Reklama

úterý 10. října 2017

Prezident M.Zeman:,, A Evropa je světadíl, jak řekl de Gaulle, je to kontinent od Atlantického oceánu až k Uralu, a možná až k Pacifiku. Evropskou kulturu nelze oddělit od ruské kultury, Čajkovskij je stejně důležitý jako Beethoven, Dostojevskij je stejně důležitý jako Shakespeare, Solženicyn je stejně důležitý jako Hemingway..."

10.10. 2017   Hrad  
Projev prezidenta republiky při plénu Parlamentního shromáždění Rady Evropy ,,Já nehovořím o oprávněnosti sankcí, já hovořím o efektivnosti těchto sankcí. A právě dnes německý deník Die Welt přišel s článkem, ve kterém se píše, že Evropská unie ztrácí kvůli těmto sankcím. Na druhou stranu pro Rusko to neznamená téměř nic negativního, ale tohle není strategie, kde vyhrávají všichni, naopak je to strategie, kde prohrávají všichni."
Děkuji, sire Rogere, pane první místopředsedo, pane generální sekretáři a pane generální sekretáři OECD, dámy a pánové,

byl jsem zde jako mladý zdravý muž před osmnácti lety, v roce 1999, tenkrát jsem byl premiérem České republiky, a pořád si pamatuji tu skvělou řeč, pochopitelně svou, ale také tu skvělou diskuzi po mém projevu. Mám dnes druhou příležitost vás navštívit, což znamená, že můj další projev určený Radě Evropy bude až v roce 2035. Rád bych vás už teď pozval.

Připravil jsem si několik témat pro svůj projev, ale preferoval bych, abych mohl odpovídat raději na otázky, na vaše otázky. A protože ten čas, který máme, je bohužel omezený, tak jsem byl informován, že ty první, asi nejdůležitější otázky, které se týkají sankcí proti Ruské federaci a toho, co ty sankce znamenají, jaké mají důsledky.

Rád bych začal jedním historickým příkladem, protože jsem pamětníkem politických starých dob, a my staří lidé se nevyznačujeme velkou rychlostí, vyznačujeme se spoustou zkušeností, a jedna z mých zkušeností je, že je velmi obtížné vytvořit si přátele. Na druhou stranu je velmi snadné vymyslet si nějakého nepřítele.

Evropa je kontinent, který je rozdělený různými hranicemi, a jedna z těch hranic je mezi Ruskem a zbytkem Evropy. Nazvěme to třeba Evropskou unií. Já nechci přehánět, nechci říkat, že tohle je opakování železné opony, ale pořád je to nějaká čára, která dělí kontinent. A teď abych se dostal k jádru té otázky, k sankcím.

Přibližně před dvaceti lety jsem navštívil Miami, setkal jsem se tam se zástupci kubánského exilu, a říkal jsem jim, přátelé, kolegové, vaše strategie v boji proti politickému systému na Kubě je úžasná. Všechny ty bojkoty, všechna ta omezení a všechny sankce, úžasná strategie, opravdu úžasná. S jednou malinkatou chybou. Fidel Castro už je čtyřicet let prezidentem Kuby. To je můj historický argument, vážení kolegové. Prosím, rozumějte mi správně, já nehovořím o oprávněnosti sankcí, já hovořím o efektivnosti těchto sankcí. A právě dnes německý deník Die Welt přišel s článkem, ve kterém se píše, že Evropská unie ztrácí kvůli těmto sankcím. Na druhou stranu pro Rusko to neznamená téměř nic negativního, ale tohle není strategie, kde vyhrávají všichni, naopak je to strategie, kde prohrávají všichni. Často se hovoří o nějakém uspořádání, ze kterého by všichni těžili, ale tohle je přesně obráceně. Totéž, co vidíme u brexitu, a myslím, že totéž se dá říci i o sankcích.

Co tedy doporučuji namísto sankcí? Doporučuji komunikaci mezi lidmi na mnoha, mnoha úrovních. Mám za sebou zkušenost ze života v totalitních dobách. Komunisti se báli, extrémně se báli fenoménu, kterému říkali ideologická diverze. Oni se prostě snažili uzavřít hranice, proto vznikla ta železná opona, byla cenzura, a tak dále, a tak dále. Oni se báli, báli se, že obyčejní lidé na obou stranách spolu budou mluvit, budou spolu hovořit a budou si vyměňovat názory. Co my tedy potřebujeme, je ideologická diverze nového druhu pro dobu míru. Potřebujeme si vyměňovat studenty, potřebujeme, aby cestovali turisti, politici, podnikatelé, a tak dále, a tak dále, protože pouze tímto způsobem můžeme změnit politiku. Můžeme změnit politiku zemí, které chápeme jako nedemokratické nebo polodemokratické.

