svědčí o tom, že už se neodchýlíme z cesty ke dnu. Čtvrtá průmyslová revoluce způsobí, že montovny u nás budou zbytečné. Postěžujte si na komunisty, že vám nepomohli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. chtěl jsem napsat Bartoše. Ten je už 4 roky čistý a nehulí.

   Smazat
 11. Mno nic volím SPD kuli referendu.

  OdpovědětSmazat
 12. Nevěřím svým očím. Takže: 1/ jednoho volím, protože už 4 roky prý nefetuje. Takže ti, co nefetovali nikdy jsou patrně v nevýhodě;
  2/ Druhý slibuje referendum (neříká ale přesně o čem - jen o EU", a to po 6-ti měsíční lhůtě, kterou dá vedení EU, aby se polepšilo"). A musí přitom vědět, že OSN bude na podzim 2018 schvalovat migrační zákon, kterým bude nařizovat všem zemím, aby přijímaly a živily migranty. Že vlády afrických zemí mohou ukázat na ty nepohodlné, kteří budou posláni do Evropy.(přednostně půjde o blázny, zločince apod., kterým v Evropě ovšem říkáme lékaři, inženýři apod.). Že evropské země mohou ukázat na své nepohodlné, které naopak vysídlí do Afriky. Že původní obyvatelé EU budou povinně svým majetkem ručit za docílení plánovaných zisků nadnárodních korporací při drancování nerostného bohatství Afriky. A především, že EU slíbila, že tento zákon zavede v EU ještě v předstihu. Tedy do pololetí (prázdniny si tím narušovat jistě nedají). Takže, až se Okamura přihasí do Bruselu s tím, že jim dá onu 6-ti měsíční lhůtu k nápravě (tak se tam možná uválejí smíchy). Budou ho mít za blba. Nebo že by on měl za blby své příznivce a obdivovatele? Eurounijní a jiné mezinárodní smlouvy či zákony musíme totiž povinně přejímat do našeho právního řádu. Takže spěte dál klidným spánkem sokolící. Po volbách vás Tomio probudí, že nebudete stačit zírat. "Bože dej, aby naši občané již konečně jednou zmoudřeli a nedělali ty samé chyby stále dokola!".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní19. října 2017 1:51
   „Takže, až se Okamura přihasí do Bruselu s tím, že jim dá onu 6-ti měsíční lhůtu k nápravě ..“
   Nevím ve které kavárně, jste k té interpretaci přišel. Pokud se o program SPD opravdu zajímáte, jistě uvítáte originální znění, té Vaší parodie:
   „Naše hnutí bude prosazovat následující kroky k obnově suverenity státu. Nejdříve navrhneme Evropské unii jednání o změně podmínek členství v EU. Budeme žádat plnou suverenitu v otázce imigrace, vnitřní a vnější bezpečnosti, potravinové a energetické bezpečnosti, daní a měny. Budeme žádat právo odmítnout legislativní kroky na základě směrnic EU. Pokud do šesti měsíců nedosáhneme požadovaných výsledků, vyhlásíme referendum o vystoupení naší země z Evropské unie.“ P.K.

   Smazat
 13. že by tu měla ČSSD agit úderku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:17 proč zrovna ČSSD? Spíš Československá strana socialistická, dříve Československá strana národně socialistická, předtím Československá strana národně sociální, teď že vstala z popela. Buffer nám to vysvětlí.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.