Reklama

sobota 21. října 2017

„Proboha, nelezme do eurozóny!“ Ekonomka Švihlíková nabízí úplně jiný pohled na Řecko a odhaluje, jak skutečně funguje EU „bez těch všech vlaječek“

21. 10. 2017  ParlamentníListy

„Měnová zóna v Evropské unii je kolos, který stojí jen na jedné noze a na tu ještě kulhá, a je velmi náchylná k různým otřesům. Řecká krize by měla být varováním pro české politiky i veřejnost, zvláště nyní před parlamentními volbami, abychom nepřijímali euro.“ Taková a ještě tvrdší slova na adresu Bruselu padala na besedě v ostravském Knihcentru ze strany známé ekonomické expertky Ilony Švihlíkové, která přijela představit svoji novou publikaci s názvem „Řecké tragédie“. 

V této knížce se spoluautorem, Konstantinosem Tsivosem, vědeckým pracovníkem z Univerzity Karlovy, rozebírají současné příčiny ekonomického úpadku Řecka, za kterým vidí především „silovou“ politiku Evropské unie

„Já se zabývám, jak je všeobecně známo, mezinárodní ekonomikou a problematikou eurozóny a také jejími mnohdy negativními dopady na některé státy. S tím jsem začala už při svém studiu na vysoké. Proto mne zaujal případ řecké dluhové krize, který rezonoval v roce 2010 v celém světě, a také velkou mírou i u nás. Jistě si vzpomínáte, jak tehdy, také před volbami, Miroslav Kalousek i jiní nás strašili, že pokud si nebudeme utahovat opasky a nebude se škrtat, tak dopadneme jako Řekové. Ty nám většina médií líčila jako lenochy, kteří většinu času prospí pod olivovníkem. Jenže, když jsem řeckou ekonomiku začala studovat hlouběji, rozprostřel se přede mnou úplně jiný obrázek. Já jsem tou knížkou chtěla také odhalit, jak skutečně funguje Evropská unie bez všech těch vlaječek a s prominutím keců o hodnotách. Ukázat její mocenské vztahy, a jakými nástroji trestá neposlušné členy, a k čemu to potom vede. Jelikož máme teď také před volbami, tak je to ode mne i varování – proboha, nelezme do eurozóny!“ zahájila besedu docentka Švihlíková.

Ta ve své publikaci, jak na besedě uvedla, i pomocí věrohodných statistik, dokazuje, že Řekové patří v rámci EU mezi ty nejpilnější podle odpracovaných hodin, a že jejich ekonomiku vždy hodně zatěžovalo zejména zbrojení, jelikož leží vedle svého letitého rivala – Turecka. Zbraně pak Řekům dodávají i jejich největší věřitelé, tedy Německo a Francie. „V současné době z těch takzvaných záchranných balíčků, z těch stovek miliard eur, jak se prezentuje v médiích, jde jen pět procent do ekonomiky Řecka, zbytek na blokovaný účet, z něhož se pak vše vrací věřitelům. Tedy nejedná se o záchranu Řecka, ale především německých a francouzských bank. Hrubý domácí produkt (HDP) Řecka poklesl tak o jednu čtvrtinu, což se stává zemím, které jsou ve válce,“ konstatovala známá ekonomická publicistka.

Spoluautor publikace Konstantinos Tsivos pak ještě doplnil, že krize se teď v Řecku týká především velkých měst na pevnině, kde prý nezaměstnanost mladých lidí přesahuje až 50 procent, a že proto vysokoškolští absolventi ve velké míře odcházejí do zahraničí. Jedná se doposud až o 300 tisíc vysokoškoláků, kteří nejvíce míří právě do Německa. „Pokud by tento trend pokračoval, dnešní Řecko s téměř 11 miliony obyvatel by se dostalo v roce 2050 na 8,5 milionů lidí,“ informoval Tsivos.
***V řecké státní správě to ale moc nefungovalo...

Velkou část besedy zabrala i hodně pestrá diskuse s návštěvníky akce. První dotaz tak padl na ... ... ....

15 komentářů :

 1. A když se budou cukat, tak jim vypněte bankomaty a nebudou mít žádnou možnost se bránit.

  OdpovědětSmazat
 2. Hloupé texty NR přebírá celé - inteligentní zkracuje?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hloupý pan Kopecký nerozumí autorským právům. PL po otištění delší části jejich textu sahají po právníkovi. Asi tak, pane Kopecký, asi tak.