Jeden další příklad, který mohu nabídnout proti sankcím. Pokud si přejete navýšit popularitu některých lídrů, a teď prosím, nehovořím pouze o panu prezidentu Putinovi, tak prosím přijďte se sankcemi a blokádami. Protože psychologicky je to ten fenomén nazvaný obklíčená pevnost, protože obklíčená pevnost potřebuje silného lídra, vůdce, a jeho popularita neustále roste. Teď pan Putin má popularitu někde okolo osmdesáti procent, a jsem si jistý, že velmi značná část téhle popularity byla vyprovokovaná právě těmito sankcemi. Mimochodem, moje popularita je jen někde okolo padesáti procent, jedenapadesáti procent, ale pořád je to většina, malá většina, ale většina. Moc hezké. A to přitom žádné sankce nebyly uvaleny na Českou republiku.

Nicméně, abych uzavřel svoji řeč, abych otevřel tedy prostor pro další otázky, protože ta první otázka, doufám, byla zodpovězena.

Na závěr, myslím, že je to velmi jednoduché. Věřím, že Rada Evropy je tu, aby posilovala přátelství mezi evropskými národy. A Evropa je světadíl, jak řekl de Gaulle, je to kontinent od Atlantického oceánu až k Uralu, a možná až k Pacifiku. Evropskou kulturu nelze oddělit od ruské kultury, Čajkovskij je stejně důležitý jako Beethoven, Dostojevskij je stejně důležitý jako Shakespeare, Solženicyn je stejně důležitý jako Hemingway, a tak dále, a tak dále. Proč se snažíte rozdělit politickou strukturu Evropy, když byste byli proti kulturnímu rozdělování.

A z toho důvodu věřím, že Rada Evropy bude i nadále pracovat směrem k přátelství a nikoli k nenávisti mezi evropskými národy, a to včetně Ruska. Doufám, že v tomto Rada uspěje, možná spíš dlouhodoběji, i když Keynes říkal, že z dlouhodobé perspektivy jsme všichni mrtví, ale prosím, pořád nezapomeňte na mé pozvání pro rok 2035.

Přeji vám jen to nejlepší, vážení kolegové. Přeji vám, abyste měli mnoho, mnoho přátel a abyste měli jen velmi omezené množství nepřátel, a pokud to tak bude, tak vám přeji jen ty nepřátele, kteří budou hloupí.

Děkuji moc za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Štrasburk, 10. října 2017

27 komentářů :

 1. Pana prezidenta jsem volil a volit budu, protože je ten nejlepší z těch co se tam tlačí. Účastnil se mnoha věcí které pro náš stát nebyly dobré a tak vnímám jeho současnou činnost jako pokus o zmírnění svých chyb.

  OdpovědětSmazat
 2. Pěkně to bylo řečeno, jenže MÍR, to je největší nepřítel kapitálu. To prosadili pokrokoví umělci a vědci v padesátých letech a Picasso jim k tomu namaloval holubici míru. Kde ale máme dnes nějakou avantgardu - z umělců i vědců se stali kapitalisté a ti přece za MÍR nemohou bojovat, ukrajovali by si dolárky ze svého koláče. A pak ty báječné války, ty hromady mrtvých a zmrzačených dětí, to přece je pro uměleckou retrogardu inspirativní a oni inspiraci jako tvůrci všehoválek potřebují. Podívejte se na ten jískřící zrak a slintání díváků válečných filmů, jaké to povznesení, když jsou prostřihy do Osvětimi. A to vše by propaganda MÍRU zabila, zabila, zabila. Vy nepřejete masovým vrahům to potěšení? Fuj, slabochu. Ukaž se hrdinou, aspoň při volbách a vol politické loutky, mysli si, že neublíží. Potlač v sobě znalost, že jsou tyto loutky voděny vrahy!

  OdpovědětSmazat
 3. Kapitalismus nenávidí demokracii! Vydává se za ni proto, aby lid nepřišel na to, že ty dva společenské systémy jsou nesmiřitelné.

  OdpovědětSmazat
 4. To je prezident ! To není loutka .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nam slovakom sa moze o takom prezidentovi len sní vat.zatial z kaluže do blata.Cim dalej tým horsi a robi len hambu.

   Smazat
 5. Proč asi byl na ČT24 projev pana prezidenta Miloše Zemana přerušen cca v polovině??? No nevím, nevím ale přijde mi to tak, že pan prezident Miloš Zeman říkal něco co jsme neměli slyšet. Rozhodně to přerušení nevypadalo jako technická závada, za tu by se omluvili, ale nikde nic.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. na konci přenosu ČT 24 odvysílala tu pasáž projevu Zemana, který vypadl při "poruše". Zda byl celý, či nikoliv, nedokáži posoudit.

   Smazat
 6. Kde není morálka není ani demokracie ale je to zoologie (TGM : Ideály humanitní).Jak velkou pravdu ml již před více než 100 lety
  KSta

  OdpovědětSmazat
 7. Tak, prezidenta bychom měli, teď ještě ta vláda !!!

