Reklama

čtvrtek 26. října 2017

Ruská odpověď USA: Na Kubě obnovíme vojenskou základnu!


Ruská odpověď USA: Na Kubě obnovíme vojenskou základnu!- rp -
26.říjen 2017 Die Tagespost, překlad a krácení PrvníZprávy
 

Zatímco se vztahy mezi Kubou a USA rychle ochlazují, tak bývalý partner Rusko se naopak ke Kubě přibližuje.


Kubánská  největší rafinerie ropy v Cienfuegos v současné době běží jen na polovinu výkonu kvůli sníženým dodávkám ropy z Venezuely.

Polovládní ruská energetická skupina Rosněft se tak kvůli ekonomickým a politickým problémům Venezuely stane dodavatelem ropy pro Kubu. Kreml a kubánská vláda se dohodly na rozšíření dodávek ruské ropy a prohloubení spolupráce při zpracování ropy na ostrově.

Již v březnu se Rosněft zavázal dodat na Kubu 250.000 tun ropy a nafty. Pozorovatelé mají podezření, že podnik je součástí dohody v trojúhelníku: v tomto a loňském roce poskytl Rosněft venezuelské státní skupině PDVSA půjčku pět miliard amerických dolarů. Dodávky ropy z PDVSA na Kubu by tak mohly být kompenzovány.

Scénář připomíná tak trochu dobu ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy Sovětský svaz pomohl zajistit hospodářské přežití Kuby. Sovětské výrobky proudily na Kubu a nahradily americké chladničky, televizory a další spotřební zboží; stále více se objevují auta Lada a Moskvič  na ulicích. V roce 1972 se Kuba stala jedinou zemí tzv. Třetího světa, která se stala členem Rady pro vzájemnou hospodářskou pomoc (RVHP). V osmdesátých letech poskytl Sovětský svaz každoroční ekonomickou pomoc ve výši zhruba 2 miliardy dolarů a dodával asi 13 milionů tun ropy. Kuba se stala stále více závislá na Sovětském svazu. V roce 1989 byl kubánský zahraniční obchod z 85 procent realizován  se státy RVHP.

O to tvrději byl karibský ostrov zasažen koncem Sovětského svazu a rozpadem RVHP. Spotřeba ropy klesla z 13 na 4 miliony tun v roce 1993, když dovoz byl snížen o 75 procent. Kuba spadla do hluboké a komplexní hospodářské krize. Dluh vůči Sovětskému svazu činil v roce 1991 přibližně 35 miliard dolarů. Rusko jako nástupce Sovětského svazu odpustilo v roce 2014 Kubě 90% z těchto dluhů. Zbývajících zhruba 3,5 miliardy amerických dolarů má být investováno do kubánské ekonomiky prostřednictvím  ruských investic na ostrově.

Rosněft také modernizuje největší kubánskou rafinérii v Cienfuegosu, která v současné době běží jen polovinu kvůli sníženým dodávkám ropy z Venezuely. Nejbližší spojenec Kuby Venezuela drasticky snížila zásoby ropy v důsledku politické a hospodářské krize. Namísto 100.000 barelů (1 barel = 159 litrů) dodává Caracas na karibský ostrov jen asi 55.000 barelů denně. V tomto kontextu Kuba rozšiřuje své průzkumné vrty ve své exkluzivní ekonomické zóně v Mexickém zálivu ((ZEEC-GoM). Zapojeny do průzkumů jsou ruské společnosti.


Zvláště od nástupu prezidenta USA Donalda Trumpa se diplomatické a ekonomické kontakty mezi Ruskem a Kubou zintenzivnily. V září uzavřely obě země balíček dohod, včetně energetiky, železniční dopravy a dodávky výtahů. Další dohody se týkají výroby potravin a (rp,prvnizpravy.cz,tagespost,foto:arch.)textilního průmyslu. Rusko navíc dodává nákladní automobily, autobusy a lokomotivy. Objem obchodu mezi oběma zeměmi se v první polovině roku 2017 zvýšil o 73 procent na 176,2 milionu amerických dolarů. Proti hlavním kubánským obchodním partnerům Číně a Venezuele je to ještě málo, ale obchod s Ruskem se neustále zvyšuje. Sportovní a kulturní aktivity se také rozšiřují. A na konci loňského roku Rusko podepsalo dohodu o modernizaci kubánských ozbrojených sil. Existují také zprávy, že Rusko může na Kubě znovu otevřít vojenskou základnu.

Je nepravděpodobné, že by Havana mohla zlepšit své vztahy se Spojenými státy. Vztahy se rychle zhoršily  poté, co se diplomaté z USA během posledních měsíců stali oběťmi  "akustických útoků" na Kubě. Přinejmenším 22 amerických diplomatů a jejich příbuzných mělo migrénu, nevolnost, paměťové mezery a symptomy necitlivosti až po ztrátu sluchu. Americká vláda před několika týdny stáhla z Kuby značnou část diplomatů a z USA vyhostila  15 kubánských diplomatů.

Během vlády Donalda Trumpa vzrostlo napětí mezi USA a Kubou a  země jako je Čína, Írán nebo Rusko se, jak odborníci předpovídali stávají partnery Kuby.

