Reklama

.

.

pátek 6. října 2017

Rusko a Saúdská Arábie podepsaly 14 dokumentů o spolupráci. 3 miliardy dolarů a nová rovnováha sil: proč král Saúdské Arábie přicestoval do Moskvy


6. 10. 2017     zdroj a zdroj
V Moskvě proběhlo jednání ruského prezidenta Vladimíra Putina a krále Saúdské Arábie Salmána bin Abdul Azíz Al Saúda. Rusko a Saúdská Arábie podepsaly 14 dokumentů o spolupráci na základě výsledků rozhovorů lídrů obou zemí Vladimíra Putina a Salmána bin Abdul Azíz Al Saúda 5. října v Moskvě. Informovala o tom tisková služba Kremlu. Mezi podepsanými dokumenty je mezivládní dohoda o spolupráci při výzkumu a využívání kosmického prostoru pro mírové účely, memoranda o vzájemném porozumění mezi ministerstvy komunikací a ministerstvy obchodu obou zemí.


Byl také podepsal plán o obchodní a ekonomické a vědecko-technické spolupráci mezi Ruskem a Saúdskou Arábií ve střednědobém horizontu, memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci v oblasti práce, sociálního rozvoje a sociální ochrany, programy spolupráce v oblasti kultury, zemědělství, využívání atomové energie pro mírové účely.

Byla podepsána smlouva mezi Rosoboronexportem a Saúdskou vojensko-průmyslovou společností o všeobecných podmínkách organizace licenční výroby automatů Kalašnikov AK-103 a nábojů pro různé účely.

Byla uzavřena dohoda o zřízení investičního fondu v oblasti energetiky ve výši 1 miliardy dolarů s účastí Veřejného investičního fondu Saúdské Arábie, Národní ropné společnosti Saúdské Arábie Saudi Aramco a Ruského fondu přímých investic a také dohoda o vytvoření investičního fondu v oblasti špičkových technologií ve výši 1 miliardy dolarů.

Národní ropná společnost Saúdské Arábie Saudi Aramco, Ruský fond přímých investic a veřejná akciová společnost SIBUR Holding podepsaly dohodu o spolupráci při realizaci projektů v oblasti rafinace ropy.

3 miliardy dolarů a nová rovnováha sil: proč král Saúdské Arábie přicestoval do Moskvy


Monarcha Saúdské Arábie poprvé přijel do Moskvy na oficiální návštěvu.

Ministerstvo zahraničí RF nazvalo návštěvu mezníkem v diplomatických vztazích mezi oběma státy. Ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s listem Al-Sharq al-Awsat vysvětlil , že návštěva saúdského krále znamená zvyšování hospodářské, obchodní a politické spolupráce.

"Tento skutečně milník v našich vztazích přispěje k vyvedení spolupráce na zásadně novou úroveň, bude prospěšným přínosem ke stabilizaci situace v regionu BVA (země Blízkého východu a severní Afriky)", řekl Sergej Lavrov.

V rozhovoru s redaktory TV 360 zástupce ředitele Ústavu dějin a politiky Moskevské státní pedagogické univerzity, kandidát historických věd Vladimír Šapovalov prohlásil, že hlavním tématem rozhovorů je rozvoj hospodářských vztahů a diskuse o problémech energetiky.

"Historická návštěva krále znamená změnu rovnováhy sil na Blízkém východě. V podstatě se Ruská federace nyní stává hlavním moderátorem při řešení problémů v regionu. Kromě politických aspektů, včetně válečných konfliktů v Sýrii a boje proti terorismu, budou hlavy států diskutovat o spolupráci v oblasti zpracování uhlovodíků, o vytvoření společných podniků a také o vývozu ruských zbraní", konstatoval Vladimír Šapovalov.

Saúdská Arábie chce ale za pomoci koupě zbraní destabilizovat vztahy mezi Ruskem a Íránem, který je považován za hlavního rivala země v regionu, poznamenal v rozhovoru s TV 360 profesor katedry současného Východu fakulty historie, politologie a práva Ruské státní humanitní univerzity Grigorij Kosač.

