Reklama

neděle 8. října 2017

Říjen v českých dějinách

Croix
 8. 10. 2017   


Připomeňme si některé události z české minulosti, které měly pro tuto zemi a náš národ zásadní význam a dodnes proto stojí za to se nad nimi zamyslet v rámci historického bilancování a poučení do budoucna.

11. 10. 1414
M. Jan Hus se vydal na cestu do Kostnice na církevní koncil, aby obhájil své teologické a stav církve kritizující teze. Navzdory stále panujícímu mínění je třeba říci, že glejt císaře Zikmunda jej opravdu mohl chránit pouze během cesty a nikoliv před výrokem koncilního soudu. Husovy názory byly západní globální struktuře řízení natolik nebezpečné, že byl M. Jan Hus následně upálen jako kacíř. Čechové ve většině a napříč společenskými třídami za jeho idejemi a programem nápravy církevních poměrů stáli natolik, že je byli ochotni hájit se zbraní v ruce, když se do českého království začaly valit křížové výpravy vyhlašované papeži, které to tu měly vyvrátit z kořene za takové rebelantství.

Téhož dne o 10 let později v roce 1424 zemřel u Přibyslavi nikdy neporažený vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. U příležitosti připomínky Jana Žižky, vzhledem k tomu, že se dnes zdá, že bojový duch přemyslovských válečníků a husitských bojovníků z našeho lidu již nadobro vyprchal, si neodpustím následující poznámku.  Mýtus o české holubičí povaze se začal šířit až v 19. století v prostředí části obrozeneckého hnutí (původně zejména Palacký), ale ve středověku někteří kronikáři naopak používali termíny, jako „české víno“ (rozuměj červené…), pro ukrutnou řežbu…

23. 10. 1526
Habsburk Ferdinand I. byl po smrti předchozího českého krále Ludvíka Jagellonského, který padl v bitvě proti Turkům u Mohácse, zvolen stavy českým králem. Začala tak v českých zemích vláda dynastie Habsburků, která trvala až do roku 1918.  

16. – 19. 10. 1813
Bitva u Lipska v níž spojenci porazili Napoleona Bonaparta a zastavili tak jednu z forem globalizačního projektu pro kontinentální Evropu. Bitvu připomínám proto, že náčelníkem spojeneckého štábu a  autorem operačních plánů, který přehrál Napoleona a jeho štáb, byl český šlechtic Jan Václav Radecký z Radče. Radecký byl jedním z nejschopnějších vojevůdců své doby v Evropě a příkladem toho, že náš počtem nevelký národ v minulosti opakovaně zrodil řadu velmi schopných vojevůdců a prokazoval velkého vojenského genia, třebaže je od 19. století pilně učen, že má mít „holubičí povahu.“ Svých úspěchů dosáhl Radecký za existence habsburské monarchie, což ani jinak za jeho života nemohlo být, což mu mnozí mají i dnes takříkajíc za zlé, ale nic to nemění na tom, že byl jedním z velkých synů českého národa na poli válečném; pod dojmem historických peripetií našich zemí v dobách habsburské monarchie bych ho již  dnes primárně nehodnotil.

10. 10. 1938
Konec lhůty pro odchod Čechů ze Sudet po odstoupení pohraničí v důsledku přistoupení na diktát mnichovské „dohody“(zrady). Tohle si opravdu připomínejme, je to dosti zásadní historická zkušenost českého národa.

24. 10. 1945
Den znárodnění dolů a klíčového průmyslu, akciových bank (mj. 14 velkých bank s 300 pobočkami), soukromých pojišťoven a potravinářského průmyslu, na základě dekretů prezidenta republiky.

27. 10. 1948
Národní shromáždění schválilo I. čs. hospodářskou pětiletku na léta 1949 – 53.

27. 10 . 1968
Národní shromáždění schválilo zákon o federativním uspořádání ČSSR. „Federál“ zůstal až do druhého rozbití Československa k 1. 1. 1993.

15.-16. 10. 1969
Federální shromáždění zrušilo protisocialistické dokumenty a usnesení přijaté Národním shromážděním v roce 1968.

25 komentářů :

 1. To je velmi zajimavy clanek !

  Umlceli Jana Husa...T.zn.,ze
  uz tenkrat existovali cenzori !
  Navrhaji ty dnesni vsechny upalit na Staraku, za upaleni Jana Husa.

  Pro zajimavost !
  26-31 Rijna se tradicne v Rime slavil festival, ktery se jmenoval :
  LUDI VICTORIAE SULLANAE.
  Oslava Bohyne viteztvi (Goddess Victoria).
  Republika vznikla v dobe techto - drivejsich antickych oslav t.zn., ze bude vitezna...

