Reklama

pátek 20. října 2017

Otazníky a masky nad předvolebními hlavami

Zdeněk Hrabica
20. 10. 2017
Kdo ponížil fyzickou práci spjatou s funkcí hlavy na nulu je nabíledni. V devadesátých letech minulého století, krátce po majetkovém zločinu, jenž se dosud nezastavil, většinou víme vcelku dokonale. Méně již víme, kdo zavinil a způsobil, že jsme vymazali z existence všedního dne například zednické řemeslo, vymetli jsme z odborných učilišť tisíce budoucích dělníků, v Praze se tak stalo v gigantických výukových zařízeních na Zeleném pruhu a na Ohradě. Přivezli jsme tisíce ukrajinských občanů bez rozdílu jejich původní profese; házeli si s nimi losem u holešovického Výstaviště, kam jejich kroky povedou. 
Trh s novodobými otroky u nás neznal hranic. Polírům pak po léta tito zbídačeli, většinou muži – ale i nemálo žen - odevzdávali část svých nuzných příjmů. Přespávali po deseti ve špeluňkách, pili vodku, přežívali, aby uživili své rodiny v Užhorodu nebo v Koločavě či v Jasině.

Letos jsem sdílel nemocniční pokoj s ukrajinským řidičem dodávky, kterého z D1 vytěsnil mimo vozovku český dravec. Když pohlížel z okna nemocničního pokoje oznamoval: „Tohle jsme všechno v Praze postavili my. Čechům se nechce občas moc dělat.“

Často jeho i podobné zaměstnávali při budování svých rezidencí a chalup ti, kdož ve chvili, kdy se na minutu zhaslo kradli a loupili. Prodávali na ministerstvech, zejména v nově zřízených ministerstvech pro privatizaci a ve fondu národního majetku, jakož i odpovědní ve státních úřadech a ve firmách - bohatství této země. Nezmizeli, jsou mezi námi. Dokonce vládnou i nad Hospodářskou komorou České republiky. Zaměstnávali ve své době „experty“ z USA a z Velké Británie a ze skandinávských zemí, kteří jim pomáhali za velké peníze, zlikvidovat národní bohatství. Dohromady bujaře tančili nad navrácením majetku KSČ, SSM a rozsáhlého bohatství odborů, do rukou „všeho lidu“ a leccos z toho se jim zadřelo i za jejich prsty. Jako novinář jsem se dozvěděl, že v odborové budově ÚRO se koná aukce výtvarného umění – z ateliérů národních umělců; přístup však byl pouze pro předem vybrané. Svoboda tisku sem, svoboda tisku tam, tady šlo o byznys – nebo laicky řečeno o krádež? 

Když vedle našich domovních oken kopali kopáči pro telekomunikace okopy pro kabely, vařil jsem jim čaj a bavil se s nimi, nejlépe rusky. Zíral jsem, že jejich povoláním v minulosti nebyla nádenická práce, ale šlo v nejednom případě o lékaře, kandidáty věd, učitele, o sportovce, státní úředníky, kteří přestali vyhovovat ukrajinskému režimu. Pomáhali budovat sociální diferenciaci české společnosti – zejména nadbíhali z nutnosti o chleba českým korouhvičkám a zároveň další odsunovat do bídy a do života bez střechy nad hlavou. V jejich případě nešlo vždycky, jak se dneska dozvídám, o lidi štítící se práce. Šlo o důsledek systému.

Mám ve své knihovně obří svazky analýz let 1918 – 1928 pod názvem Deset let Československé republiky. Byl jsem zvědav na podobné svazky z let 1989 – 1999 Deset let státu, těšil jsem se na podobné analýzy z let 1989 – 2009 – ničeho podobného jsem se nedočkal a ztěží se kdy asi dočkám v roce 2019. V ranné minulosti je kompletovaly Úřady vlády, ministerstva vnitra či statistické instituce. V podobě srozumitelné většině, i když jenom určené množině občanů republiky.

Nejde o žabomyší politické války, jde o průkazná fakta.