"Kuba se snaží rozšiřovat své kontakty," říká Richard Feinberg, expert na Latinskou Ameriku z Think Tank Brookings Institution. "Vzhledem k tomu, že v příštích letech pravděpodobně nedojde k užším hospodářským vztahům s USA, hledají alternativní spojence; zejména silné země jako je Rusko nebo Čína mohou nabídnout Kubě příznivé platební podmínky. "

Rusko jednoznačně sleduje geostrategické zájmy na Kubě. "Putinovo poselství není těžké pochopit," pokračoval Feinberg, "Putin touží po obnovení carské slávy a vztahy s Kubou jsou toho příkladem."

19 komentářů :

 1. Je zajímavé, že sankce zlepšují vztahy mezi různými státy. Ti kteří vymýšlejí a uplatňují sankce, zůstanou nakonec sami, jen s tiskárnami "žabích kůží". Taky by jsme se měli poučit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pretoze vsetke krajiny uz vedia ze dolar padne a strati hodnotu. Kazda krajina bude obchodovat v svojej mene alebo zlatom.USA stratila a trati moc na celej zemeguli. Preto mame vsade zakladne aby sme boli pod dohladom.Hegemonia.

   Smazat
 2. A tak opět začne sílit nepřátelství mezi východem a západem. Jednu Karibskou krizi jsme tady již měli a moc nechybělo a byla z toho třetí světová válka. Nerad bych zažil druhou Karibskou krizi, protože teď už by to asi jen tak neprošlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený pane inteligentní Anonymní. Co proti další karibské krizi chcete udělat. Podpořit USA? Jak myslíte? Good Lock!

   Smazat
  2. Sinuhet27. října 2017 5:18 - kolego neinteligentní, dočetl jsi se někde v mém příspěvku, že chci podpořit USA? Nic takového jsem nenapsal. Napsal jsem, že tentokrát by Karibská krize nebyla už asi jen krizí, ale nejspíše by z toho již celosvětový konflikt vznikl. Jestli minulou Karibskou krizi pamatuješ, nebo jsi si o ní alespoň něco přečečetl, tak musíš vědět, že tenkrát opravdu moc nechybělo.

   Smazat
 3. Nikdy jsem však v článku nenašel ani písmenko o tom, že by Putin chtěl na Kubě vojenskou základnu. V čem je problém? V překladu nebo v neschopnosti editora?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všimněte si:
   "... A na konci loňského roku Rusko podepsalo dohodu o modernizaci kubánských ozbrojených sil. Existují také zprávy, že Rusko může na Kubě znovu otevřít vojenskou základnu."

   Smazat
 4. Pro A z 22:05 h:
  Čtěte pozorněji, je to tam navíc ještě tučným písmem.
  Pavel p

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo jo ty hold čteš dobře. Čist tě naučili ale
   rozum tě nedali.
   pro 22:51

   Smazat
  2. jO, V TITULKU, ALE V TEXTU ANI Ň, JEN SAMÁ ROPA

   Smazat
 5. Dobrý Rusko jim jen nacpe jejich politiku co mají dělat usa základny v Evropě.

  OdpovědětSmazat
 6. Vážení nesmíte se stydět číst Pjakina a potom Vám bude mnoho věcí jasnějších. Od CNN se nic objevného o politice nedozvíte.

  OdpovědětSmazat
 7. Otázkou je, zda pro Rusko není stálá vojenská základna na Kubě již přežitkem, když dokáže odpálit rakety Kalibr, apod., z lodí o velikosti rybářského škuneru, na vzdálenost přes 2000 km.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte sice pravdu ale při vzdálenosti 60 km je na obranu hodně málo času proti 2000 Km

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. Běžte někam nikdo neřekl, že na Kubě Rusko obnoví vojenskou základnu, byla zmínka o této možnosti, bude to tehdy až Rusko nebude mít USA za "partnery", jak je Lavrov nazývá. Zatím Rusko dělá politiku "ani ryba ani rak". Přece si kapitalisti nepůjdou takto po krk, když se spojili po celém světe pod heslem "kapitalisté všech zemí spojte se" je z toho vyšší stupeň " GLOBALIZACE"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naopak, milý 14:50, partner nepartner, Rusko své opuštěné základny na Kubě resuscituje. A Čína u toho bude také. Důvodů je několik a i případný opětovný odchod z těchto základen se dá hezky zobchodovat. Stejně jako za kubánské krize (viz sovětské rakety z Kuby pryč za cenu odsunu téhož, ale amerického z Turecka). V Nikaragui se má stavět velký mezioceánský průplav, na kterém mají zájem Číňané jako investoři. Jejich loďstvo již v Karibiku cvičilo. Kuba je také alternativní protiamerický model pro střední a jižní Ameriku, bez ohledu na nevýkonný kubánský hospodářský systém. Kdo byl v Jižní a Střední Americe, jistě mi dá za pravdu, že tam existuje lidová obecně sdílená nenávist vůči americké administrativě a USAckým papalášům. Globalizace má mnoho podob, některé nám vnucují proti naší vůli z Bruselu a Washingtonu, ale jiné přijímáme rádi a bohatě je využíváme (viz např. internet se vším všudy - svobodné sdílení a výměna informací, zadarmo spojení s celým světem, encyklopedie, hry, společenské sítě, internetový obchod i bankovnictví atd. atd.)) Onen třídní pohled, který se tu snažíte uplatnit, je v dnešním světě podstatně složitější než za Marxe či Lenina.

   Smazat
 10. nestyďte se číst Pjakina,jak už někdo napsal.

  OdpovědětSmazat
 11. Kdo vlastně útočil na americké velvyslanectví na Kubě? Kdo? Kdo? Vždyť atd...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.