Reklama

pátek 20. října 2017

Předvolební agitka: Demokracii jsme prohráli, a co dělat dál

Václav Umlauf
20.10.2017 E-republika

Mějme na mysli, že se nás před odchodem na věčnost mladší generace zeptá, proč jsme jim nechali celou planetu a naši vlast ve stavu hodném řádění divokých sviní.


Jdu v klidu po ulici a přemýšlím o aktuální otázce po bytí, která pár lidí na planetě zaměstnává asi dva a půl tisíce let. A tu se na mne z předvolebního plakátu vyvalí úškleb jednoho politického parazita s motýlkem. Tato kreatura kradla v jednom nejmenovaném městě od sametu sprostě a zcela bez zábran, a s pomocí volebních hlasů to chce dělat i nadále. Lapen jeho vyretušovaným ksichtem a touto drzostí vystavenou i za mé rozkradené peníze jsem málem spadl pod projíždějící autobus MHD, který s pomocí nastrčené soukromé firmy vykrádají jeho kamarádi. Myšlenky na bytí byly nenávratně pryč, neb jsem musel přemýšlet o našich parlamentních volbách. A to kvůli neuvěřitelné drzosti zlodějských kluků z plakátu a neuvěřitelné pitomosti těch, kteří je chtějí po dvaceti letech zlodějen znovu posadit na stará místa.

Pokud vím, jsme jediný nezávislý web před volbami, který je už víc než týden pod soustředěným DDoS útokem. Neznámí sračkometi bombardují server požadavky z nastrčených adres, aby byl zahlcen kanál e-republiky a aby nás lidé nemohli číst. Jistě to mohou dělat celkem dlouho, protože to dělají buď přímo za naše daně, nebo si to alespoň mohou odečíst z daní. Asi jsme někomu pořádně šlápli na kuří oko dvouroční analýzou korporátního fašismu a rozpadu demokracie přes zkorumpované strany. A jistě bude hůř. Když jsem tento vývoj před založením tohoto webu předpovídal bývalým disidentským známým, tak mi tvrdili, že hodně přeháníme. Ale občanská demokracie tady skončila bez ohledu na volby a na volební výsledky, které budou vyhlášené někdy po víkendu. A nyní se podívejme na to, co je třeba po zničení občanské demokracie zachránit z trosek občanské společnosti. Tady je minimalistický program pro těch nemnoho aktivistů, než je umlčí, zavřou, nebo existenčně či jinak zničí.

Nenechme budovat v zemi pracovní koncentráky a detenční centra pro kohokoliv.

Ubytovny pro zahraniční dělníky a imigranty mohou být i bez mříží, ale zůstanou koncentráky. Ekonomické otroctví jen dovrší a bude udržovat politické otroctví, které bude zpečetěno těmito volbami. Otroctví je dědičné a otroci vychovávají svou mentalitou zase jen otroky.

Nenechme umírat důchodce a nezaměstnané před nemocnicemi a mezi odpadky.

Neoliberalismus reprezentovaný prodejnými partajemi nás všechny jednou spolehlivě zabije. Ale nebude to hned, proto ho bude volit střední třída a většina pomatených voličů. Ale snažme se po vykradení důchodů a nemocenského alespoň o to, abychom my sami jako důchodci nemuseli umírat mezi popelnicemi jako v Řecku a v USA.

Nenechme děti platit vzdělání, které jsme jim zaplatili naší prací.

Jistěže je možné nechat jednoprocentní neoliberály vykrást stát i ty výše uvedené důchody. Ale pokud máme děti, tak buďme alespoň soudní natolik, že k nim mějme základní rodičovskou lásku a odpovědnost postavenou mimo jedovatou ideologii. Pokud necháme děti v tomto státě platit vzdělání málem od mateřské školky, tak z nich vychováme otroky hned od předškolního věku. V době studia na vysoké škole už budou zadluženi natolik, že se budou plazit před jedním procentem globálních otrokářů a budou jim lízat paty za odpuštění tohoto nesmyslného dluhu.

Nenechme si zničit vlast, která nám nepatří, protože ji máme pouze propůjčenu na jednu generaci.

Nejsme pány naší země. Jsme pouze její hodně pitomí správci, kteří tuto zemi dostali do správy pro jednu generaci. Míra toho, co jsme od sametu zničili, je docela úděsná a je hodná jen a pouze míry naší občanské blbosti a tuposti. Mějme na mysli, že se nás před odchodem na věčnost mladší generace zeptá, proč jsme jim nechali celou planetu a naši vlast ve stavu hodném řádění divokých sviní.

Nenechme se připravit o zdravý rozum, o humor a vtip.

