Reklama

úterý 24. října 2017

Po volbách

24.10.2017  Tribun
Takže tu kratší a napínavější část máme za sebou, hlasy jsou sečteny a mandáty rozděleny. Teď začne nudné povolební vyjednávání, korumpování a vydírání ve snaze sestavit vládu nebo alespoň získat důvěru ve Sněmovně, začne dělání kompromisů, rezignace na programy, oslabování silných slov a skloňování „státnického postoje“ ve všech pádech. Příležitostí ke komentářům a prognózám tak bude ještě víc, než dost.


Co ale lze bez debaty konstatovat již teď, to je triumf ANO, neoddiskutovatelný úspěch Pirátů a SPD (o níž jsem až včerejška netušil, že existuje, a myslel si, že je to pořád Úsvit – vidíte, i já mám svoji bublinu), pro mě nepochopitelné (a nepříjemné) zmrtvýchvstání ODS, nezničitelnost KDU-ČSL, existenční závislost TOP09 na jediném městě, totiž Praze, marginálnost STAN (kterým jsem nakonec docela fandil) a především naprostý debakl KSČM a ČSSD.

Zejména té ČSSD je škoda, protože to byla jediná klasická levicová strana neskanzenového typu, jenže ta je teď na nejméně jedno volební období odepsaná, protože zůstalo příliš málo kapustičky pro příliš mnoho slymáčků, takže se dá očekávat intenzivní hledání viníků (pokud možno těch nezúčastněných) a dlouhý a zavilý vnitrostranický boj o poslední zbytky prebend.

K ANO není moc co dodat, všechno je jak na talíři. Výsledek očekávatelný a nepochopitelný snad jen v pražské kavárenské bublině. To, co městské elity irituje nejvíce, to zbytek republiky neřeší, a když, tak to interpretuje přesně opačně. To ale není chyba toho zbytku republiky, to je chyba těch elit, které neumí své postoje vysvětlit a prodat, což je jen logický důsledek jejich arogance. Výsledek voleb není selhání občanů ani známka zaostalosti a demence většiny Čechů, jak bude jistě ještě mnohokrát prezentováno, zejména ze strany těch, které sami sebe za elitu považují, ale jen a pouze nezájmu minority z centra a situaci majority na periférii a neschopnosti a neochoty chápat a brát vážně jejich problémy a obavy. To samé pak platí o SPD. Ta strana by nikdy nezískala ani mandát, kdyby těm lidem, co ji volili, jiní místo urážek a posměšků naslouchali a alespoň předstírali zájem.

Řeknu to ještě jinak: to, že voliči rozhodli jinak, než by si stávající elity přály, není defekt demokracie, ani její deficit, ale její imanentní vlastnost. Jestli chcete víc, musíte být příště přesvědčivější a situačně adekvátnější, protože takové či onaké omezování volebního práva více demokracie nezajistí. Jestli se bojíte lidu, tak si nehrajte s ním na demokracii. A když už si hrajete, tak hrajte podle pravidel.

Nakonec ještě pár slov k Pirátům, protože jsem je, stejně jako před čtyřmi lety, volil, a teď mám obavy, aby nedopadli stejně jako Zelení, když se za Bursíka poprvé dostali do parlamentu, hned vlezli do vlády a prošustrovali tam, co se dalo. Pro hodnocení Pirátů ale budou klíčové až další volby – pokud v nich propadnou, pak se ukáže, že letos posbírali jen protestní hlasy a hlasy z hecu. Pokud ale obhájí plus minus stejný výsledek, bude možno vyvodit, že jejich letošní zisk stojí na programu, prioritách a reálné korespondenci prioritami a postoji voličů. Což je něco, co mohou nejvíce ovlivnit sami tím, jak se budou teď ve sněmovně chovat, jak budou hlasovat a jak odolají pokušení vlády. I já se ale musím nechat překvapit, protože, to přiznávám, i pro mě jsou trochu nečitelní. Jedno vím ale jistě: horší než ti, co tam byli doteď, nebo tam teď přijdou, určitě nebudou.

Převzato z blogu Tribun

30 komentářů :

 1. Autor by měl hodně brzdit, jeho nadšení z úspěchu soukromé partaje oligarchy Babiše nazývá odstavení polistopadových elit, jako kdyby samotný oligarcha napojený na zahraniční banky a jejich majitele nebyl součástí buržoazních elit !! Pokud se s Boží pomocí podaří Babišovi sestavit vládu s ODS pomůže to jelitům s holým zadkem přemýšlet o top zda nenaletěli podrazákovi a veřejnému lháři s velkou hubou !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale o odstavení "polistopadových elit" se přece jedná. Dnes v podvečer už v televizi u Tvarůžkové o tom fňukal Pithart. To, že je Hrabiš zlolajný podfukář a demagog je jasné, ale lidé chtějí změnu za jakoukoli cenu a protože nebylo moc alternativní nabídky, tak Hrabiš taky dobrej.