   Smazat
  2. Pane Kopecký, redakce slibuje, že bezdůvodné urážky bude mazat, tak buďte trpělivý.

   Smazat
  3. Pravda Pravdouci pan Kopecky nerozumi autorskym pravum a rekl bych i mnoha jinym vecem. Hlavne ale , ze pan Kopecky dela hodne HLUKU a bez logiky!!

   BroukPytlik

   Smazat
 3. Ja jsem pred 4 mi lety napadl pani Svihlikovou ze je Svihla na hlavu , za coz se ji dneska omlouvam. Jeji studie Recka je velice dobra... a pomoc Recku je v podstate obrana Nemeckych a Francouzkych Banek , ktere pracuji na celo-bankerskem svetovem systemu a ovladnuti sveta. Nemohou ztratit penize , protoze ovladaji svet politicky . A kdyz se nejaky stat bude spatne chovat, udelaji si nove POLITICKE ZAKONY se zpetnou platnosti...cili jinymi slovy zakony neexistuji. ...podivejte se na Recko jasna ukazka. A Cesi nejsou prilis daleko. Nemci kolaboroji jako vzdycky. A Recko je ukazkou!!! co se stane s lidma a zemi , kteri se naivne zapltou s bankami a dluhy. Prsident Klaus doslovproti zadluzeni "hrdine !!" bojoval proti zadluzeni Ceskeho naroda neb vedel kam to vede. Jasne rikal pred 10 ti lety :"nevite co budou delat az budou mit v rukach MOC". A ja to vidim ze co se deje Recku se bude dit kazdemu ...kdo ma svobodne potreby. Ovsem Cesi jsou sami vini !!! ale Rekove jsou mnohem pracovitejsi a podnikavejsi a jsou obetnim berankem.

  BroukPytlik

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle tvého pologramotného projevu plného hrubých a gramatických chyb, jakož i podle přiblblého pseudonymu, soudím, že ty Čech nejsi. Tak proč o našich poměrech žvaníš?

   Smazat
 4. Nebylo by vůbec špatné, pokud by naše levice (a nejen ta) pozorně naslouchala i této paní.
  S objevnými radami sice nepřichází, ale to, co navrhuje, je dost naléhavé a zralé k uplatnění.
  A není ojedinělou, i na tomto webu bylo zveřejněno vícero užitečných úvah na téma "Co dělat?".
  Jenže zatím povětšinou nenalezly toho správného adresáta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. František Opluštil

   http://casopisargument.cz/

   Smazat
 5. Mno nám nezbývá než čekat co se bude dít žádné změny nebudou maximálně k horšímu.

  OdpovědětSmazat
 6. Proboha, me snad nikdo neposlouchá. ČR je příkladem země, jejíž zdroje slouží k látání dluhových děr korporace zvané EU. Co za to máme? Idiotské imigrantské kvóty, plán na definitivní denacionalizaci evropsých národů, zvláště těch slovanských, mizernou odměnu za tutéž práci jako "tam u nich" a, pravda, pár opravených památek a městských center... Hádejte, kdy skončí údajně stabilní evropské dotace!

  OdpovědětSmazat
 7. do eurozóny až budeme mít 1200 EUR minimální mzdu! jediné kriterium

  OdpovědětSmazat
 8. Knížku jsem nečetl, ale zhlédl pár jejich vystoupení. Paní Švihlíková je ekonomka a zabývá se záležitostmi v rámci současných pořádků. Ale ty současné pořádky jsou špatně. Centrální banky států v rukou cizích privátních korporací a neoliberalismus, který to teoreticky „ospravedlňuje“ a vnucená politická korektnost, která brání příčiny zla i jenom pojmenovat.
  Tedy my si zde můžeme psát podle libosti, ale politici a jejich novináři, se již něčeho takového neodváží. Jsou pod vlivem toho zla, které zavádí evropské státy do vazalství a současně se na něm podílejí. Majitelé peněz jim za to můžou dávat odměny, která jejím rodinám umožňují neskutečně pohodlný a zajištěný život. Samozřejmě mimo vlastní zemi. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "...politici a jejich novináři, se již něčeho takového neodváží" - a Jan Keller?

   Smazat
  2. Anonymní23. října 2017 12:30
   Jan Keller se uchýlí ke svým, přiznávám, že vtipným, sarkasmům. P.K.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.