Jsou nebo nejsou? Mohla by být nebo nemohla a proč? Když poslouchám z přímého přenosu vysílání parlamentu a slova ministra a dozvídám se, že o geologické bohatství a o jeho využití jsme se začali zajímat až v roce 2005, nevěřím vlastním očím a uším. A když se mi nabízejí slova předsedy vlády a jeho podobenství „vrtěti ocasem“, je mi nad bídou filozofie mocných, ouzkou.

Málo mne zajímá, když mi lump krátce před volbami sděluje, s kým se mám spojit a s kým se mám rozejít. Když se dozvídám, že jsou lepší komunisté a Zeman nežli ANO.

Je mi teď zcela jasné, nebo jasnější, proč všechno šlo tak, jak šlo a jak jde.

Foto Cai Zhiyi

15 komentářů :

 1. Zase první, první komentář, jasná výhra.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snad se dočkáme doby, kdy voličům a občanům dojde, že nejen pan Hrabica má krutou pravdu, ale to co popsal jsou průvodní jevy kapitalismu, kde vládne buržoazie a její vlčí morálka a stejně to vypadá v celém světě! Jenom opomněl, že nejen zlodějny, korupce, ale i koloniální války jsou průvodním zjevem kapitalismu !!

   Smazat
 2. Podle toho, co čtu v nadpise, se někteří kandidáti snaží a fakt že trapně, aby voliči nepoznali o koho jde. Ale to jim nesmí vyjít.

  OdpovědětSmazat
 3. Díky za článek pane Hrabica.Plný souhlas.
  lada

  OdpovědětSmazat
 4. Jediné s čím v článku nesouhlasím je, že se tady na minutu zhaslo aby se mohlo krást. Podle mne je stále zhasnuto a ruce politiků hlídají aby někdo náhodou vypínačem nerozsvítil, protože je stále ještě co krást, že páni soc. dem., ODS, KDU-ČSL, zelenáči nebo TOPkové. Viz poslední kauzy jako církevní restituce, spíš prostituce nebo lithium.

  OdpovědětSmazat
 5. Polepšíme si- po volbách vznikne koalice Ano,ČSSD a Piráti. Ti nasadí levicovou sociální politiku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:50 - fakt dobrý vtip. Piráti, ANO a ČSSD a levicová politika! Uffff, to jsem se nařehtal!

   Smazat
 6. Vžilo se přísloví o "zlatých ručičkách", "šikovných rukou" a drtivá většina lidí si pod tím myslí, že zlaté ši šikovné ruce jsou něco co některým pánhůh dal do vínku aby vykompenzoval co jim nedal do hlavy. Tady začíná ten všeobecně vžitý omyl. Kdyby tomu tak bylo asi bychom popřeli veškeré znalosti jak funguje lidské tělo. Ne ruce ovládají mozek, ale mozek ovládá ruce, takže můžete mít sebelíbivější ručičky, pokud nemáte v hlavě tak jsou vám k ničemu. Šikovný montér, opravář musí mít především v hlavě aby ruce mohly rozebírat, opravovat, tvořit.Je zajímavé, že o výtvarnících, sochařích a jim podobných nikdo neříká, že mají šikovné ruce, ale všichni hovoří o nadání, rozumu..... Ono to co platí pro nadaného malíře, do jisté míry platí i pro šikovného instalatéra, automechanika, zedníka....Nakonec i kopáč, který nepoužívá mozek se jen nadře a vykáže mizerný výsledek. Bohužel samozvané "elity" po roce 89 podcenily význam lidí co mají mozek i ruce a zlikvidovaly nejen učňovské školství ale znevážily a stále znevažují práci manuálně pracujících lidí. A až jednou příjde velký blackout,budou lidé bezradní, protože ty jejich ručičky nebudou nic umět pro svoje přežití.
  Všimnli jste si voliči, že už nepřetržitě 28 let nám všichni politici slibují a slibují ale dělají pravý opak ?Dnes slibuje Zaorálek 40 ti tisícové platy, ale 28 let se snažil jen o to aby vysoký plat měl především on, Kalousek, sliboval a stále slibuje , nízké daně, jasné a minimální zákony ale 28 let schvaloval v "zákonodárné smršti" nové a nové nesmyslné a vadné zákony ve kterých se dnes téměř nikdo nevyzná a které si každý vykládá po svém a aby tomu daly pravicové strany korunu věrohodnosti tak přidali vyšší DPH na potraviny, léky...Dnes všichni slibují totéž s vědomí, že slibem nezarmoutíš.K tomu jako prémii přidali strašení Ruskem a Babišem. Straší nás kapitalisté kapitalistickým Ruskem, straší nás oligarchové před oligarchou Babišem.není to až směšné ? Vrátím se zpět k začátku a vyzývám vás lidi se "zlatýma rukama" zapojte tu svoji hlavu než vhodíte lístek do volební urny. Nebo chcete opět zvolit ty co vás nepřetržitě od roku 89 klamou ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč s Vámi musím souhlasit, ale to by člověk musel volit komunisty(nevadí mi), ale kdyby vyhráli tak tu máme "Pražský majdan" s NATO na dvoře. VJ.Horák