   Smazat
  2. A co jsou ti, kteří za sedmadvacet let totálně vykradli, vydrancovali, a zkurvili celou ČR? Vydrancovali průmysl, zemědělství, prodali vodu, zkurvili zdravotnictví, školství, mravnost, kulturu, i jazyk - a ČR přeměnili na západní kolonii - co jsou potom oni, jestliže Babišovi přezdíváte "hrabiš" - tak co jsou oni? Xindl, švajneraj, lupiči, podrazáci, podvodníci, lumpové, vrazi.... co dál?

   Smazat
  3. A koho jsem měl jako levicové jelito volit
   p,Heroute. KSČM - vyhozený hlas(nikdo s nimi nechce nic mít.ČSSD- potom co ti srabi předvedli a předvádějí za divadlo jsem jim to poprvé po převratu nemohl hodit. Proto se mi zdál Babiš jako nejmenší zlo, protože zná sílu peněz, které je třeba získat, což dokázal jako nově zrozený kapitalista i jako ministr financí. V.J.Horák

   Smazat
  4. Pane Bože, a to si říkáte "levicový" volič, když volíte podrazáka, který jako jeden z mála na zlodějnách dřívějších politiků vydělal a také je dokázal zkorumpovat !! Dnes se Babiš snaží udělat vládu s ODS, za které si také nejvíce nahrabal ! "Levicový" volič co skončí u ODS je tedy hlavička !!

   Smazat
  5. Ještě že nejsem levicovým voličem. Taky bych nevěděl, komu to hodit.

   Smazat
  6. 19:41 Kdyby se pan Babiš byl ochoten podílet na penězovodech ze státní kasy k "elitním" stranám, bylo by vše v cajku. Vydírat se nenechal, klepl je přes prsty a za to je dehonestován. "Elita" rozkradla a prodala co se dalo.

   Smazat
  7. Pane, čtete po sobě co jste napsal ? Pokud Babiš není buržoazní elitou s majetkem získaným podvodnou privatizací , vlastně rozkradením státního majetku, tak potom kdo to podle vás je ?? Jeho "korunové" dluhopisy za 1,5 miliardy Kč samozřejmě bez jasného původu, ale hlavně bez daně a jeho podvod s Ptačím hnízdem vám nestačí ? Jeho kamarádství se zlodějskými uhlobarony Otavou a Koláčkem co získali zároveň i byty na Ostravsku vám nevadí ?

   Smazat
  8. Pane Heroute nemusím po sobě číst co jsem napsal(pouze pokud bych chtěl opravit příp.pravopisné chyby. Pane "buržoazní elita" je všude i v parlamentu. Vy víte vše o podnikání Babiše asi vše. Byl jste při tom osobně přítomen, nebo máte doklady. Já vidím a čtu jen plky, zatím bez důkazů.Nedělám si o Babišovi žádné iluze, ale on jen využil všech možnosí,které mu nová doba umožnila,tak jako všem Kellnerům, Tykačům, Bakalům, Topolánků atd.Odsuzujte ty, kteří to svými zákony a rozhodnutími umožnili. Nenechte se sebou cloumat nenávistí k p.Babišovi, ale zaměřte ji na ty co mu to vše umožnili, t.j. demokratické politiky, neboť ti mě hlavně vadí!V.J.Horák

   Smazat
  9. 21:29 jste to ale hlava pane V. J. Horáku. Domníváte se, že se skutečně principiální stranou ve vztahu k systému by někdo chtěl něco mít? Nejspíš by byla zakázána. Tak to házejte tržním guru a čekejte, co usoudí, že jim musí spadnout se stolu. Abyste přežil.

   Smazat
  10. Vážený 21:38 o mou hlavu a přežití se nestarejte. V 71-ti to už mám stejně za pár.
   Na vše co mám jsem si musel vydělat a nikdy mi nikdo nic nedal zadarmo. Nečekám to ani od současného vítěze.Oba dva máme rozdílné názory a já Váš respektuji, tak respektujte i Vy ten můj. Stranická politika je svinstvo, tak to berte v klidu. Kdyby neměle ČSSD ve vedení takové ubohé podrazáky, volil bych je. Takto mi, po jejich pitomostech nezbylo nic jiného. Mohli po těchto volbách dál vládnou s ANO a snažit se prosadit své tzv.priority. I ty podělané lidovce bych zkousnul. V.J.Horák

   Smazat
 2. Pokud Babiš splní jen polovinu co naznačil, tak se není čeho obávat. Samozřejmě z řad voličů, že mají bobky lháři co doposud kurvili postavení republiky pro svoje řitě je nabíledni

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:15 "Pokud Babiš splní jen polovinu, co naznačil, tak se není čeho obávat" To samozřejmě pokud vám nevadí poplatky ve zdravotnictví, lepší zdravotní servis za příplatek, důsledné vymezení a omezení sociálních dávek, podrobná evidence peněžních toků až po ten společenský póvl, všepronikající elektronizace tak, aby Velký bratr měl navrch. To samozřejmě jen proto, aby si nikdo nic neulil. Protože ti velcí si ulejvají a budou ulejvat ze zákona. Račte si povšimnout, nepozoro.