  Jenze oni tenkrat na zminene oslave meli zvyk nakrmit lvi zradci , rimskych zajmu.
  Navrhuji to tak zaridit i v Praze, pro ty, co zradili narodni zajmy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak je možný, že i když se nepodepíšeš, ani neuvedeš některej ze svých pseudonymů, stejně je evidentní, že to zas exulant přilezl diskutovat na český web, neboť by už bez toho nemohl žít. Proč nelezeš na americký weby? Proč nežvaníš ty věčný blbosti tam? Proč pořád lezeš na český web? Co ty máš co žvanit do českých poměrů? Neustále jen žvaníš o "cenzuře" - tady na NR žádná není, ale proč bychom měli číst žvásty exulanta? Ještě štěstí, že sem neleze další moře exulantů, to by na české diskuzi neměl český občan vůbec místo. Ty jsi jako blázen - když ti nikdo neodpovídá, tedy nikdo s tebou nediskutuje, žvatláš sám se sebou, třeba deset příspěvků pod sebou jen od tebe - máš vůbec nějakou hrdost? A ten žvást o umlčení J.Husa "cenzorem" co to zase znamená? Jdi zvracet jinam - na americkej web. Copak tam není o čem žvanit?

   Smazat
  2. 16:38
   Proč dáváš do nekonečna najevo velikost tvého ÍÁ??//!!!!!
   Zřejmě sik svojí vrozenpu deníku a stařeckou demenci musíš tapetovat všude ty Hovnokulane z Večerníčkova!!!!!!

   Smazat
  3. že by ministerstvo pravdy

   Smazat
  4. Tak je to správně Honolulu 16,38 a nedej se odradit. Podívejte se na vystoupení Daniela Landy dává mi to naději. Je tam hodně mladých lidí a zdá se že pro národně naladěných. Zatrahusta píše na AE Nevs že podle genetických výzkumů jsme slované napůl. Já spíše podporuji myšlenku sounáležitosti všech lidí co žijí a pracují pro svůj stát. Proto jse byl tady stále ostrakizován že jste nám psal o problémech USA které vytváří problémy po celém světě i u nás.

   Smazat
  5. Moudrý Brouk Pytlík8. října 2017 21:41

   16:38 - Hele, HOVNOluláčku, i když záměrně utajuješ svůj nick, každý ví, že jde o tvou profláklou entitu. Dej si konečně pohov a už víc neopruzuj české čtenáře!

   Smazat
 2. Ty máš mozek ty přemlelo smradlavej tupej??!!!!:-))))
  Začni se poalu,ale pořádně sypat hlínou,budeš to brzo potřebovat ty tupane issackej!!!!!
  Velkej jsi jedine vocas,v tom máš pravdu!!!!!:-)))

  OdpovědětSmazat
 3. 17:23...JA ZA TO NEMOHU ! To zavinily sudicky !
  Tvoje se Ti pozvracely do kolebky a me tam polozily vavrinovy venec.
  Pro me je uspech prirozena vec.

  (Zaujal me zde dalsi autor.)

  Vratim se pozdej.

  OdpovědětSmazat
 4. 17:39...Zavorko , to neni argument .
  To je rikanka koktaveho a stale stejna.

  OdpovědětSmazat
 5. 17:51
  Tvoje sudičky to místo bobkovýho věnce daly leda velkej věnec bobků ty přemlelo po lobotomii!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Přestaňte nadávat na komentující k věci. Pokud se domníváte že jste lepší, napište svůj komentář. Honolulu mě unavoval svými stále dokola chválícími komentáři ohledně Trampa přesto že jsem mu ve volbách fandil. Kdyby se nepodvolil tak ho odpráskly jak Kenedyho.

  OdpovědětSmazat
 7. Pan Croix zapomněl na datum 6.10. 1944. Toho dne stanuli vojáci 1. československého armádního sboru v Rusku pod vedením generála Svobody, na východních hranicích Československa a fakticky začali osvobozovat svou vlast. Tento den se také do r. 1990 slavil jako den československé armády.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Méte pravdu, to by si připomenutí zasloužilo, díky za doplnění a omluva za pochybení.
   CROIX

   Smazat
 8. "mít „holubičí povahu.“" je kladným příznakem. Pokud se kdo zajímá o duchovní přístupy, pak reakce české vlády, národa, na přelomové okamžiky, řešit klidem - byla správná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. „holubičí povahu.“, stejně jako laskavost nelze zaměňovat za slabost. Český národ byl vždy hrdinný, jen máme smůlu na zbabělé politiky.

