Reklama

úterý 24. října 2017

Strach z Babiše


Vlastimil Podracký
24. 10. 2017
Volba Babiše ukázala, navzdory jeho obviněním, že lidé nevěří starým politickým stranám, ale ani policii, ani soudům, tím méně dalším státním institucím. Volba SPD a Pirátů to ještě navíc dotvrzuje. Strach starých struktur, že je konečně někdo „vyhmátl“, mluví ústy Babišových oponentů.


Lidé věří v dobro a to musí někdo ztělesňovat

Argumenty Kalouska, Farského a dalších jsou jen stále se opakující zavádějící nepravdy mající zkreslit celé skutečné paradigma naší společnosti. Staří politici se přece nepřiznají, že v době, kdy ještě byli u lizu, nějak chybovali, že vytvořili k sobě nenávist davů, které potom volily někoho jiného. Všechno to, co říkal Babiš, lidé dobře vnímali, ale tenkrát ještě v záři reflektorů se vyhřívající politici tomu rozumět nechtěli. Protože je to velmi jednoduché, lidé nevěří pohádkám „zachránců demokracie“, že jsou tak hloupí a nechápou paradigma, které sami vytvořili, ale spíše uvěří faktu, že tyto staré struktury mají máslo na hlavě a neobyčejný strach z potrestání, vláčení davem atd.

Není přece možné, aby náš stát kdekdo okrádal, aby se nenašla vládnoucí garnitura, která by v zájmu státu něco udělala dobře, že se téměř vždy, při každé privatizaci, při každé smlouvě, při téměř každém rozhodování udělala nějaká chyba, která znamenala výhodu pro protistranu a nevýhodu pro stát. Za solární tunel, neuvěřitelný podvod, který stojí občany 40 miliard ročně, nebyl nikdo potrestán. Kde jsou ti lidé, kteří za to mohou? Vždyť by měli za to dávno viset! Jak to, že ještě na ně, kromě Babiše, nikdo neukázal, nikdo je nesoudí? Zatímco Babiš je obviněn z věcí, které jsou proti tomu naprosté prkotiny a občany téměř nic nestály.

Téměř vše, co se udělalo od prvních vlád ČSSD, stálo za psí štěk. Případ mýtných bran: Proč proboha potřebujeme neuvěřitelně drahé mýtné brány, na kterých vydělala zahraniční firma miliardy? Copak nebyl lepší původní projekt, když se na vjezdu do republiky udělal záznam, a po opuštění podle ujetých kilometrů se zaplatilo. Vyčíslil vůbec někdo, kolik to stálo a kolik by stála původní varianta? A hlavně, kdo za to může?

Kauza privatizace OKD? Neuvěřitelný podvod. Jakási neznámá firma zaplatila za OKD 4 miliardy a následně je obratem prodala za 12 miliard. Kde se vzala ta firma? Kde zmizely peníze? A lithium? Už se připravovalo něco podobného. Někomu měly peníze opět proudit do kapsy, samozřejmě většinou do zahraničí, s nějakým tím odpadkem pro naše zrádce národa. Kdo proboha dal té australské firmě, ve skutečnosti registrované na Panenských ostrovech, s neznámými vlastníky, licenční právo? Neměl by se za to odpovídat? Co by se stalo, kdyby nebyl zvolen Babiš? Asi další tumel, který bychom se dozvěděli zase po několika letech až už bychom byli okradeni.

Divíte se snad, že je lidé nevolí, a že volí toho, kdo se to snaží změnit? Pokud by nebylo té obrovské desinformační a dehonestační kampaně proti Babišovi, možná by měl 50%. Jestli to Babiš opravdu změní, nevím. Ale lidé tomu věří. Musí přece věřit v dobro, nemohou se stále jen spokojovat se zlem a nic nedělat, volit stéle stejné diskreditované strany, které tyto lumpárny dělají do poslední chvíle, dokud jsou ve vládě.