   Smazat
 3. Tribune, v čem spatřujete "levicovost" ČSSD? V korupci a vyskakování proti Rusku? Zaorálek zasloženě sklidil, co zasel po minulých volbách.
  Volit Piráty - kteří jsou podle vašich slov pro vás nečitelní - vítače imigrantů, multikulti blábolisty a eurohujery, co mají "pirátskou internacionálu", (kterou vede mimochodel z Brusele muslim) - to je pravděpodobně jedna z největších zhovadilostí, co jste kdy udělal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale do diskuze na NR příspěvek velmi podnětný.

   Smazat
  2. 19:37 Přesně tak v Německu antifáci mlátí příznivce AfD. A v Čechách je nacpou do vlády.

   Smazat
 4. Piráti nám ještě ukáží zač je toho loket a budeme vzpomínat na ty špatné časy které najednou budou dobré časy.Vojnu jsem vyhrál ale ostatní jsem prosrál.

  OdpovědětSmazat
 5. Volby byly zfalšovány, ve velkých městech, ze soboty na neděli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Volila jsem jako vždy až v sobotu. Co mě překvapilo, že přede mnou volící pán předal paní místopředsedkyni volební průkaz, byl zapsáno do seznamu volebních průkazů a dostal obálku a volební lístky. Vypadá to jako konec. Jenže v jiných okrscích se drželi manuálu a u každého s volebním průkazem si číslo VP ověřovali na ústřední volební komisi. A to byla v mediích potvrzena zpráva o odcizení několika tisíc VP těsně před volbami v jednom městě. Pak se divíte výsledkům v Praze?

   Smazat
 6. Článek úplně mimo mísu. Jako by to psal anarchista, který má absťák a nutně potřebuje něco napsat, aby trochu ožil.
  Katastrofa na alternativě takové články.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:59 je mi záhadou jakým způsobem je možné vytvořit si takový dojem a dokonce, ještě ho publikovat. Něco se Vám přihodilo? Nějaké trauma? V nejhorším, svěřte se.

   Smazat
 7. Jak Piráti a guru oklamali voliče
  http://literarky.cz/komentare/ostatni/25049-jak-pirati-a-guru-oklamali-volie

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Dvořáku, to, že "přetisknete" článek, aniž byste uvedl autora, to jsme si už zvykli. Ale že to překopírujete i s pravopisnou hrubkou, to je vrchol.
  Člověče, Dvořáku, vždyť vy jste se ani neobtěžoval ten článek přečíst.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:44 ne, že bych pana Dvořáka občas k nějakým těm pravidlům neburcoval, ale že bych vymáhal profesionalitu od neprofesionála pracujícího zdarma, pravděpodobně i za své, takový fouňa přecejen nejsem. Tak se 22:44 porovnejte.

   Smazat
  2. Tak jsem si pročetl článek, na který reagujete. Pak jsme se podíval na originál. Tam hrubka je, autor podepsán není, protože používá kryptonym. V článku na NR je hrubka opravená. Tak vo co go? Flusout na redakci?

   Smazat
  3. 22:50 Nemám potřebu na někoho flusat. Třeba - slymáček nebo slimáček? Co je správně?

   Smazat
 9. Babiš si vedl velice dobře, zbývá ale otázka, jaký bude jeho vztah k Bruselu. Při jeho ekonomické orientaci hrozí, že pod finančním tlakem změkne a odkývá i velice nepříjemné věci. A nemusí jít o špatný úmysl, stačí, když dá přednost migrantům před 100 miliardovou ztrátou rozpočtu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:04 - no, ve tvém podání bych tomu rozuměl tak, mluvíš o ukrajinských migrantech. Protože jinak té souvislosti mezi migranty a rozpočtem nerozumím.

   Smazat
  2. 0:04 "Babiš si vedl velice dobře, zbývá ale otázka, jaký bude jeho vztah k Bruselu." copak se nepochlubil, jak sjezdil významné kontakty po celé EU a dokonce má foto společně s vrcholným papalášem CIA či čeho, že na východ ani ťuk? Nepozoro.

   Smazat
 10. Buržoustská "demokracie" je o tom. Tak voco go. Chléb a hry, aby jsme to vzali už od dávna.
  Hry budou současně dost dlouhé, a věci co by lidi skutečně zajímaly, budou pěkně hajat.
  Ale ten budíček.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.