Reklama

pátek 27. října 2017

Příběh dvou hurikánů: Kuba a Portoriko

Václav Umlauf 
27.10.2017 E-republika

Čistá pomoc Spojených států zbankrotovanému ostrovu zničenému hurikánem byla celkem 5 miliard dolarů ve formě vládní půjčky, což zatíží již tak nesplatitelný dluh ostrova. Hezký výsledek podle hesla: V nouzi poznáš přítele.

Srovnatelná byla devastace a síla větru na obou ostrovech, ale nikoliv odpověď lidí a úřadů. Hurikán Irma se dostal do 5. kategorie 5. 9. 2017, vítr měl rychlost 295 km/h a šlo největší naměřenou rychlost větru v historii. Nad Kubou byla rychlost větru 215 km/h, majetkové škody jsou odhadovány na 2,2 mld. dolarů, 10 lidí zemřelo a jde o 3. největší hurikán v historii (Ike, 2008, škody 7,3 mld. dolarů; Matthew, 2016, škody 2,58 mld. USD). Nejhorší řádění hurikánu Matthew zažilo město Baracoa (81 700 obyvatel), kde byly největší škody. Historické město vypadalo takto. 


Poškozeno bylo 24 104 z 27 000 domů, úplně zničeno 3 529 domů, částečně zničeno 3 764, ztraceno bylo 10 126 střech a 6 655 jich bylo částečně poškozených. Toto číslo nezahrnuje budovy s více rodinami, které byly rovněž poškozeny. Za čtyři měsíce bylo obnoveno 85 procent města, včetně 17 391 domů, které byly opraveny. Po hurikánu Matthew bylo obnoveno zásobování elektřinou do 14 dnů na 90 % území.

Po průchodu hurikánu Irma (6. 9. 2017) s rychlostí větru 215 km/h bylo do 16. 9. 2017 obnoveno 90 % zásobování elektřinou. Na konci září 2017 je pobřeží z 90 % vyčištěno a hotely přijímají hosty na hlavní sezónu od začátku listopadu do jara. Dokonce i Spojené státy odvolaly zákaz cestování na Kubu minulý týden.
 
 
Jak je dobré být kolonií USA

Hurikán Maria udeřil na Portoriko dne 20. září 2017, zeslábl na 4. stupeň, ale vítr byl kolem 200 km/h, na ostrově bylo celkem 51 mrtvých a škody okolo 90 miliard dolarů. Šlo o nejsilnější vichřici v Portoriku od roku 1828. Tento hurikán neměl na Kubě žádnou oběť. Celková statistika ukazuje, že Američan má 15krát větší pravděpodobnost, že zemře v hurikánu, než Kubánec. Ke dni 14. října 2017 a tedy 3 týdny po hurikánu byl stav obnovy ostrova následující. Elektřina obnovena ze 16 %, celkem 53 % obyvatel má možnost mobilní sítě, 64 % má pitnou vodu.

Ostrov je v dluhu asi 70 miliard, všechny hlavní dluhy patří finančním supům v Bostonu. Z ostrova začal masový exodus do USA, který už stejně běžel několik let předtím. Ostrov je v bankrotu, jeho dluhy nejsou zaplatitelné. K tomu viz náš článek z roku 2015 pod názvem Bankrot Portorika, budoucnost kolonií USA. Lidé přišli o důchody a sociální benefity, které měla pod kontrolou nyní zbankrotovaná vláda. Podívejme se, jak za neoliberalismu fungovala tato americká kolonie. Nejprve hospodářský růst ostrova ve srovnání s USA.

Dost podobným způsobem vypadá stav populace na ostrově, což ukazuje tento graf s jasným úbytkem obyvatel po rozkvětu neoliberální ekonomiky drancování a dluhu.

Z lidí se stali žebráci, což hezky ukazuje medián příjmu domácností ve srovnání s chudými státy USA.A nyní se podívejte, jak rostl příjem na hlavu podle HDP v USA, v celé Latinské Americe a zejména na Karibských ostrovech.

A tak je zcela pochopitelné, že firmy USA byly na tomto ostrově osvobozené od daně a milionáři nemuseli platit daň z nemovitostí. Od toho, aby živili státní a obecní pokladnu, jsou přece chudí. Nezaměstnanost je zhruba dvojnásobná proti USA a růst HDP podle toho vypadá.Takže neoliberální zázrak skončil s dluhem 74 miliard dolarů v dluhových obligacích. Neoliberální loutková vláda přitom stačila vykrást lidem i státní důchody, kde je dluh 49 miliard. Bylo to celkem 11 let ekonomické devastace ukončené hurikánem. Čistá pomoc Spojených států zničenému ostrovu byla celkem 5 miliard dolarů ve formě vládní půjčky, což zatíží již tak nesplatitelný dluh ostrova. Hezký výsledek podle hesla: V nouzi poznáš přítele.
 

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme! 

Související články:

3 komentáře :

 1. Dobře popsáno chudáci lidi tam.

  OdpovědětSmazat
 2. Ovšem ruskou humanitární pomoc Kubě je třeba bedlivě sledovat, protože to beztak budou zbraně hromadného ničení...

  OdpovědětSmazat
 3. Americká pomoc vždy je formou "půjčky a pronájmu", tedy ne pomoc, ale byznys. Tak tomu bylo i s pomocí SSSR za 2.světové války, kterou SSSR platilo zlatem a platinou.
  Já se naopak těším, až Rusko znovuotevře svoji vojenskou základnu na Kubě, bude to jen malá odpověď na obklíčení Ruska "mírovými misemi" USA. To zase budou v USA a hlavně v Pentagonu hystericky vyvádět!!! Mír ve Světě bude zřejmě zajištěn, až budou i "mírové mise" Ruska a Číny v Mexiku a v Kanadě a až bude USA okupovaná ruská Aljaška Rusku vrácena.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.