Je známá taktika k odvedení pozornosti: vytvoří se zástupné nebezpečí. Nevím, proč zrovna Kalousek se stal lídrem všech těch starých struktur, které mají strach, že by je někdo obvinil z okrádání státu, z nekompetentnosti, z korupce. Nicméně jeho ústy to zní zcela jasně a srozumitelně. Strach, strach a zase strach. Občané jsou omylní, on je neomylný, on dělá vždy všechno dobře. Strach z toho, že je někdo konečně „vyhmátne“ a rozkryje jejich zločiny. Musí se vytvořit zástupný strach. Ten se tvoří jednak obviněním Babiše z nedemokratických postupů, které ovšem v jeho programu nejsou. A jednak je to vytváření strachu z Ruska a jeho nebezpečných aktivit, strach ze směřování na Východ, které neexistuje a za které je považován a propagandisticky rozmazáván každý kladný projev o Rusku. Prostě všude je vytvářen strach z něčeho, co není nebo je velmi slabé proti obludnosti kauz, o jejichž potrestání vlastně jde.

Jedině strach z migrantů má nějaké racionální jádro, protože vzniká na základě reálných událostí v západní Evropě. Jenže tento strach vede lidi k odmítání Evropské unie a opět diskredituje ty, kteří se tyto reálné obavy snaží vymlouvat. Je velmi zajímavé, že se jedná ve většině případů o stejné osoby, které vytváří iracionální strach z neexistujících nebezpečí. To je opět podezřelá kombinace, která diskredituje staré struktury. Lidé nejsou zase tak hloupí, aby si tyto věci nedali dohromady.

A směřování na Východ? Kde by se vzalo? Pokud se podaří opravdu vytvořit politiku bez korupce a s politiky, kteří jsou vlastenci a skutečně pro náš stát něco dělají, kde by se vzal Východ? Vždyť právě toto je přece podstata západní liberální demokracie – výměna stráží, rozhodování voličů, občanů. Jestli vytvoří Babiš skutečnou transparentní a zodpovědnou politiku, nevím, ale lidé tomu věří. Nemají nikoho jiného (snad ještě Okamuru, Piráty a část ODS), komu by věřili.

Nevíra v instituce

Instituce jsou přece vinny také. Bez nich by se tyto lumpárny dělat nedaly. Proč neexistují instituce, které by lumpárnám zabránily? Změnit tyto instituce je výslednice této nevíry v ně a snaha o vytvoření institucí lepších a účinnějších. Třeba referenda. Nevím sice, jestli jejich vytvoření je vůbec možné, jestli to vše nejsou jen konstruktivistické sny neznalých a amatérsky nadšených reformátorů. Ale kdo může za to, že byli tito reformátoři vůbec vyslyšeni lidmi? Vždyť systém je vinen zároveň s diskreditovanými starými strukturami. Snažil se někdy někdo o nějaké příznivé změny institucí, aby byly transparentní? Piráti a SPD přece nedostali tyto hlasy jen tak z legrace.

Tento stav je nebezpečný, ale kdo může za diskreditaci institucí? Kdo je viníkem toho, že se dostávají ke slovu voluntaristické a konstruktivistické systémové změny? Vždyť nikdo z reformátorů demokracii neodsuzuje, chce ji vylepšovat, chce ji udělat funkčnější. Že má amatérské návrhy je jen proto, že profesionálové selhali? Přikládat těmto reformátorům špatné úmysly je zase jen jeden z aspektů propagandy a lží.

Co měli občané dělat? Měli se nechat stále okrádat? To už přece dávno nesouvisí s ekonomickou transformací, vždyť tyto lumpárny se už zahnízdily ve stabilním systému. Dá se předpokládat, pokud by nebyla revoluce, že budou už navždy. Stále a trvale budeme okrádáni, stále a trvale budeme krmit podvodníky a neschopné politiky. Buďme rádi, že občané nevyšli do ulic a nevěšeli viníky tohoto stavu na pouliční lampy.