   Smazat
  2. Pane Horáku, nebojte se, komunisti nevyhrajou.

   Smazat
 7. Jo přesně tak též souhlasím s článkem.

  OdpovědětSmazat
 8. ODS hodně zemi pokřivila. V. Klaus říkal, že všechno vyrábíme od šroubku... a musíme výrobu omezit. Máme zastaralý průmysl. Některé věci dovezeme, jako máslo, mléko a dnes je realita tristní. To samé o školství. Prý máme málo vysokoškoláků, středoškoláků a učni nebudou tolik potřeba. Bude restrukturalizace průmylsu. A po 28 letech s řemeslem, co má zlaté dno je pomalu ámen. Nevolit ODS.

  OdpovědětSmazat
 9. Ano, žijeme si svoji druhou DOBU TEMNA, jednou se najde zase místo propagandistického ÚSTRku nějaký ten Palacký a Denis a národ se dozví pravdu, kterou pak romanopisecky vylíčí nový Jirásek.
  ZEMI POKŘIVILY VŠECHNY PARTAJE 27 ROKŮ TRVAJÍCÍ "PROTINÁRODNÍ FRONTY". PROTO JSOU TYTO STRANY PRO MYSLÍCÍHO ČLOVĚKA NEVOLITELNÉ!!! TI CO CHTĚJÍ KAPITALISMUS, VOLÍ ANO, TI CO CHTĚJÍ SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOST, VOLÍ KSČM. TATO DVOJICE PŘEDLOŽILA PRŮHLEDNÉ, NEDEMAGOGICKÉ PROGRAMY A MŮŽE SI BÝT VZÁJEMNĚ DOBROU KONTROLOU.

  OdpovědětSmazat
 10. "Když se dozvídám, že jsou lepší komunisté a Zeman nežli ANO" píše pan Hrabica. Když jsem se za 28 let přesvědčil, že skuteční komunisté byli a jsou lepší než všichni ti dnešní "demokraté". Dodávám.

  OdpovědětSmazat
 11. Jo je to složité a aby prase se v tom vyznalo.Dnes v podstatě nemůžete věřit nikomu, jedni přikrašlují, druzí straší ale nikdo nehovoří celou pravdu.Bohužel 15:08 vidí hodně realisticky a to temno si doslova prožijeme znovu.v roce 89 vykládali, do 15 let jsme na úrovni Rakouska nebo Německa. Místo Dubčeka zvolili Vašíka kvůli kterému na dva dny museli zavřít Sládka aby Vašík o jeden hlas ve volbě prošel.Inu panoptikum města Pražského Děda říkal "dobře už bylo" a myslel tím Rakousko-Uhersko.Zítra se dozvíme jak s námi opět vyje....., zatlačíme slzu a půjdem v klidu na panské a večer u piva budeme opět mudrovat jak se má politika dělat.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.