Když se dívám na starobylé a vymaštěné kamenné huby z volebních plakátů a na jejich tupá hesla, jímá mne oprávněný strach z věcí příštích. Politický hnojník držený místní elitou od doby jejich komunistického a svazáckého mládí se stal skutečnou žumpou. Nemyslím si, že bychom ji vyčistili v naší generaci, protože my už odejdeme do hrobu poraženi vlastní hloupostí. Ale měli bychom umřít politicky důstojně a se vtipem na rtech. Prostě jako Haškův Švejk, ale s větším rozhledem a moudrostí, třeba ve stylu Rollandova románu Dobrý člověk ještě žije.

Nebuďme vyplašení a nenechme se vydírat korporátními mediálními simulákry.

Jedno procento nad námi vládne tím, že vytváří atmosféru ohrožení, nedostatku, prekarity, dluhů, vydírání a strachu. Stádo ovčanů vedené zvířecím pudem sebezáchovy pak na útěku nikam vedeném korporátním manipulátory spolehlivě rozdupe každého, kdo se zastaví, rozhlédne a slušně se zeptá, kde je vlastně to nebezpečí, ten nedostatek, a před čím to vlastně utíkáme. Ale když se nás zastaví více a vytvoříme ostrůvek pozitivní deviace, tak sice budeme podrobeni mediálním útokům, ale vytvoříme komunitní oázu klidu a rozumu ve zdivočelém stádě. Nebude to zadarmo, protože pár z nás bude určitě tak či onak ušlapáno.

Tolik k minimálnímu volebnímu programu těch, kteří už asi tyto volby nepůjdou volit, protože není koho. Připomínám, že cena hlasu se na černém trhu pohybuje kolem tří stovek za lístek. Takže bychom měli ty tři stovky dát ze svého na veřejný účet jakékoliv občanské organizaci, která bojuje za pravdivou formu věci veřejné. To je to minimum, co bychom měli jako občané udělat pro obranu společné věci. Maximem by bylo vlastní přemýšlení a iniciativa ve veřejném prostoru.


- - -

19 komentářů :

 1. No, jestli máte děti, tak jim rašplema nabrušte lokty.

  OdpovědětSmazat
 2. Dobrý den.
  V podstatě jste to napsal vše. .... Ano, nyní se hraje a rozhoduje o našem osudu mnohé. Jsme jako ovce vedeni na porážku a ještě se svým řezníkům úctivě klaníme a očekáváme, co vše ještě před skonem můžeme úlisně vykonat.
  Mnozí ani netuší a nechtějí si připouštět....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nedávno jsem se ptal vzdělaného, relativně mladého a určitě inteligentního člověka, koho bude volit. KDU, byla odpověď a na moje poznámky, co zazděné církevní restituce, podpora starého sudetproblému a co Herman a jiné fajnovosti jsem nedostal odpověď. Prostě stupeň selektivní inteligence a bezelstné hlouposti je asi nekonečný.

   Smazat
  2. 12:06
   Hledat a domněle nacházet korelaci mezi politickou orientaci a inteligencí je oblíbený a rozšířený omyl.
   Už Váš výraz "selektivní inteligence" naznačuje, že to - snad - přinejmenším tušíte.
   Připomenu, že inteligence (Jean Piaget) je především schopnost přizpůsobení se (novému).

   A ještě na okraj: mnohdy máme sklon hodnotit lidi pro jejich chování a rozhodování jako "hloupé" a přitom se může ve skutečnosti jednat jenom o projev nezájmu.