Závěr:

Myslím si, že lidé, kteří nevolili žádnou z protestních stran (ANO, Piráty, SPD), tak učinili buď ze setrvačnosti volit „svoji“ stranu, nebo naletěli na propagandu a neobyčejně silné kampaně a strašení Východem. Úspěch ODS přičítám tomu, že tato strana byla částečně protestní a to především svým euroskepticismem a novou kampaní pana Klause mladšího proti neomarxismu nebo možná popularitou pana Fialy v akademickém prostředí na jižní Moravě. Postavení KSČM by chtělo trochu více prostoru pro analýzu, ale jen krátce řečeno: KSČM žije v jakémsi vakuu. Pouhá obhajoba starého režimu se vyčerpala. Lavírování mezi kosmopolitním neomarxismem a jakýmsi národně orientovaným socialismem vytváří nepevnou pozici a nesrozumitelnost. Postoj k migrantům je nejasný, z obhajoby národních zájmů se vždy nějak uhne, ohledně Ruska se vlastně neví, o co jde, atd. Na tuto nepevnost v obhajobě národních zájmů a postoji k EU KSČM doplatila.

22 komentářů :

 1. Přesné. Podobných analýz k problémům současnosti není mnoho. Ty ostatní většinou mlátí prázdnou slámu a skutečný stav jen zakrývají.

  OdpovědětSmazat
 2. Souhlas s článkem pryč s havloidama.

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý postřeh, taky jsem nyní z tohoto dúvodu pro změnu dal hlas SPD místo KSČM.

  OdpovědětSmazat
 4. Ve vakuu žije nejen KSČM, ale naprostá většina našich občanů, když se domnívají, že změny probíhající ve světě se jich netýkají. Včetně důsledků, které sebou přinášejí ...
  Otázkou je, zda pochopí, že až se jich osobně budou týkat, může být pro ně a jejich rodiny pozdě.
  L.S.

  OdpovědětSmazat
 5. Mne nejvíce děsí ten politický analfabetizmus u mladých lidí-voličů Pirátů. Oni nepřemýšlejí,nemají nadhled,pro ně je to prostě jen sranda a recese.Moje prognoza je,že Piráti brzy skončí,ale stčí napáchat v jejich vítězné euforii moc nedobráho. Oni nemyskĺí na dobro republiky,ale na svoje.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejsem stará struktura, pouze jen star, superstar.
  Ale že bych měl nějaký nápad volit miliardáře, to mně nejen nenapadlo ale měl jsem i jasno.
  Nejsem totiž slepý ba ni hluchý. Nevnímal jsem jen to EET, které kobliha tak skvěle prodal všem nemyslícím, protože těm nemyslícím nedošlo, že to slavné EET není do kapitalismu vhodné a v socíku nepotřebné.
  Vnímal jsem hlavně hlasy jeho služebných poskoků, Stropnického, Jourové, zlé tužky, či hololebého z EP.
  Velký kobliha byl ve vyjadřování proti Rusku či komunistům držel v pozadí. Jeho voliči, což jsou údajně lidé chudí a potřební s jedinou radostí, jak to koblih nandal neplatičům daní, přeslechli že to bude platné i pro ně. Poplatky u lékařů a v lékárnách, lidí už brzy polÉkajÍ. Samozřejmě také v nemocnicích a hlavně pocítí či už pocítili všeobecné zdražování, jako přímý následek EET. Podnikatel si totiž v tomto systému ty ztráty dovede na lidech bez problému nahradit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Antibabiš smečka v akci - hurááááá

   Smazat
  2. 19:17 časem ti to dojde, hloupá socko. pokud nejsi
   sám jako ta kobliha.

