Reklama

čtvrtek 26. října 2017

Srbsko reagovalo na požadavek USA, aby se odvrátilo od Ruska

Julie Achmedinová
26. 10. 2017         zdroj
Ministerstvo zahraničí USA neomaleně požadovalo od Srbska, aby přehodnotilo spolupráci s RF a aby se zaměřilo výhradně na sbližování se s EU. Asistent ministra zahraničí Spojených států pro euroasijské záležitosti Hoyta Brayan Yee vyzval Bělehrad, aby přestal balancovat mezi Západem a Ruskem. Také se vyslovil proti vyřízení výsad a imunit pro Rusko-srbské humanitární centrum v Niši.


Srbský ministr obrany A.Vulin ostře odsoudil toto prohlášení amerického diplomata. Podle něj "to je vážný akt nediplomatického a veřejného tlaku na Srbsko".

"Nejsou to slova přítele, který respektuje Srbsko a jeho politiku. Jsem si jistý, že prezident A.Vučič bude schopen se s tímto tlakem vypořádat", uzavřel ministr.

Poznamenal, že Bělehrad bude činit vlastní rozhodnutí s přihlédnutím k zájmům své země.

Ministerstvo zahraničí RF zase vyzvalo Washington, aby nevnucoval jiným státům "své nepřátelské ideologické stereotypy", které podkopávají "základy mezinárodní stability a spolupráce na Balkánu a v Evropě".

"Chceme připomenout, že USA nejsou členskou zemí EU. Proto nejsou v obraze, že mnoho členských států EU tvořivě a ve velkém rozsahu spolupracuje s Ruskem na základě vzájemné výhodnosti. A nikdo nesmí Bělehradu bránit, aby zastával stejné přístupy", bylo řečeno na ministerstvu zahraničí RF.

 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Komentár Informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska v súvislosti s provokačnými vyhláseniami Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov
Zástupca námestníka ministra zahraničných vecí USA H. B. Yee si počas svojho pobytu v Belehrade v dňoch 23. – 24. októbra dovolil urobiť rad provokačných vyhlásení, ktorých cieľom je podkopať rusko-srbskú spoluprácu. Americký diplomat bezočivou formou požiadal Belehrad, aby prehodnotil vzťahy s Ruskom a sústredil sa výlučne na zbližovanie s Európskou úniou. Okrem toho Yee nemiestnymi emocionálnymi výrazmi kritizoval fakt, že Rusko-srbské humanitárne centrum v meste Niš požíva imunitu a privilégiá.

Chceli by sme pripomenúť, že USA nie sú členským štátom Európskej únie a z tohto dôvodu pravdepodobne nevedia, že mnohé štáty Európskej únie v širokom rozsahu plodne spolupracujú s Ruskom na vzájomne výhodnom základe. Nikto nesmie brániť Srbsku, aby vychádzajúc z národných záujmov postupovalo podobným spôsobom.

Čo sa týka Rusko-srbského humanitárneho centra, Američania sa tvária, že nevedia o pomoci, ktorú toto centrum už dlhé roky poskytuje Srbsku a iným štátom tohto regiónu, z ktorých niektoré dokonca sú členmi EÚ a NATO, pri prekonávaní následkov živelných pohrôm a technogénnych havárií, pri školení príslušných expertov atď. Okrem iného sa realizuje odmínovanie srbského územia, boli nájdené a zneškodnené tisícky výbušných predmetov, čo tu zostali z čias bombardovania zo strany NATO v roku 1999, počas ktorého bola masívne využívaná aj munícia s ochudobneným uránom.

Vyzývame amerických kolegov, aby nenanucovali iným svoje nepriateľské ideologizované stereotypy, ktoré podkopávajú základy medzinárodnej stability a spolupráce na Balkáne, ale aj v celej Európe.

20 komentářů :

 1. Jsou to drzá, sprostá a zaostalá primitivní prasata.
  Víc k tomu asi netřeba dodávat!
  Ať žije statečné Srbsko, ať žijí Srbové, naši slovanští bratři!
  Ať žije veliké a nezlomné Rusko, ať žije bratrský ruský národ!

  OdpovědětSmazat
 2. Nechystají se USA poskytnout na základě zvacího dopisu srbských internacionalistů poskytnout Srbsku
  nějakou internacionální pomoc?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tu už prokázali, bombardováním Bělehradu.