"Je příliš brzy na to, aby se hovořilo o masivních dodávkách, protože konkrétní smlouvy uzavřeny nebyly. Saúdové koupí zbraně od Ruska pouze v případě, že nebudeme dodávat zbraně do Íránu. Problém spočívá v tom, že Rijád zbrojí svou armádu dodávkami z USA a Francie a nemá žádný nedostatek zbraní. Nejspíš bude království prodávat ruskou vojenskou techniku ​​ostatním hráčům na trhu", řekl Grigorij Kosač.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

30 komentářů :

 1. Saudi jsou jen podrazáci , zbraní mají od USA dost ! !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já čumím. Stát s asi 24 mil. obyvateli a s šíítskou menšinou... a od D.Trumpa kupují zbraně za 100 miliard USD a nyní nakoupí zbraně od Rusů za dalších x miliard USD... Soudím, že brzy se s králem Saudů sejde i Merkelová s Macronem, a taky jim prodají nějaké drahé zbraně... Co ale s tolika zbraněmi Saudové budou dělat? Jsou naprosto šílení!

   Vymazat
  2. Saudové mají peněz jako sraček a ty potřebují Rusi. Rusi mají zase zbraní jako sraček, které sice Saudové nepotřebují ale vědí komu je poslat. Je to špinavá politika a obchody za velice velký peníze

   Vymazat
  3. Výše je napsáno, že Saudi koupí od Rusů zbraně za podmínky, že je tito nebudou dodávat Íráncům. O to asi hlavně jde. Na Írán mají spadeno SSA, je to poslední silný stát v oblasti, který ještě amerikánům nezobe z ruky, podporuje Hizbaláh i Asada. Nevěřím, že by to Rusové brali, vždyť by byli sami proti sobě. Q.

   Vymazat
  4. ANO,

   Putin rozumí, jako jeden z mála politiků,
   nadnárodním procesům řízení světa.

   A protože má dnes NAROZENINY,
   přeji mu s důvěrou v jeho politiku
   VŠE NEJLEPŠÍ !

   Vymazat
 2. Sa údové se dostali do pěkné šlamastiky. Pokud chtějí podškubnout USA tak si zadělávají na barevn ou revoluci. Pokud Rusy tak to pro ně bude snad ještě horší. V každém případě jsem zvědav jak to dopadne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. už to začíná :-): https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/v-saudske-arabii-zatkli-kvuli-korupci-11-princu-mezi-nimi-i-mozneho-naslednika-trunu-39439?seq-no=2&dop-ab-variant=&source=clanky-home

   Vymazat
 3. Komu asi ta samopaly daji? Cely svet vi, kdo vyzbrojuje islamisty. Fakt se tem rusum divim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu 17:51, celý svět ví, že jsou to Američané. Těch videí, které to dokazují jsou mraky. A Kalašnikovu se dnes dělá v USA a dalších západních zemích mnohem víc než v Rusku.

   Vymazat
 4. Putlerovi docházej na jeho vnitřní i vnější agrese a dobrodružství zdroje! Čas spřáhnout se s ďáblem co je má dokud je čas a neučiní tak jiní ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co tomu říkají
   tví američtí paraziti ?! , moudrá hlavo...

   Vymazat
  2. Doporučuji přečíst si článek zde na NR ze 4. 10.17 "Zběsilí rusofobové".

   Vymazat
  3. Nějak si nedokážu vzpomenou na jedinou "Putlerovu" vnitřní nebo vnější agresi. Může mi trouba 17:58 poradit? Zato u USA bych si vzpomněl jen za posledních 25 let nejméně na 10 agresí.

   Vymazat
  4. Tahy s katarským i saúdským vládcem jsou docela dobré kousky a la Turecko. Dosud poslušné americké loutky lezou ke křížku. Rusko investice potřebuje a Saúdi nevědí, co s prachy. Navíc chtějí urovnat ten válečný průser, co mají s Jemenem a potažmo s Íránem. Vidí, že v Sýrii to prohráli, tak proč nedat politice nový kurz, že?! Puťka s Lavrovem to dělají velmi elegantně, což chorobné pitomce typu 17:58 musí přivádět k běsnění. Leo

   Vymazat
 5. pro 17:58 cha, cha, cha, ha, ha ha...