   Smazat
 7. Hospodské plky a strašná naivita!
  Kde se vzal miliardový majetek Babiš-Bureše? Zlodějny podvody a tunely. Je fakt, že mu hodně pomohla ČSSD, která mu přihrávala podniky za babku nebo dokonce za mínusovou cenu! Pardubickou Synthesii nejen dostal za babku, ale v krátké době prodal její část (Explosii) za víc, než ho stál celý podnik! Proti Synthesii bylo OKD vejvar) Vyloboval (uplatil) si také zákon, podle kterého může vlastník 90% akcií firmy zbytek nuceně vykoupit za cenu, kterou si určí. (Podle Ústavy je ovšem majetek nedotknutelný, že?) Takže mne a skoro všechny zaměstnance, kteří měli akcie z KP prostě okradl jako lapka. Pak si vyplatil na dividendách miliardu (víc než byla cena firmy!) Samozřejmě z půjčených peněz, jako to dělal Bakala - Tedy tunel. Starý pán (zřejmě důchodce), si vůbec nedokáže představit, jak obrovsky odírá estébák Bureš své zaměstnance! Synthesia byla 80 let z nejlépe placených firem v ČR. Před válkou měla platy srovnatelné s Baťou, v roce 1988 jsem tam jako řadový technik vydělával 6000 hrubého. Tedy dnešních cca 60 tisíc. Všechno šlo, než firmu koupil Bureš. Pozavíral většinu provozů, z firmy je firmička a platy nedosahují průměru!! Dávno tam nejsem, protože můj provoz estébácký zloděj uzavřel a pak zboural - byly zrovna velké výkupní ceny šrotu - tuny kotlů a konstrukcí. .... Říci, že my, kterým zničil život, ho nemáme rádi,je slabé. Starý pane! Vzpomenete si na mne, až se vyplní má předpověď: budete zase platit zdravotnické poplatky,.Estébák m.j. kupuje i zdravotnická zařízení...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ty seš ale chytrej a co ty další proč jmenuješ jenom Babiše

   Smazat
 8. Hezky popsáno, ale ať mi autor vysvětlí, proč se Babiš hned po volbách obrací na ODS, jako svého spojence, ačkoliv jim předtím nemohl přijít na jméno, aby s ním šli do vládní koalice? Proč se nespojí s KSČM, která tady nic neukradla, nebo se stranou nepopsaného listu, SPD Tomia Okamury?

  OdpovědětSmazat
 9. Směřování na Východ? No, možná na tom šprochu je pravdy trochu. To srdce Evropy prostě bije a kymácí se mezi Západem a Východem od r. 1918. Takže čistě logicky by se mělo po debaklu s dohnáním Německa a Rakouska do r 1992, jak předpovídal Havel a přikyvoval Klaus, něco vyvodit a kyvadlo by mělo změnit zase směr.
  Samozřejmě je řešení rozumnější, ale copak můžeme žádat od politických loutek typu sobotků, kalousků, fialů, bělobrádků rozum? To rozumné řešení je přestat se kymácet a vyhlásit svrchovanost státu a neutralitu. Je to tak těžké, vždyť to dokázalo Finsko, Irsko, Rakousko, Švédsko i Švýcarsko a neříkejte, že jsme o tolik blbější než oni!?
  17.18 pláče nad hrobem, do kterého mrtvolu sám pomáhal vyrobit a do hrobu vložit. Synthesia je dnes firmičkou? Že by někdejší kolegové 17.18 tak náhle ztratili schopnost vyrábět? A kdo ví, jak jste vy posluhoval STB? A hrůza - estebák kupuje zdravotnická zařízení: to už dávno před nim začali dělat mnozí další oligarchové a je pravdou, že soukromé zdravotnictví a nyní i to státní a krajské jde cu grunt. Ale "estebák" s tím teprve začal a tedy nenese na stavu zdravotnictví vinu. Holt byznys se zdravím zde zavedla vláda ODS, ta také prosadila, že se z pacienta stal klient, často nežádoucí, když není plátcem. To máte třeba kliniku, jako je na oči jedna ve východních Čechách, která o vás projeví zájem, když za vyšetření jednoho oka zaplatíte 250 Kč a když podepíšete, že se nebudete dožadovat proplacení této částky u své pojišťovny - a doktoři se potutelně usmívají, jak se jim plní kasička. A tak to prostě chodí,už jako u advokátů. Budeš platit, dostaneš péči, nebudeš platit, tak tady máme pro tebe učně v medicíně, na někom se přece musí trénovat!