   Smazat
 3. Pokud je to pravda tak se jedná o absolutně nepřijatelnou arogancil

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To že je to pravda je jisté, stačí si vzpomenout ne amerického velvyslance, který se snažil poučovat Zemana kam smí a kam nesmí jezdit. Ta jejich arogance je opravdu nepřijatelná

   Smazat
 4. To je zas z ranku jedna paní povídala...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ech, vy jedna paní povídala ......

   Umíte zkopírovat ta dvě jména do Google ? Jste částečně mocen aspoň angličtiny ? Dobrá tak to zkuste a za několik milisekund můžete číst:

   Statements made by a deputy assistant US secretary of state are by far "the most difficult public and very undiplomatic pressure on our country to date."

   This was the reaction of Serbian Defense Minister Aleksandar Vulin to remarks Hoyt Brian Yee made in Belgrade on Monday, where he participated in the 17th Serbian Economic Summit.   (Srbský B92, dost známé media , 24.10.2017)

   https://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2017&mm=10&dd=24&nav_id=102627


   a tak dále


   Smazat
 5. To není jen náhodný úlet.
  Podobný:
  „Spojené státy chtějí (vidět) celou a jednotnou Sýrii bez jakékoliv role pro (prezidenta) Bašára Asada ve vládě," cituje Tillersona agentura Reuters. „Vládě rodiny Asadů přichází konec. Jedinou otázkou je, jak to má proběhnout," prohlásil americký ministr zahraničí.
  To taky není jen úlet.

  Nekončící lavina podobných a horších úletů je již dostatečná k závěru, že jde o systémovou degeneraci přestárlé euroatlantické civilizace.

  Otázkou je , jestli se východní státy Evropy včas odpojí a připojí k civilizacím mladším.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mladším? Dějiny (ne hisToryje)napovídají o stáří nejen srbského národa něco zcela jiného ;)

   Smazat
 6. Je to dost ošklivé, nejprve Nato bombarduje Bělehrad a teď požaduje , aby se Srbové neodkláněli. Docela chápu, jak jim je po takovém "inteligentním" doporučení. Určitě humanitárním, jak by řekl náš klasik Havel.

  OdpovědětSmazat
 7. z toho americkýho ksindlu je mi už úplně na blití....

  OdpovědětSmazat
 8. Každý usák (= genetický dement) by měl po příjezdu do Bělehradu padnout na zem, tlouct tou svou prázdnou palicí vší silou o zem a stokrát při tom opakovat omluvu všem Srbům za válečná zvěrstva, kterých se terorističtí podlidé z US Army na Srbech dopustili.

  OdpovědětSmazat
 9. 9,13
  To by ten rasozrádnej ussáckej ksindl musel lézt po kolenou po CELÝM SVĚTĚ,šmejdi okupanstský!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Evidentní bezradnost, spojená se ztrátou reálného vlivu nejen na Balkáně, je špatným rádcem zoufalé America First ;)

  OdpovědětSmazat
 11. Sice jsem shora dával link např. na B92, aby se nevěřící Tomáš (nebo co to vlastně mělo být) přesvědčil, ale ono je ze srbských zpráv zároveň i vidět, že jsou v Srbsku i jiné reakce na pana protektora - takové ty sobotkovsko nadějně bruselsko připosranecké. Ministr obrany Vulin je chlap, není osamocený, vypadá to, že většina za ním stojí a Srbové nejsou poserové, ale prostě - kdo můžete , tak se za ně modlete. A za to, aby nám byl odpuštěn rok 1999, kdy jsme se nedokázali vzepřít a efektivně se tak přidali k supům a hyenám.

  VR


  A ještě si můžete myšlenkově namodelovat, jaká by asi byla hypotetická reakce Andreje Babiše. Samotného by mě to zajímalo.

  OdpovědětSmazat
 12. Vyděl jsem Srbskou Krajinu zničenou Chorvatskými ustašovci , neni to jak město Vukovar ale obrovské území . Bělehrad po náletech . Okamžitě jsem procitnul a začal být na straně Srbů . Takže bratři srbové : držte se daleko od EU a NATO ! My jsme se těsili a stali se spolupachateli agrese USA . Mzdy nemáme ani z poloviny eu , jse asi v jiné rychlosti . Tak bohatnout nebudeme :-)

  OdpovědětSmazat
 13. Doufám ,že Rusi v brzké době rozmístí na Kubě svůj jaderný potenciál a přiměji to Amiky k jednaní pokud nechtějí zničit na zemi život. Světová velmoc _! je jen matka země a příroda ,té se neubraní nikdo !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.