  OdpovědětSmazat
 8. Přes veškeré urážky,od našich medii je to president za kterého se nemusíme stydět.Není to korouhvička která se otáčí jak jsem zde někde četl jako jedna holohlavá postavička s výrazem šťastného autisty ve strakovce.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. Srovnávat prezidenta s premiérem nebo kupříkladu s Drahošem či Horáčkem, je jako srovnávat nebe s dudami. Myslitel na straně první a poslušné loutky EU na straně druhé. V příštích letech bude naše republika dávat (platit) do EU zhruba tolik co bude z ní po splnění mnoha náležitostí a formalit atd. dostávat vyplaceno na dotacích, ale jen pro naše jimi vybrané firmy nebo obce. Avšak co se nezmění, bude pokračující se vměšování EU do všech našich záležitostí, nařizování a direktiva, nebo li nadstátní řízení EU našeho státu. EU, čti vlastně Merkel a Macron, je v podstatě krycí název pro Svaz Německa a Francie, zřejmě brzy již budoucí chálífáty. Jak oba nejvyšší a defakto vládnoucí politici EU říkají - islám k nám patří! Zeman je jediný prezident, který jak věřím, za pár let už v EU prohlásí, vážená dámo (Merkel) a pane (Macron) a vážení soudruzi ( zbytek vedení EU), je třeba znovu rozdat karty, tato hra už smrdí! Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 11. Mluví jako zatrpklý stařec, kterého nezvali na erární rauty a ruská zombie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:56
   Ty víš něco o diplomacii ty havlobanderovskej odpade?!!!!

   Smazat
  2. 20,56 - JSTE ODPORNÝ ČLOVĚK PLNÝ ZLOBY A ZÁŠTI A VAŠE PŘÍSPĚVKY JSOU ODPAD.

   Smazat
  3. Karel z Plzně dobře jste to napsal je nejvyšší čas odejít z euchalífátu.

   Smazat
  4. 20:56 co prosím z té řeči nemělo logiku podloženou fakty? Takže vám zbylo pouze urážlivě tupit? Tím se zařazujete mezi morální odpad a intelektuálně nedostatečné.

   Smazat
  5. Na závěr, myslím, že je to velmi jednoduché. Věřím, že Rada Evropy je tu, aby posilovala přátelství mezi evropskými národy.

   Možná jste si toho nevšimli, ale Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu a anektovalo její část, o druhou část ruská menšina bojuje proti Ukrajině, která je evropskou zemí a národem, pod útokem rozpínavého Ruska, jež prezident země, kterou se nejprve stejným způsobem pokusilo připravit o část území Německo Mnichovskou dohodou, a kterou následně Rusko 20 let přímo okupovalo. Rusko je agresor a nepřítel Evropských národů, které napadá, okupuje a okrádá o území, na nichž přátelské a naivní národy dovolují ruským menšinám usazovat se. Sudety jsme vystěhovali a je klid a mír. Totéž je potřeba učinit s ruskými menšinami, které působí rozvrat mírumilovných zemí a jsou pátými kolonami agresivního nevropským národům nepřátelského Ruska.

   Smazat
  6. Větší sajrajt než toto zvrhlé 23.33 by nezplodil ani takový ignorant jako klvana,šonka , šír a další dobytkové

   Smazat
  7. 22:33 jistě, ruský národ vytvořil imperium obdobně jako i jiné národy, které využily a využívají svoji příležitost. Je ovšem neskonale hloupé, argumentovat proti současné Ruské Federaci s tak neuvěřitelnou neznalostí historie Ukrajiny, územních a národnostních poměrů regionu. Tak faktograficky pitomou agitku může stvořit leda předpojatý negramota. Styďte se.

   Smazat
  8. Ty pitomče z 23::33-jestli sis nevšiml to chazarsko-nacistická parta pučistů a pouličního dílem vyhledovělého,dílem zfetovanéhoa propagandou zblblého lumpenproletaruátu,podporovaného mezinárodními sionisty zaútočili na svojí vládu a uskutečnili krvavý převrat,kterému se některé části Ukrajiny a jeho obyvatel dodnes brání...
   Brzy dostaneš příležitost,co dělat s menšinami u nás,těma musulmanskejma,to se pak,až je sem tandem Merklová-Makron nacpou,budeš moct předvést.

   Smazat
  9. 23:33 nebýt toho vámi nenáviděného Ruska, které zatočilo s nacisty, dnes byste tady své plky nepsal.

   Smazat
 12. :))
  Církevní zlodějské restituce naší ekonomiku poškozují mnohem efektivněji a trvaleji.
  Církevní tisíciletá snaha o vybudování Římské veleříše ničí Evropskou kulturu a svrchovanost států .
  Zemane ty demagogu*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:22 takže Zeman je demagog, když si v projevu na Radě Evropy Radě nepostěžoval na blbost českých zákonodárců, kteří rozhodli o církevních restitucích. Vy nejste jen demagog, vy nejste schopen ani základní logické úvahy. Vy jste v plném smyslu toho slova hlupák. Neomlouvá, že z předpojatosti. A to Zemana rád nemám.

   Smazat
  2. Pak tedy chytráci nevidí *

   Smazat
 13. Ani od tohoto (Miloš) politika nemůžeš čekat všechno. Ale nad ostatními vysoko přečnívá.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.