  OdpovědětSmazat
 10. Antibabiš smečka! Štváči a tupci! Zfanatizovaní nenávistníci a pitomci, kteří se hned tak nevidí. Položil bych jim pár otázek - a co darebáci a super lotři, kteří rozkradli, vydrancovali, a zadlužili ČR za těch sedmadvacet let tak, že ten bordel nikdo nedá dohromady ( ani ten strašný Babiš - nikdo!) prodali vám energie, průmysl, zemědělství, i vodu, zmršili a zkurvili vám zdravotnictví a školství - o tom žádná? O tom se nikde na diskuzích vřeštět nebude? Jenom "bureš - EET - koblihy..." samé pitomé, nenávistné sračky. Jmenujte jednoho lotra po druhém od roku 1989 - a pískejte tady urážky, nadávky a zvratky - pak to bude spravedlivé, ale takhle? Proč jste si ke svému každodennímu zvracení vybrali jen Babiše - protože vyhrál volby i přes ty mediální útoky? Přes ty mediální urážky, přes ta hnusná obvinění, přes všechna ta zvěrstva? Vypláchnuté blizny jste, pokrytci jste - české trubky, které si nezaslouží vůbec nic dobrého. Sebrat důchody - denně řezat místo žrádla! Jedině snad to.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:25 s takovými voly jako ty, to vyhrál i hitler. babino

   Smazat
  2. 19:25 je trapný, zřejmě zfanatizovaný, jednoduchý trouba schopný argumentovat leda nadávkami, aniž by byl schopen ujasnit si podstatu problému a logiku běhu věcí. Neštěstí takových je v tom, že v dobré víře znovu a znovu naběhnou agitaci i obecné propagandě tak, že znovu a znovu potvrdí systém, který je ničí a pohoršuje. Za pomoci právě takové hlouposti vítězí ti nejničemnější, systémoví vyděrači. 19:25 k zabedněnosti, s lítostí, blahopřeji.

   Smazat
 11. 19:25
  Už ses vykecal?????
  Třeba mně osobně Babiš nevadí,ale ta jeho sebranka mně SERE,TAKŽE BYL NEVOLITELNEJ JAKO CELEK,KAPIŠTO?!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co je to jeho "sebranka?" Já vidím nejhnusnější sebranku, co se slejzá na diskuzích. Zkažená senkrůvna, ze který tečou sračky ven. Jen to nadává, vříská, pomlouvá, uráží. Všimni si času - nemůže to dospat, aby už to dřepělo u počítače a plkalo ty svý každodenně stejný sračky. Já nechápu jak je možný, že tomuhle občanskýmu svrabu nevadí za těch sedmadvacet let totálně rozkradená a zadlužená země, prodaný energie, průmysl, zemědělství, prodali nám vodu zpod prdele - zkurvili školství a zdravotnictví, zkurvili kulturu, literaturu, mravnost, i jazyk - ale diskuzní svrab bude vřeštět babiš babiš babíííííš - jak blbci! A jestli "tobě" Babiš vadí nebo nevadí"??? Co to znamená? Jsi směšnej. Volila ho nadpoloviční většina voličů, a to i navzdory těm odporným mediálním zvěrstvům, které proti němu právě ta hnusná, politická sebranka, ta stará struktura grázlů a zlodějů vyhrabala. Navzdory všemu! Asi proto, že lidi chtějí kohokoliv - jen ne tyhle odporný grázly, zloděje, lháře, podvodníky a vrahy. Možná si myslí, že Babiš něco změní a grázly nastrká za katr - oni netuší, že nezmění, protože česká koloniální správa tady jenom představuje jakousi politiku, ale nevládne, a nikdy vládnout nebude. A celá ta lumpárna, to vydrancování ČR a její přeměna na kolonii - byla vyprojektována na "západě" a grázly, kteří do toho šli za sto litrů měsíčně plus co si ukradneš to máš, by jinde zastřelili jako vlastizrádce, ale u nás dostanou jenom jiný trafiky - vyžírat prachy pod názvem "mzda" budou pořád. Nikdy to nikdo neoběsí, tenhle švajneraj - tak přestaňte s tím vřískáním. Vždyť je jedno, kdo vstoupí a bude schválen do české koloniální správy státu.