   Smazat
 9. Nebyl jen Jan Žižka.
  Po něm Jan Jiskra z Brandýsa byl mnoho let neomezeným pánem Slovenska. Taky ho nikdo neporazil, báli se ho jak Maďaři, tak Poláci a Němci. Před Žižkou to byl Jan Sokol z Lamberka, který vypracoval plán bitvy u Grunwaldu, kterou Poláci rozdrtili křižáky. Byl to Boleslav I., který porážel 14 let německou elitu, Břetislav I., který je vypráskal u Domažlic, Soběslav I. který dokonce po bitvě u Chlumce zajal císaře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:19-možná by nebylo od věci, tyto "zkratky" dějin připomínat častěji v médiích, aby se dostaly více do povědomí, možná i učitelům k výkladu našich dějin na "základce", jen doufám, že by tito "buditelé" nebyli propouštěni! To už by bylo ne na "volby" ale revoluci!

   Smazat
 10. 21:19 Jan Žižka je pro mě největší Čech hrdina vlastenec.

  OdpovědětSmazat
 11. Po haráku pošpinili Husa,dehonestovali hejtmata Žižku a z jeho polního vojska udělali lapky. A voly jsme ze sebe udělali sami když jsme skočili na vábení jezinek: Jen dva prstíčky strčíme jen co vám pomůžeme hned zase půjdeme. Protože se k jezinkkám přidal i náš vůdcde jelen, který nás prodával až do dnes, a dnes již nemáme lesy,domovy a postupně se můžeme stěhovat pod mosty a do jeskyň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čeští vojevůdci pouze činili, co prováděli ostatní. Zákon akce a reakce.
   Ovšem rozdíl tu jeden byl a obrovský.
   Pod křížem byli vražděni celé rodiny a to jen proto, že nechtěli mnohem duchovně vyspělejší národy přejít na křesťanství.
   To stejné dříve a dnes praktikuje Islám.

   Smazat
 12. Přátelé, nikomu z Vás tam nechybí 28. 10. 1918?
  "28. 10. 1918

  Obnovení samostatné české státnosti a následně vznik Československa. Ze tří hlavních tendencí při vytváření charakteru republiky se stal dominantním prozápadní liberální představovaný zejména Masarykem a Benešem. Výrazně národovecký a panslovanský Kramářův politický model a levicový směr představovaný původně ještě sociální demokracií a národními socialisty, kteří stáli na pomezí, později reprezentovaný především komunisty, se neprosadily. Vzhledem k okolnostem vzniku Československa a atmosféře v národě však i převládající liberální model tehdy akcentoval v dostatečné míře vlastenectví."
  Hmm...
  CROIX

  http://kaliyuga0.webnode.cz/news/rijen-v-ceskych-dejinach1/

  OdpovědětSmazat
 13. Kdo zradil, ať je předhozen lvům!? Nutno se ptát kdo koho a za kolik. Kapitál zrazuje sociální spravedlnost a kolik za realizace této zrady berou sluhové kapitálu? Ale blbost, kapitál nikdy nějakou sociální spravedlnost nectil a tak ji nemůže zrazovat. Takže koho těm lvům? Politické loutky ve službách kapitálu? Jsou to přece loutky a ty asi nebudou pro lvy poživatelné. Tak asi nezaměstnané, síce nezrazují, ale ujídají z talíře kapiotálu a to i s rodinami, vůbec redukce "spodiny" je rentabilnější než dohadování přes exekutory, i soudy nejsou vždy nesoudné a někdy selhávají v neprospěch kapitálu. A kam by továrníci a statkáři došli živit takovou verbež, jako jsou nezaměstnaní. Také důchodci by měli mít omezenou životnost a pak předhodit těm lvům. Politické loutky kapitálu se mohou podělit o zbytky důchodů po těchto šťastlivcích.
  JINAK OBČANÉ TÉTO ZEMĚ, NIKOLIV DIKTÁTOŘI KAPITÁLU, BY JISTĚ UVÍTALI OPAKOVÁNÍ 24.10.1945. URČITĚ BY TENTO DEN VYHLÁSILI PAK ZA OBČANSKÝ SVÁTEK, OBCHODY BY MOHLY ZŮSTAT OTEVŘENÉ I NAD 200 M ČTVEREČNÍCH.

  OdpovědětSmazat
 14. husova theologie nebyla nebezpecna pouze tehdejsi spolecnosti, ale pokud by byla realizovana tak kazde spolecnosti. byla navic anti-humanni, kruta a absurdni. historie husitstvi je vsechno jen ne to co se v citankach a oficialni historii tvrdi k potese zakomlexovane masy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ááááá, pan katolík překrucuje dějiny. Raději si přečtete Masaryka, co píše o husitství. Dneska všichni mají oficiálně hubu plnou demokracie a Masaryka, ale dělají přesný opak. Dnešní časy jsou obdobou Druhé republiky.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.