   Smazat
 3. V podstatě s článkem souhlasím, až na jednu malou výjimku. Nevím proč by za moje peníze měly studovat, tedy myslím studovat zdarma, děti, které studují neúměrně dlouho, proč by měli studovat zdarma medici, kteří poté odejdou do zahraničí, nevím proč by měly studovat zdarma ty mraky sociologů, politologů, filozofů a já nevím jakých ještě budižkničemů, kteří stejně po absolutoriu vysoké školy dost často končí na úřadu práce, nebo v lepším případě na benzinové pumpě. Na jednu takovou bakalářku jsem natrefil zrovna dnes. Ta se mne s nacvičeným úsměvem a nacvičenou frází zeptala : "Dobrý den, co pro Vás mohu udělat" Když jsem jí řekl, že potřebuji natankovat, tak mi už bez úsměvu a zcela bez nacvičené fráze sdělila, že na takovou to práci nestudovala vysokou školu. Ale následně při placení se mne,opět s nacvičeným úsměvem, zeptala zda mi může nabídnout ořechovou tyčinku. Obávám se, že velká část našich vysokých škol naši mládež k práci moc nevychovává a nevede. František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (11:10):
   Autor se však vyjadřuje ke studiu, nikoliv pobytu na té které škole.
   Souhlasím však s tím, že absolventi škol (pokud vystudují s přispěním financí z veřej. rozpočtů) by měli přijmout závazek k odpracování určitého počtu let zde. I s tím, že by měl být alespoň indikativně regulován počet absolventů v jednotlivých oborech, aby nedocházelo k příliš velkým odchylkám mezi tím, kolik jich obor absolvuje a kolik z nich se v něm pak uplatní.
   Avšak obecně ke vzdělávání (jako "cestě" k prosperitě) říká prof. Ha Joon Chang (Cambrigde Univ.) asi toto:
   Vzdělání je sice cenné, ale jeho hlavní hodnota nespočívá ve zvyšování produktivity. Spočívá ve schopnosti pomoci nám rozvinout náš potenciál a žít plnější a nezávislejší život. Jestliže rozšíříme vzdělávání ve víře, že díky němu naše ekonomika zbohatne, budeme trpce zklamáni, neboť spojení mezi vzděláním a produktivitou země je dosti slabé a komplikované. Přehnané nadšení vzděláním je třeba zkrotit a zejména v rozvojových zemích věnovat daleko větší pozornost otázce zakládání a modernizace produktivních podniků a institucí, které by je podporovaly.
   Bohaté země od zemí chudých ve skutečnosti neodlišuje ani tak míra vzdělanosti jednotlivých občanů, ale spíše to, jak dobře se tito občané organizují do kolektivních entit s vysokou produktivitou - ať jsou to gigantické firmy, jako je Boeing nebo Volkswagen, nebo menší firmy ze Švýcarska a Itálie, náležející ke světové špičce. Rozvoj takových podniků závisí na pomoci řady institucí, které podporují investice a riskování - na obchodním režimu, který chrání a pěstuje firmy v nerozvinutých průmyslových odvětvích, na finančním systému, který poskytuje „dlouhodobý kapitál“ nutný pro dlouhodobé investice zvyšující produktivitu, na institucích, které poskytnou druhou šanci jak kapitalistům (dobrý zákon o bankrotu), tak zaměstnancům (dobrý sociální stát), na státních subvencích a regulacích ohledně R&D a zaškolování a tak dále.
   ---
   Tož tak ...

   Smazat
 4. Nemyslím, že by si omladina dělala nějak moc velké starosti se stavem ČR, ona žije bujarým carpe diem a osud státu je jí "fuk". Není to tedy jen generace odcházející, či generace právě vládnoucí, která zanechává a předává Říši EU před pádem, ale i generace mladší, která na pádu Říše horlivě pracuje.

  OdpovědětSmazat
 5. omladina je právě mimo mísu- velmi malá část mladé populace má jakés takés sociální cítění- povětšinou hry mobil, v horších případech drogy a alkohol.Takové ty trochu uvědomělé si vezmou na mušku dílem neziskovky dílem církev...za tento stav může naše generace my čtyřicátníci- rezignovali jsme na výchovu, a komunikaci- takovou tu z očí do očí.Pak stačí pár plytkých hesel před volbami a výsledek voleb může být katastrofa.

  OdpovědětSmazat
 6. ==================================================
  Tahle předvolební agitka Havlova pohrobka a věrného vyznavače "občanské společnosti" je naší zemi podobně užitečná jako "siderické kyvadélko" Petra Cibulky, Havlova pohrobka s opačným znaménkem.
  První má svůj "korporátní fašismus", druhý své "ruské agenty" - oba dva jsout to "pronásledovaní" zvěstovatelé Apokalypsy...?
  ==================================================

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý 11:42 - moc ti to nemyslí. Současná situace vyžaduje řešení a jen málo lidem dochází, že je to tak, a jen jednotlivcům došlo, jak ji řešit. Ty, zjevně, mezi ně (zatím) nepatříš.