   Smazat
  2. 19:49 uklidni se troubo, nebo tě jebne. trubek je tady v bordelstanu potřeba. příště to bude zase něco jako babiš, třeba dědiš a ten tě bude potřebovat

   Smazat
 12. Od Stropnickýho po Jourovou.....Telička už tu sebranku opustil ,bohužel,protože ten imbecil tam po právu patří!!!!
  A pokud nevíš jakou sebrankou je onen sef obklopen máš zřejmě Alzheimera!!!

  OdpovědětSmazat
 13. Podracký, nevím na co skutečně komunisti doplatili, ale jedno je jisté. Na toho Filipa.
  Dnes je obzvláště, doba rétorů. I mlácení prázdné slámy, snění ve formě slibů, nerealizovatelné nápady, jsou dnes v kurzu.
  Komunisté si nic takového nemohou dovolit. Jenže odprezentovat to svoje a srovnat to hned s fantasmagorii pirátů či japonce, je umění. A to ten koktavý Filip neumí.
  Dokonce neumí ani vysvětlit roli koblihy, drzého Ukomunisty, jaký bude skutečný důsledek jeho volby těmi, na které to pak dopadne. Zdražování, poplatky, zbrojení a maximální přítulnost k NATO a EU.
  Velkozloděj nemůže být advokátem chudých.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:25 JuDr. Vojtěch Filip nejenže neumí, ale se svým ééé a dlouho i v parádním kvádru, vlečen zastydlou představou Jiřího Dolejše o jakési modernizaci, která nakonec potápí celou původní levici, se svými posluhy, pod těžce obhájeným názvem své partaje a jím nesen v klidu a bez námahy, vegetoval až po dnešní hodinu pravdy. Když mu, tedy komunistům jiní přebrali to, co právě komunisté mají za jakýchkoli rizik, tvrdě a nevybíravě hájit. Filip a spol. zahodili a zneuctili to správné a poctivé z úsilí svých předchůdců i to, že jiní než právě oni tu stranu vyvedli k záchraně bezprostředně po roce 1989. Doufám, že se zbytek členské základny té strany vypořádá s „reformátorem“, zastydlým Ing. Jiřím Dolejšem, oportunistou JuDr. Vojtěcem Filipem a jeho podporovateli a podporovatelkami. Právě teď a v blízké budoucnosti je ten pravý čas, pro pravé, ale už ne totalitní komunisty. Ano, socialismus, ale až to většina pochopí, bude si ho přát a tak, jak to pokrizový svět umožní. Jsem zvědav, jak a kdo a kdy to pochopí.

   Smazat
 14. Nejžhavějším favoritem voleb je hnutí SEDĚLI DOMA (39%).
  Kdyby přišli, hodili by to možná Tomiovi, ale nejspíš Koblihovi, o kterém předpokládali, že to má stejně v kapse.Nikomu jinému, skalní už odvolili.Takže většina stran(teoreticky třeba všechny nekoblihy) by propadla pod 5%.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.