  OdpovědětVymazat
 6. To uz je treba hodne pochroumane videni aby clovek jako agresora vnimal Putina a ne USA

  OdpovědětVymazat
 7. Saudská Arábie jeskutečně jedna z nejbohatších (díky ropě) a z nejtotalitnějších zemí světa. Že se s ní paktují a obchodují ve velkém USA a EU, v OSN vedou výbor pro lidská práva (naprostá šílenost našeho světa) a kupříkladu Top 09 v Praze 5 (to jen tak pro zábavu), tak to se nedivím. Komu "čest, tomu čest"! Avšak zde jsme překvapeni, ale stejně si myslím, že Rusko přirovnávat k USA nebo EU či Topce není zcela vhodné. Rusko skutečně ani nepřímo terorismus nepodporovalo a nepodporuje. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu sám nevěříš Karle. Oni ani Rusové nemají čistý stůl.

   Vymazat
  2. Naznač mudrlante 20:44, z které americké zadnice taháš tyhle "informace". Dej link, ať pobavíš!

   Vymazat
  3. Stačí si připomenout rok 1968, více není třeba.

   Vymazat
 8. Toz je to namet pre obnovo Ceské repoblicky....toz vehnat emerické nabobrelé poradce, vykenozit ceské mainstreemové poblitiky az ke korenóm.....Bohose e alis Pepka Veskoceposlat na skosenó za Oral ......toz je cas odelat porádek v politickém spajzo a kole zebrat Bajzo ne zadné ordnong.....toz slonce v srdci....volim Milosa a teho Ykohamo.......howk

  OdpovědětVymazat
 9. Že by zjistily Saudové o co usa v regionu jde Rusko podrazy nedělá.

  OdpovědětVymazat
 10. Leo 22:27- Zajímavá úvaha! Q.

  OdpovědětVymazat
 11. Po oprave garaze snad se brzy ukaze
  kde je vedec, otec, rada
  kde je take horniddolni snad nam nespad do te studni .Bylo by jich skoda
  Vlastovka by zkratka prisla zkratka
  kdo by zaslal kolomast na ten stroj co stale jede
  24/7

  OdpovědětVymazat
 12. Psal jsem, že Rusko a USA jsou především dva kapitalistické a imperialistické(kdysi přeci ruské-sovětské imperium zasahovalo až k nám) státy. Když dva dělají totéž, není to totéž? Když chce ten Putin obchodovat se SA, proč si tento lidumil neklade alespoň nějaké podmínky na zlepšení lidkých práv v této zemi? Sekání hlav, rukou, bičování žen, ukamenovávání. Američanům je to vyčítáno, že mlčí,, tak proč já to nemohu vyčíst Rusům? Třeba se jednou zástupci USA,Ruska a SA sejdou na společné konferenci a zapracují v otázce lidských práv a nejen v této zemi. Pravda, kšeft je kšeft. M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jste přehlédl, že v Saúdské je nový král, který reformy činí. Je načase jej dostat z amerického područí, podobně jako Turecko. Veřejně poučovat o lidských právech, to dělají jen američtí nevychovanci, kteří nerozumí běhu světa.

   Vymazat
  2. Oni v žádném americkém podrůčí nejsou. Američani je nenutí sekat hlavy a mlátit ženské. To ještě nový král nezakázal. A Saudové si do ničeho a od nikoho nedají kecat. I opozice je strana mírného pokroku v mezích zákona, jinak šmik! Jen jsem upozornil, že jinde Američani poučují o lidských právech a tady ne. Zrovna tak se tam nyní chovají Rusové. Prostě v mnohém, co se hlavně obchodu týče jsou si obě velmoci sobě rovny.

   Vymazat