   Smazat
 7. Musím konstatovat, že článek nemá chybu. V podstatě je ve všem pravdivý a mladým lidem je v převážné většině, naprosto lhostejná situace v jaké společnosti žijí a kam společnost směřuje. Jenže si musíme ovědomit jednu zásadní věc. Každý člověk je vychováván od útlého věku v nějakém smyslu života, v nějakém společenském pořádku a směru. Od útlého věku, kdy se buduje osobnost každého jedince, by měl být předpoklad toho, že tento člověk bude vychováván pro společnost, které směřuje k určitým cílům-výsledkům a k rozkvětu společnosti. Co následovalo po té slavné "sametové". Veškeré dění,ať už společenské, soukromé, kulturní,hospodářské, pracovní bylo dehonestováno, pomlouváno " novými elitami". Ano, tyto "elity" vystupovali ve společnosti, jako spasitelé národa se zlatými zítřky. Všechno bylo špatné, komunistické, socialistické. Přišli proto s " demokracií " tou západní demokracií, plné zlatých předpokladů pro společnost. Jenže v podstatě nastoupila "elita" zaprodanců, vlastizrádců a přišel režim, který ve srovnání s tou zv. totalitní, je jen slabí odvar toho běsnění za spravedlností a vzájemnému vlezdoprdelismu, područenství a podřízenosti.
  Neustále bylo vykřikováno, pryč s komunismem,socialismem a pod. -ismem. Teď máme tu " demokracii" , která nám přinesla jen ( ve velké většině) sklamání. Každý společnost, ať už socialistická,kapitalistická,demokratická a nevím jaká ještě, má a bude mit vždy nějaké nedostatky, které je možno vždy zlepšovat.
  CO SE ZLEPŠILO, NEBO ZLEPŠUJE UŽ 28 ROKˇU ?
  Nevidím, ani jedno odvětví, ani jednu pozitivní věc, kterou by bylo možno označit " ano toto se této společnosti povedlo".
  Ale jednu věc, této nastoupivší bandě musím uznat. Rozkradli a zdevastovali tuto společnost z hlediska společenského, hospodářského kulturního,ekonomického a především rodinného, takovým zpusobem a to za 28 let, že ani z 10% toto nedokázala ta jejich totalita za 40 let.
  Bohužel musím konstatovat, že nejsme rvavý a konfliktní národ a vždy se opakuje staré a zkušené pravidlo.
  Pokaždé se dostane po určitém časovém horizondu do vedení společnosti element, který na sebe nechá stáhnout většinu společnost, ale většinou to samotné jde do samotných pekel.

  OdpovědětSmazat
 8. "...NYNÍ se hraje a rozhoduje o našem osudu..." -NYNÍ? kdepak (pouze) NYNÍ! Vždy šlo o to samé! Pamatuji se na zápas o právo na odpověď v novinách, resp. na povinnost uveřejnění odpovědi napadeného subjektu (lživou) zprávou. No, prohráli to Husovi následovníci (s jeho Listem O PRAVDĚ), neboť doba nová dávala a dosud dává přednost ekonomům před právníky, natož před obyčejným lidským smyslem pro spravedlnost a slušnost vůbec. Že někteří liberálové poznávají, že tehdejším svým počínáním pracovali i na své skáze, to je jim i nám plat prdný. Poznávají, ale dosud to nepřiznali. Je to prý vůbec nejtěžší věta k vyslovení: "NEMĚLI JSME TEHDY PRAVDU, MĚLI JI NAŠI ODPŮRCI." Jenže dokud bude Moravec (a další) skákat lidem do řeči (STBák potlačuje zjevení pravdy stejným způsobem), nemáme naději. sck

  OdpovědětSmazat
 9. 12:16
  Drsné zhodnocení současného stavu.problém vidím v tom, že mnoho čtenářů, po přečtení řekne, souhla, ale je jim jedno co dále.Česi, to mi prosím odpusťte, jsou až na vyjímky, líní a zbabělí, neradi mění zaběhnuté i když na to nadávají, češi vždy jen posluhovali, nikdy nebyli doma svými pány.A už mě to unavuje. Nyní vám Babiš nabízí, že vás zbaví pijavic, vás to ale nezajímá a hledáte a volíte něco co upevní statut který tady platí celých 28 let.Babička říkávala"komu není rady, tomu není pomoci" .Babička měla vždy pravdu.

  OdpovědětSmazat
 10. Článek je skvělý a mladí záleží na každém rodiči můj syn jde se mnou k volbám.

  OdpovědětSmazat
 11. Václav klaus řekl, že žijeme ve šťastné a bohaté době, Marie Němcová řekla nedávno je to nejúžasnější doba, nikdy jsme se tak dobře neměli jako nyní.
  Ač nerad řeknu , říkají pravdu, protože kdyby to nebyla pravda, nebudete polemizovat na webu NR, která slouží jako vrba a půjdete něco dělat konkretního pro to aby se to změnilo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:49 prostá otázka: Za jakou cenu, jak kdo a s jakým výhledem? Mimochodem, jak víte, že nedělám něco pro to, aby se to (nevím, co máte na mysli vy) změnilo. Vedete plytkou řeč plytkého člověka.

   Smazat
 12. Znáte tu větu pohlavárů určenou normálním lidem?Dělejte,ať se mají naše děti dobře!Chápete?

  OdpovědětSmazat
 13. Vychovali jsme omladinu tak debilní, že ji hovada načapou na fialová číra, karfiolová hára a dredy pirátů.

  OdpovědětSmazat
 14. Prestali jsme si verit. Takove nema nikdo rad, ani mladez moc nezajimame.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.